
30 milijuna investicije u Rimca dio je kineske strategije osvajanja tržišta vrijednog 40 milijardi dolara
Kineska Camel grupa će investirati preko 30 milijuna eura u Rimac Automobile i Greyp Bikes, tvrtke poznate domaćoj javnosti prvenstveno po električnom automobilu Concept One te električnom biciklu Greyp. Iako osnivač Mate Rimac zasad nije mogao komentirati, investicija jednog od najvećih kineskih proizvođača baterija za automobile, poljoprivredne strojeve i bicikle dokazuje: snaga Rimac Automobila nije u vozilima, već u tehnologiji koja ih pokreće.
Napomena: Rimac Automobili su 20. rujna, 5 mjeseci nakon što je ovaj članak inicijalno objavljen, službeno potvrdili investiciju.
Kako doznajemo, Camel Grupa je već 11. travnja interno potvrdila kako će investirati u hrvatske Rimac Automobile i Greyp Bikes kao dio njihove B runde, tri godine nakon što je vjerojatno najpoznatija domaća tehnološka tvrtka zatvorila rundu od 10 milijuna eura, također s naglaskom na ulaganja iz Azije.
Da, rekao sam tehnološka – ne automobilska (iako je i najpoznatija hrvatska automobilska tvrtka).
Iako u Hrvatskoj Rimac Automobile mnogi, među ostalim zbog imena u kojem se navode – automobili, percipiraju isključivo po “seksi” proizvodima poput električnog superautomobila Concept One koji je nedavno vozio ulicama New Yorka, Rimac Automobili su od svojih početaka, otkako smo ih pratili na Netokraciji, bili prvenstveno tehnološka tvrtka.
U svojoj potvrdi investicije, Camel grupa opisuje Rimca kao:
Visokotehnološku tvrtku usredotočenu na istraživanje, razvoj i proizvodnju električnih vozila, sustava baterija, povezanosti u vozilima te infotainment sustava.
Ova kineska korporacija vrijedna preko 4 milijarde dolara sa sjedištem u Šenženu bavi se prvenstveno proizvodnjom električnih baterija za različite tipove vozila i posebne namjene, održavajući i vlastiti servis za internetsko naručivanje baterija – Autocamel.
U kratkom razgovoru Mate Rimac je za Netokraciju samo komentirao da je ova investicija tek dio druge, B runde investicije u Rimac Automobile i Greyp Bikes te da do završetka ne može izaći s detaljima.
Strateška investicija za dominaciju globalnog tržišta električnih baterija
Želimo li stoga shvatiti pravi značaj ove investicije, moramo pratiti i što se događa na globalnom tržištu električnih baterija kojim su godinama dominirale prvenstveno korejske i japanske tvrtke poput Panasonica koji surađuje s američkim Tesla automobilima.
Goldman Sachs procjenjuje kako će tržište električnih baterija do 2025. biti vrijedno preko 40 milijardi dolara i da će njime dominirati kineske tvrtke – očito uz malu pomoć jedne hrvatske.
Kako navodi Financial Times, kineske tvrtke poput Camela te 11,5 milijardi dolara vrijednog CATL-a, žele dominirati rastućim globalnim tržištem električnih automobila, u čemu im pomažu i kineske vlasti brojnim programima potpore poput poticaja, ali i restrikcija na stranu konkurenciju koja želi ući na kinesko tržište.
Vrijeme ulaganja također je značajno imajući na umu da je početkom ožujka kineska vlada pozvala kineske tvrtke da udvostruče kapacitet svojih električnih baterija do 2020. te – ključno za našu priču – ulože u strane tvornice. Svakako stoga možemo spekulirati da se investicija u Rimac Automobile dobro uklapa u tu strategiju.
Čestitke Rimac Automobila na ulaganju!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Josip
13. 04. 2017. u 4:27 pm
Ovo sam dobro predvidio, Rimac se treba koncentrirati na know-how a ne na proizvodnju. U proizvodnji nema šanse, u osmišljavanju uspješnije koncepcije baterija ima. Jer el automobili nisu ništa revolucionarno, tu treba velik novac samo za pojeftiniti proizvodnju.
Baterije su usko grlo i skoro najvažniji segment, ali ne znam kako će se nositi sa Muskom, njegovim tvornicama baterija, vizionarstvom i velikim novcem kojim raspolaže. Bit će teško ali držimo palčeve
Damir First
14. 04. 2017. u 8:55 pm
30 mil. EUR, bas jebena investicija a jos nije zatvorena B runda. Koja je onda valuacija Rimca, vec sada preko 150 mil. EUR, tj. preko milijardu kuna ?
To je bas ogroman uspijeh…
BTW autor zasto Shenzhen po vuku ? 🙂
Tamara
22. 09. 2017. u 3:18 pm
Shenzhen je engleski način pisanja, a mi imamo š. Isto tako je cunami a ne tsunami.
Ivica
17. 04. 2017. u 12:21 pm
Šteta da domaći sami ne mogu napraviti ovakve projekte nego projekti prelaze u većinske ruke stranaca. U ovom slučaju naš će projekt ako uspije doprinositi ekonomiji Kine a ne Hrvatske. Kada će se naša vlast konačno osvijestiti i početi financirati perspektivne domaće igrače umjesto da sebi kupuje najnovije Audije.
Mile
18. 04. 2017. u 12:03 pm
Zašto je nekom namjerono promaknulo da će investicija biti u dionicama, a ne u kešu?