Rijeka brani titulu najtransparentnijeg grada novim portalom

Rijeka brani titulu najtransparentnijeg grada novim portalom otvorenog koda

Grad Rijeka krenuo je u redizajn svog matičnog portala - Rijeka.hr - što ne bi bila značajnija vijest da u ovoj digitalnoj renovaciji nije odlučio obraniti svoj ugled “najtransparentnijeg hrvatskog grada”.

Napredak u redizajnu portala moći će se pratiti preko bloga.
Napredak u redizajnu portala moći će se pratiti preko bloga.

Svoju novu stranicu, s otvorenim podacima i otvorenog koda, temeljit će se na otvorenoj platformi WordPress, a gradi je u suradnji s pokretačima domaće zajednice WordPress Hrvatska, Lucijanom i Emanuelom Blagonićem te Zoranom Ugrinom iz Tailored Developmenta.

Transparentniji – za građane

Titulu najotvorenijeg grada Rijeka je dobila nakon istraživanja financiranog od strane Europske unije, koje je na svih 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave provela Udruga GONG u suradnji s Udrugom gradova.

Presudila je količina javno dostupnih sadržaja na gradskim portalima, razvoj dvosmjerne komunikacije i poštovanje pravila i propisa kojima je svrha povećanje transparentnosti rada javnih uprava.

Dostupnost informacija javnosti tema je koja se mnogo poteže u zadnje vrijeme, a uzela je maha nešto prije lansiranja stranica gov.hr i data.gov.hr, no dok ove stranice uistinu omogućavaju rudarenje podataka novinarima i onima koji se podacima bave, iako ga ne olakšavaju znatno, novi portal Rijeke bi trebao informacije na dlanu ponuditi samim građanima.

To će biti vrlo bitna stavka u redizajnu, naglasio je Emanuel Blagonić:

Da, dostupnost informacija na internetskim stranicama važna je jer omogućuje, prvenstveno novinarima, “rudarenje” po tim podacima i preispitivanje svake odluke gradske uprave. No, ono što smatram da moramo napraviti je ne samo biti otvoreni prema novinarima već prije svega prema građanima. I sam kao građanin često sudjelujem u raznim raspravama i najčešće nemam riječi hvale kada je transparentnost u pitanju, a tu prvenstveno mislim na način na koji građani mogu doći do informacija.

Otvoreni kod za sve gradove i općine

Stari dizajn ne mijenja se samo estetike radi.
Stari dizajn ne mijenja se samo estetike radi.

Naglasak pri redizajnu bit će na jednostavnom pronalasku svih važnih informacija, kvalitetnijim i relevantnijim informacijama, dostupnosti stranice na različitim uređajima, prilagođenosti osobama s poteškoćama te korištenju otvorenog koda i educiranju.

Osim što grad Rijeka s ovim tročlanim timom razvija portal za vlastiti grad, njegov će kod biti javno dostupan kako bi ga i svi drugi gradovi i općine mogli iskoristiti i povesti se za riječkim primjerom. Svaki grad koji želi novi, transparentniji portal tako će moći preuzeti ovo rješenje i tako bitno smanjiti troškove dizajna, ne opterećujući previše svoje često ne baš bogate budžete. 

Željeli su tako dati portalu dodanu vrijednost, izjavila je Lea Stoiljković-Medved iz Službe za odnose s medijima i online komuniciranje grada Rijeke:

Povrh svega, razmišljali smo kako tako širok spektar i veliku količinu informacija koje su sada objavljene na www.rijeka.hr portalu bolje organizirati, sistematizirati, učiniti korisnijima za građane, i u konačnici, zaključili smo da riječki rezultat u istraživanju o transparentnosti može postati lako dostižan i za sve ostale gradove i općine ukoliko kroz ovaj specifični projekt kompetitivnost bar nakratko zamijenimo suradnjom.

U pripremi su i radionice za gradove kako bi se od njih dobile povratne informacije o tome što je im je uistinu potrebno, no uključenost se potiče i kod samih krajnjih korisnika portala – građana.

Uključite se!

Na stranicama E-konzultacija postavljena je anketa preko koje možete izraziti svoja iskustva i potrebe kao korisnika gradskog portala i tako u ovoj početnoj fazi pomoći da krajnji proizvod bude uistinu prilagođen građanima

No da bi otvorenost i transparentnost otišle i korak dalje, pokrenut je blog o razvoju portala gdje možete pratiti što se, kako i zašto događa, a na njemu će cijeli proces, obećavaju autori, biti napisan jednostavno, nepretenciozno i nadasve transparentno.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.