Registar branitelja objavljen, bloger Marko Rakar Mrak uhićen i u međuvremenu pušten

Registar branitelja objavljen, bloger Marko Rakar Mrak uhićen i u međuvremenu pušten

Sinoć, 6. travnja u 19 sati, objavljen registar branitelja podignuo je veliku prašinu u medijima te u HDZ-ovoj Vladi. Kao jedan od njezinih najčuvanijih dokumenata, registar branitelja se na Internetu pojavio kao jednostavna web aplikacija putem koje ste mogli pretraživati popis po imenu, prezimenu i postrojbi. U međuvremenu je zbog navodne veze s objavom registra branitelja hrvatskom političkom blogeru i osnivaču bloga Pollitika Marku Rakaru određeno 24-sato zadržavanje, ali - nije objavljeno zašto.

6. travnja u 19 sati, objavljen registar branitelja podignuo je veliku prašinu u medijima te u HDZ-ovoj Vladi. Kao jedan od njezinih najčuvanijih dokumenata, registar branitelja se na Internetu pojavio kao jednostavna web aplikacija putem koje ste mogli pretraživati popis po imenu, prezimenu i postrojbi.

U međuvremenu je zbog navodne veze s objavom registra branitelja hrvatskom političkom blogeru i osnivaču bloga Pollitika Marku Rakaru određeno 24-satno zadržavanje, ali – nije objavljeno zašto. Rakar je pušten jučer, 7. travnja, kasno u noći.

Iako je Rakarov odvjetnik Maro Mihočević za Novi list izjavio kako je Marko Rakar uhićen, spriječen zakonom nije mogao reći zbog čega. Registar branitelja sadržava imena nekoliko stotina tisuća imena branitelja koji su bili u MORH-u, a navodno se radi o podacima starima tri godine, objavio je Jutarnji list.

Američka hosting tvrtka štiti Registarbranitelja.com

Registar branitelja

Vlada je u međuvremenu naglasila kako onima koji su objavili Registar prijeti zatvor. Podaci su objavljeni u obliku prilično jednostavne web aplikacije uz domenu koju je 29. ožujka registrirala tvrtka InvisiHosting iz SAD-a. Ukratko, osoba ili osobe koje su imale popis trebale su nešto znanja za pripremu web aplikacije te desetak dolara za prostor i domenu.

InvisiHosting tvrtka je koja naglašava kako svojim korisnicima nudi potpuno anonimnu uslugu, a njezin vlasnik Matthew Schiros za Index je izjavio kako nema namjeru surađivati s hrvatskom policijom. Jasno je kako tvrtka koja svoje poslovanje temelji na čuvanju anonimnosti ne želi surađivati ukoliko ne mora. Američki zakoni svakako će zaštiti Invisihosting od hrvatskih vlasti, što je zaista više nego ironična situacija.

Naučeni smo slušati o tome kako američke agencije, kako pravne tako i one posvećene zaštiti autorskih prava, ne mogu do vlasnika web stranica koje se nalaze na serverima u Rusiji te u drugim zemljama. Možda bi hrvatska policija trebala tražiti skidanje “autorskih podataka” uz pomoć famoznog Digital Milennium Copyright Acta?

Zašto je zadržan bloger Marko Rakar?

Marko Rakar, poznat i pod pseudonimom Mrak, utjecajan je hrvatski politički bloger, poznat, uz ostalo, i po osnivanju Pollitike na kojoj je objavio i popis birača, koji je svojevremeno istraživao i MUP. Rakar je u međuvremenu vodio internetsku kampanju sadašnjeg predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, a umalo je postao i član Ureda predsjednika. Za svoj je rad na Pollitici osvojio i međunarodnu nagradu eDemocracy 2009.

U članku koji je napisao na svom blogu, Mrak navodi kako mu je 6. travnja oko 22 sata nekoliko kolega webmastera i novinara ukazalo na komentare na nekim stranicama koji su upravo njega identificirali kao osobu koja je objavila registar branitelja. Kao dokaz toga naveden je kod s Google Analytics aplikacije koji je postavljen na stranicu, identičan Mrakovom, a koji je inače javno dostupan na stranicama koje vodi (poput Pollitike ili službene web stranice Ive Josipovića tijekom predsjedničke kampanje). Grupa “Oslobodite Marka Rakarapreko noći je pak dobila preko dvije tisuće članova.

Nakon savjeta Saše Perkovića, Josipovićevog savjetnika za nacionalnu sigurnost, odlazi dobrovoljno na policiju koja ga nakon obavljenog razgovora uhićuje oko 15 sati. Policija nakon toga dobiva dopuštenje za pregled njegove kuće, automobila i ureda iz kojih uzima niz predmeta “s isklj/uklj prekidačem”: Mrakovo računalo, BlackBerrya te hard diskova. Policija je, prema njegovim riječima, bila iznimno korektna. Mrak u svom članku jasno navodi kako nije objavio registar branitelja! Mraku su svi e-mailovi blokirani, no javio nam se putem Twittera!

Web stranica je svako malo dostupna pa nedostupna. U trenutku pisanja registar branitelja je dostupan putem Tora, ali ne i najvećeg hrvatskog ISP-a T-Coma.

Na Twitteru se diskusija odvija pod hashtagom #registar!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mladen Berakovic

    Mladen Berakovic

    07. 04. 2010. u 6:55 pm Odgovori

    Dosadni su svi više sa tim braniteljima, oni ovo, oni ono. Tko je prdnuo, tko nije prdnuo. Nemam ništa protiv nikog, ali kada se nešta tako forsira dopizdi.

    Šta ima novo kod iPada? 🙂

  2. 'Biko

    'Biko

    08. 04. 2010. u 5:12 am Odgovori

    Stranica je nedostupna preko hrvatskih ISP-ova jer su hrvatske IP klase blokirane na serveru od invisihostinga – pa svi navalili na server i zapravo raditi lagani DDoS na server.

    Ako si provjerite traceroute do domene vidjet cete da prodje i mrezu ISP-a, cijeli svijet i taman dodje pred server i pogodi firewall block.

    Koliko mi je drago sto ‘Rvacki ISP-ovi nisu blokirali domenu i IP ali sve to i pokazuje senzacionalizam drugih medija o lansiranju netocnih informacija.
    Cijela situacija je smijesna i samo mali dio GoogleAnalytics koda je istovjetno da su identificirali Jack The Reapera po tome sto netko ima slicnu velicinu cipele kao on.
    Welcome to the internetz.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.