Reddit se predugo oslanjao na vanjske moderatore i aplikacije. Sad oni pružaju otpor

Reddit se predugo oslanjao na vanjske moderatore i aplikacije. Sad oni pružaju otpor

Kad date moć narodu, očekujte da će se narod pobuniti ako se pravila igre promijene. Tu je lekciju ovih dana naučio Reddit.

Dugo se činilo da je Reddit svladao problematiku crowdsourceanog sadržaja, odnosno sadržaja koji postavljaju krajnji korisnici. Dok sve ostale društvene mreže muku muče s moderacijom, kombinirajući tehnologiju s outsourceanom radnom snagom, Reddit je dobar dio prepustio samim korisnicima, odnosno moderatorima. No, sad mu se to obija o glavu jer su moderatori pokrenuli štrajk, a sve zbog toga što društvena mreža planira naplaćivati korištenje API-ja (Application Programming Interface).

Moderiranje Reddita i API Reddita na prvi se pogled čine nepovezanima, ali zbog nedovoljnog ulaganja u razvoj vlastitog proizvoda, mnogi su moderatori ovisili o vanjskim aplikacijama, koje, opet, ovise o API-ju. A zbog naplate će se možda morati ugasiti.

Kako je krenuo “rat” na Redditu

Ako niste korisnik Reddita, najjednostavnije ga je opisati poput foruma. Zajednice se vrte oko točno određenih tema, a svaki podreddit ili subreddit ima svoje moderatore i svoja pravila moderiranja. Upravo je Vijeće moderatora ovih dana odlučilo da će mnogi podredditi postati privatni, što znači da im se ne može pristupiti, bez odobrenja moderatora.

Najveći hrvatski podreddit, r/croatia, do danas je bio u “štrajku”. Trenutno je ograničen, odnosno temama se može pristupiti, ali ne može se u njima sudjelovati niti otvarati nove.

Svojevrstan je to štrajk (koji se sasvim slučajno preklopio sa štrajkom pravosuđa u Hrvatskoj), zbog nove politike Reddita oko korištenja API-ja. U travnju su se donijele izmjene kojima se API želi monetizirati, i to ne za zanemarive iznose.

I to jest kratko objašnjenje cijele situacije – traže se novi načini monetizacije Reddita. Dugo objašnjenje vezano je uz problematiku oglašivačkog poslovnog modela koje je do sada činilo okosnicu prihoda ove društvene mreže.

A ako se doda u to AI, odnosno veliki jezični modeli, koji koriste Reddit, ali i Twitter te druge društvene mreže, za treniranje ChatGPT-ja, Barda ili Binga, dobivamo pravu kašu.

Twitterovih 42.000 dolara za pristup API-ju

Twitter je još prije nekoliko mjeseci proživljavao sličnu dramu s monetizacijom API-ja, ali, za razliku od Reddita, to nije toliko pogađalo krajnje korisnike.

Idemo se prisjetiti problematike s Twitterom, koji je prije Reddita odlučio monetizirati API.

Twitter je svoj oglašivački posao, koji je ionako bio na klimavijim nogama nego kod drugih razvijenijih društvenih mreža, desetkovao dolaskom Elona Muska. Veliki oglašivači, koji i jesu bili više zainteresirani za ovu društvenu mrežu, jer je manjima bilo komplicirano i neisplativo tamo se oglašavati, zabrinuli su se zbog sigurnosti brenda jer je bilo neizvjesno što će se dogoditi s moderacijom sadržaja pod Muskovom palicom.

Kako im nitko nije dao definitivne odgovore na pitanja koja su imali, dio ih se povukao i time značajno smanjio prihode društvenoj mreži. Ona se okrenula drugim načinima monetizacije. Uz zloglasni Twitter Blue, koji je stvorio veliku konfuziju s verifikacijama profila, drugi proizvod koji se mogao monetizirati jest – API.

Prvi predloženi cjenovni modeli činili su se suludima – donji prag bio je 42.000 dolara (što je djetinjasta aluzija na meme povezan s kulturom kanabisa, 4:20) mjesečno, Musk se prijetio potpunim ukidanjem besplatnog pristupa, što je izazvalo pomutnju.

Nisu ti iznosi ogroman problem za velike, ali jesu za male – nije se ni predvidjelo besplatno korištenje API-ja za udruge ili akademsko-istraživačku zajednicu. Tako je i među Hrvatima popularna aplikacija za vrijeme potresa, LastQuake, apelirala da se uvjeti promijene. Naime, kako su objavljivali više od 1000 tvitova mjesečno, što su većinom bile automatizirane poruke vezane uz potrese, nisu zadovoljavali uvjete za besplatni prag:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Modificirani cjenovni rangovi ipak su uspjeli zadržati LastQuake na Twitteru, ali istraživačka zajednica i dalje je u problemu.

Enterprise modeli su također bili preskupi za mnoge vanjske aplikacije koje su koristile Twitterov API. Tako je Tweetbot, aplikacija za Twitter koju je napravila tvrtka u kojoj radi tek troje ljudi, ugasila svoje usluge, a potom se prebacila na novu platformu, Mastodon.

Sad još samo preostaje da promijeni ime.

Zašto moderatori na Redditu štrajkaju?

U travnju se monetizaciji API-ja pridružio i Reddit, a uskoro ističe 60 dana prijelaznog perioda. U tih 60 dana dogodilo se mnogo toga, a najuzbudljivija su bila posljednja dva. Osim što su mnoge zajednice postale nedostupne, u jednom je trenutku cijeli Reddit postao nedostupan.

Zašto uopće moderatori štrajkaju zbog API-ja? Zato što s jedne strane postoje razni botovi, koji koriste API, a sudjeluju u moderaciji sadržaja, a s druge, važnije, postoji puno vanjskih aplikacija za korištenje Reddita, kao što su Apollo ili Rif, koje su najavile gašenje zbog promjena.

Istina, postoji Redditova službena aplikacija, ali uvijek se ova društvena mreža oslanjala na vanjske. Tako je, recimo, 2014. akvizirala Alien Blue, Reddit klijenta, koji je postao nova službena aplikacija.

Aplikacija Apollo ne želi Redditu plaćati 20 milijuna dolara godišnje

Apollo je jedna od najviše spominjanih aplikacija, posebice jer u kontekstu moderacije ima zanimljive opcije – tako se komentari koji dolaze s novih profila označavaju, zbog čega korisnici mogu lakše primijetiti spamere i trolove.

U travnju je Reddit najavio da će početi naplaćivati pristup API-ju – 12.000 dolara za 50 milijuna zahtjeva. Apollo je samo u travnju napravio 7 milijardi zahtjeva, što bi aplikaciju koštalo 1,7 milijuna dolara mjesečno ili 20 milijuna dolara godišnje. Apollo, naravno, tih novaca nema.

Novac je okosnica cijele ove drame – Reddit je pod pritiskom da nađe nove izvore monetizacije. Oglašivački i premium model nisu dovoljni, posebice jer je valuacija tvrtke pala za 41% otkako je 2021. dobila investiciju.

Ipak, retorika je malo, ali vrlo vrlo malo, ublažena. Primjerice, dio korisnika koji se žalio da ne može koristiti Redditovu službenu aplikaciju jer nije pristupačna osobama s posebnim potrebama, poput osoba koje imaju problema s vidom, stoga je stigao odgovor da će se aplikacijama koje su pristupačnije od Redditove ipak omogućiti korištenje API-ja (ali nisu objašnjeni kriteriji ni proces oko odobravanja takvih aplikacija). No, za sada, API će se naplaćivati kako je prvotno najavljeno.

Moderatori nisu zadovoljni reakcijom Redditovog vodstva

Planirano je bilo da “štrajk” završi danas, stoga mnoge zajednice jesu dostupne i funkcioniraju normalno. Neke su još uvijek u stanju blackouta, a neke, poput najpopularnije zajednice posvećene Hrvatskoj – r/croatia, su u ograničenom načinu rada, što znači da se može pristupiti postojećim temama, ali ne mogu se postavljati novi komentari niti otvarati nove rasprave. Za sada se još odlučuje kako će se postupiti dalje.

No, bar pristup starim temama puno znači – mnogi su se požalili da je iskustvo pretraživanja putem Googlea puno lošije jer se rezultati s Reddita, koji su mnogi koristili kao izvor informacija iz prve ruke, nisu prikazivali.

Casey Newton: Nije neobično što se Reddit našao u krizi

Situacija s Redditom pravi je primjer “šitifikacije” platformi, o čemu smo nedavno pričali u podcastu.

Kako piše iskusni tehnološko-poslovni novinar Casey Newton u svom newsletteru, ovaj štrajk naglašava opasnost prepuštanja kreiranja i moderacije sadržaja samim korisnicima, kao i razvoja proizvoda. To je, s jedne strane, doprinijelo razvoju platforme, ali sad kad i sam Reddit želi dio tog kolača, u nedostatku boljih poslovnih modela, možemo govoriti o pravoj šitifikaciji platforme, samo što su ovaj put korisnici ili barem super-korisnici tu šitifikaciju uzeli k srcu i pokazali otpor.

Nije neobično što se, nakon što je toliko dugo vremena korisnicima dao toliko moći, Reddit nalazi u krizi zbog nespretnog pokušaja da vrati dio moći natrag. To je lekcija svima koji grade društvene mreže – ako dovoljno dugo govorite svojim korisnicima da zajednica pripada njima, u nekom će vam trenutku povjerovati.

Jedno je što se Reddit pokušava ovako zaštititi od ChatGPT-ja i drugih sustava pogonjenih velikim jezičnim modelima, drugo je kad svojim krajnjim korisnicima, developerima, a posebice moderatorima koji su za njega radili volonterski, otežava taj rad. Naknadno je rečeno da alati za moderaciju neće biti dio nove API politike, ali šteta u vidu krivih poteza u monetizaciji proizvoda i komunikacije je već počinjena.

Hoće li se sve vratiti na staro, hoće štrajk uroditi plodom ili će uskoro ovo biti jedna tek zaboravljena crtica u povijesti tehnologije i poslovanja, vidjet ćemo. CEO Reddita Steve Huffman čvrsto drži svoju poziciju i, kako je napisao zaposlenicima, uvjeren je da će se situacija s vremenom ispuhati:

Puno je tu buke. Možda najviše do sada. Naši timovi rade na situaciji, ali kao i sve dosadašnje, i ova će proći. Najvažnije je da ostanemo fokusirani, prilagodimo se izazovima i krećemo se naprijed. Moramo isporučiti što smo obećali. Jedino dugoročno rješenje je poboljšanje našeg proizvoda, a kratkoročno ćemo objaviti nekoliko važnih alata za moderaciju.

No, nakon svega što vidimo s Twitterom i Redditom, jedno je sigurno – u ekspanziji AI-ja podaci postaju sve traženiji proizvod, a pristup njima sve će biti skuplji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…