Hrvatska igra Red Solstice: 'Propali' na Indiegogou, uspjeli na Kickstarteru

Hrvatska igra Red Solstice: ‘Propali’ na Indiegogou, uspjeli na Kickstarteru

Prije dva dana uspješno je završeno grupno financiranje igre The Red Solstice iza koje stoji hrvatski tim pod brendom Ironward. Riječ je o uratku koji je prije dvije godine prošao prilično neprimijećeno na Indiegogo platformi, no ovog je puta uz dorađenu igru i novu PR kampanju osvojio Kickstarter i skupio željenih 50 tisuća dolara - i više od toga!

U svom drugom pokušaju Red Solstice je vrlo brzo skupio traženi iznos
U svom drugom pokušaju Red Solstice je vrlo brzo skupio traženi iznos

Prije dva dana uspješno je završeno grupno financiranje igre The Red Solstice iza koje stoji hrvatski tim pod brendom Ironward. Riječ je o uratku koji je prije dvije godine prošao prilično neprimijećeno na Indiegogo platformi, no ovog je puta uz dorađenu igru i novu PR kampanju osvojio Kickstarter i skupio željenih 50 tisuća dolara – i više od toga!

The Red Solstice započet je kao studentski projekt, a šesteročlani tim koji pod brendom Ironward čine Hrvoje Horvat, Davor Ivanuš, Vjeko Koščević, Gregory Hlavac, Danijel Ribić i Daniel Mandić, u četiri ga je godine pretvorio u Kickstarterski hit i igru koja je osvojila recenzente Polygona, Rock Paper Sfotguna i Death by Beta.

Riječ je o postapokalitičnoj svemirskoj co-op survival igri za 8 igrača u kojoj će vaš elitni tim trebati uprijeti sve svoje igrače i taktičke sposobnosti kako bi preživio te uspješno izvršio svoju misiju na Marsu, a više o samoj priči možete saznati na stranici Red Solsticea.

[youtube]http://youtu.be/SU9TVA1AVso[/youtube]

Prvi mačići…

Prvi pokušaj grupnog financiranja bila je kampanja na platformi Indiegogo, koja je fleksibilnija od Kickstartera kada je riječ o zemlji porijekla projekta. Cilj im je bio skupiti 10 tisuća dolara, no prikupljeno je nešto manje od tri. S jedne strane to treba pripisati samoj platformi koja je u to vrijeme (2012. godine) imala mnogo manji doseg, a i sam tim bio je premalen da bi napravio efikasnu internacionalnu kampanju, pojasnio je Hrvoje za Crowdfunding.hr.

Konačan iznos prve kampanje u drugom je pokušaju prikupljen u samo sat vremena, a nije bilo problema ni u prikupljanju tražene sume pet puta veće. Nekoliko je čimbenika na to utjecalo – za početak, tim je u ovoj kampanji predstavio igru kojoj nedostaje više-manje samo završno poliranje, i koja je kao takva osvojila recenzente na relevantnim portalima i blogovima.

[youtube]http://youtu.be/Dt1c8AayNhY[/youtube]

Dobitna formula: Dobar proizvod + PR + interakcija

Nije odmogla ni mnogo razrađenija PR kampanja koju su ovog puta prepustili profesionalcima. Velik plus svakako je bila visoka interakcija s fanovima i potencijalnim backerima – tako je primjerice za svakog tisućitog fana na Facebooku obećano novo čudovište u igri, a za svakog tisućitog backera novi bossAlfa je ovom prilikom bila otvorena svim zainteresiranim igračima, pri čemu su se developeri imali priliku unutar igre družiti s igračima, pomoći im ako se za time pokaže potreba, ali i dobiti dragocjena iskustva iz prve ruke.

Neki od ključnih članova tima: Hrvoje Horvatek, Davor Ivanuš, Vjeko Koščević, Danijel Mandić, uz osobe koje ih podupiru (izvor: Kickstarter)
Neki od ključnih članova tima: Hrvoje Horvatek, Davor Ivanuš, Vjeko Koščević, Danijel Mandić, uz osobe koje ih podupiru (izvor: Kickstarter)

Ova se strategija pokazala prilično učinkovitom, a ljubitelji igara poduprli su je ulaganjima od 3 do 10 tisuća dolara. Završivši kampanju s 1504 backera i 60 836 dolara, gotovo 11000 više od tražene sume, Ironward sada može bezbrižno završiti igru i pripremiti je za lansiranje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.