RealNetworks tim u Zagrebu: kako su od alata za izradu video kolaža postali R&D centar za AI?

RealNetworks tim u Zagrebu: kako su od alata za izradu video kolaža postali R&D centar za AI?

Nekadašnji dio agencije Pet minuta u sedam je godina izrastao u središte za istraživanje i razvoj globalno prisutne tvrtke s 300 zaposlenih na četiri kontinenta.

Prije više od 7 godina, nakon višegodišnje suradnje, američka tvrtka RealNetworks preuzela je dio zagrebačke agencije Pet minuta (današnji Five) kako bi postavila temelj novog razvojnog centra sa sjedištem u Zagrebu. Taj je centar prvotno trebao biti zadužen za razvoj jednog od RealNetworksovih najvažnijih proizvoda, servisa RealPlayer Cloud.

U međuvremenu se puno toga promijenilo, i to na bolje.

Višegodišnja preobrazba

“Te 2014. godine praktički je sve bilo drugačije nego danas”, prisjetio se za Netokraciju Pavle Prentašić, voditelj zagrebačkog data science tima za njihov projekt SAFR (više o projektu niže u tekstu). Zagrebački ured tada su činili razvojni programeri za operativne sustave Android i iOS koji su bili potpora glavnom razvojnom uredu u Seattleu u SAD-u, a radilo se na projektu RealTimes. Tijekom narednih pet godina, tim je prošao preobrazbu u sklopu koje je izrastao u glavni centar za istraživanje i razvoj umjetne inteligencije za cijeli RealNetworks. 

Područja koja danas pokrivaju su podatkovne znanosti, podatkovni inženjering, strojno učenje i računalni vid. To je značilo i zapošljavanje velikog broja talentiranih i visokostručnih inženjera i doktora znanosti iz područja računalnog vida, strojnog učenja i NLP-a, ističe Pavle.

U tom je razdoblju započeo i program studentskih praksi u suradnji sa zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER), zahvaljujući kojem su mogli ulagati i u razvoj mladih inženjerskih nada.

Od 30 stalnih zaposlenika, čak 5 doktora znanosti!

Danas njihov ured u Ulici Florijana Andrašeca 18a u Zagrebu broji oko 30 stalno zaposlenih, desetak praktikanata i četrdesetak studenata koji zajedničkim snagama doprinose razvoju projekata, pojasnila je Mia Bašić Stanić, HR & Operations Manager.

Od više od 300 stalno zaposlenih, koliko ih RealNetworks broji u cijelom svijetu, u Zagrebu ih je dakle oko 10%. Osim developera, tu su podatkovni znanstvenici i inženjeri, DevOps…

Intenzivno radimo na daljnjem proširenju ureda i povećanja kapaciteta za istraživanje i razvoj. Iako je tim u prosjeku prilično mlad (prosjek oko 30 godina) svi zaposleni ne samo što su visokoobrazovani, već je među njima i pet doktora znanosti.

Na čemu se radi u zagrebačkom uredu?

Glavni proizvodi kojima se u hrvatskom ogranku ove tehnološke tvrtke bave su platforme SAFR i KONTXT, uz postojeće uspješne tehnologije kao što su RealTimes i RealPlayer.

SAFR je platforma s tehnologijama za prepoznavanje lica i drugim značajkama računalnog vida koju je moguće koristiti na bilo kojoj kameri ili uređaju opremljenom kamerom, pojašnjava Pavle:

Namijenjena je bankama, kazinima i drugim tvrtkama koje koriste tehnologiju prepoznavanja lica kako bi onemogućile ulaz nepoželjnim posjetiteljima (primjerice, kriminalcima i ovisnicima o kocki). Nedavno je uspješno upotrijebljena i za praćenje kriminalca za kojim je raspisana tjeralica u Brazilu, što je omogućilo i da ga se uspješno uhiti.

KONTXT je, pak, platforma za klasifikaciju tekstualnih poruka namijenjena filtriranju neželjenih poruka i prioritiziraju isporuke za poslovne korisnike, između ostalog.

Kako primijenjuju svoja znanja?

Trenutno Pavle i drugi kolege rade na razvoju modela strojnog učenja za SAFR i KONTXT, što uključuje prikupljanje, analizu i pripremu podataka za treniranje modela koji su sastavni dio njihovih proizvoda. Osim samog treniranja modela, dodaje, razvojni tim inženjera radi na optimizaciji tih modela za produkciju.

Obje su platforme iznikle iz prijašnjih projekata i rada te traže konkretnu primjenu tehnologija umjetne inteligencije. Sad su, rekla je Mia, uspješni projekti u uzlaznoj fazi razvoja i s visokim potencijalom razvoja kvalitetnih proizvoda.

Teško je pronaći tvrtku u Hrvatskoj koja objedinjuje tako visoku količinu znanja, pristupa tržištu i iskustva u kompleksnim projektima, a da nije opterećena strogim korporativnim pravilima i administrativnim zavrzlamama.

Osim toga, možemo se pohvaliti kako imamo vrhunsku opremu i uvjete za rad te sudjelujemo u stvaranju naprednih tehničkih rješenja.

Tu su i druge pogodnosti za zaposlenike poput, primjerice, plaćenog sistematskog pregleda, besplatnog parkinga, treninga online s trenerom tri puta tjedno…

Udaljenost i vremenske zone nisu problem

Mia i Pavle navode kako su dolaskom u RealNetworks bili ugodno iznenađeni visokom razinom profesionalizma te što se ciljevi ostvaruju bez mikromenadžmenta, previše komplikacija i nepotrebnih procedura. Osim toga, dodaje Pavle, bilo je iznenađujuće koliko se efikasno može raditi na tako velikoj udaljenosti, usprkos vremenskoj razlici.

Dapače, to vidimo kao veliku prednost jer cijeli tim može raditi kroz cijeli dan na nekom problemu ili dijelu projekta. Kad naše radno vrijeme završava, kolege koji rade na istom timu u SAD-u počinju sa svojim radnim vremenom, što nam omogućuje veću produktivnost, poštivanje rokova i veću kvalitetu krajnjeg proizvoda.

Mia također potvrđuje kako su zbilja zadovoljni komunikacijom s korporativnim središtem u Seattleu.

Imamo vrlo dobru, brzu, fleksibilnu i efikasnu suradnju te dobre međuljudske odnose što nam omogućuje i razmjenu iskustava, znanja, ideja i dobrih praksi s timovima u drugim dijelovima svijeta.

Trenutno imaju desetak aktivnih oglasa za posao u zagrebačkom uredu. Novim zaposlenicima žele povećati opseg i kvalitetu postojećih projekata. “Iskusnijim će inženjerima svakako biti zanimljiva izrazito velika kompleksnost razvoja proizvoda koji zahtjeva multidisciplinarna znanja i odgovaranje na potrebe korisnika”, zaključio je Pavle.

https://www.netokracija.com/newsletter

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.