RealNetworks kupio dio tvrtke Pet minuta - otvara razvojni centar u Zagrebu

RealNetworks kupio dio tvrtke Pet minuta – otvara razvojni centar u Zagrebu

RealNetworks kupio je dio zagrebačke razvojne agencije Pet minuta koji će činiti temelj novog razvojnog centra te američke tehnološke tvrtke u Zagrebu, zadužene za daljnji razvoj jednog od njihovih najbitnijih proizvoda: RealPlayer Clouda, otkrili smo ekskluzivno od suvlasnika razvojne tvrtke Pet minuta, Viktora Marohnića i Luke Abrusa.

Dio Pet minuta postaje RealNetworksov ured u Zagrebu!
Dio Pet minuta postaje RealNetworksov ured u Zagrebu (Snimio Mario Poje)

RealNetworks je preuzeo značajan dio zagrebačke razvojne agencije Pet minuta koji će činiti temelj novog razvojnog centra te američke tehnološke tvrtke u Zagrebu, zadužene za daljnji razvoj jednog od njihovih najbitnijih proizvoda: RealPlayer Clouda, otkrili smo ekskluzivno od suvlasnika razvojne tvrtke Pet minuta, Viktora Marohnića i Luke Abrusa.

Zasad nisu htjeli u ovom trenutku iznijeti iznos za koju je RealNetworks kupio dio tvrtke koja se formalno spinoffaRealNetworks d.o.o., a koji se u svojoj inicijalnoj fazi zvao Pet minuta jedna sekunda d.o.o. Spekuliramo da je RealNetworks preuzeo oko 20 do 40 posto tvrtke. Abrus naglašava kako je RealNetworks odlučio u Hrvatskoj otvoriti razvojni centar te investirati kapital upravo zahvaljujući kvaliteti ljudi koji čine tim RealPlayer Clouda. Marohnić pak naglašava kako je svaki od zaposlenika, koji odlaze u novu tvrtku, pojedinačno pristao na nove uvjete i prelaženje u RealNetworks.

Razlog tomu su s jedne strane dobri uvjeti novog poslodavca, a s druge prilika da utječu na daljnji razvoj proizvoda kojeg rade već neko vrijeme. Kao vanjska agencija, tim unutar Pet minuta ipak je bio ograničen što se tiče utjecaja na cjelokupan razvoj RealPlayer Clouda. Sad kao članovi internog tima moći će više pridonijeti te sudjelovati na razvoju proizvoda, kako naglašava Marohnić, proizvoda globalnih razmjera. Sveukupno gledano, moji sugovornici vide sljedeću dobitnu kombinaciju za sve strane:

  • RealNetworks dobiva temelj razvojnog centra s kojima rade već 6 godina;
  • Pet minuta finalizira uspješnu suradnju te dobiva financijski dodatak za daljnji razvoj;
  • Tim koji je radio na RealPlayeru imat će više utjecaja na projekt, bolje uvjete te raditi na projektu za svjetsko tržište – iz Zagreba!

Šest godina suradnje Pet minuta i RealNetworksa

Pet minuta inače razvija prvenstveno mobilna rješenja za tvrtke poput Rhapsodyja, Squarespacea, Vervea, ali i hrvatskih klijenata poput Konzuma. Do akvizicije je došlo prirodnim razvojem proteklim iz intenzivne suradnje razvojnog tima unutar Pet minuta s američkim tehnološkim divom najpoznatijim po radu s multimedijalnim datotekama. RealNetworks je, naime, od 2008. jedan od najvećih klijenata spomenute zagrebačke agencije, a svi spomenuti članovi tima zaposleni su upravo da rade za RealNetworks tako da će nastavak rada biti prilično prirodan korak.

[youtube width=”600″ height=”338″]http://www.youtube.com/watch?v=Z3czGPz4so4[/youtube]

RealPlayer Cloud je inače RealNetworksov “Dropbox za video” koji podržava prikaz video datoteka na cijelom nizu formata i uređaja bez potrebe za dugotrajnim prebacivanjem formata, a podržava cijeli niz platformi pa tako i u SAD-u popularan Roku i Google Chromecast. Cjelokupan razvoj mobilnih aplikacija za RealPlayer Cloud se primjerice također odvio upravo u Zagrebu, čime novi razvojni centar postaje temelj važnog proizvoda ove američke tehnološke tvrtke. Jeff Chasen, potpredsjednik tvrtke RealNetworks zadužen za razvoj softvera i proizvoda, izjavio je povodom akvizicije:

Ovom akvizicijom smo okupili talentirane ljude koji za Real predstavljaju temelj snažnog tima za razvoj mobilnih rješenja u Hrvatskoj. Već u ovom trenutku zapošljavamo te se nadamo brzom proširenju tima. Uz zapošljavanje kvalificiranih programera mobilnih aplikacija, u potrazi smo za inženjerima s iskustvom u tehnologijama kao što su HTML5 i JavaScript.

RealPlayer Cloud razvija se u Zagrebu

Product manageri proizvoda su u SAD-u, ali cjelokupan razvoj dosad je bio i ostat će – u Zagrebu. Radi se o primjeru najčešće vidljivom na rumunjskom i bugarskom tržištu, gdje velike tehnološke tvrtke, ali i startupi s dovoljnom investicijom, već godinama otvaraju razvojne centre. Prednost takvih centara za zaposlene je što mogu više utjecati na proizvode koje razvijaju, što je itekako bitno za dugoročnu motivaciju.

Marohnić i Abrus izuzetno su sretni kako je protekla akvizicija (Snimio Mario Poje)

U RealNetworksove urede u Zagrebu (većina) te Osijeku prelazi postojeći tim dizajnera, testera i developera pod vodstvom Miroslava Kelekovića koji kao direktor razvoja iza sebe ima dugogodišnje iskustvo na međunarodnim projektima te bivše voditeljice komunikacija Bojane Mandić, čija uloga Program Managera podrazumijeva aktivno planiranje i suradnju unutar razvojnih projekata za mobilne platforme RealPlayer Clouda. S obzirom na veličinu Pet minuta, možemo spekulirati da će cijeli tim činiti dvadesetak ljudi.

Kako su Marohnić i Abrus otkrili za Netokraciju, jako su zadovoljni s razvojem situacije. Abrus navodi kako se RealNetworks i Pet minuta jednostavno tako dobro poznaju, da nije bilo ni tako zahtjevno doći do dogovora. RealNetworks im je u jednom trenutku ponudio još bližu suradnju, zbog potreba za još intenzivnijim razvojem RealPlayera “u oblacima”.

RealPlayer Cloud za Android je također razvijen u Zagrebu, unutar Pet minuta.
RealPlayer Cloud za Android je također razvijen u Zagrebu, unutar Pet minuta.

Abrus je sretan time što je sam proces prodaje dobro prošao, tako da je na kraju cijeli razvojni tim ostaje cjelovit. S obzirom da se radi o ljudima koji su radili isključivo RealNetworksove projekte, Pet minuta ne gubi kapacitet za ostale klijente, poput Rhapsodyja, za koje će se pobrinuti ostalih 45 zaposlenika te agencije.

Marohnić i Abrus ostaju stopostotni vlasnici Pet minuta d.o.o., a prodaju će i dalje usmjeriti na New York gdje namjeravaju pojačati prisutnost same razvojne agencije. Podsjetimo, Shoutem – startup proizašao iz Pet minuta – već je neko vrijeme prisutan u Velikog Jabuci gdje živi suosnivač Viktor Marohnić koji za Netokraciju detaljno navodi:

Odvojili smo dio tvrtke u novu tvrtku koju je kupio RealNetworks. Ostatak Pet minuta je ostao u 50-50% vlasništvu Luke i mene i taj dio trenutno raste tako brzo da ćemo do kraja godine biti na istom nivou kao i prije podjele. Srestva iz preuzimanja dijela tvrtke ćemo dijelom utrošiti na nova poslovna širenja Pet minuta, ali i ShoutEma.

Stvaranje novog razvojnog centra kroz preuzimanje dijela tima Pet minuta čini se kao dobitna kombinacija za obje strane. Pet minuta prodajom dobiva dodatni kapital za daljnji razvoj od klijenta koji je bio toliko zadovoljan timom da ih je odlučio preuzeti, dok Zagreb dobiva novu tehnološku tvrtku koja će kroz zapošljavanje sigurno utjecati na daljnji razvoj tehnološke scene u Hrvatskoj te dati hrvatskim developerima dodatni kredibilitet na, za razvoj tehnoloških proizvoda, itekako bitnom američkom tržištu.

Zanimljivost: Jedna od opcija za ime spinoff tvrtke bila je i Šest minuta, što nismo znali prilikom pisanja članka za 1. april 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mario

    Mario

    15. 04. 2014. u 11:47 am Odgovori

    Osobno bi radije čuo da je Shoutem uspješno prodan nekom stranom velikom igraču nego da je strana tvrtka ovdje kupila jeftine programere kao što to rade po zemljama trećeg svijeta.

    • Viktor

      Viktor

      15. 04. 2014. u 12:58 pm Odgovori

      Mario, ShoutEmovcima je trenutno predobro da bi se prodavali :).
      A Btw Real je imao do prije par godina partnere u zemljama trećeg svijeta i polako su s vremenom sve zatvorili i prebacili sve kod nas. Nema nas nitko ni blizu, tak da ja to ne bih bas uspoređivao, nas ekipa je ipak par klasa iznad, uz bok američkim firmama po znanju i vještinama.

      • Mario

        Mario

        15. 04. 2014. u 4:07 pm Odgovori

        Viktore to je upravo ono o čemu govorim. Umejsto da izvozimo gotov namještaj i zaradimo puno, mi izvozimo sirovine tj drvo i zaradimo malo.

        Btw. svaka čast na uspješnoj prodaji. Imamo odličnih programera no ruku na srce imaju ih i druge zemlje

        • Akoš

          Akoš

          15. 04. 2014. u 5:36 pm Odgovori

          Mario, kako objašnjavaš onda da je dobro profitabilnu tvrtku (ShoutEm) prodati strancu da on ubire profit, a djelatnici postanu jeftina radna snaga? 🙂

        • Mario

          Mario

          15. 04. 2014. u 7:26 pm Odgovori

          @Akoš, nije dobro prodati

          najbolje je profitabilnu tvrtku zadržati i njome zarađivati. Manje dobro je prodati tvrtku strancima za veliku lovu i tom lovom napraviti nešto drugo (npr Skype). A najlošije je prodati jeftinu radnu snagu strancu koji će na njoj zarađivati velike pare. Tu nema dodane vrijednosti a stranac dobiva znanje besplatno pošto nije školovao te ljude. Kada otkrije da su jednako kvalitetni programeri jeftiniji u državi ‘B’, bez problema će se riješiti ovih skupljih. U konačnici nismo dobili ništa, osim što su osnivači nešto zaradili a programeri neko vrijeme imaju zagarantirane plaće.

          Pošto živimo u ekonomiji znanja takav postupak se može očekivati u drvnoj industriji ali nije idealan u IT industriji koja bi trebala živjeti od znanja a ne od prodaje ‘sirovina’.

          To ne umanjuje poštovanje za potez Marohnića i Co jer vjerojatno imaju svoje razloge, već govorimo općenito o principu

  2. Andraz

    Andraz

    15. 04. 2014. u 3:12 pm Odgovori

    Cestitam. Odlicna vjest za Pet minuta mafiju, odlicna vjest za Hrvatsku i odlicna vjest za regiju. Nadam se, da nastavite odlicni rad sa Real-om, i da nastavitve world domination sa preostankom.

  3. Ivan

    Ivan

    15. 04. 2014. u 9:00 pm Odgovori

    Slažem se s Mariom. Koja je razlika u principu zapošljavanja indijskih i hrvatskih programera? Osim sto se slažemo, vjerojatno objektivno, da smo kvalitetniji.

  4. Mark

    Mark

    15. 04. 2014. u 11:50 pm Odgovori

    Zeznuli ste se, ovi ljudi su ostali u Hrvatskoj, ako ništa nakon završenog školovanja imaju priliku ostati u ovdje i raditi za firme svjetskog renomea. Je da su manje plaćeni nego njihove kolege u US, ali bože moj važno da su debelo iznad našeg prosjeka.. A možda neki u budućnosti i pokrenu neki posao samostalno, u svako slučaju pozitivna vijest. Čestitam.

    • Mario

      Mario

      16. 04. 2014. u 11:06 am Odgovori

      Mark koja je razlika između naših outsourcing programera i žena koje šiju u Varteksu za strane firme (osim visine plaće).

      Nisam još čuo da je netko pohvalio te lohn poslove za strance kao nešto naročito dobro za Hrvatsku. Zašto bi ovo sada bilo bolje okarakterizirano, zbog 500 eur veće plaće?

      I jedno idrugo može nestati preko noći, ako stranac otkrije jeftinije programere ili švelje (ovo prvo je čak puno jednostavnije za izvesti jer nema ulaganja u strojeve). Ne vidim neke koristi za ekonomiju osim privremenog rješavanja egzistencije za zanemariv broj ljudi. Kaže pravilo da treba naučiti čovjeka pecati a ne davati mu ribu. Znač treba pokrenuti održivu ekonomiju a ne konkurirati jeftinim radom. Mi nikad ne možemo živjeti od par dolara na dan kao što mogu Kinezi Indijci Pakistanci itd

  5. Ivan

    Ivan

    16. 04. 2014. u 7:33 am Odgovori

    Slazem se sa Mariom, medjutim to je nazalost nasa realnost. I sam sam dio development tima za strano trziste ( isto ameri s nama upravljaju) te mislim da nas vecinom kupuju zbog dobrog omjera cijena/kvaliteta. Nama osobno to znaci da imamo posao ali ne i lovu.

  6. BobCat

    BobCat

    16. 04. 2014. u 1:30 pm Odgovori

    Glupost! Real networks je gotovo propala tvrtka, daleko od nekakvog diva, barem ne u usporedbi sa ostalim “divovima”…

    I tko još koristi Real player??? A i njihov .rm je mrtav format…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?