Kako je React postao jedan od najpopularnijih 'frameworkova'
WebCamp Zagreb

Kako je React postao jedan od najpopularnijih ‘frameworkova’

Naučiti raditi u novom 'frameworku' može biti izazovno, a kako bismo taj izazov svladali, nekad je potrebno dubinski istražiti kako 'framework' zapravo radi. To se najbolje može napraviti na način da ga rastavimo i raspišemo vlastite metode koje imitiraju funkcionalnosti frameworka, a ovaj smo vikend na WebCampu imali priliku vidjeti kako to izgleda s Reactom.

WebCamp Zagreb

React je danas jedan od najpopularnijih frameworkova, a developeri koji znaju raditi s njim sigurno će biti sve traženiji – vrijeme uloženo u njegovo učenje i proučavanje zasigurno će se isplatiti. 

Building a Poor Man’s React predavanje je koje je održano na kraju ovogodišnje konferencije WebCamp u Zagrebu i na kojem je Krešimir Antolić demistificirao React i pokazao kako funkcionira. Napravio je jednostavan library koji radi na sličan način kao i React i koji svatko može pogledati na GitHubu.

React se koristi kako bi se napravilo sučelje za korisnike na webu, no kada developeri prvi put vide skriptu napisanu u ovom frameworku, prvo pomisle da je to neka čudna mješavina XML-a i JavaScripta. Krešimir je iskreno rekao kako su te skripte “gadne”, ali da ujedno imaju smisla – React je postao nešto što mu se sviđa, a posebice je istaknuo jaku zajednicu koja se oko njega okuplja

Što je Krešimir napravio?

Gornja slika najbolje objašnjava React – developer ‘corniju’ daje podatke, a ‘output’ je čaroban.

Glavni princip rada u Reactu je da se developer brine o podatcima, a React će se pobrinuti za DOMKao prvi primjer, napravio je metodu kojem se može napraviti HTML element. Da bi to uspio, koristio je JavaScript metodu “document.createElement” te je postigao da se pozivanjem njegove metode može dodati klasa novom elementu i tekst koji se dodaje pomoću JavaScript metode “innerHTML”.

React traži da developeri koriste komponente koje rade odvojeno jedna od druge i često se unutar jedne komponente stvaraju potkomponente. Da bi to omogućio u njegovom libraryju, morao je omogućiti da se, osim elementa s tekstom, može stvoriti i element s podelementima. To je napravio tako da je naučio library da razlikuje kada treba koristiti “.innerHTML”, a kada treba dodati podelement, odnosno kada treba koristiti JavaScript metodu “.appendChild”. Sada se pomoću ovog libraryja mogu praviti komponente koje imaju potkomponente.

React radi tako da se sva logika aplikacije sprema u komponente, a da bi se to moglo postići pomoću njegovog libraryja, napravio je metodu s imenom “setState”. Kao drugi primjer, napravio je element s dva podelementa koji su slike cornija te je omogućio da se klikom na jednog od njih promijeni varijabla koja predstavlja stanje svake potkomponente.

Kada se promijeni stanje jedne komponente, potrebno ju je rerenderirati, ali to se nikako ne smije napraviti s cijelim DOM-om. Zato je predstavio virtualni DOM i virtualne elemente.

Prilikom promjene stanja, izgradit će novi virtualni DOM i usporediti ga sa starim i tako će library znati što treba izmijeniti. Isto tako radi i React i to je razlog za brzinu njegovu frameworka.

Dobar framework čine njegova promišljenost, ali i dobra zajednica

Popularnost, dobar community i promišljenost frameworka samo su neki od razloga zašto developeri sve više koriste React i zašto je njegovo poznavanje sve više i više traženo na tržištu rada, a taj trend sigurno neće u dogledno vrijeme prestati. Naučiti raditi s Reactom može koristiti svakom developeru, a zbog predavača poput Krešimira možemo naučiti i kako React radi.

Ako vas zanima React, zavirite u službenu dokumentaciju, a svakako pogledajte i Krešimirov GitHub.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite svoje propise i prakse za gig ekonomiju

Zamislite sljedeće, radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Ekskluzivno

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.