Peter Billante u Repsly dolazi kao Chief Product Officer, a s zavidnom karijerom koja pokriva kako i startupe tako i korporacije, bio nam je izvrstan sugovornik o bitnim temama razvoja proizvoda. Između ostaloga, i tome što može pomoći startupima u početku razvoja, ali i "kako biti prvi nije uvijek prednost ako možete brže doći do rješenja s boljim pristupom".
Nakon što je prije četiri mjeseca Repsly ugovorio svog 1000-og klijenta, imali smo priliku razgovarati s CEO-om, Markom Kovačem. Tada već u svom zlatnom razdoblju, Repsly je mogao sigurno i bodro ići naprijed. Uz novi dom, odmah pokraj stare rezidencije HUB385, nastavili su nadograđivati i tim, koji se počeo širiti još od prošlog ljeta kada su pribavili investiciju od 1,6 milijuna dolara.
Upravo je jedan od ključnih novih ljudi, Peter Billante, novi chief product officer koji je stigao u Repsly prije nešto više od 2 mjeseca, svratio iz bostonskog ureda u Zagreb. Iskoristili smo priliku da saznamo više od vrhunskog stručnjaka koji iza sebe ima zavidnu karijeru, a koji je u hrvatski startup stigao iz Autodeska, u kojem je vodio marketing i product management.
Product manager koji se očeličio kroz startupe
Peter Billante već je godinama u razvoju proizvoda, konkretnije – ima preko 25 godina iskustva u različitim američkim tvrtkama:
Počeo sam implementirati B2B softverske aplikacije kao što su SAP već u ranim danima svoje karijere pa sam tako dobio priliku da se i zapravo prebacim u dizajniranje i razvoj aplikacija.
Ipak, ono najvažnije istaknuti jest njegov startup put, koji mu je otvorio i vrata do samog Repslyja. U hrvatski startup privukle su ga priča i vizija, no s članom Repslyjeve Uprave, Timom Curranom svojevremeno je radio u Vela Systemsu, tvtrki koja razvija softver za automatizaciju izvođenja i nadzora terenskih aktivnosti u građevinskim projektima, zbog čega je i prije dolaska bio dobro informiran o poslovanju Repslyja.
Prvi startup za koji je Peter radio i za koji je razvio prvi proizvod, zvao se Frictionless Commerce – kojeg je SAP akvizirao. Nakon toga je uslijedio startup OATSystems, a od tada pa do danas, Peter je bio angažiran na nekoliko pozicija u Autodesku, koji je svojevremeno preuzeo već spomenuti Vela Systems, gdje je također radio na razvoju proizvoda. Naravno, sve mu je to donijelo priliku i da se profesionalno razvija:
Na svakom koraku ovog puta, učio sam o novoj industriji te kako bolje razumjeti korisničke i tržišne probleme kako bi kreirao nova i inovativna rješenja. To je temelj product managementa – naravno, bilo je izazovno, ali donijelo mi je ogromno iskustvo.
Iako će raditi u Bostonu, Peter će često dolaziti u Zagreb, tako da je i ovo jedna od prilika da s njim spomenemo neke važne stvari koje se tiču SaaS (software-as-a-service) rješenja, od skalabilnosti, fokusa na stare vs. nove korisnike, do traženja market fita.
Najveća vrijednost proizvoda nije u tehnologiji, već u rješenju problema
Jedna od osnovnih stvari u razvoju dobrih proizvodnih rješenja, ali i bilo čega što na kraju očekuje neku publiku korisnika, jest istraživanje onoga što korisnik treba. Čak i kada korisnici sami to ne znaju artikulirati, zadatak neke usluge i/ili proizvoda jest predvidjeti te probleme i uobličiti ih u formulu koja se može riješiti.
Znači, osnovna logika, potvrđuje i Peter, jest u tome da se korisnike treba slušati kako bi im se i mogla ponuditi ta vrijednost odnosno rješenje. Ipak, mnoge tehnološke kompanije, objašnjava Peter, previše zabrazde – u tehnološka pitanja:
Jednoj tech tvrtki lako je zapasti u priču o tehnologiji i novim featureima svog proizvoda ili platforme. Svi mi volimo pričati i slušati o najnovijim tech postignućima, što jest uzbudljivo, ali za većinu B2B klijenata ono što je bitno nije tehnologija, već činjenica da li vi možete riješiti stvarne probleme.
Problemi se otkrivaju u razgovoru, promatranju i ispitivanju situacije. Najvažnije u razvoju tehnoloških rješenja tako postaje umijeće dobre implementacije – dobrog feedbacka:
Kada upoznam Repslyjeve klijente, želim naučiti kao funkcionira njihov posao, na koje probleme nailaze ili koje su prilike uočili. To nam pomaže razumjeti gdje fokusirati proizvod. Ako rješavamo probleme i smanjujemo im glavobolje, onda smo na pravom putu.

“Na tržištima već postoji toliko mnogo rješenja, no postoji i još mnogo mjesta za napredak”
Na pravom putu je i Repsly otkako su se više fokusirali na tvrtke odnosno brendove robe široke potrošnje. S obzirom na to da su u početku zahvatili mnogo šire tržište, tada su se još morali voditi strategijom koja je utjecala na razvoj veoma skalabilnog i horizontalnog proizvoda. Danas pak slave nišni fokus koji im je pomogao da dodatno ubrzaju rast Repslyja, a Peter se osvrnuo i na to kako startupi mogu naći dobar fokus već u početku razvoja:
Mislim da startupi mogu vrlo dobro iskoristiti sličan pristup kako bi brzo i efikasno testirali koja su tržišta za njih najbolji proizvodni market fit. Jednom kada su prikupili dovoljno pozornosti i interesa, mogu kao i mi, promijeniti svoj fokus.
Danas online možete pronaći proizvod skoro u svakoj nišnoj kategoriji, bilo da su u pitanju proizvodi široke potrošnje ili softver, odgovara mi Peter na pitanje kako komentira izjavu da bi sa smanjenjem cijene razvoja, mogli svjedočiti najezdi nišnih proizvoda te da ćemo sve više biti svjedoci tome da nije pitanje tko može nešto razviti – nego tko će biti prvi. Kako komentira Peter, u nekim slučajevima to jest točno, no ne znači nužno da prvi pobjeđuju:
Jedna od mojih najdražih metrika jest ona od Chief Marketing Technologista, koja kroz vizualne mape prikazuje tisuće marketinških i prodajnih SaaS rješenja za različite nišne kategorije. Nevjerojatno je vidjeti toliko mnogo novih kompanija koje se pojavljuju na mapi svake godine. Ipak, iako na različitim tržištima postoji toliko mnogo rješenja, još postoji i mnogo mjesta za napredak. Ovisno o kojem tržištu govorimo, biti prvi nije uvijek prednost ako netko drugi može brže doći do rješenja s boljim pristupom.
SaaS: Kako izdržati nove korisnike i zadržati stare?
Poznato je mnogima u razvoju proizvoda da je mogućnost prilagodbe i iskorištavanja softverskog rješenja za niz mogućnosti i situacija u kojima se klijenti mogu naći – ono što je konstantan cilj. Ukratko, skalabilnost je sveti gral za sve SaaS-ove. Ipak, ono što me zanimalo jest kako održati taj konstantan elan da proizvod privuče nove korisnike, ali da istovremeno uvijek nudi i nešto vrijedno onima starima. Upitala sam Petera gdje u balansiranju toga startupi i tvrtke često griješe pa razmislite i kako se vi odnosite prema tome:
Kada su u pitanju SaaS proizvodi, za razliku od drugih softvera ili tehnologija, naša prodaje ne staje nakon što kupac kupi naš proizvod. Pošto svoj proizvod plaćaju putem pretplate, prodajni proces se odvija cijelo vrijeme – želite ih zadržati kao korisnika i želite da obnove svoju pretplatu, ali i da kupe veći paket. Prema tome, vaši trenutni klijenti su jednako važni kao i novi koje nastojite privući. U nekim slučajevima, i mnogo važniji pa je upravo propast nekih SaaS aplikacija u tome što prebrzo izrastu i to zaborave.
A lako je to zaboraviti kada je sve lakše doći do novih korisnika. Peter mi objašnjava kako je dodavanje novih klijenta kao i onih velikih, mnogo lakše danas nego je bilo prije par godina – što za razvoj SaaS proizvoda znači da mogu rasti te istovremeno održavati i visoku razinu usluge:
U posljednjih nekoliko godina, nastalo je toliko novih servisa koji mogu startupima i tvrtkama pomoći u razvoju poslovanja. Bilo da su u pitanju platni sistemi, ili sučelja korisničke podrške, svi oni omogućuju rast i prihvaćanje više novih korisnika lakše nego što je to bilo u prošlosti. Konkretno, mikroservisi u oblaku su donijeli iznimnu korist, ne samo kao pomoć u modularizaciji platformi kao što je ona koju mi koristimo, već tvrtkama pomožu da rastu i izdrže povećanje volumena skoro automatski.
Repsly spreman uzdrmati tržište?
Peter je već više od 2 mjeseca dio Repslyjevog tima koji se kontinuirano dokazao kao izvrstan proizvod na tržištu. Kao što smo spomenuli, preko 1000 klijenata u više od 70 država svijeta – ali to je tek početak. Objašnjava mi Peter prema tome kako rastu, imaju jedinstvenu poziciju da ponude još bolja poslovna rješenja za svoje klijente analizom milijuna podataka koje su njihovi timovi na terenu skupljali, kako bi im dali uvid u to gdje se mogu poboljšati u okviru operacijskih ili prodajnih aktivnosti:
Blisko sam surađivao s našim timom i vodećim klijentima, kao i partnerima, na novom proizvodu zbog kojeg smo veoma uzbuđeni. Čut ćete više o njemu uskoro, ali možete već sada zamisliti koliko će biti snažan u kontekstu analitičkih i podatkovnih sposobnosti. S Repslyjevim postojećim terenskim rješenjima, to će biti pravi game-changer za bilo kojeg klijenta u industriji u kojoj danas radimo.
Jedva čekamo, a sigurno će i na Netokraciji biti riječi o tome jer se netokrati uvijek vesele novim disrupcijama tržišta. Sretno Peteru i Repslyju!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.