
Kako je tvrtka Raverus uz virtualne asistente došla do svojih prvih 3000 korisnika
Tvrtka Raverus već se 11 godina bavi razvojem softvera, a nedavno je došla do svojih prvih 3000 poslovnih korisnika koji koriste njihove aplikacije za automatizaciju poslovanja. Više o svemu otkrila nam je direktorica Sanela Rasinec.
Nedavno smo proslavili jedanaesti rođendan, i cijelo to vrijeme stvaramo virtualne asistente, kaže mi na početku razgovora Sanela Rasinec, direktorica tvrtke Raverus koja se bavi izradom aplikacija za automatizaciju poslovanja. Obilježiti više od desetljeća rada nije mala stvar, pa me zanimalo kako je sve počelo? Sanela bez oklijevanja odgovara: ‘Predanim radom.’ Radila je u jednoj informatičkoj tvrtki, a kada je došla obitelj dugi radni sati više nisu bili opcija te su ona i muž odlučili osnovati vlastitu tvrtku. No, da sreća prati hrabre, pokazuje i činjenica da su u posao krenuli u vrijeme krize.
Rastom tvrtke, imati odlična programska rješenja, što je djelokrug mojeg supruga, više nije bilo dovoljno – trebalo je aktivno upravljati s osam zaposlenih i aktivno se i sustavno brinuti o 3000 korisnika pa je moje menadžersko znanje, obzirom da sam završila ekonomiju, ali i stečeno iskustvo u razvoju softverskih rješenja u smislu project i product managementa, bilo prirodan nastavak moje karijere i ono što Raverus u ovoj fazi svakako treba.
Sanela dodaje jednu jako zanimljivu stvar, posebno u kontekstu Netokracijinog Ladies of New Business. Naime, iako su softverske tvrtke uglavnom muške, u ‘Raverusu to baš i nije tako’.
Kod nas je taj broj u ravnoteži i mislim da upravo tu leži odgovor zašto su nam programi i cijeli pristup poslovanju u takvoj harmoniji. Ženski dio tima vidi nijanse, empatične smo prema korisnicima, razumijemo ih, razumijemo da aplikacije moraju biti stabilne i tehnološki besprijekorne, ali isto tako smatramo da moraju biti i lijepe i jednostavne, razumijemo da naši korisnici nisu informatički lumeni niti to žele biti i da programe radimo kako bismo im pomogli. I imamo genijalne informatičare, muški dio našeg tima.
Razvoj aplikacija traje od 3 mjeseca do 2 godine
O sadašnjoj poziciji tvrtke Raverus na tržištu najbolje govore naše redovite ankete i zadovoljstvu korisnika i uzastopni AAA certifikati bonitetne izvrsnosti, dodaje.
Razvoj aplikacije traje, naravno, ovisno o njezinoj složenosti, od tri mjeseca do dvije godine. Potencijalni korisnici mogu besplatno isprobati rad u gotovo svim aplikacijama u periodu od 30 dana kroz besplatne probne verzije te našu neograničenu podršku.
Kad je riječ o najpopularnijim aplikacijama, Sanela ističe Evidenciju rada (matičnoj knjizi radnika i evidenciji radnog vremena), FisOffice Web (pisanje ponuda, izdavanje i fiskalizacija računa), i s njima povezanih bilješki za javnu objavu BilješkeNET. A tko su Raverusovi klijenti? Od malih paušalnih obrta do knjigovodstvenih servisa i velikih dioničkih društava.
Svi oni imaju isti zajednički cilj – biti učinkovitiji u svakodnevnom poslovanju. Znamo kako se prilagoditi svim klijentima bez obzira na veličinu, organizacijsku strukturu i različite načine poslovanja.
‘Naši proizvodi nastali su kao odgovor na muke korisnika’
Virtualni asistenti su nastali kao dogovor ili na muke naših korisnika, ili na muke u našem poslovanju, kaže mi Sanela objašnjavajući što ih izdvaja pred konkurencijom.
Ako pogledate naše programe, niti jedan ne pokriva ničije glavno poslovanje, nego su svi programi kreirani kako bi pokrili one stvari koje sve tvrtke moraju imati, a nikome to nije glavna djelatnost.
Od evidencije radnog vremena do pisanja završnih financijskih obračuna, niti jedna firma se time ne bavi kao svojom djelatnošću, ali sve to trebaju imati, objašnjava.
Tu smo se profilirali mi sa svojim asistentima – za korisnike pratimo sve zakonske promjene, na što jednostavniji način im rješavamo tu svu administraciju i papirologiju, i mi smo ti koji ih i dalje slušaju i reagiraju na njihove probleme razvojem novih asistenata. Svi programi su na hrvatskom jeziku, vizualno su pregledni i zakonski usklađeni.
A planovi za budućnost?
Za kraj, zanimali su me Raverusovi planovi za budućnost. Prvo žele podići sve postojeće programe na tehnološki još napredniju, jednostavniju i korisniju razinu. Uz to, žele razvijati nove asistente i time zaokružiti cijeli back-office.
Drugo, ali ne manje važno je u potpunosti prijeći s B2B pristupa na human-to-human (H2H) pristup. Također, kako sam nedavno dobila međunarodno priznati certifikat za provođenje mjera dubinske analize klijenta pri sprječavanju pranja novca, svakako ćemo poraditi na tome da kroz konzultantske usluge i uz pomoć našeg virtualnog asistenta eSPNIFT podijelim to znanje s obveznicima provođenja mjera sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma.
Budući da je iza Raverusa 11 godina, sudeći po dosadašnjem radu i planovima, ne sumnjamo da ih čeka još toliko. 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.