Rat u Ukrajini prvi je "TikTok rat". Kako to utječe na mlade - i na TikTok?

Rat u Ukrajini prvi je “TikTok rat”. Kako to utječe na mlade – i na TikTok?

Anna Frank 2022. ne piše dnevnik koji će se kao upozorenje na ratne strahote čitati još generacijama. Ona danas iz ukrajinskog skloništa snima TikTokove koje će vidjeti milijuni, hoćemo li ih zaboraviti već sljedećeg tjedna?

Ruska invazija na Ukrajinu već je proglašena prvim ratom koji se vodi (i) na TikToku. Nije to prvi rat koji detaljno pratimo na društvenim mrežama, ali je prvi koji iskorištava sve prednosti TikToka:

  • lakoću i brzinu snimanja video sadržaja koji je upečatljiviji od statičnih slika i tvitova, a ne zahtijeva opremu i montažu kao YouTube;
  • brzinu kojom TikTok sadržaj može plasirati milijunima gledatelja i
  • poznati TikTokov algoritam koji neki video može učiniti viralnim bez obzira na to koliko dugo i redovito autor objavljuje te koliko pratitelja ima.

Društvene mreže današnjice su multimedijalne, takav je postao i rat

Čak i prije nego što je službeno početo rat, novinari The Washington Posta pozorno su i detaljno na TikToku pratili kretanje ruskih trupa prema Ukrajini. Nisu se infiltrirali među vojnike, nisu koristili dronove ili satelite, već su pratili i analizirali videa koja su na tu mrežu postavljali obični građani pokraj čijih kuća su prolazili tenkovi.

Društvene mreže današnjice su multimedijalne, takav je postao i rat. Neki su uzeli puške u ruke, a neki pametne telefone. Vrlo brzo se pokazalo da je TikTok sad već daleko od platforme na kojoj “klinci objavljuju glupe plesove” te da ni on nije više nevin kad su u pitanju aktivizmi raznih porijekla i svrha te politička propaganda.

Upravo činjenica da su Ukrajinci svoju ratnu svakodnevicu dokumentirali na TikToku, pomogla je, kažu analitičari, u tome da ih se prihvati s jednoglasnim suosjećanjem. Komunikacija na društvenim mrežama itekako je donijela rezultate, nije bez razloga čak i Zelenski pozvao svoje sunarodnjake da objavljuju što više. Neki izvještaji su govorili da i ruska strana planira influencer kampanju s naglaskom na TikTok, da nude mladim kreatorima novac za stvaranje proruskog sadržaja. TikTok se, međutim, vrlo brzo pridružio društvenim mrežama koje su blokirale sadržaj iz Rusije.

TikTok je Ukrajincima pomogao tako što ih je svijetu prikazao kao ljude koji na Netflixu gledaju iste serije kao mi, smiju se istim memeovima kao mi, prate iste popkulturne trendove, nose odjeću iz Zare! Nisu to tamo neki divljaci s Bliskog istoka potpuno drugačije kulture! Kojima se još i zamjeralo da kakve su to izbjeglice s iPhoneovima!

@alexhook2303

#🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #🇺🇦🇺🇦🇺🇦💙💛 #Топ #ЗСУ #Рек #украинатикток #славаукраїні #Армия #ООС #огонь

♬ πρωτότυπος ήχος – Giannis Karaolis

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

TikTok je strahovito brz. U manje od dva tjedna prošli smo nekoliko trendova!

Prve dane obilježilo je skoro nekritičko dijeljenje snimki neprovjerenog porijekla (samo zato jer pobuđuju emocije i uklapaju se u pojednostavljeno tumačenje složenih stvari). Slijedilo je otkrivanje showbiz karijere ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i “slinjenje” nad tim kako je zgodan (iako je nizak!).

Pa red moraliziranja pa normaliziranja činjenice da je priroda svijeta, ljudske pažnje i društvenih mreža jednostavno takva da je očekivano da nam sadržaj o ratu, bombardiranjima, izbjeglicama i tragedijama serviraju između recepata za brzi ručak, preporuka novih knjiga ili parodija na aktualne serije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Postalo je normalno da ukrajinski vojnici na TikToku plešu na Smooth Criminal i da ukrajinska tinejdžerica svaki dan objavljuje TikTokove na uobičajene teme poput “kako sam danas provela dan” ili “što sam imala za ručak”, samo što se dan sastoji od boravka u skloništu pa izlaska po stvari između dva napada i snimki bombama uništenih zgrada. A ručak se kuha na priručnom kuhalu u skloništu!

@valerisssh

Typical situation in Ukraine

♬ Che La Luna – Louis Prima

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Anna Frank 2022. snima TikTokove…

Anna Frank 2022. ne piše dnevnik koji će se kao upozorenje na ratne strahote čitati još generacijama. Ona snima TikTokove koje će vidjeti milijuni, napravit će krug i po drugim mrežama gdje će ih vidjeti još koji milijun ljudi, ali ćemo ih zaboraviti sljedećeg tjedna.

To znači da se tenkovi, pucnjave i bombaški napadi odjednom redovito pojavljuju pred očima djece i tinejdžera. Ovaj rat će sigurno promijeniti TikTok i kako se doživljava kod široke publike, ali većinu njegove publike još uvijek čine mlađi od 25 godina, često mlađi i od 15. A takav sadržaj jednostavno nije primjeren za tu dob, prenasilan je i ne samo to, prikazuje nasilje u pravom životu, ne na filmskom platnu. Malo je reći da ih može uznemiriti, izazvati strahove i noćne more.

Drugi problem je što tako mlada publika nije dovoljno medijski pismena da bi kritički mogla tumačiti tako ozbiljan sadržaj, procijeniti vjerodostojnost raznih izvora i donositi upućene zaključke.

Kako s djecom i mladima razgovarati o ratu u Ukrajini?

Forum za slobodu odgoja je vrlo ažurno objavio online publikaciju na temu Kako s djecom i mladima razgovarati o ratu u Ukrajini u kojoj se, među ostalim vrlo korisnim savjetima, osvrću i na činjenicu da će već informacije o ratu putem društvenih mreža doći  do djece od 6 do 12 godina:

Djeca slušaju o problemima vezanim za nasilje, kriminal i rat na društvenim mrežama, YouTubeu, TikToku i u filmovima i serijama – što nisu uvijek pouzdani izvori informacija.

Pokušajte steći osjećaj što vaša djeca znaju prije nego što krenete s objašnjenjem, jer ih ne želite dodatno uznemiravati.

Objasnite kontekst i ponudite perspektivu. Svojim životnim iskustvom, znanjem i mudrošću možete objasniti različite okolnosti oko određenih problema. Ovo je proces koji stvarima daje smisao i jasnoću – i važno je da djeca mogu shvatiti i negativne i neugodne stvari.

Što se tiče tinejdžera, roditeljima savjetuju da pretpostave da su tinejdžeri već informirani, ali ne nužno iz provjerenih izvora. Njihov proces informiranja i samostalnog učenja ne treba omalovažavati, već usmjeriti razgovorom o tome što određeni izvor čini (ne)vjerodostojnim:

Osobito treba biti svjestan računalnih algoritama koji povećavaju izloženost popularnim materijalima. Ti algoritmi mogu izložiti djecu i mlade tim sadržajima čak i kada nisu zainteresirani za tu temu.

Stoga je potrebno s njima razgovarati o tome što su vidjeli, što je kontekst i koje su činjenice predstavljene, koji je izvor navedenog materijala, je li autor materijala poznat i vjerodostojan i kakvi se komentari nalaze uz taj materijal. Također, trebamo se usredotočiti i na smanjenje štete koju dezinformacije i nasilne slike mogu imati na djecu.

Društvene mreže – i mlade na njima – ne smije se ostaviti bez nadzora!

Činjenica da je rat u Ukrajini prvi TikTok rat skrenula je pozornost i na bolnu točku svake društvene mreže – moderaciju sadržaja.

TikTok sad prolazi isti put koji su već prošli Facebook i Twitter. I njih smo nekad hvalili kao moćno medijsko oružje koje je teško cenzurirati i koje pomaže malima da ih se čuje kroz blokadu kontroliranih medija.  Otrežnjenje je stiglo kad su ih s jednakim ciljem za dezinformiranje i huškanje koristili i oni manje dobronamjerni.

TikTok ima jednak problem: količina sadržaja je nepojmljiva, problematičan sadržaj često ispunjava metrike za kojima te platforme teže, a moderacija im je “zadnja rupa na svirali”. Na platformi na kojoj se svaki sat kreira 5 milijuna videa (podatak s kraja 2020.) moderiranje je gotovo i nemoguće! A činjenica da je TikTok proizvod kineske kompanije samo dodatno komplicira stvar…

Opekli smo se s Facebookom i Twitterom, valjda smo naučili da se društvene mreže, posebno u kriznim situacijama, ne smije ostaviti bez nadzora!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.