Jezgrene membrane - predstavljanje interaktivnosti i interakcije

Radiona predstavlja Jezgrene membrane – spoj interaktivnosti i interakcije

Udruga Radiona.org ponovno spaja tehnološko s umjetničkim, ovog puta s organizacijom izložbe "Jezgrene membrane (interaktivnost i interakcije)", koja će trajati do četvrtka u dvorani Pogon Jedinstvo na Trnjanskom nasipu u Zagrebu. Novi Radionin projekt je izložba koja će se baviti različitim pogledima na interaktivnost i interakciju - i načine kako se ostvaruju.

smartlumies(c)

Od ovoga poslijepodneva, 19. listopada, s početkom u 20:30 sati, do četvrtka, 22. listopada, svakoga dana od 17 do 21 sata, dvorana Pogon Jedinstvo na zagrebačkom Trnjanskom nasipu bit će domaćin izložbi Jezgrene membrane (interaktivnost i interakcije). Sa slobodnim ulazom u izložbeni prostor, posjetitelji će se tijekom naredna četiri dana moći upoznati s različitim pogledima i predstavljanjem interaktivnosti i interakcije, dva tematska pojma izložbe.

Za razliku od nedavnog okupljanja koje je pokrenula Radiona.org, sa srpanjskim Hybrid Sound Festivalom na kojemu je u središtu pozornosti bio zvuk, ovoga puta će puta, osim auditivnog elementa, u igri biti i slika, pokret i dodir. Izložba će se usmjeriti na interpretaciju interaktivnosti i interakcije s oslanjanjem na hibridnu umjetnost, dizajn i open source hardver, spajajući umjetničko i tehnološko na istom mjestu.

Što je sve interaktivno i kako nastaje interakcija?

jezgrene membrane plakat

Radionina okupljanja u pravilu donose poneki drugačiji ili, kako se to često zna opisati, alternativni pogled na stvari, a u nastavku tjedna to će se dogoditi propitkivanjem što sve može biti interaktivno i uključiti se u postupak koji zovemo interakcijom. Izložba će predstaviti senzore povezane s pokretom, mišićne senzore, senzore koji će izmjeriti ubrzanje pri orijentaciji u prostoru uz pomoć zvuka i one koji reagiraju na dodir, ali i druge oblike interakcije, poput služenja LED grafitima i prebacivanja skupa podataka u sliku s oslanjanjem na algoritmičke procese i slikovnu projekciju.

Interaktivnost i interakcija neće biti središnje teme samo zbog predstavljanja načina kako se obavljaju, već će se tijekom naredna četiri dana odvijati i u praksi. Ono što posjetitelj vidi bit će otvoreno njegovoj interpretaciji, s mogućnošću da predstavi vlastito rješenje koje se može uključiti u interakcijski proces – i time postane dijelom interaktivnog kruga kojim se bavi ova izložba.

Organizatori su od ponedjeljka do četvrtka najavili predstavljanje radova koje će izložiti Tanja Minarik, Alenka Dmitrović, Ana Labudović, Deborah Hustić, Layla Munitić, Marina Petrović, Mario Pavlić, Igor Brkić, Goran Mahovlić, Jason Mulhausen, Davor Jadrijević, Igor Petrović, Damir Prizmić i Boris Vidošević. Gosti izložbe bit će Martina Grgić i Filip Kovačić Popov, autori Smart Lumiesa, ‘pametnih’ edukativnih kocki namijenjenih djeci, te Ivan Kunjašić iz Umjetničke akademije u Splitu.

Ako želite još nešto više, u utorak u 20 sati moglo bi vas privući predavanje “Interaktivnost – ‘teorija’ i praksa”, koje će održati Ivan Marušić Klif.

Oni će biti na Trnjanskom nasipu, dolazite li i vi?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.