Može li Zemlja programirati, a crvi muzicirati?

Može li Zemlja pisati kod, a crvi muzicirati? Saznajte u Radioni.

U nizu zanimljivih događanja u kojima koketiraju tehnologija, znanost i umjetnost, zagrebačka DIY udruga Radiona dovodi intermedijskog umjetnika, programera, performera i pisca Martina Howsea.

Martin Howse spaja geološke procese i programiranje.
Martin Howse spaja geofizičke fenomene i programiranje.

Howse će održati radionicu Earth code/Earth voice 13. i 14. lipnja u Radioninom labu u sklopu godišnjeg programa Nove elektroničke koncepcije.

No čime se on zapravo bavi? Martin Howse okupiran je umjetničkim istraživanjima koja povezuju geofizičke fenomene, softver i ljudsku psihu, a njegov posljednji projekt Earthboot doslovce pokreće računalo kroz elektricitet iz Zemlje te na taj način kodira stvarajući na zaslonu prava glitch art djela.

Što zemlja ima za reći – ili iskodirati?

Polaznici će naučiti kako mjeriti i napraviti audiobilne i vidljive telurične (od latinskog tellus – hrv. Zemlja, zemaljske, terestijalne) struje koje teku kroz Zemlju, konstruirati rukavicu sa senzorom za mjerenje popratnih audio signala iz Zemlje, izraditi antenu/radio za mjerenje električne energije iz zemljane baterije, dozvoliti crvima da skladaju poeziju i slušati konstruirane glasove Zemlje.

Kroz dvodnevnu radionicu tražit će se odgovori na mnoga pitanja: Kako Zemlja može kroz proces doći u iskušenje da stvara softver? Koji signali mogu biti prenijeti iz Zemlje, korištenjem njene bio-kemijske i geofizičke ‘opreme’ otkrivajući skrivene procese te na koji način ti signali mogu biti izloženi i konvertirani u čisti kod? Kako je moguće prekodirati dobivene podatke iz Zemlje?

Drugi dan radionice rezerviran je za off the grid lab u prirodi, gdje će se nastaviti s eksperimentima započetim prvoga dana i raspravljati o implikacijama i mogućnostima zemljanog kodiranja.

Prijaviti se za radionicu možete na e-mail radiona.org@gmail.com. do 9. lipnja točno u ponoć, a svakako napišite nekoliko rečenica o sebi te navedite zašto vas ova tema zanima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Ekskluzivno

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.