Push to the Startup World in Croatia: Amerikancima najveća 'startup' prepreka u RH birokracija i korupcija

Push to the Startup World in Croatia: Amerikancima najveća ‘startup’ prepreka u RH birokracija i korupcija

Početkom travnja u Opatiji se održava ekonomska konferencija The Brown Forum. No, kako smo najavili, kao uvertira za nju, jučer je u Zagrebu, u suradnji između Veleposlanstva SAD-a i hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE, organiziran panel posvećen startupima – Push to the Startup World in Croatia. Panel se temeljio na problemima i preprekama s kojima se startupovi susreću te primjerima koje su sudionici iznijeli, a moderirala ga je Ana Keglović Horvat.

Sudionici panela

 

Početkom travnja u Opatiji se održava ekonomska konferencija The Brown Forum. No, kako smo najavili, kao uvertira za nju, jučer je u Zagrebu, u suradnji između Veleposlanstva SAD-a i hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE, organiziran panel posvećen startupima – Push to the Startup World in Croatia. Panel se temeljio na problemima i preprekama s kojima se startupovi susreću te primjerima koje su sudionici iznijeli, a moderirala ga je Ana Keglović Horvat.

Problem korupcije u zemlji bez prevelikog stresa

Nakon predstavljanja, svi sudionici su iznijeli svoje uvodne riječi pri čemu su predstavnici Veleposlanstva SAD-a naglasili kako jednu od većih prepreka u pokretanju i poslovanju tehnoloških tvrtki općenito vide u prevelikoj birokraciji kroz koju tvrtke moraju proći, u problemu korupcije i potrebi poznanstava kako bi se određena prepreka preskočila te u jednostavnom neznanju kome se obratiti u slučaju potrebe odnosno problema.

Osim definiranih prepreka, predstavnici su jasno naglasili kako je potreba za inovacijom kroz poduzetništvo nužna te kako ona kreira potpuno novi sklop razmišljanja. Pohvalili su Hrvatsku kao zemlju velike kvalitete života te bez prevelikog stresa, ali i motivirali prisutne činjenicom da su upravo ekonomske krize (prvenstveno nezaposlenost) prave prilike jer potiču inovacije i poslovnu kreativnost.

Predstavnici CRANE-a, Saša Cvetojević i Mihovil Barančić, koji su sudjelovali u 11 investicija u Hrvatskoj, smatraju kako svojim primjerom služe kao jasan putokaz koji pokazuje da se i u ovim vremenima ekonomske krize može uspjeti i napraviti dobar posao. Tako je Saša Cvetojević objasnio razliku između ulaganja i zalaganja države u startupove i ulaganja i zalaganja poslovnih anđela, govoreći kako država ulaže tuđe novce i kako ju je načelno briga za te poslove dok je poslovne anđele zaista briga jer ulažu svoje novce s ciljem daljnjeg oplemenjivanja.

Sudionici panela

Od glavnih problema, CRANE-ovci vide nedostatak akceleratora koji bi služili za brži razvitak startupova, ističući primjer Čakovca kao odličan akcelerator. S druge strane, Hrvoje Bujas iz CISEx-a je ispričao svoju priču kako je ušao u startup svijet zahvaljujući sreći nakon dugogodišnjeg rada u državnoj službi te je istaknuo kako država kroz svoju birokratizaciju ne shvaća razliku između važnih od nevažnih zakona i regulativa. Primjerice, državi je bitno regulirati ime tvrtke, ali druge zaista bitne stvari poput osiguranja infrastrukture nisu na listi prioriteta.

Isprobaj ideju unutar 6 mjeseci

Osim predstavnika Veleposlanstva, CRANE-a i CISEx-a, na panelu su sudjelovali i Ivan Plačko iz Tehnološko Inovacijskog Centra Međimurje kojeg financira BICRO te koji djeluje već 2 godine te Stevica Kuharski iz IT4U. Ivan je istaknuo kako je izuzetno važna izgradnja tehnološke infrastrukture za startupove te kako su, osim akceleratora, omogućili tvrtkama i predinkubacijski prostor u kojem tvrtke mogu provesti do 6 mjeseci promišljajući o projektu i testirajući svoj proizvod.

Stevica, čija se tvrtka bavi izradom mobilnih aplikacija i koji je nedavno sudjelovao na Barcelona World Congressu, je naglasio kako mnogi pojedinci u Hrvatskoj imaju ideje koje ne dijele s drugima jer se boje krađe te kako je ta vrijednost ideje zapravo vrlo mala i na Zapadu relativno nevažna jer veći dio „kolača“ nosi sama realizacija i prodaja.

Osim iskusnih poduzetnika, panel je uveličala i studentska organizacija eSTUDENT koja aktivno sudjeluje na startup sceni organizirajući dva natjecanja – Business Plan Contest i App Start Contest. Na tim se natjecanjima studenti uče pisanju poslovnih planova za svoje vlastite ideje te razvoju mobilnih i web aplikacija. Kroz ta natjecanja, eSTUDENT povezuje studentsku zajednicu s poslovnom te samim time motivira obje zajednice na suradnju u zajedničkom interesu.

Zaključak panela je zapravo vrlo jednostavan i sadrži poziv mladima, koji su skloni riziku, koji još nisu ograničeni i vezani, da se uključe, da počnu razvijati svoje ideje, da iskoriste priliku i krenu odmah jer će im kasnije biti samo teže!

Ukoliko ste mladi i poduzetnički nastrojeni te se odlučite poslušati savjete s panela i ući u poslovni pothvat, javite nam svoju priču! 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Domagoj Delimar

      Domagoj Delimar

      22. 03. 2012. u 6:20 pm Odgovori

      Ne misli se da nije uopće to bitno regulirati (npr. naravno da treba regulirati i pobrinuti se da se svaka tvrtka po tome razlikuje) ali kod nas su bitne neke stvari koje ne bi trebale biti. Pa tako dolazimo do apsurda da imamo tvrtku GoHome u Italiji (i nisam sad više siguran gdje još – Češkoj, Slovačkoj?) ali ne i u Hrvatskoj, gdje imamo Pravi Klik d.o.o.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.