Prošlo je nekoliko dana od završetka prvog WordCampa Croatia koji se u subotu i nedjelju, 5. i 6. rujna održao u Rijeci. Iako ću i u ovom članku ukratko napisati što se sve događalo na WordCampu, cilj mi je da vam dam širu sliku, ne samo oko organizacije WordCampa, već i hrvatske WordPress zajednice.

Važan dio WordCampa je druženje, a druženje je počelo već u četvrtak okupljanjem predavača i organizatora. Iako su neki od nas u Rijeci bili nekoliko dana (ne računajući lokalni organizacijski tim), bilo je i onih koji su u Rijeci i okolici odlučili iskoristiti svoj godišnji odmor, pa su tako u Hrvatskoj boravili gotovo tjedan dana prije WordCampa. U petak smo se družili na predavačkoj večeri (još jedan od razloga da prijavite predavanje sljedeće godine ili sudjelujete u organizaciji kao volonter), nakon čega smo krenuli prema lokaciji održavanja konferencije kako bi se predavači upoznali s lokacijom te tehničkim uvjetima za vrijeme predavanja.
Lokacija Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku pokazala se kao odličan odabir (uz izuzetak problema s klimom koja nije radila) jer prima veliki broj ljudi. Kako nismo željeli organizirati veliki WordCamp (što se pokazalo kao dobra odluka), u prodaju smo pustili tek 50% kapaciteta dvorane, a na kraju smo završili s otprilike 40% popunjenosti što je omogućilo da posjetitelji ne budu nagurani i da mogu lakše pratiti predavanja. Na konferenciji je ukupno bilo 160 ljudi.

Također, odluka da većina predavanja bude na engleskom se pokazala kao jako dobra – što prema predavačima koji su iskoristili priliku da se prezentiraju publici iz cijelog svijeta (zbog prijenosa uživa koji je išao preko CARNeta), a i prema online publici koja je taj prijenos gledala i cijenila. S druge strane i prije ali i poslije WordCampa (u provedenoj anketi) nitko nije rekao da mu je praćenje predavanja na engleskom jeziku predstavljalo problem.
Love it! WordCamp Croatia is being live streamed all day! http://t.co/csqh4niH0p #wchr
— Jenny Wong (@miss_jwo) September 5, 2015
Predavanja na engleskom privukla su i publiku iz okolnih zemalja, pa smo tako u Rijeci ugostili posjetitelje iz Slovenije, Austrije, Njemačke, Mađarske – da spomenemo samo one zemlje čiji stanovnici ne razumiju hrvatski jezik. To je s druge strane omogućilo i upoznavanje sudionika iz različitih dijelova Europe (networking), a uvjeren sam da su i neki od njih dogovorili nove, zanimljive i vrlo uspješne poslove.
Radionice
Petak je bio pretkonferencijski dan pa smo tako organizirali tri besplatne radionice koje su mogli posjetiti svi, bez obzira dolaze li na WordCamp ili ne. S jedne strane to je omogućilo ljudima da se bolje upoznaju s WordPressom, a neki od njih su naknadno došli i na konferencijski dan. Radionice su bile podijeljene na tri teme.
- Radionica “WordPress za početnike” je zamišljena kao uvodni tečaj za WordPress korisnike. Nažalost, održavanje radionice je skoro došlo pod znak pitanja jer nam je predviđeni predavač javio da neće moći biti na radionici. S druge strane, zbog broja prijava smo ipak htjeli održati navedenu početniku radionicu pa je “uskočio” Ivan Blagdan. Hvala Ivane još jednom što si našao vremena da održimo radionicu, iako smo svi svjesni problema pripreme u zadnji čas.
- Radionica “Izrada WordPress tema od nule” zamišljena je kao upoznavanje s izradom tema. Predavač Sibin Grašić iz Srbije pričao je o tome kako on radi s WordPress temama, koje alate koristi i na kakve probleme nailazi te kako ih rješava.
- Posljednja (i najnaprednija) radionica bila je ona Daniela Patakija koji je govorio o “Savršenoj razvojnoj okolini“. Daniel ima zaista mnogo iskustva i od većine sudionika radionice smo dobili samo pohvale za njegovo predavanje.
Svjesni smo i određenih problema, usprkos gostoljubivosti Odjela za informatiku Sveučilišta u Rijeci – nešto o čemu ćemo dobro razmisliti za sljedeću godinu.
Konferencijski dan
Sam konferencijski dan smo otvorili s predavanjem Marka Dugonjića koji je pričao o tipografiji te Daria Jazbeca Hrvatina koji je govorio o korisničkom testiranju. Nešto laganije teme da malo razbudimo posjetitelje koji su u HKD počeli dolaziti već u 8 sati ujutro. Marko i Dario su održali odlična predavanja, u što nismo ni sumnjali s obzirom na njihovo predavačko iskustvo te su u svojim predavanjima pokušali developerima približiti važnost dobrog odabira tipografije (uz nekoliko trikova poput “reseta”, korištenja većeg kontrasta bez pretjerivanja i sl.) te korisničkog testiranja. Posebno je zanimljivo bilo vidjeti Darijeve kratke video isječke kako to izgleda u pravom svijetu. Ako do sada još niste kupili knjigu “Rocket Surgery Made Easy” Stevea Kruga svakako je kupite.
Petya Raykovska je aktivna u WordPress zajednici, ujedno i voditelj lokalizacijske grupe unutar WordPressa te jedna od organizatora europskog WordCampa 2014. i 2015. godine. Ona je pričala o tome kako se uključiti u razvoj WordPressa i zašto je lokalna zajednica važna te pozvala posjetitelje da se pridruže Contributor dayu koji se održavao dan poslije.

Marko Heijnen je održao predavanje o hostingu iz svoje perspektive korisnika koji se sam brine za svoj hosting. Marko ne preporučuje shared hosting već daje prijedloge kako to samostalno podići na višu razinu, međutim mišljenja sam da je ovo predavanje ipak bilo namijenjeno malo naprednijim korisnicima (što se vidi i po rezultatima ankete među sudionicima). No, bez obzira, bilo je dobro vidjeti Marka na pozornici kako priča.
Predavanja na hrvatskom jeziku – odgovori na najčešća pitanja s Facebook grupe
Nakon pauze za kavu (tijekom koje smo počeli služiti i ručak koji je trajao do 14 sati), poslušali smo i dva predavanja na hrvatskom jeziku. Ta su predavanja bila namijenjena upravo onima u lokalnoj zajednici koji često pitaju pitanja putem Facebook grupe, a dva najčešća pitanja bila su vezana uz lokalizaciju i WooCommerce. O lokalizaciji nam je pričao Goran Šerić koji se dotakao cijelog procesa izrade internetske stranice od pripreme tekstova, odabira pluginova, do postavljanja stranice.
Borko Livić je pričao o WooCommerceu kojeg koristi 78% svih korisnika WordPressa koji traže e-commerce plugin. WooCommerce je ujedno i najzastupljenija e-trgovina na svijetu, budući da ga koristi 30% svih svjetskih web trgovina, dok primjerice Magento koristi 10%. Naravno, valja uzeti u obzir i činjenicu da je WordPress puno jednostavniji za krenuti i da je Magento jako ime u internet trgovini, no brojke svejedno vesele.
Food was great! 🙂 #wchr pic.twitter.com/Q5H1xjwYeS
— Marko Prelec (@Prelc) September 5, 2015
Nakon pauze za ručak gdje su se svi sudionici mogli međusobno družiti, a mnogi su iskoristili priliku da skoknu i na kavu, došlo je vrijeme za panel o “Radu s WordPressom”. Panel je zamišljen tako da ljudi iz različitih zemalja ispričaju nešto o svojim iskustvima rada s WordPressom, kako su krenuli, koje su probleme imali i kako su ih nadvladali.
Great concept for a WordCamp panel at @wpcroatia: how devs in different countries use WP in their communities. #wchr pic.twitter.com/jevXkawxKR
— David Bisset (@dimensionmedia) September 5, 2015
Panel o radu s WordPressom, a zatim predavanje o kreiranju sadržaja
Tako su na panelu sudjelovali Toni Trivković iz Hrvatske, Goran Jakovljević iz Bosne i Hercegovine, Sibin Grašić iz Srbije, Petya Raykovska iz Bugarske te Daniel Pataki iz Mađarske. Panel je dobio pohvale sudionika ali i onih koji su ga pratili preko live streama kojeg je omogućio CARNet. Trajanja malo dužeg od predviđenog, generalni zaključak panela mogao bi lako biti “Jurite znanje, a ne novac”.
Odmah poslije panela na pozornicu se popela Lisa LaMagna, predavačica i vlasnica komunikacijske agencije iz San Francisca koja je proputovala pola svijeta da bi sudjelovala na hrvatskom WordCampu.

Bilo nam je zaista drago da je imamo kao predavačicu pogotovo za tako važnu temu kao što je kreiranje sadržaja – tema o kojoj se u Hrvatskoj jako malo priča. Lisa inače surađuje s velikim imenima poput EMI Musica, Microsofta i Ernst&Younga, dok je njen klijent proglašen i najperspektivnijim startupom Silicon Valleya. Bilo je to predavanje puno malih savjeta kako komunicirati s klijentima i kako stvarati sadržaj.
Currently watching from France a very good talk about content at #wchr http://t.co/6EMOz9qukS
— Benjamin Lupu (@benjaminlupu) September 5, 2015
How we write – it's not poetry, it's a process @LisaLamagna on #wchr
— WP Croatia (@wpcroatia) September 5, 2015
Red kraćih predavanja pa dva vrhunska predavanja za kraj
Nakon Lise, poslušali smo nekoliko kraćih predavanja, od kojih je prvo bilo ono Domagoja Gojaka koji je pričao o izradi formi putem Formjacka, open source PHP biblioteke koja omogućuje brzo i jednostavno kreiranje formi. Marko Banušić je pričao o tome zašto se Net.hr odlučio preseliti na WordPress i na VIP platformu i to kao prvi klijent iz Hrvatske. Ivan Blagdan je održao predavanje o debugiranju WordPressa – kako dolazi do problema i kako ih riješiti. Odlična je stvar što ste sa svim predavačima imali prilike popričati i nakon predavanja te na taj način dobiti odgovore na pitanja kojih se nisu dotakli za vrijeme samih predavanja.

Daniel Pataki je urednik WordPressa na Smashing Magazineu, a na WordCampu je pričao o mogućnostima Advanced Custom Fields plugina – jednog od najpopularnijih WordPress pluginova. ACF nam omoguće puno fleksibilnosti te nadograđuje osnovni izgled administracijskog sučelja WordPressa svojim sučeljem – dodajući mu elemente poput repeater fieldova, karte, odabira datuma i tome slično. Zahvaljujući tim nadogradnjama imamo puno veću kontrolu prilikom ispisivanja sadržaja iz pojedinog članka i stranice, kao i mogućnost kreiranja bezbroj različitih tipova sadržaja.
Interesting and useful talk by @danielpataki,thanks. Looking forward to WordCamp band in Vienna;) #wchr pic.twitter.com/sknLcrhQoN
— Ana Segota (@Ana_Segota) September 5, 2015
Posljednji predavač dana bio je Tomaž Zaman. Tomaž je već pričao na prvom zagrebačkom WordPress Meetupu, aktivan je u zajednici te nam je došao s WordCamp iskustvom, budući da je održao predavanje i na WordCampu Cape Town. Njegovo je predavanje bilo usmjereno svima koji smatraju da premalo vrijede ili da previše naplaćuju. Predavanje “You’re too cheap” pokušalo je odgovoriti na pitanje kako da postignemo više, dajući mnoštvo primjera te tjerajući nas da razmišljamo izvan naše zone komfora.
The best presentation so far by @TomazZaman at #wchr. Sooo on point. Great job
— Krešimir Čoko (@kresimir_coko) September 5, 2015
Good karma: Work for open source, yes work for free as a conscious decision, create good #Wordpress #WCHR
— Lisa LaMagna (@LisaLamagna) September 5, 2015
WordCamp je uspješan onoliko koliko su zadovoljni posjetitelji
Kako sam bio na nekoliko WordCampova i još više inozemnih konferencija, znam što mogu očekivati na svakoj od njih. Valja se zahvaliti i odličnom voditeljskom dvojcu Tomislavu Kozačinskom i Aleksandru Curaću Šariću, koji su svojim ležernim pristupom vođenju programa pomogli da prijelazi između predavanja budu brzi i bezbolni. Nije na odmet spomenuti i popodnevni Aleksov ples na pozornici koji je izmamio spontani pljesak (ne brinite, postoji i video kojeg ćemo naknadno objaviti na našim kanalima na društvenim mrežama).
Shout-out to all people who witnessed my dance moves on live-stream 🙂 #wchr #WeFoundLove
— Aleks Curac Saric (@AleksCuracSaric) September 5, 2015
See WordCamp Croatia host mr. @AleksCuracSaric dancing on stage. It's priceless. We had a great time at #wchr 🙂 pic.twitter.com/pwkmynCmV3
— WP Croatia (@wpcroatia) September 14, 2015

Vjerujem da je dobar dio ljudi na WordCampu ostao iznenađen razinom na kojoj je konferencija organizirana, pogotovo s obzirom na cijenu ulaznice od samo 140 kn. Od vrhunskog cateringa, činjenice da je piće na cijeloj konferenciji bilo besplatno (voda, Red Bull, kava) i služilo se cijeli dan, do samih predavanja koja su bila odlična i afterpartya s također osiguranim besplatnim pićem za sudionike.
Nama je cilj bio da organiziramo konferenciju unutar pravila WordPress Foundationa (niska cijena karte, sponzori iz zajednice koji pokrivaju troškove, snimana predavanja) te da je napravimo sličnom inozemnim konferencijama na kojima smo i sami bili. Vjerujem da smo to i uspjeli, počevši od same dvorane gdje su predavači bili na pozornici iznad sudionika, preko odličnog razglasa i video produkcije, do činjenice da je cijela konferencija snimana i prenošena uživo te ju je do kraja dana pogledalo više od 900 ljudi.
Uspjeh Contributor daya
Nedjelja je po običaju rezervirana za Contributor day, pa smo se tako podijelili u dvije grupe od kojih je jedna bila za sve koji se žele priključiti lokaliziranju WordPressa, dok je druga bila za one koji žele pomoći u samom razvoju WordPressa.
Lokalizacijsku grupu su vodili Jurica Zuanović kao voditelj hrvatske lokalizacije te Petya Raykovska. Sudionici su ukratko vidjeli kako se može pomoći u lokalizaciji, te su svima otvoreni wordpress.org računi te su se priključili službenom Slack kanalu. Tijekom dana smo tako dobili 13 novih WordPress contributora.

Core team je vodio Ante Šepić, a sudionici su vidjeli na koji se način, jednostavno može pomoći u razvoju samog WordPressa. Za razliku od lokalizacije koja je prilično jednostavna i sve što trebate je priključiti se, zbog kompleksnosti osnovnog kôda WordPressa postati core contributor nije baš tako jednostavno. No, postoje manji bugovi koje svatko može pomoći riješiti te na taj način malo-pomalo krenuti prema ozbiljnijim problemima te ući u taj uski krug ljudi iz cijelog svijeta koji aktivno sudjeluju u razvoju WordPressa.
WordCamp Croatia 2016
Svi se gotovo jednoglasno slažu – predavači, posjetitelji i organizatori – da je prvi WordCamp Croatia koji se održao u Rijeci prošao odlično i iznad svih očekivanja. Stoga je logično pitanje – što dalje? Prije WordCampa Croatia 2016 ima se održati još puno Meetupa (Zagreb, Split, Rijeka, Pula), a sljedeći je već onaj u Zagrebu, 25. rujna 2015. Na njemu ćemo poslušati nekoliko primjera WordPress case studya. U međuvremenu, možete se prijaviti u službenu WordPress Croatia Meetup grupu kako bi bili u tijeku s ostalim događanjima.

Tijekom ovog WordCampa dobili smo nekoliko prijedloga za moguća poboljšanja. U međuvremenu sigurno je jedino da se sljedeći WordCamp neće održati u Rijeci. Ono što možemo reći je da će se održati u nekom od gradova koji održavaju svoje Meetupe, jer ideja organiziranja WordCampa je upravo jačanje lokalne zajednice. Hoće li to biti Zagreb, Split, Pula ili neki drugi grad – ostaje za vidjeti. No ne sumnjamo da će sljedeći WordCamp biti jednako uspješan kao i ovaj.
—
Hvala Neuralabu na fotografijama s prvog WordCamp Croatia :).
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Krešimir katušić
14. 09. 2015. u 12:35 pm
Svaka čast na organizaciji i naravno na izvještaju s konferencije, samo tako nastavite.
Marina
14. 09. 2015. u 2:42 pm
Što se tiče predavanja o hostingu i rezultatima na anketi koje spominješ, naravno da smo svi najbolje ocjenili predavanja koja su nam bliža i samim time zanimljiva, ali je uvijek dobro imati različiti profil predavanja. Ja osobno nisam baš uspjela pratiti o čemu priča (:p) ali je Siniši to bilo jedno od boljih predavanja ;-)… Veselim se idućem WordCampu 🙂
Ana Segota
15. 09. 2015. u 9:58 pm
Hvala jos jednom na super organizaciji,predavanjima,druzenju, svemu :). Vidimo se uskoro 🙂