
Productive: Kako Infinumov softver za vođenje agencije, uz silnu konkurenciju, uspijeva rasti
Kako izgleda stvarati SaaS proizvod i kako to uspijeva timu koji razvija Productive, Infinumov spinoff?
Svaki razvoj vlastitog proizvoda, razumljivo, ima svoje prednosti i izazove. Potpuno poseban set prednosti i izazova, pak, ima razvoj SaaS proizvoda, odnosno model software as a service. U ovom modelu se radi o tome da je vaš proizvod zapravo “živ organizam” čiji razvoj uistinu nikada ne prestaje.
O tome kako izgleda rad na ovakvim alatima, najbolje znaju u Infinumu, čiji je Productive punopravni SaaS alat nastao iz osobnih (agencijskih) potreba. O alatu i radu na njemu, razgovarao sam s Ivanom Lučinom, Lead Frontend Engineerom, kojem sam prepustio definiranje Productivea – ipak je on jedan od njegovih kreatora:
Productive je jedini alat koji je potreban za vođenje uspješne digitalne agencije. Uz Productive ostvarujete podršku i edukaciju u svim dijelovima poslovnog procesa jedne tipične digitalne agencije – od prodaje, izrade ponuda, organizacije i vođenja projekata, komunikacije s klijentima, planiranja posla i naplate te upravljanje s vlastitom profitabilnosti.
Ivan mi dodaje i kako se ovdje ne radi samo o “softveru koji dobro izgleda”, već iza njega stoji tim koji je i sam proizašao iz digitalne agencije i vrlo dobro zna najveće probleme ovakvih tvrtki.

Vječno pitanje: Razvijati svoje ili koristiti tuđe?
Ipak, postavlja se pitanje kako to da tvrtka poput Infinuma nije mogla koristiti neke alate koji su već na tržištu, već su razvili nešto potpuno “od nule”?
Ivan kaže kako je život u digitalnoj agenciji uvijek isprepleten gomilom pitanja, poput toga hoće li klijent biti sretan, hoćete li probiti rokove, i slična, što je vjerojatno svima u industriji dobro poznato.
Iako na tržištu postoji velik broj alata koji se bave odgovaranjem na spomenuta pitanja, oni nikada neće istovremeno odgovoriti na baš sva ona koja vas zanimaju. Ivan:
Ako koristite više alata, svaki za neki dio agencijskog procesa (npr. Asanu za project management, Harvest za time tracking i Hubplanner za scheduling) nikada nećete moći dobiti odgovore na neka kompleksnija pitanja. To je i razlog zašto softverske agencije poput Infinuma često razvijaju vlastita rješenja, no zapravo vrlo rijetko ti projekti zažive i postanu dugoročno održivi.
Pitanje agencija vs proizvod, o kojem smo u posljednje vrijeme podosta govorili, za Ivana je također vrlo zanimljiva tema pa je i on dao svoj komentar na dilemu:
U agenciji radiš na manjim projektima i samim time imaš više pokušaja za startati iz nule, eksperimentirati s različitim tehnologijama, upoznati se s problemima iz više domena, no u svakom trenutku imaš klijenta ili projektnog managera koji te ograničava u tvom angažmanu. S druge strane, na proizvodu si apsolutno angažiran, po svim dimenzijama, i nitko te u tome ne želi ograničiti.
Da ne biste sanjali probleme softvera, okupite svestran tim
Dodaje i kako mu je rad na Productiveu uvelike pomogao u osobnom razvoju. Tijekom razvoja ovog proizvoda ostvario se u više smjerova nego prije: kao developer, softverski arhitekt, product designer pa čak i prodavač i tehnička podrška. Ipak, kaže i kako često “sanja” probleme proizvoda i ovakva vrsta posla svakako ima svoje probleme. Nije jedno bolje od drugog, ali za njega je put proizvoda ipak onaj u kojem se najbolje osjeća.
Izazovi kod razvoja SaaS proizvoda su nešto s čime se Ivan i ostatak tima susreće svakog dana. Ipak, koji su najveći i kako ih “liječe”?
Najveći izazov nam je zasigurno kako marketirati proizvod i prodrijeti na svjetsko tržište u nešto većim razmjerima. Mislim da je tu najbitnije dobro isprofilirati svog idealnog kupca i gađati ga na svim marketinškim kanalima s kvalitetnim sadržajem koji rješava njegove probleme. Puno je tu faktora u igri i zato je bitno odluke donositi na temelju prikupljenih podataka i postojećih rezultata a ne stihijski ili, kako bi se reklo, po feelingu.
Drugi veliki izazov, koji ističe Ivan kod razvoja SaaS proizvoda je znanje o tome što točno razvijati i po kojim prioritetima. Naime, SaaS tvrtke se uvelike oslanjaju na povratne informacije od postojećih korisnika, ali i onih koji su to prestali biti. Za to je Ivanov savjet da se, ako već razvijate proizvod, nastojite okružiti ljudima koji imaju široka znanja i iskustva, ali i da su dobri timski igrači.
Korištenje alata: Pazite da ne bude krivo!
Problem o kojem se često govori kada pričamo o SaaS startupima i tvrtkama jest njihov rast i skaliranje. Ivan kaže kako je njihova najveća prednost u ovoj fazi razvoja potpuna posvećenost svakom klijentu i kvalitetna podrška za njegove probleme. S druge strane, nije teško vidjeti kako je upravo to problematično za skaliranje. Ivan dodaje:
Gotovo svi novi featurei koje radimo proizlaze iz zahtjeva naših korisnika, ali ih zato uvijek pokušavamo razviti tako da je to nešto što je korisno svima. Dosta je teško prioritizirati te zahtjeve pa uvijek pokušavamo biti transparentni prema našim kupcima s time što trenutno radimo i što planiramo raditi u budućnosti. To se pokazalo kao super stvar jer se uvijek razvesele kada zavire u naš roadmap.
Jedan od osnovnih elemenata poslovanja SaaS tvrtke je i konstantno praćenje navika korisnika i promatranje kako oni to koriste vašu aplikaciju. Ivan kaže kako se zna dogoditi da neki korisnici jednostavno proizvod koriste krivo. Ipak, kako bi saznali zašto neki od korisnika jednostavno prestaju koristiti Productive, moraju analizirati velike količine podataka i konstantno razvijati alate za prijavu.
Jednom kada pronađete korisnika koji planira otići, često je najbolje da ga osobno kontaktirate, kaže Ivan. Zna se dogoditi da korisnici jednostavno imaju problema u implementaciji i razumijevanju sustava, a možda i nisu dobar fit. Kroz analizu ovakvih situacija bolje se razumije i koje komponente aplikacije se više koriste, a koje su možda i nepotrebne.
Productive za svoju budućnost predviđa – predviđanje ishoda
Ono što je svakako poželjno, ali i potrebno, su veliki planovi. Productive ih itekako ima, a Ivan mi kaže kako su već u listopadu probili zacrtani godišnji cilj koji je, govori, bio dosta optimističan.Timu se pridružilo oko pet novih ljudi, a broj pretplatnika je u stalnom porastu. Kada je riječ o tome što nas očekuje nagodinu, Ivan kaže:
Jedan od važnijih featurea kojeg ćemo izbaciti početkom sljedeće godine je tzv. “Forecast”. Ukratko, radi se o tome da će vam Productive dati odgovore i na ona najteža pitanja, a to je predviđanje ishoda na projektima u budućnosti. Znate što je najzanimljivije u cijeloj priči? U pozadini ne stoji nikakav AI. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.