
Koji su najvažniji ugovori za startupe: kod osnivanja, investicije ili akvizicije? Otkriva odvjetnik Frano Barović
Nesređeni papiri i pravno neuređeni odnosi startup mogu koštati i nekoliko stotina tisuća dolara investicije ili cijene kod akvizicije. Kako to izbjeći otkrio nam je odvjetnik koji radi i sa startupima i s investitorima. Pričali smo i o 'term sheetovima', dijeljenju udjela sa zaposlenicima i pravnom sustavu prilagođenijem tvornicama nego startupima.
Osnivači startupa često se toliko zadube u osmišljavanje i stvaranje proizvoda, pronalazak suradnika te privlačenja prvih kupaca da zaborave na “dosadne administrativne stvari” poput ugovora.
Pa kad uspiju privući neke investitore, stignu i problemi jer među suosnivačima ne postoji partnerski ugovor, autorska prava na proizvod nisu uređena i prenesena na tvrtku, a nekad ta tvrtka, odnosno pravna osoba, ni ne postoji! A izostanak ključnog ugovora osnivače nekad može puno koštati, odnosno smanjiti vrijednost tvrtke kod investicije ili akvizicije.
Zato smo u ovoj epizodi Netokracijinog podcast ugostili Franu Barovića, odvjetnika koji intenzivno radi sa startupima i VC fondovima da nam objasni na koja pravna pitanja svaki osnivač treba paziti.
Zakoni su pisani za tvornice, a ne startupe!
Startup svijet se kod nas, kaže Frano, što se investicija tiče, probudio prije par godina pa se svi sudionici još snalaze – i osnivači, i pravnici i trgovački sudovi. Naš pravni sustav još uvijek je prilagođeniji građenju tvornice, nego osnivanju startupa i prodaji digitalnih proizvoda, a to sa sobom donosi neke specifične izazove.
Vrlo čest oblik investicije, posebno kod manjih i seed rundi, jest konvertibilni zajam, koji u hrvatskom zakonu uopće ne postoji. Popričali smo i o ESOP-u, odnosno dioničarstvu zaposlenika i tome što znači za osnivače, što za zaposlenike, što je vesting, kako se takvi udjeli oporezuju… iako ni oni ne postoje u zakonu!
S Franom smo prošli mnoge startupima neatraktivne, ali izuzetno važne teme:
- Dva osnovna ugovora koja svaki startup treba imati: odnosi među osnivačima i intelektualno vlasništvo;
- Zašto nije dobro koristiti gotove predloške ugovora;
- Što je konvertibilni zajam, zašto se često koriste kod investicija u hrvatske startupe, iako ih zakon službeno ne poznaje;
- Uređeni papiri su važni, nedostatak ključnih ugovora može smanjiti iznos investicije ili akvizicije;
- Due dilligence i zašto je dobro napraviti interni due dilligence prije pregovora s investitorima;
- Što je Term Sheet i koje su njegove najvažnije stavke;
- Tri najčešće greške osnivača kod pregovora s investitorom;
- Što je dioničarstvo zaposlenika, kako se provodi i zašto?
Nove epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miro
12. 04. 2022. u 2:24 pm
Odlicna epizoda.