Porthop Andrije Čolaka pomaže nautičarima rezervirati vezove aplikacijom

Porthop Andrije Čolaka pomaže nautičarima rezervirati vezove sada i kao iOS aplikacija

Od dijeljenja prijevoza i hrane do usluga čišćenja, čuvanja četveronožnih ljubimaca do pronalaska posla, jasno je da je ekonomija dijeljenja ušla u najrazličitije sfere svakodnevnog života. Jedan od takvih primjera je i domaći servis Porthop, koji najlakše možemo opisati kao Airbnb za brodove, a nautičarima rješava problem pronalaska veza u marinama, lučicama ili nautičkim sidrištima. Iza Porthopa stoji Andrija Čolak, mnogima poznat po franšizi Surf’n’Fries i pametnom kišobranu Kisha.

Andrija Čolak predstavio je Porthop lani na konferenciji OMGcommerce, a danas je ovaj ‘Airbnb za brodove’ dostupan i kao iOS aplikacija.

Andrijin Porthop odnedavno je dostupan i kao aplikacija za iOS uređaje, što je bio povod da u razgovoru saznam više o samom servisu, konkurenciji i daljnjim planovima.

Porthop je domaća aplikacija za rezervaciju transfernih vezova za moru, a namijenjena je prvenstveno nautičarima, kaže Andrija Čolak, suosnivač ovog servisa o kojemu je prvi puta govorio na Netokracijinoj lanjskoj konferenciji OMGcommerce. Dodaje kako je ideja došla od prijatelja, i danas poslovnog partnera Ivana Pucića koji radi kao skiper dugi niz godina.

Naime, stvar je jednostavna – nautički turizam u Hrvatskoj je postao vrlo jak, dok se broj vezova nije povećavao sukladno tome, kao niti usluge rezervacije. Drugim riječima, danas, ako ste na jedrilici i želite biti sigurni da imate siguran vez za večeras (npr. bovu ili mooring u marini), morate relativno rano krenuti prema vezu jer već oko četiri-pet popodne su vezovi popunjeni. Time praktički gubite pola dana apsolutno nepotrebno.

Zahvaljujući Porthopu, nautičari siguran vez za brod (i sebe!), mogu rezervirati uz nekoliko klikova. Za vrijeme ljetne turističke gužve, nautičari se više ne moraju brinuti hoće li pronaći vez u nekoj od marina, lučica ili privezišta, ali ni imaju li uz sebe poveću količinu gotovine.

Za one koji nisu na moru, zamislite da ne postoji sustav rezervacija za hotele i da se i dalje radi po sustavu First come, first served. Zašto je to tako? Zato što se ne primaju rezervacije za vezove putem telefona jer se prečesto puta događalo da bi netko nazvao rezervirao vez, davatelj veza bi odbijao druge nautičare, a ovaj se ne bi nikad pojavio i najbitnije ne bi – platio.

Rezervacija i plaćanje veza – u tri klika

 

https://vimeo.com/214481815

Budući da se preko 95% charter brodova se rezervira putem interneta, a današnji charter brodovi imaju tablete umjesto instrumenata, online rezervacija vezova nameće se kao logičan korak. Iz tog razloga je i nastao Porthop jer se putem njegove aplikacije odmah naplaćuje vez, odnosno rezervacija, kaže Andrija i dodaje da se time puno bolje organiziraju nautički transferni vezovi, a davatelji veza daju bolju razinu usluga svojim korisnicima.

Danas korisnici Porthopa mogu u tri klika rezervirati i platiti vez te provesti cijeli dan uživajući na moru i predvečer doći na vez bez stresa. Ili kako bi naš slogan rekao: Book now, come whenever!

Naime, ne samo da pomaže nautičarima, Porthop ima i prednosti za davatelje veza koji ne moraju razmišljati hoće li klijent doći ili ne. Budući da je vez unaprijed plaćen, treba samo ostati prazan do kraja check-ina, a ako klijent ne dođe, davatelj veza može prihvatiti nekog drugog te time dvostruko naplatiti vez. Također, online rezervacijom veza izbjegavaju se situacije primanja rezervacije i dogovori mornara i skipera mimo vlasnika vezova.

Testiranje aplikacije i ugovor s ACI-jem

Andrija i tim su nedavno predstavili besplatnu iOS Porthop aplikaciju, na čijem je razvitku tim, u sastavu Pavel Denisjuk, Borna Beaković i Antun Grudić Banjavčić, radio gotovo dvije godine. O reakcijama korisnika kaže:

Trenutno radimo sa skupinom skipera koja broji nekoliko desetaka profesionalaca te nekoliko individualnih nautičara koji testiraju aplikaciju na moru. Jako puno nautičara koje osobno poznajem, jer sam i sam u jedrenju od djetinjstva, doslovno se oduševilo konceptom jer Porthop rješava problem koji je zadavao iznimno puno glavobolje. Naravno, tu i tamo naletimo na neki bug, ali dobro to i promptno rješavamo.

Kako saznajem, Android verzija aplikacije bit će dostupna ove zime kako bi za korisnike bila spremna iduće turističke sezone. No, to nije jedina novost za Porthop jer su potpisali ugovor s hrvatskim lancem nautičkih marina ACI-jem koji broji preko 20 nautičkih marina diljem Jadrana.

To jako puno znaci za sve korisnike, ali daje i težinu projektu. Evo, ovim putem osobno skidam kapu upravi ACI-ja koja prepoznaje ovakve inicijative kako bi se poboljšala i olakšala usluga nautičarima cime podižemo i kvalitetu Hrvatskog turizma.

Što razlikuje Porthop od Marinebooka?

Budući da na hrvatskom tržištu postoji i servis Marinebook, za koji Andrija kaže da je vrlo dobro postavljen sustav sličan Porthopu jer u osnovi i jedan i drugi nude identičnu uslugu.

Međutim, Porthop ima drugačije razvijen sustav unutar dijela posvećenog korisnicima, posebice profesionalnih skipera gdje imamo razvijen sustav vjernosti, preporuka i slično. Mi želimo biti dio nautičke zajednice te da svi imaju jasne koristi od aplikacije.

Uvođenje dodatnih featurea i razlikovanje od konkurencije

Sljedeći koraci u razvoju Porthopa uključuju uvođenje novih featurea čiji je cilj dodatno distancirati Porthop od trenutne konkurencije, a trebali bi dodatno olakšati planiranje nautičke rute i traženje prikladnog transfernog veza.

Za nautičara bi benefit trebao biti taj da se može u potpunosti koncentrirati na uživanje, a mi ćemo se pobrinuti za lakšu logistiku i bolju sigurnost. Također, planiramo moguće integracije s nekim postojećim nautičkim aplikacijama i slično. Dugoročno razmišljamo u smjeru dodavanja nekih dinamičkih elemenata u Porthop koji bi olakšali nautičarima izbor dobrog mjesta za ručak i slično.

Za kraj me zanimalo može li i Porthop u budućnosti izazvati protivljenje dijela građana u Hrvatskoj kao što je to slučaj s Uberom? Andrija zaključuje:

Ja se stvarno nadam da ne, najiskrenije ne vidim da bilo kome “stajemo na žulj”, uzimamo tržište ili bilo što tako. Zaista vjerujem da je Porthop svima u interesu te bi svima trebao olakšati posao ili povećati uživanje na moru.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Ekskluzivno

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.