Porsche investirao u Rimac Automobile; Mate nam otkriva detalje

Porsche investirao u Rimac Automobile; Mate nam otkriva detalje

Porsche AG od danas je strateški partner Rimac Automobila, a skupa će razvijati tehnologiju koja će biti dijelom električnih automobila budućnosti. Porsche tako postaje vlasnikom udjela od 10% u Rimcu, a domaći proizvođač automobila danas je vrijedan više od milijardu kuna.

Velike vijesti protresle su svjetsku auto industriju kada su Rimac Automobili na ovogodišnjem sajmu automobila u Genevi predstavili nasljednika Concepta one, C_Two. Prašina tek što se slegla, a iz domaćeg proizvođača automobila i pionira napredne tehnologije stižu nam nove vijesti: Rimac je danas potpisao suradnju s velikim Porscheom!

Radi se o strateškom partnerstvu koje će ove dvije tvrtke približiti kroz upravo ono što mislite: suradnja na razvoju električnih vozila i prateće tehnologije. Porsche će također pomoći Rimcu u njihovom cilju da postanu snažni svjetski dobavljač tehnoloških rješenja za tržište električnih automobila visokih performansi i proizvođač najuzbudljivijih sportskih električnih automobila, navode iz Rimca.

Ovo su zaista velike vijesti za domaćeg proizvođača automobila i napredne tehnologije, a suradnja s Porscheom dolazi nakon velike investicije ponajveće kineske tvrtke proizvođača baterija, Camel grupe.

Porsche AG tako je kupio manjinski dio u Rimac Automobilima i sestrinskom Greypu i postao strateški partner Rimac Automobila, a više detalja saznao sam od Mate Rimca, osnivača i vlasnika domaće tvrtke koji se potrudio odgovoriti na gomilu naših pitanja, iako na većinu njih nije mogao reći apsolutno sve detalje. Ah, ta auto industrija.

Mate mi kaže kako su razgovori s Porscheom trajali više od dvije godine, a intenzivno se na dogovaranju suradnje Rimca i tvrtke iz Stuttgarta radilo proteklih godinu dana. Mate dodaje kako Porsche inače jednostavno preuzima tvrtke, ali to za njega iz očitih razloga nije bilo prihvatljivo, te Rimac i nakon ove investicije ostaje u većinskom vlasništvu Mate Rimca.

C_Two bio je zvijezda ovogodišnjeg sajma automobila u Genevi. Rimac Automobili

U kunama već unicorn

Ako vas zanima koliko je to točno novaca Porsche investirao u Rimac, Mate nam to ipak nije mogao reći. Ipak, rekao nam je kako se radi o 10% udjela i rekao nekoliko riječi o valuaciji tvrtke:

Porsche je kupio udio od 10% u Rimac Automobilima. Tvrtka je po kunskoj vrijednosti značajno premašila unicorn status, no već sada pregovaramo s drugim investitorima o višestruko većoj valuaciji. Bilo je interesa za investiranje značajno većeg iznosa, ali bih ja u tom slučaju gubio većinu, pa smo se odlučili limitirati investiciju.

Logično je misliti kako će tehnologija razvijena u Rimac Automobilima sada lakše naći put do Porsche vozila poput Macana ili novog Taycana, ali Mate kaže kako se ne radi samo o njima:

Poanta investicije je omogućavanje duboke suradnje (dublje nego s uobičajenim dobavljačima) između RA i Porschea na razvoju električnih automobila i njihovih ključnih komponenti. S obzirom na to da je Porsche dio VW grupacije (najveći proizvođač automobila na svijetu), ovo partnerstvo ima i druge pogodnosti za nas.

Oliver Blume i Mate Rimac Rimac Automobili

Pogodnosti i potencijal su zaista veliki, ali o njima će se još govoriti u narednim mjesecima i godinama. S druge strane, vjerujem kako ste upoznati s podacima da tehnologiju razvijenu u Svetoj Nedjelji koriste i neki od najpoznatijih automobilskih brendova na svijetu, poput Aston Martina, Jaguara, Renaulta i Koenigsegga, s kojima Rimac Automobili surađuju već neko vrijeme.

Na pitanje hoće li Porsche dobiti mogućnost “ugrabiti” nove ideje i tehnologiju prije Astona, švedskog Koenigsegga ili nekog od drugih partnera koje nam ne smije reći, Mate odgovara:

Želimo biti vrlo jasni da ćemo i dalje surađivati s drugim klijentima i da Porsche neće imati pristup informacijama o projektima koje radimo za konkurentske tvrtke, poput Aston Martina. Porsche je tu vrlo profesionalan – kad idu kroz firmu, niti ne zagledavaju gdje ne bi trebali, jer takav pristup očekuju i prema njihovim projektima.

Mislim da nikoga ne čudi ovaj “klasični” njemački nastup Porschea, a Mate dodaje i kako će surađivanje s Porscheom olakšati povećanje proizvodnje komponenti, pa će tako od ovog partnerstva koristi imati i drugi klijenti s kojima Rimac Automobili surađuju, bili oni nama poznati ili ne.

Ova suradnja vjerojatno nosi dobre vijesti i za Greyp. Rimac Automobili / Greyp

Logičan potez za Porsche – i Rimac

Partnerstvo s Porscheom je za Rimac zapravo zaista dobar fit. Porsche je hrabro zaronio u istraživanje i razvoj novih tehnologija, a sukladno dvostrukom povećanju investiranja u plug-in hibridna i električna vozila koja će se popeti na oko 8 milijardi dolara polako Porsche “gura” prema budućnosti.

Porsche Cayenne i Panamera (i Panamera Turbo S) tako se sve više okreću hibridnom pogonu i daju naslutiti kako je upravo to smjer u kojem se Porsche vidi. Hibridni Cayenne tako je u posljednjoj generaciji zamijenio dizelski model, a dizelski Macan također polako dolazi do kraja svog života.

Sve ovo pokazuje širu sliku ove suradnje, a Mate dodaje:

Mi ne proizvodimo jednostavne elemente, nego „srce“ automobila – one komponente koje mijenjaju benzinski motor. Osim što su ti sustavi važni za sam karakter i osobine automobila, su one vrlo veliki postotak proizvodne cijene te sigurnosni elementi. Takve sustave obično proizvođači automobila ne povjeruju vanjskim tvrtkama, a pogotovo ne mladom start-upu. Steći povjerenje naših klijenata da radimo toliko kritične i važne elemente za njih su naše najveće dostignuće.

Naravno, govoriti o povećanju proizvodnje iz maloserijske u velikoserijsku super je slovo na papiru, ali zahtjeva ogroman trud i ulaganja. Mate kaže kako ovo sigurno nije posljednja runda investicija, a u Rimcu se uvelike radi na ogromnim promjenama svega što rade kako bi se prilagodilo planovima za rast. Tu se radi o organizaciji, procesima, prostorima, strojevima pa sve do stanju uma zaposlenika – sve se mora prilagoditi budućnosti.

Budućnosti koja će, čini se, gledati Rimac Automobile kako stoje bok uz bok nekima od najvećih proizvođača tehnoloških rješenja i sjajnih ideja. Ipak, tržište još praktički da ne postoji, barem kada govorimo o električnim super i hiperautima, a Mate pojašnjava odnos prema konkurenciji:

Električni automobili zauzimaju 1% svjetskog tržišta. C_Two je za sada, uz Teslu Roadster, jedini ozbiljni električni superauto u najavi za globalnu homologaciju i prodaju. Mi ne želimo biti sami na tržištu i pomažemo drugima da što prije izbace svoje električne modele na tržište. Kad je Concept_One izašao dugo je bio jedini električni superauto koji se mogao kupiti, što nije baš jednostavna pozicija na tržištu, pogotovo za malog igrača kojemu je teško stvoriti tržište ili educirati kupce. Naš cilj je da ostalih 99% što prije budu električni pa stoga ne smatramo nikog konkurencijom nego baš naprotiv – sve proizvođače smatramo partnerima. Osim toga je targetirana proizvodnja naših vlastitih automobila toliko mala i nišna da naši klijenti i partneri ne vide prijetnje u njima – što je ples po tankoj liniji.

Porsche Taycan pokazuje kako Porsche gleda na budućnost: brza, električna i praktična. Engadget

Ostvarenje dječačkog sna

Naravno, možemo govoriti o Porscheu i Aston Martinu koliko god hoćemo iz ovog tehnološkog i investicijskog kuta, ali nemojmo se zavaravati: ovo je Mati ostvarenje dječačkog sna i uzbuđen je jednako kao što bih ja bio:

Na najosobnijoj razini se radi o ispunjenju dječačkog sna – uvijek sam čitao magazine i pomno pratio špekulacije o tome što će se otkrivati na sajmovima automobila i što će koji proizvođač izbaciti na tržište. Danas aktivno sudjelujemo u razvoju nekih od najzanimljivijih automobila skore budućnosti i znamo što će se pojaviti na tržištu za 5 godina. Moglo bi se reći da, iako smo još mali faktor u industriji, sudjelujemo u oblikovanju industrije.

Mate Rimac došao je zaista daleko od ovog zelenog BMW-a e30 🙂 Drive My

Za kraj, pitao sam Matu gdje, po njegovom mišljenju, leži značaj ove investicije i partnerstva za širu domaću tehnološku zajednicu?

Hrvatska kao država nije privukla niti jednog proizvođača automobila u svojoj povijesti dok su zemlje u okruženju dovele na desetke ogromnih investicija u proizvodne pogone te kao rezultat gledamo s čuđenjem rang-liste rasta, konkurentnosti i drugih pokazatelja gdje nas zemlje koje su bile daleko iza nas po razvijenosti, davno i debelo prestižu. Proizvođači su u te zemlje išli prvenstveno zbog jeftinije radne snage, dok je danas njihov doprinos u tim zemljama puno širi. Porscheova investicija bi se mogla gledati i kao prva izravna investicija velikog proizvođača automobila u Hrvatsku, ali ne zbog radne snage, nego zbog tehnologija budućnosti i vjeru u ljude koji stoje iza tvrtke. Osobno radim na tome da za Hrvatsku bude višestruke koristi od našeg položaja i otvorenih vrata kod naših partnera od samih Rimac Automobila, ali o tome drugog puta…

Na kraju zaista ostaje samo čestitati ekipi Rimac Automobila, i poželjeti im mnogo sreće u daljnjem radu i rastu.

Možemo se samo pitati: hoće li Rimac Automobili postati prva domaća tvrtka vrijedna više od milijardu dolara? Možda i hoće.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...