I porečki restoran i TikTok influencerica su u krivu

I porečki restoran i TikTok influencerica su u krivu

Iako je javnost brzo osudila influencericu Doris Stanković, s obje strane se pokazalo nepoznavanje profesionalne komunikacije, a i influencer marketinga.

Tijekom vikenda je mini-dramu na društvenim mrežama, a potom i u medijima, izazvao slučaj influencerice koja je na svom TikTok profilu, kojeg prati 250.000 osoba, podijelila konverzaciju s jednim porečkim restoranom.

Što se dogodilo?

Doris Stanković ponudila je restoranu suradnju, odnosno kompenzaciju, a konverzaciju je naknadno objavila na svom TikToku.

Vi svi znate da mi kao influenceri, YouTuberi, TikTokeri, štogod, znamo imati suradnje. Ja sam trenutno u Poreču, javila sam se jednom porečkom restoranu jesu li zainteresirani za suradnju putem Instagram Storyja.

Restoran je potom zamolio više detalja o kompenzaciji, a Doris ju je predstavila na idući način:

Inače radim takve kompenzacije i s frizerskim/kozmetičkim salonima, slastičarnicama, barovima. Npr., znala sam doći u slastičarnicu s prijateljicom, izaberemo što bismo htjele i onda nam šef to da besplatno. Zauzvrat ja slikam/posnimam to i objavim na Instagram Story uz tag profila.

Uglavnom, suradnja na temelju reklamiranja i poboljšavanja internet marketinga.

I tu je nastao razdor u komunikaciji. Iz restorana su odgovorili:

I što onda, mi Vas počastimo i što smo time dobili? Da se netko sprda s nama zato što smo na vašem Instagram storyju? Vaša ponuda je u najmanju ruku smiješna, to može tražiti i dobiti Madonna, Serena Williams, Will Smith. Vi možete doći kod nas i jesti, uslugu ćete platiti, a mi možemo u dogovoru s vama iznos vašeg računa uplatiti u humanitarne svrhe (kome se dogovorimo) i to objavite na svom storyju. U protivnom nema džabe ni kod stare babe. Za vas od našeg osoblja i gostiju nitko nikad nije čuo.

“Ovaj odgovor govori sve o Vama i Vašoj izrazitoj neprofesionalnosti”, htjela je prekinuti komunikaciju Doris, ali razgovor se nastavio, postao sve oštriji, a influencerica je u jednom trenutku nazvana “Instagram siroticom” i “guskom”.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Iako je Doris htjela podijeliti sa svojim pratiteljima neprofesionalan odgovor restorana, cijela je priča otišla puno dalje, prelila se na druge društvene mreže, a potom i medije, a mnogi su jedva čekali da osude ponašanje influencerice koja se, prema njima, htjela “ogrebati” za ručak. Doris je čak zatvorila komentare na svoja tri videa na TikToku, gdje prepričava dogodovštinu, ali već je bilo kasno.

No, oni koji se bave digitalnim marketingom većinom su bili složni – i restoran i influencerica poprilično su loše komunicirali u ovoj situaciji. Stoga, evo što bi iz ovoga mogli naučiti influenceri koji žele ostvariti suradnju s brendovima, brendovi koji možda ne znaju što bi s influencerima.

1. Influenceri trebaju znati što nude brendovima

Prvo mjesto koje je izazvalo pomutnju u konverzaciji između Doris i restorana bilo je ono na kojemu ona pokušava objasniti zašto bi trebala dobiti besplatan obrok.

Ne postoji besplatan ručak ili, kako bi rekao neimenovani porečki restoran, “nema džabe ni u stare babe”. Naime, ono što Doris nije uspjela iskomunicirati jest da u ovakvoj vrsti suradnje obje strane trebaju imati korist. Influencer bi za svoj sadržaj trebao dobiti kompenzaciju (po mom mišljenju, to bi uvijek trebala biti financijska kompenzacija, ali to je tema za sebe), dok bi brend trebao dobiti doseg u svojoj ciljanoj skupini, a koja bi trebala biti kompatibilna s pratiteljima influencera. Naravno, pretpostavka je da bi suradnja brend koštala jednako ili manje kao internetsko oglašavanje prema toj istoj skupini, uz prednost da ovdje oglas ide od osoba koja ima utjecaj da njeni pratitelji kupe proizvode ili usluge brenda.

Samim time, kad influencer, poput Doris, pristupa brendu, mora se znati predstaviti. Mora prezentirati prednosti suradnje za brend, mora prezentirati svoje adute, a to je broj pratitelja i druge ključne metrike, demografija pratitelja i njihove druge odlike, koje su kompatibilne s ciljevima brenda, a nije loše uključiti i primjere prethodnih suradnji. Najbolje bi bilo sastaviti takozvani media kit koji će uvijek biti pri ruci za ovakve prigode, a ovdje je opsežan popis što bi on sve trebao sadržavati.

Njime će influencer spriječiti mnoga pitanja koja bi brend mogao imati, čak i ako nije upoznat s ovom vrstom marketinga, a brend će lako provjeriti isplati li mu se suradnja s influencerom ili ne.

Na influenceru je da pita, a brend može reći – neću. Isto vrijedi i obrnuto, influencer bi trebao odbiti kampanju koja nije sukladna njegovim načelima, proizvode koje inače ne bi koristio ili koristila, sve imajući na umu svoj imidž i svoje pratitelje kojima će svaštarenje brzo dosaditi.

2. Brendovi trebaju znati što tražiti od influencera

Prije svega, pogledajte osnovni vodič kroz influencer marketing koji smo napravili prije dvije godine.

Prije dvije godine napravili smo opsežan vodič za brendove o tome što je influencer marketing, u kojim slučajevima funkcionira, kako pronaći pravog influencera i koliko uopće takva suradnja košta. No, prvo smo odgovorili na pitanje “zašto” takav oblik marketinga funkcionira, u nekoliko točaka:

  • Influenceri potiču prodaju i konverzije – mogu generirati i do 11 puta veći ROI od tradicionalnog marketinga
  • Stvaraju kreativan sadržaj na autentičan način
  • Ako su dobar fit, šire vrijednosti brenda i dodaju novu perspektivu
  • Posjeduju kredibilitet i autoritet među zajednicom koja ih prati
  • Potiču interakciju i povezivanje – na Instagramu influenceri generiraju u prosjeku 6% engagementa, dok brendovi tek između 2% do 3%
  • Poznaju specifičnosti svoje publike odnosno ciljane skupine

Isto tako, izdvojili smo i kako pratiti uspjeh kampanje:

  • Doseg – gdje se sve brend spominjao, koje mreže, osobe, stranice i mediji su prenijeli sadržaj.
  • Pogledi – uz doseg, pratite i tko je sve vidio sadržaj, uračunajte i pratitelje pratitelja jer svatko od nas ima utjecaj u određenom krugu ljudi.
  • Interakcija – koliko komentara, lajkova i dijeljenja je sadržaj skupio.
  • Sentiment – u kojem tonu se odvijala interakcija oko sadržaja.

Sve to brend treba dobro ispitati prije svake suradnje, a ne bi bilo loše sklopiti i ugovor.

3. I jedni i drugi trebaju znati primjereno komunicirati

Suradnja između influencera i brenda poslovna je suradnja, stoga se za poslovnu komunikaciju treba i pripremiti. Bilo tko da inicira suradnju, mora pripremiti ono što se u svijetu prodaje zove – pitch.

Dok je za influencera većina pitcha objašnjena u prvom dijelu ovih savjeta, brendovi mogu u slučaju suradnje s influencerima baciti oko na članak na slovenskoj Netokraciji (ili na Google Translate verziju).

No, za brend, specifično restoran uključen u ovu priču, imala bih i dodatni savjet – ne dajte da vam neiskusne osobe vode komunikaciju jer se lako mogu uvući u neprimjerenu.

U ovom slučaju brend je postao viralan i vrlo se brzo doznalo o kojemu je restoranu riječ, a imao je sreće jer je javnost općenito negativno nastrojena prema influencerima (a pristup influencerice iz ove priče nije pomogao njihovom imidžu). No, lako se to moglo obiti o glavu pa je javnost mogla komunikaciju i osuditi te tako stvoriti kriznu situaciju za restoran.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ima načina i za ovo dodatno okrenuti u svoju korist – restoran je već krenuo u tom smjeru ponudivši da iznos koji bi Doris platila za svoj ručak doniraju u dobrotvorne svrhe, što se malo izgubilo u ostatku priče, ali na tragu je onoga što je napravio jedan grčki restoran koji je zbog toga (i činjenice da nijedan influencer na to nije pristao) dospio u svjetske medije. Nešto je slično prije dvije godine napravio i irski The White Moose Cafe, čija je komunikacija danas već postala legendarna.

Dear Social Influencer (I know your name but apparently it’s not important to use names),Thank you for your email…

Posted by The White Moose Café on Tuesday, January 16, 2018

Može li nešto slično napraviti ekipa koja influencericu zove “guskom”? Nisam sigurna, ali kako često kod malih, a nekad i većih biznisa komunikaciju preuzima direktor(ica) ili netko njemu ili njoj blizak, preporučujem da daljnju komunikaciju ipak prepuste stručnjacima. Osim ako direktor nije stručan u komunikaciji ili i sam – influencer.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. ludi panj

    ludi panj

    31. 08. 2020. u 10:49 am Odgovori

    da je restoran odgovorio “pristojno” nebi se dogodilo ništa,

    ovako lansiranjem dobrog odjeba stvorili su si dobru reklamu,

    ne poznam Doris, njeno komuniciranje iz iščitanog je na razini loše osnovnoškolke
    više se naravno ni ne očekuje od ove nove vrle discipline

    a šta se dotikavlje restorana nemoraju imati doktora komunikologije,
    a zapošljavati stručnjake da odgovoraju guskama, yeah right 🙂

    kad svratim u Poreč obavezno ću do njih

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      31. 08. 2020. u 10:56 am Odgovori

      E ali potvrđuješ jednu od poanti – ima klijentele kojoj ovakva komunikacija godi, a na restoranu je, odnosno na onome tko komunicira u njegovo ime, da to iskoristi, kao što su spomenuti grčki i irski restoran napravili. Ja samo izjavljujem sumnju da netko tko komunicira na način na koji je restoran komunicirao ima dovoljne vještine da ovo još više okrene u svoju korist pa preporučujem, bar kratkotrajno, konzultaciju s nekim stručnim. Ali možda se varam, naravno.

      • ludi panj

        ludi panj

        31. 08. 2020. u 11:21 am Odgovori

        previše si subjektivna, ne vrti se svima svijet oko tvog posla,
        netrebaju profiće za to, kvalitetna hrana se brzo pročuje okolo

        restoran je samo htio stresti krpelja sa sebe,
        ostalo se dogodilo spontano,
        jedino će se Kotiga ogrebati za palačinke,
        no on je kviz brand i dobar sprdavatelj influnecera.

        • Mia Biberović

          Mia Biberović

          31. 08. 2020. u 11:26 am Odgovori

          Ja ovo gledam iz komunikacijske perspektive, ti slobodno gledaj iz gatronomske ili koje god. Ali opet ti se svidjela komunikacija restorana i sam si naveo da ćeš upravo zbog nje otići u taj restoran. Tako da ima nešto i u tome, zar ne? 😉
          Po meni bi trebalo angažirati profesionalca da to odvede na još višu razinu, ovako će sve ostati na jednokratnom hitu koji će brzo biti zaboravljen.

          • ludi panj

            ludi panj

            31. 08. 2020. u 11:55 am

            angažirati profesionalce da rade pro. odjebe kao vrstu reklame,
            da to bi bi bila nova razina definitivno,
            no neće to ići, to mora biti od srca i spontano.

            zato reklame od Cole, RBA … i stalih ostavljaju bljutav okus u ustima.
            možda je novi level da svatko napravi sebi neku indie reklamu,
            nije savršena ali je od srca i prema korisnicima

  2. Roberto Bilić

    Roberto Bilić

    31. 08. 2020. u 11:45 am Odgovori

    Slažem se s Miom da su obje strane imale krivi pristup. Mislim da Doris nema ciljanu skupinu koja treba ovom restoranu. A osoba koja vodi profile na društvenim mrežama loš odnos. Dosta puta sam bio nazočan kada se osoblje restorana ima takav odnos prema klijentima. Mogli su jednostavno odgovoriti “Ne, hvala” i tu prekinuti. A riječi poput guske ne priliči poslovoj komunikaciji

    • ludi panj

      ludi panj

      31. 08. 2020. u 12:07 pm Odgovori

      nije tu bilo poslovne komunikacije,
      osim ako ne misliš da svatko sa compom i kamerom odjedanput postaje poslovni subjekt.

      Da guska je malo neprilično,
      ja bi joj ponudio besplatni Ice Bucket Challenge.

      Ta dokona balavurdija si previše dozvoljava ovih dana.
      Šta nejde ganjat šeike po emiratima ko svaka poštena influencerica.

  3. Miro

    Miro

    31. 08. 2020. u 1:13 pm Odgovori

    Jesam li ja jedini koji misli da si je restoran sebi napravio antireklamu apsolutno neprimjerenim reagiranjem. Staro je pravilo ne objavljuj na Internetu nijedan post za koji nisi spreman da zajedno sa tvojim potpisom greškom izađe na naslovnici novina. Drugim riječima kultura ophođenja prije svega.

    Naravno influencerica ne zna osnove poslovanja. Poslovni odnos je uvijek isti, bio ti Google ili mali influencer. Mijenjati objavu za ručak je potpuni promašaj. Poslovni odnos je uvijek isti, ugovor gdje se razmjenjuje proizvod ili usluga za novac. Nije to trampa kao na buvljoj tržnici.

  4. Hrvoyay

    Hrvoyay

    31. 08. 2020. u 3:07 pm Odgovori

    Iz svega navedenog za zaključiti je da najbolje prolaze oni koji parazitima javno kažu da su paraziti. Vjerujem da znatno veći broj ljudi prezire influencere nego što biva impresionirano njihovim preporukama i postovima. Restoran, hotel, što već, samo treba znati iskoristiti tu činjenicu. Osim ako im ciljana skupina jesu djevojčice koje kupuju kaj neka druga djevojčica uslika. Volim vjerovati da je tog malo.

    Kamere na mobitelima su uništile svijet.

  5. Al Bandi

    Al Bandi

    31. 08. 2020. u 3:23 pm Odgovori

    Javnost sa razlogom ima negativan stav prema ovakvim “influenserima”, nije to nikakva sreca za restoran, niti je ovde igde bilo poslovne komunikacije, niti restoran ima cega da se stidi, jer je cak i ponudio donaciju u humanitarne svrhe. Uvrede je gospodjica izdejstvovala svojim daljim odgovorima i reakcijama. Kljucne stvari kod influensera su prepoznatljivost i kredibiltet, toga ovde nema

    Imam ja druga koji posalje istu poruku u inbox 100 devojaka dnevno, ponuda je u pitanju 🙂 Na drustvenim mrezama frendovao je sve devojke koje su odgovorile na zahtev. Je li on influenser? Njegove poruke su postale mim u odredjenim zenskim krugovima, a pominje se i na ispovesti.com. Doktor komunikologije, zar ne Mia?

    Treba li i ovim grckim i irskim primerima profesionalna pomoc? Pa nemaju oni problem sa krokodilima iz toalet solje, ovakvi slucajevi su prosto otresanje sline iz nosa, degradirajuce je koristiti ih za uzdizanje svoje profesije

    Uglavnom, izjednacavati obe strane ovde je potpuno pogrešno, naslov relativizuje glupost ove devojke, minus za netokraciju

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      31. 08. 2020. u 3:57 pm Odgovori

      Zaboravljaš da im u startu nije jednaka pozicija. Influencerica se može izvući na neiskustvo, restoran se nalazi u uslužnoj industriji gdje je profesionalna komunikacija standard.

      • ludi panj

        ludi panj

        31. 08. 2020. u 4:58 pm Odgovori

        otkad je u restoranu profesionalna komunikacija standard ?
        kad dođem u neki nepoznati grad prije ću vjerovati slučajnom prolazniku gdje da jedem,
        nego online krpelju bez iskustva.

        postoje profesionalni recezenti restorana, ali to su stari lisci koji znaju šta govore,
        oni pišu knjige, snimaju serije
        a jedino mjerilo im je ono šta dožive u restoranu za stolom

        samo loš restoran treba PR stručnjaka

  6. Aleksandar Đoković

    Aleksandar Đoković

    31. 08. 2020. u 6:10 pm Odgovori

    Nisam siguran da je restoran ovde išta pogrešio, sem malo direktnije komunikacije, za koju takođe ne mislim da je neizostavno loša, upravo zbog toga što mi se čini da je ljudima manje-više pun kufer krajnje politički korektnog i krajnje poslovnog načina komunikacija, pogotovo kad te neko ovako pokušava izvaćariti.

    Instagram je, do pojave Tik Toka, bio društvena mreža čija je korisnička struktura sastavljena od ubedljivo najvećeg dela jako mladih ljudi, koji će teško novac potrošiti bilo gde van restorana brze hrane i sličnih svinjarija. Šta bi restoran imao od ovakve reklame? Malo šta, pošto pomenuta influenserka jednostavno ne targetira grupu na koju restoran računa. Ovako je dobio besplatnu reklamu kod onog dela ljudi (usudio bih se reći sve brojnijeg) kojima su pomenute kreature i način na koji one koriste društvene mreže odvratne, pa će čak i oni koji nisu na IG saznati za restoran i šanse za posetom će se uvećati. Mislim da reakcija zaslužuje pohvalu, jer predugo guske nismo nazivali guskama i svinje svinjama, da su i guske i svinje pomislile da to više nisu. Istina im se ipak mora reći. Sve više će biti ovakvih reakcija, mmw.

    A i gospođica je postigla minimalni cilj – za nju se pročulo, jer je to ionako danas najvažnije na društvenim mrežama, biti vidljiv, zar ne? Bože, sačuvaj nas od anonimnosti!

  7. Darko

    Darko

    01. 09. 2020. u 9:29 am Odgovori

    Mislio tko što hoće o influencerima, ali treba biti realan. Oni su ljudi koje prati puno drugih ljudi, dakle isti su po medijskoj moći kao i novinari. A jednako kao i novinari mogu te uzdići ali i oblatiti da se dugo ne oporaviš. Dakle zrno zdrave pameti nalaže da se prema takvima ophodiš u najmanju ruku oprezno. Što ovaj restoran čini se nije uočio na svoju štetu. Zamisli da javno oblatiš novinare naših vodećih medija, reakciju ne bi trebalo dugo čekati.

  8. Stjepan

    Stjepan

    01. 09. 2020. u 11:06 am Odgovori

    Slažem se 100% s Miom. No ja nikad ne bih u taj restoran. Pred koji mjesec su vjerojatno tražili pomoć države, a sad imaju ovakvu komunikaciju.
    Što mislite, jesu li provjerili koju publiku ima ta Doris? Nije njihova publika? A ta publika nema roditelje i ne odlazi s roditeljima na ručak?

    Zaboravljamo još jednu stvar. Ovakva komunikacija kakvu je imala Doris će biti normalna kroz 5-10 godina. A mi starudije se sad tu zgražamo da to nije profesionalno. To ne razumijemo isto kao sto ne razumijemo Tik Tok.

  9. Mali medo

    Mali medo

    01. 09. 2020. u 11:47 am Odgovori

    Ja bih rekao da je u ovom slučaju prvenstveno pogriješila influencerica što je uopće išla objavljivati “poslovnu” komunikaciju između nje i restorana. Ona je njima ponudila suradnju, oni su odbili i tu je priča trebala stati. Restoran je postupio prilično lukavo, jer je ponudio da iznos računa uplati u dobrotvorne svrhe, znajući da bi ih influencerica mogla pokušati ocrniti na način da napravi baš to što je napravila – objavila njihov negativan odgovor na svojim kanalima i time zapravo poslala jednu krivu poruku – ako ne pristanete na suradnju, onda ću vas ocrniti (ucjena!). Na ovaj način je napravila baš suprotno tj. javno je pokazala ostalim restoranima kako trebaju reagirati kada dobiju ovakvu ponudu od influencera, a ne žele je prihvatiti.

  10. Mr. Meeseeks

    Mr. Meeseeks

    01. 09. 2020. u 12:59 pm Odgovori

    Restoran FOR THE WIN! 🙂 🙂
    S razlogom ljudi ne vole influencere, ovakav upit bio je u startu neprofesionalan pa je uglavnom dobila oštru jezikovu juhu odmah, kakav je to način slati upite onakve, hej, daj mi besplatan ručak, ja ću te poslikat malo i objaviti, haha, smiješno… a i koliko se vidi po netu, restoran je doobio masu obožavatelja instant jer je javno rekao ono što većina ljudi misli! Mogli su doduše biti malo primjereniji da su htjeli, ali onda bi izostala masivna besplatna reklama jer su sada svi ovo shareali okolo! Sama činjenica da Vi pišete na Netokraciji o tome govori da je restoran svojim oštrim odgovorom potpuno pogodio. I lijepo su napisali dio za humanitarne svrhe također…case closed.

  11. Damir First

    Damir First

    01. 09. 2020. u 3:50 pm Odgovori

    Sukob generacija i pogleda na svijet ? Restac ocito jednako uspjesno komunicira svojem dijelu trzistu koje izgleda odobrava njihovu komunikaciji kao i influenserica svojim pratiteljima (neovisno o ovom incidentu). Da oba dvoje grese kao sto clanak pise, slazem se. Iz osobne perspektive influenserici bih zbog godina i iskustva oprostio, ovim drugima mrvu teze jer se ponijeli pomalo kao *seljacine* iz niše gdje se cijeni pristojnost i to jos iz Istre gdje je inače posebice fina ekipa 🙂

  12. Goran

    Goran

    01. 09. 2020. u 9:56 pm Odgovori

    Članak je na mjestu. Definitivno se slažem s naslovom kako su oboje pogriješili, treba pošteno reći 🙂

    Ja ne podržavam influencerku s takvim nastupom, ali definitivno ne želim jesti u restoranu koje na upit za (kakvu takvu) suradnju odgovorio sa vrijeđanjem druge strane, i tu nisu stali nego su sa svakom idućom porukom nastavili sa raznoraznim uvredama itd. Veeeeeliki minus. I da, kao što Mija reče, restoran tj. onaj tko im piše odgovore na SM accountima mora biti profesionalan. OK, nije banka ni državna institucija da svaku poruku započinju sa poštovani i završavaju sa lijepim pozdravima, može se i na simpatične načine našaliti ali i dalje ostati profesionalan, što ovi definitivno nisu. Ni blizu. Rezultat neriješen, oboje su u krivu, ali cura barem nije vrijeđala čak ni nakon njihovih uvreda.

  13. Biotic

    Biotic

    02. 09. 2020. u 11:17 am Odgovori

    Tužna je istina da je influensanje nova grana marktinga, hebiga i tko god to odbija prihvatiti pojelo ga je vrijeme. Cura je čini se balava i neiskusna i za nju je gotovo. I ne patim za njom ali moram reći da mi je žao što javnost odobrava način komunikacije ovog restorana. Sve je to jako tužno.

  14. Maja

    Maja

    02. 09. 2020. u 11:24 am Odgovori

    Napokon dobar osvrt na ovaj događaj. I možemo li samo još jednom naznačiti da je ponašanje osobe iz restorana neprimjereno, nepristojno i zapravo odvratno?! A pokušati opravdati njegovo ponašanje s tim što ona ne zna napisati ponudu za suradnju je whataboutism.

    • ludi panj

      ludi panj

      02. 09. 2020. u 3:44 pm Odgovori

      naravno da nemožemo,
      dosta je samocenzure i političke korektnosti,
      treba si dati malo oduška.

      Evo Dalibor Matanić nije *ebo 3 tjedna, sad se malo ispuhao,
      ispričao se curki jer je pretjerao i svi sretni,

      a da je bio politički korektan i dan danas bi bio isfrustriran i čangrizav.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…