PikPay želi biti balkanski Paypal za internetsko plaćanje
PikPay je novi internetski servis koji će početkom prosinca, slično američkom PayPalu, ponuditi novi načim plaćanja kreditnim karticama putem Interneta. Plaćanje putem Interneta, naime, i dalje izaziva strah i dvojbe u domaćih internetskih korisnika. Situacija se poboljšala razvojem Kolektive i drugih group shopping web stranica, ali plaćanjem karticom mnogi i dalje smatraju nesigurnim. PikPay će ponuditi alternativu u vidu profila u koji uplaćujete sredstva - svojevrsno prepaid plaćanje na Internetu. Zašto je PikPay bitan ne samo za osnivače PIK.ba i PIK.rs, već i za sve internetske profesionalce naše regije?
PikPay je novi internetski servis koji će početkom prosinca, slično američkom PayPalu, ponuditi novi načim plaćanja kreditnim karticama putem Interneta. Plaćanje putem Interneta, naime, i dalje izaziva strah i dvojbe u domaćih internetskih korisnika.
Situacija se poboljšala razvojem Kolektive i drugih group shopping web stranica, ali plaćanjem karticom mnogi i dalje smatraju nesigurnim.
PikPay će ponuditi alternativu u vidu profila u koji uplaćujete sredstva – svojevrsno prepaid plaćanje na Internetu. Zašto je PikPay bitan ne samo za osnivače PIK.ba i PIK.rs, već i za sve internetske profesionalce naše regije?
PIK.ba je unutar 18 mjeseci postao najpopularniji bosanskohercegovački web servis za prodaju i kupovinu putem Interneta i treća najposjećenija web stranica po Gemiusu, nakon Sarajevo-x i Bloggera. Na PIK-u možete kupovati i prodavati vozila, nekretnine, mobitele te druge stvari podijeljene u stotinjak kategorija i potkategorija. Dok se hrvatsko tržište već segmentiralo na specijalizirane web stranice, PIK.ba drži sve kategorije u Bosni i Hercegovini.
Upravo zbog toga su se nedavno odlučili na širenje u Srbiju, otvaranjem PIK.rs. Adnan Budimlić i Emir Pilavdžić, suosnivači PIK-a, već imaju iskustva u internetskim projektima poput mreža Derneka.
Kako će raditi PikPay?
PikPay namjerava izaći na bosanskohercegovačko, srpsko, crnogorsko i hrvatsko tržište početkom prosinca ove godine, a nudit će dva načina plaćanja:
- PikPay Prepaid MasterCard karticom na fizičkim POS terminalima i internetskim dućanima koji nisu uključeni u PikPayev sustav;
- Autorizacijom svoga profila u ovlaštenim PikPay Store i PikPay Web Payment internetskim dućanima.
Novcem na PikPayu raspolagat ćete putem internetskog sučelja, a moći ćete prebacivati sredstva s jednoga na drugog korisnika putem PikPay MoneyTransfer usluge. Svaki korisnik dobit će novu PikPay MasterCard karticu tako da se servis neće vezati za postojeću karticu određene banke.
Sredstva ćete na PikPay profil moći dodavati putem postojećih kreditnih kartica, bankovnog transfera te uplatom drugih korisnika. Gotovinu ćete moći skinuti s PikPaya uz njihovu karticu na svakom bankomatu.
Paypal kao kralj internetskog plaćanja

Osim kreditnih kartica najpopularniji način plaćanja putem Interneta je Paypal. Nakon otvaranja profila na Paypalu možete dodati novac na svoj račun putem kreditne kartice ili bankovnog transfera u zemljama koje ga dopuštaju. S Paypalovim profilom tada možete kupovati na brojnim web stranicama koje ga podržavaju, ali i plaćati i primati uplate od drugih korisnika.
Time je Paypal postao jednostavan internetski servis za plaćanje mnogih hobista, obrta te svih onih koji koriste kupoprodajne web stranice. Ebay, američki ekvivalent PIK.ba, 2002. kupio je Paypal za 1.5 milijardi dolara.
U 10 godina postojanja Paypal je postao sinonim za internetsko plaćanje u SAD-u, unatoč lošim iskustvima mnogih krajnjih i poslovnih korisnika. WTFJeans je imao izuzetno loše iskustvo nakon što su im blokirali sredstva, a postoji čak i web stranica PayPal Sucks.
PikPayev izazov… i potencijalna nagrada
PikPay će prvo biti integriran u PIK.ba i PIK.rs. Popularnost PIK-a u Bosni i Hercegovini svakako će mu dati prednost, a slična situacija mogla bi se onda ponoviti i u Srbiji. Ebayu se integracija Paypala na vlastitu web stranicu isplatila, ali pravi uspjeh je doživio integracijom na stotine pa onda i tisuće internetskih dućana u SAD-u i svijetu. Budimlić je svjestan izazova, ali i toga što bi uspjeh značio za PikPay:
Glavni izazov će nam biti naplata na web sajtu (PikPay Website Payment) i omogućavanje razvijanja PikPay Store online prodajnih mjesta. U oba slučaja, imamo mnogo posla, a i nikad nitko na našim prostorima ništa slično nije razvio. To je pravi izazov. Uslugu PikPay Website Payment ćemo prije svega automatski ponuditi korisnicima pik.ba i pik.rs kupoprodajnih mreža.
Ukoliko korisnici prihvate PikPay, on bi mogao postati de facto alternativa za kreditne kartice. PikPay će korisnicima putem Store mogućnosti omogućiti otvaranje novih internetskih dućana, a putem Website Paymenta integraciju servisa u postojeće.
Ima li PikPay šanse?
Ima, ali neće im biti lako. PayPalu su nedavno maknute zadnje zakonske prepreke za ulazak na hrvatsko tržište, koji će biti i najveći izazov za PikPay. Brojne internetske trgovce trebat će nagovoriti da isprobaju servis, ali povoljnijim cijenama transakcija PikPay bi mogao preduhitriti PayPal u regiji.
Čak i ukoliko ga nećete koristiti, a PikPayeve sestrinske PIK-ove vidite kao konkurenciju, trebali biste se nadati da uspije. Što više korisnika u regiji počne kupovati putem Interneta, to će biti više prilike za korištenje poslovnih modela koji nisu nužno oglašavanje.
Što vi mislite o PikPayu? Biste li ga isprobali?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Haris Custo
19. 10. 2010. u 10:27 am
Naravno da bih ga isprobao 🙂 Odlična fora, posebno za BiH gdje još niti jedna banka ne pruža online procesiranje kreditnih kartica.
Nadam se da će biti ovo ozbiljan projekat i da će se sigurnosti posvetiti dosta pažnje.
Ivan Ilijasic
19. 10. 2010. u 10:29 am
Ivane, zanima me što znači ovo ‘PayPalu su nedavno maknute zadnje zakonske prepreke za ulazak na hrvatsko tržište’. Znaš li možda o kojim je odredbama riječ?
Ivan Brezak Brkan
19. 10. 2010. u 10:35 am
@Ivan Eh, zaboravih link – Dodah u tekst, radi se o http://www.urota010.com/hnb.html
Cyber Bosanka
19. 10. 2010. u 10:41 am
Naravno da cu ga isprobati. Obzirom da imam samo pozitivna iskustva sa pik.ba nemam razlog da sumnjam da ce i sa ovim biti sve OK. Samo neka se nesto pomjera naprijed, pa makar i korak po korak 😉
Prokka
19. 10. 2010. u 10:44 am
Online plaćanje na ovim prostorima je već omogućio srpski Lanus i njihov servis Q Vaucher http://www.qvoucher.rs sa kojim i Kolektiva u Srbiji radi.
Ono što mi se dopada jeste dobijanje Master Card kartice i mogućnost jednostavne isplate jer to jeste jako bitna stvar, koja se bar u Srbiji, od PayPal-a ne očekuje u skorije vreme (ako on uopšte dođe kod nas uskoro).
Da li postoje veće informacije o cenama servisa. Konkretno o provizijama prilikom plaćanja, transfera novca, podizanja novca…
Da li će PikPay biti ponuđen samo stanovnicima zemalja regiona ili i na međunarodnom tržištu?
Hvala unapred na odgovorima 🙂
Pax
19. 10. 2010. u 10:45 am
Iskreno, moj Master ima PayPal, Blizzard i Kolektiva te će tako do daljnjega i ostati.
;- )=
Kod kupovine internetom sam izrazito paranoičan.
Pedja Puselja
19. 10. 2010. u 12:07 pm
@Prokka Koliko ja znam, način plaĆanja Q Vaucher je zabranjen u Hrvatskoj kao i većini zemalja EU (neka me neko ispravi ako grešim).
Ivana
19. 10. 2010. u 12:39 pm
U Hrvatskoj je tek nedavno uveden zakon o elektroničkom novcu, koji ako se ne varam traži od firme koja se želi baviti takvom vrstom djelatnosti da uplati temeljni kapital od 8000000kn. Znači, tko god želi osnovati nešto tipa PayPal mora dokazati da raspolaže sad osam milijuna kuna kapitala.
Mislim da je takva vrsta kapitala dostupna samo velikim igračima poput banaka i teleoperatera, i od njih očekujem da će se prvi uključiti u igru 🙂
Koga zanima detaljnije – http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/341917.html .
Ismar
19. 10. 2010. u 2:28 pm
Svaka cast ljudima koji stoje iza projekta. Jedva cekam mogucnost naplate.
Ante Primorac
19. 10. 2010. u 3:03 pm
Ovo bi mi dobro došlo. Dali će moći maloljetnici koristiti ovaj servis i dali se preko opće uplatnice može uplatiti na račun?
vanja
19. 10. 2010. u 4:36 pm
ovisi koliko će trgovina podržavati taj servis. slično je i sa moneybookersom, pa se korisnici broje u promilima. ako paypal omogući isplatu i kod nas, onda ne vidim razloga prelaziti na pikpay. imho.
Amar
19. 10. 2010. u 8:07 pm
Odlicne vijesti.. Ali.. ako to sve ne bude PCI compliant bojim se da nece bas biti ozbiljna konkurencija bilo kome. U svakom slucaju za pohvalu i bez obzira “usabilno” za manje iznose
Ante Primorac
19. 10. 2010. u 9:04 pm
Ovo bi meni bilo dobro iz razloga što npr naplaćujem svoj rad čovjeku iz Srbije i on ode u poštu ili banku i uplati novac i ja vidim na internetu koliko i kad mi je uplatio dok preko kuverte neće ići jer treba dugo paypal Srbi ne koriste neznam zbog čega. Oće li biti moguće ovo?
CopyPaste
19. 10. 2010. u 11:24 pm
Glavna stvar je ako omoguće da se putem ovog servisa može slati lova izvana u BiH (i regiju). Western Union i slične usluge imaju pozamašne provizije i komplicirane su. Dijaspora šalje ogroman novac doma…
damir
20. 10. 2010. u 12:37 am
Ovo je super novost. Jedva cekam … !
@Amar Mislim da se danas nitkome ne isplati raditi bez PCI DSS jer su kazne u tom slucaju velike za banku.
Koliko sam razumio: neko meni plati na moju PikPay karticu novac svojom kreditnom ili drugom PikPay karticom i ja idem na bankomat i podignem novac ili trosim. Jesam li dobro razumio?
@Ante Primorac Ako to radi ovako kako sam ja to razumio onda ti moze bilo ko uplatiti novac na karticu i ti ides na ATM i podignes novac.
Valjda …
Mozemo li nekome postaviti pitanja u vezi ovoga?
Damir
nino
20. 10. 2010. u 10:36 am
naravno da cu probati…
sta vise jedva cekam da se mogne implementirati u licne stranice
Eniac
24. 10. 2010. u 5:42 pm
@Damir
tako je, svi PikPay korisnici ce dobiti svoje kartice (kao sto ih ima ePassporte ili Payoneere) i mocicete da podizete novac na ATMovima
Apartmani
05. 01. 2011. u 10:27 am
Jedva cekam da to malo zazivi i da vidimo kako i da li radi
Rođak iz Njemacke
22. 01. 2016. u 7:40 pm
Jel izaslo ne mogu da pronađem prijavu ili je u pripremi ?
sanel k
13. 02. 2017. u 5:50 pm
Iskreno očekivao sam više od njih ..posjetio sam stranicu i naletio na dizajn koji kao da su se dva početnika igrala..neispravan SSL certifikat(što je bruka za sajt koji se bavi procesuiranjem kartica)…ajd što se nisu udostojili EV SSL instalirat..ali istekao SSL…iskreno sve to djeluje vrlo neprofesionaln..