Na londonskom izdanju TechCrunch Disrupta, koje traje danas i sutra, održava se i natjecanje Startup Battlefield, na kojemu će nastupiti i jedan hrvatski tim. Predstavit će aplikaciju PhotoMath, koja rješava matematičke zadatke usmjeravanjem kamere pametnog telefona prema njima, a iza svega stoji tvrtka MicroBlink čiji je osnivač Damir Sabol.

PhotoMath rješava matematičke probleme na način da kameru pametnog telefona usmjerite prema zadatku, nakon čega se odmah dobiva rješenje i to s koracima koji su doveli do njega, uz pomoć tehnologije koja prepoznaje tekst na slici u stvarnom vremenu. Možda vam ime MicroBlink neće biti poznato, što je i logično jer je riječ o novom brendu. Do sada smo projekte koji su proizašli iz ove tvrtke, među kojima je svakako najpoznatiji sustav PhotoPay, vezivali uz tvrtku Računi.hr, a Damir Sabol, kojega mnogi prepoznaju kao osnivača Iskon Interneta, dao je za Netokraciju i više detalja o MicroBlinku:
MicroBlink je naš novi brend s kojim izlazimo na tržište kao mobile vision software, a ide znatno šire od financijske industrije u kojoj smo do sad bili prisutni.

Što se tiče TechCrunchovog Startup Battlefielda, Damir očekuje da će događaj rezultirati dobrim kontaktima i dobrom promocijom aplikacije i tehnologije. U konkurenciji su na natjecanju našli projekti iz Austrije, Belgije, Češke, Irske, Finske, Francuske, Njemačke, Izraela, Rusije, SAD-a i Velike Britanije, a bave se medicinskom dijagnostikom, igrama, mobilnim alatima za tvrtke i drugim temama. Svaki će tim imati priliku prikazati ono što su napravili na pozornici, u šestominutnoj prezentaciji, a bore se za 50.000 dolara te European Disrupt Cup. Inače, prijavljeno je bilo gotovo 700 projekata, a PhotoMath je ušao među njih 14.
Projekti potekli iz regije već su ostvarili bitne rezultate na TechCrunchovim startup “bitkama” – tako je prošle godine Layer pobijedio na Battlefieldu u San Franciscu, a CubeSensors je početkom ove godine odnio pobjedu na hardverskoj verziji događaja. Nadamo se da će i hrvatski PhotoMath doživjeti sličan uspjeh, a više o Damirovom mišljenju o nastupima na startup natjecanjima pročitajte u našem prošlogodišnjem intervjuu u kojem smo razgovarali o PhotoPayu, rješenju koje je našlo svoj put do mobilnih aplikacija za banke, a zbog kojeg je znatno jednostavnije platiti račune (slikaj – i plati), slično kao što će možda uskoro biti jednostavno rješavanje matematičkih problema uz PhotoMath.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Andrija Frinčić
20. 10. 2014. u 11:45 pm
Velim ja korisno je gledati TV, čovjek može pokupiti svakakve cool ideje 🙂 http://bigbangtheory.wikia.com/wiki/The_Lenwoloppali_Differential_Equation_Scanner :-)… Bilo kako bilo, odlična ideja, rekao bih i solidna tehnologija u pozadini.. Sretno 🙂
Tomislav
21. 10. 2014. u 12:08 am
Da, isto tak je Blogowski svojevremeno uzeo (iz iste epizode!) ideju za ShoeAddicts 😀
Mirko
21. 10. 2014. u 9:21 am
To je jedna od mnogih sličnih aplikacija koja koristi softver za prepoznavanje. No bivši Googleov tim još lani napavio je daleko bolji softver koji prepoznaje automatski sve tipove oblika a ne samo predefinirane račune. Kamera tako preko aplikacije prepoznaje ljudski oblik, životinje, aute, različite vrste dokumenata itd.
snježana
24. 10. 2014. u 3:32 pm
kako instalirati ovu aplikaciju? Hvala