Start Trek Zagreb: 5 startup savjeta koje smo 'pokupili'

Pet startup savjeta koje smo ‘pokupili’ na zagrebačkom Start Treku

Pet odličnih predavača govorilo je iz svojih različitih uloga na startup sceni - pročitajte što vam preporučaju.

Dio StartTrek događanja namijenjen je i edukaciji osnivača startupa.
Dio StartTrek događanja namijenjen je i edukaciji osnivača startupa.

Zagreb je bio peta stanica StartTreka, turneje koju već nekoliko godina zaredom organizira bugarski fond Eleven. Cilj mu je pronaći najbolje regionalne startupe koji bi mogli profitirati od boravka u akceleratoru, no ima i svoj edukativni karakter. Na svakom događanju prisutno je i nekoliko predavača s različitim pogledima na startup scenu, pa pogledajmo što smo naučili od Dilyana Dmitrova, Luke Sučića, Lucie Montel, Tine Odinsky Zec te zagrebačkog startupaša Ivana Komorčeca.

1. Koga ne znate ovdje? Upoznajte se s njima odmah!

Startup događanja je uistinu mnogo i često se očekuje da će netko na kraju izaći s čekom ili bar obećanjima investicije – no to nije jedina, a nekad i najveća vrijednost takvih natjecanja i okupljanja. Za početak, startupi koji pitchaju vježbaju svoje prezenterske sposobnosti, dobivaju povratne informacije relevantnih ljudi, a i stavljaju sebe i svoj proizvod pod svjetlo reflektora gdje ih je nemoguće ne zamijetiti. Teško da će vam netko ponuditi investiciju prvi put kad vas vidi, no kada vide vaš pitch drugi, treći i četvrti put i primijete neki napredak, zapet ćete im za oko. A tu su i svi ostali ljudi u prostoriji koji su na različite načine povezani sa svijetom u kojem jeste ili želite ući, kontakti za koje će vam jednom biti drago što ih imate. Što ste povezaniji, dalje ćete doći, tvrdi Dilyan i savjetuje da iskoristite sve pauze na događajima da upoznate sudionike koji su vam (još) nepoznati.

2. Tko je poduzetnik? Ti, i ti, i ti.

Tina Odinsky Zec, koja predaje na visokom učilištu VERN, svake godine pita svoje studente koga smatraju poduzetnikom – nađe se tu Tedeschija i Todorića, ali i tehnoloških superzvijezda kao što je Zuckerberg, no često je to neka ličnost s kojom su studenti disocirani. Svijet je ipak pun poduzetnika, naših prijatelja, roditelja, poznanika, susjeda, koji jednako i bolje nose taj termin, i u tome je cijela čar – svatko danas ima mogućnost postati (uspješan) poduzetnik ako ne čeka savršenu priliku, već sam pokrene stvari. Dobar primjer za to? Tinina trinaestogodišnja kći čija izdavačka kuća već izdaje slikovnice i sadržaj za djecu. Nisu bitne godine, dob, spol, već ideja i volja te sposobnost da je se provede.

3. Prilike, kakve prilike?

Čekanjem prilika bavio se i Luka Sučić u svom predavanju. Sve startup zajednice su različite, tvrdi Luka, no imaju jedan zajednički čimbenik – tendenciju fokusirati se na jednu stvar ili trend i potpuno zanemariti druge. Tehnologija je već obogatila naše živote na nebrojene načine, a mnoge od njih i nismo predvidjeli. Tko bi u doba prvih mobitela rekao da će se oni razviti u ovom smjeru i da ćemo toliko za njih biti vezani? S druge strane, previđamo mnoge mogućnosti koje nam se danas nude i čiji potencijal ne iskorištavamo. Primjerice, stalno govorimo da je sljedeća godina godina pametnog doma, godina kada će Internet of Things zaživjeti, no ono što smatramo teoretskom budućnosti već sjedi neiskorišteno u našim domovima. Teško da više negdje možete upiti novi TV koji nije “pametan”, a vaše ne pretjerano skupe ni izrijekom pametne perilice za suđe mogu se spojiti na WiFi. Prilike su svugdje oko nas, samo ih treba identificirati, i prestati se baviti “fejsbucima za kišne gliste” te početi iskorištavati tehnologije na raspolaganju za rješavanje stvarnih problema.

4. Nekad ne treba šutjeti

Ponešto neuobičajen govor za ovakav tip događanja imala je Lucie Montel, aktivna članica startup zajednice koja je nedavno prokazala nazovi-investitora. On joj je, naime, na poslovnom sastanku dao vrlo neprimjerenu ponudu koju je bilo iznimno lako odbiti. Pustite mašti na volju, vjerojatno ide u dobrom smjeru. O seksizmu nije uvijek lako pričati, kaže Lucie, barem onim ženama kojima aktivizam nije primarna aktivnost i koje se bave svojim poslom, tvrtkama i životima u kojima svakodnevno preskaču male svakodnevne doze seksizma kao uobičajene smetnje. No tu dolazimo do srži problema – ako je toliko #everydaysexism situacija na da postoji hashtag za to, i svaku ignoriramo kao nešto što nije vrijedno spomena, stvori se ozračje u kojem vaš poslovni kontakt misli da je savršeno uredu da vam šalje neprimjerene ponude. Lucie priznaje da joj je bio problem progovoriti i o tome – koliko je to uostalom udaljeno od onih situacija s kojima se ionako susreće? No ako nitko ne progovori, održat će se status quo u kojem se takvo ponašanje smatra prihvatljivim, što je štetno za cijelu zajednicu, smatra Lucie. Nekad treba progovoriti i prigovoriti, bilo da je to riječ o diskriminaciji u redovima, o investitoru koji vas predugo zavlači, o bilo kojoj situaciji koja vam nije ugodna i za koju ne biste željeli da je vaši kolege proživljavaju.

5. Kreni. Sad.

Za kraj je kratak govor s jasnom porukom održao Ivan Komorčec, pokretač već dobro poznatog startupa Bueno (ranije poznat kao Skiipi). Svi su puni ideja, tvrdi Komorčec, i savršeno su ih spremni realizirati ako netko istog trenutka uloži 200 tisuća eura. No to nije način na koji (startup) svijet funkcionira, Morat ćete izaći iz svoje zone komfora, poručuje. To nije uvijek lako, niti nužno ugodno – nekada zahtijeva seljenje cijele obitelji u Bugarsku – ali to je na kraju krajeva jedna inkomodirajuća stvar koju morate promijeniti da biste krenuli na veće stvari. Koliko je to zapravo tragično?

Na pitchanje su se odvažili…

A iz svoje zone komfora izašli su startupi koji su se predstavili okupljenima. Nekoliko se tu našlo iznimno zanimljivih: Svoj prvi pitch baš je na StartTreku imao Alamo, automatizirana robotska kosilica koja želi nezgrapnu i skupu konkurenciju pokositi cijenom, slobodom od kabela za struju, boljom navigacijom, WiFi vezom, ekološkom osviještenošću i brigom za vaše cvijeće.

Predstavio se još jedan hardverski startup, slovenski Scoutee, koji razvija sofisticiran gadget za mjerenje brzine pitcha (u baseballu, ne među startupašima) i vodi evidenciju napretka preko mobilnih telefona. Kombinacija hardvera i softvera je i ThiefScry, sustav za sigurnost bicikala koji se sastoji od bežičnog uređaja koji se instalira na zadnji kotač bicikla i aplikacije kojom se prati petlja li netko po vašem dvokotačnom ljubimcu.

Među softverskim startupima bili su Quorio, koji želi naučiti svijet pjevati, Colomb.io, crowdreporting platforma koju znamo kao dio ZIP-ovog asesoara, a iz istog inkubatora došle su i Thorium A+, platforma za energetsko certificiranje, te softver za iznajmljivače apartmana Tourism4me.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.