PayPal vam odsad dopušta prodaju iz Hrvatske, ali možete li naplatiti hrvatskim kupcima?

PayPal vam odsad dopušta prodaju iz Hrvatske, ali možete li naplatiti hrvatskim kupcima?

PayPal dostupan u Hrvatskoj

PayPal je od danas napokon dostupan u Hrvatskoj za prodaju. Za primanje uplata trebat će vam Visa ili pak bankovni račun u SAD-u. Na žalost, PayPal ne podržava hrvatske kune kao valutu, tako da nije sigurno hoćete li moći naplaćivati hrvatskim kupcima. S druge strane, kao što navodi Tonči u komentarima, PayPal vam neće razlikovati uplate kupaca u kunama ili dolarima. Raspitat ćemo se za više informacija i vidjeti što na kraju vrijedi, ali barem je Paypal stigao.

PayPal podržava Visa kreditne, debitne i electron kartice. Ako povežete kreditnu novac će vam stići na nju, dok će zaostale ovisiti je li vam povezana sa žiro ili deviznim računom.

Novce koje primite morat ćete čekati 30 dana. Naknada za transfer na Visu je 5 dolara, dok se ništa ne naplaćuje transfer na bankovni račun u SAD-u.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

      • Tonči Jukić

        Tonči Jukić

        10. 03. 2011. u 11:49 am Odgovori

        Ali nema načina da privatna osoba i kupac u Hrvatskoj provjerava ili zna da kupuje u Hrvatskoj. Web je globaliziran i pomalo je nelogično ograničenje. Web s prodajom bi trebao istaknuti upozorenje o tome da je Hrvatska tvrtka i da onima s hrvatskim karticama na PayPalu ne dopušta kupnju? A kako će to znati? PayPal ne objavljuje podatke o kartici iza računa i primalac novca nebi smio znati na kakvu je karticu vezan nečiji PayPal račun.

  1. Marin Knežević

    Marin Knežević

    10. 03. 2011. u 11:19 am Odgovori

    Postavlja se pitanje: Što se događa kad HR građanin/tvrtka kupi proizvod na mojim web stranicama putem PayPal-a unatoč svim mojim upozorenjima da to ne čine jer NIJE LEGALNO?
    Tko će tu intervenirati: PayPal, FINA ili ja moram djelovati po vlastitoj savjesti?

  2. Ilija Brajkovic

    Ilija Brajkovic

    10. 03. 2011. u 11:22 am Odgovori

    Samo jedno tehničko pitanje: mogu li ja ostaviti novce na Paypal accountu i ne prebacivati ih na HR račun (da ne plaćam $5), pa ih onda direkt sa Paypal accounta trošiti po potrebi? Oni ovdje spominju automatsko prebacivanje.

  3. Tomislav Curkovic

    Tomislav Curkovic

    10. 03. 2011. u 11:58 am Odgovori

    Cek dakle ako sam sve dobro skontao ti na svom PayPal accountu akumuliras novce dok ne dodes do neke svote za koju ti se isplati platiti 5$ transfera na Visu Electron?
    Da li u isto vrijeme mozes kupovati koristenjem tih novaca koje akumuliras na PayPal accountu?

    • Vanja Bunjevac

      Vanja Bunjevac

      10. 03. 2011. u 12:06 pm Odgovori

      Kada zaprimiš uplatu na paypal, prvo je 30 dana pending i ne možeš s tim novcima ništa raditi, niti ih withdrawati. Nakon 30 dana, možeš čekati 1. u mjesecu i automatski će ti se prebaciti novci na tvoju Visu, ili možeš zatražiti withdraw i platiti 5$. Novce na paypalu ne možeš koristiti dok ih ne povučeš.

      • Marin Knežević

        Marin Knežević

        10. 03. 2011. u 12:12 pm Odgovori

        …s tim da i ako ne tražiš withdraw novci ti se proslijeđuju automatikom i to te opet košta 5USD. Dakle nema čekanja dok ti se ne akumulira iznos koji ti se isplati povući nego se novci isplaćuju i naplaćuju (5USD) automatikom, prema pisanju Tomislava koji je citirao PayPal: “Your available balance is automatically transferred on the first day of every month to the Visa card or bank account in the U.S. that you selected.”

        • Vanja Bunjevac

          Vanja Bunjevac

          10. 03. 2011. u 12:30 pm Odgovori

          Withdrawals you make to your Visa card – $5.00 USD per transfer
          Withdrawals you make to your bank account in the U.S. – None
          Automatic transfers we make to your Visa card or your bank account in the U.S. – None

    • Marin Knežević

      Marin Knežević

      10. 03. 2011. u 12:47 pm Odgovori

      U slobodi raspolaganja novcem na PayPal računu. To za građane i tvrtke u HR dosad nije bilo moguće. Mogao si primiti novce na PayPal račun ali nisi mogao doći do tog novca ;). Eto u čemu je fora, itekako dobra fora.

  4. Tomislav

    Tomislav

    10. 03. 2011. u 12:10 pm Odgovori

    U čemu je štos? Od početka ove godine građani Hrvatske smiju slodbno otvarati bankovne račune u inozemstvu. U čemo je ovo različito od toga da NISU omogućili uplate u Hrvatsku, a netko iz Hrvatske onda otvori račun u banci u SAD-u?

    • Marin Knežević

      Marin Knežević

      10. 03. 2011. u 12:48 pm Odgovori

      U slobodi raspolaganja novcem na PayPal računu. To za građane i tvrtke u HR dosad nije bilo moguće. Mogao si primiti novce na PayPal račun ali nisi mogao doći do tog novca . Eto u čemu je fora, itekako dobra fora.

      Nešto se poremetilo s prikazom Odgovori pa je otišlo na krivu ‘adresu’. Isprika

  5. Mihael Šanko

    Mihael Šanko

    10. 03. 2011. u 1:10 pm Odgovori

    Ovo je super, napokon možemo primati uplate na PayPal, a ako je VISA kartica nekog računa u banci, možemo i taj novac slati direktno na račune. Već vidim super primjenu u turizmu za rezervacije i sl. tako da ovo moram isprobati..

  6. Goran Peuc

    Goran Peuc

    10. 03. 2011. u 3:31 pm Odgovori

    Može jedno noob pitanje. Što točno znači da je naknada za transfer na VISU 5 dolara? Da li to znači da svaka transakcija bude maltene automatski “oporezovana” za 5$, ili da korisnik može akumulirati na svoj PayPal account pare, a onda kada ih želi sve prebaciti na karticu se naplati 5$.

    Nadam se da je ovo drugo, jer bi u suprotnom malene transakcije i malene naplate izgubile smisao.

    • Petar

      Petar

      10. 03. 2011. u 4:07 pm Odgovori

      Svakog prvog u mjesecu automatski se prebacuju sredstva na Visa karticu, ali ta se transakcija NE naplaćuje. Jedino kad na vlastitu inicijativu tražiš withdrawal, onda ti naplate 5$.

    • Nikola

      Nikola

      10. 03. 2011. u 7:42 pm Odgovori

      također i kod mene je uredno prihvačena PBZ VISAelectron ali nije mi jasno dal samo u slučaju ako ja manualno želim usred mjeseca da mi novci sjednu na račun onda plačam 5% a ako ček 1. dan mjeseca onda automatski to prebace i ne plačam ???
      Hvala na odgovoru ! 🙂

  7. Miro

    Miro

    10. 03. 2011. u 9:10 pm Odgovori

    Ima li netko preciznije podatke o provizijama prilikom naplate, naročito u trenucima dok Kuna nije uvedena kao valuta? Osim samih postotaka, gubi li se i koliko pri konvertiranju valuta?

  8. Goran Peuc

    Goran Peuc

    11. 03. 2011. u 12:45 pm Odgovori

    Mali update #protip

    Uspio sam povezati VISA Electron sa PayPalom. Problem je bio što sam sve Eure (svih 10) prebacio u dolare misleći da je to OK jer PayPal mora napraviti transakciju od 1.95$ kako bi provjerio da li je ta kartica zaista živa.

    Problem je što je moja VISA Electron setupirana da je Euro defaultna valuta, tako da je ta naplata od 1.95$ pokušavala skinuti sa Euro dijela, i ignorirala je USD dio.

    Prebacio sam dolare nazad u Eure, i autorizacija je prošla.

  9. Tomislav Dolenec

    Tomislav Dolenec

    11. 03. 2011. u 6:05 pm Odgovori

    odlicna vijest!
    nego, dal netko zna kak to funkcionira sa racunima i PDV-om?
    tj. da li na transakciji kad PayPay prebaci iznos na na nas racun, pise od kud je ta lova?
    zanima me zbog zakona o izvozu, i o oslobadjanju od PDV-a

    thanks

    • Dražen

      Dražen

      15. 03. 2011. u 9:23 am Odgovori

      Lova ti dolazi od PayPal-a umanjena za iznos njihove provizije. Mislim da to funkcionira jednako kao i s našim domaćim kartičarima.
      Što se tiće izvoza, po članku 13. stavak 1. Zakona o pdv-u izvozne isporuke su oslobođene poreza. U praksi to izgleda tako da na fakturi inozemnom kupcu ne prikazuješ pdv ali uz napomenu da roba ne podlježe pdv-u po prije navedenom članku. Da bi sve to bilo legitimno, pretpostavljam da moraš imati i izvoznu deklaraciju.
      Mene osobno mući ovaj problem s kunom i naplatom domaćim kupcima. Koliko sam shvatio, taj način poslovanja neće biti skroz legalan sve dok PayPal ne uvede HRK kao podržanu valutu ili dok Hrvatska ne uvede Euro. Baš šaljem PayPal-u upit vezano za taj problem pa se javim s novostima.

    • Tomislav Krnić

      Tomislav Krnić

      17. 03. 2011. u 9:58 am Odgovori

      paypal “racun” sadrzi samo osnovne informacije. Dakle, sto se tice lokacije imas podataka da se radi o “Non-U.S.” ili “US” kupcu. Osim toga i taj podatak moze biti upitan ukoliko kupac nije obavio potvrdu lokacije. U tom slucaju pise i “verified”. Od ostalih podataka imas klasiku..ime, prezime, adresa itd. koje upisuje sam kupac (ne mora biti upisano niti tocno), te iznos, vrijeme transakcije i sl. Izvodenje racuna po HR zakonima gotovo da nije moguce (ili ja ne znam za tu mogucnost).

  10. Gordana

    Gordana

    13. 03. 2011. u 4:22 pm Odgovori

    U vezi oslobađanja od PDV-a i izvoza (to i mene zanima), ukoliko je to maloprodajni izvoz, naši propisi ne znaju za razlike između izvoza 1 komada nečega i cijelog šlepera, moraš napraviti JCD, pečatirati kod ovlaštenog špeditera, ta usluga košta kojih 250-300 kn, što konkretno ja ne mogu ukalkulirati u cijenu svog proizvoda i ostati konkurentna. Dosad sam koristila 2CO za naplatu i samo plaćanje nije predstavljalo problem, s PP će ići i lakše i naravno otvorit će se sva moguća tržišta, ali naša država nije niti će napraviti išta da bi omogućila maloprodajni izvoz.
    Šta se tiče valuta, moje tržište uglavnom je amreričko, pa ću otvoriti devizni račun u USD, valutu na PP označiti u

  11. Gordana

    Gordana

    13. 03. 2011. u 4:48 pm Odgovori

    Da sam ministrica financija, već bih objavila upute kako postupati s uplatama preko PP u raznim i različitim situacijama, ali nažalost nisam, ovi očito ne shvaćaju mogućnosti koje se otvaraju u RH s dolaskom ovog najvećeg online servisa za plaćanje u Hrvatsku i nije ih ni briga,

    Kad lova sjedne na PP, ne može se s njom ništa, mora se prebaciti na Visu da bi se mogla koristiti, bilo dignuti na bankomatu ili dalje s njom kupovat, pa čak i preko PP.

    Svako pojedino prebacivanje na Visu košta 5$, PP neće sam prebacivati lovu, već moraš sam dati nalog kad se akumulira, što najranije može biti nakon 30 dana, ali može se čekati i više. Samo ako se prebacuje na USA bankovni račun, nema provizije.

    Visu je PP odabrao jer samo ta kartica zadovoljava sve uvjete, npr.s Mastercard – om izdanim u RH Pp ima problema u vezi loadiranja novca, pa trenutno Mastercard nije opcija..

    Ako mislite prodavati

  12. Martina

    Martina

    15. 03. 2011. u 2:56 pm Odgovori

    Imam pitanje u vezi Visa kartice. Imam Visu electron (devizni račun) iz Zagrebače banke.
    Ne znam zašto, ali PayPal mi je ne želi prihvatiti (imam novaca na njoj).

    Vidim da su drugi povezivali kartice od PBZa, dali je u tome stvar?
    Zvala sam banku i žena mi je rekla da su se oni zaletili i da to još uvijek ne funkcionira.

  13. Dražen

    Dražen

    15. 03. 2011. u 6:44 pm Odgovori

    Evo “odgovora” od PayPal-a vezano za problem s nepostojanjem kune kao podržane valute plaćanja:

    I have reviewed your account and first of all I am pleased to have you
    as a sending and receiving customer in the PayPal family. I regret to
    inform you that at this time the Croatian currency is not supported by
    PayPal. This will not prevent you from conducting your business or
    accepting payments from your customers. When you withdraw your funds
    from your account balance they will be automatically converted to the
    Croatian currency.

    It is possible that in the future the Croatian currency will be
    supported in the PayPal system.

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      15. 03. 2011. u 7:35 pm Odgovori

      Ma Paypal support ionako zna samo što im je u dokumentaciji. Pitanje je čekaju li da uđemo u Eurozonu ili misle kune. Na kraju je to bitno i za fakturiranje itd. Za to pak čekam odgovor iz europskog Paypala :/

  14. kashmirs22

    kashmirs22

    16. 03. 2011. u 12:37 am Odgovori

    REZERVACIJA ZA PLAĆANJE NA POS-U
    Što bi bilo ovo? Vidim da nakon određenih stavki koje platim preko interneta, pbz to sve fino skupi i pokaže ovako. Nije mi to baš najčistije. Ima netko razumno objašnjenje?

  15. Dean

    Dean

    16. 03. 2011. u 10:40 am Odgovori

    Kako stoje zakoni oko primanja place preko paypala?

    Razlikuju li hrvatski zakoni rad u inozemstvu full time i honorarno?

    Lupam cifre bezveze.
    Ukoliko neka firma u US meni plati 10k USD, ista kolicina mi sjeda na racun (oni plate troskove transakcije paypalu). Meni sjedne 10k USD na racun, moram li ja placati kakve poreze-doprinose-troskove-osiguranja ?

    Koliko ja sada vidim, to je izvoz mojeg znanja i mojeg vremena.

    • Siniša Abramović

      Siniša Abramović

      17. 03. 2011. u 8:20 am Odgovori

      Koliko ja znam za sva primanja iznad 60000,00 moraš platiti poreze i doprinose kod nas, ako si recimo zaposlen i to ti je drugi dohodak, ali možda bi bilo dobro da netko iz porezne prakse razjasni ovo.

  16. Tomislav Krnić

    Tomislav Krnić

    17. 03. 2011. u 9:44 am Odgovori

    Postavio sam PayPal donacije na svoj site i sve uredno funkcionira. 30 dana za withdraw je standardna procedura radi zastite onih koji vrse uplate i to mi je OK. Uostalom ja sam na desetke puta dobio povrat novca kad sam imao problema s kupovinom. Inace, Moneybookers je prije nekoliko mjeseci omogucio vrsenje naplate iz HR. Uglavnom taj sustav je vise usmjeren prema pravnim subjektima nego paypal.

  17. Njave

    Njave

    22. 03. 2011. u 6:52 pm Odgovori

    Mene prvenstveno interesira kako porezni sustav gleda na slanje novca sa PayPal-a na racune hrvatskih gradana? Dakle na transakciji PayPal-a se vidi odredeni iznos, koji dolazi na devizni/ziroracun banke koji je vezan za VISA karticu koju smo na PayPal-u prijavili. Sto sa tim novcima? Dali se na njih placa porez na dohodak te koja je onda svrha placanja toga? Dakle meni prijatelj iz Njemacke uplati primjerice 100€ na PayPal kao poklon, ja to povucem nazad na racun u banci, dali sam ja duzan platiti porez na to?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.