
Splitski Parklio osigurao 33 milijuna kuna investicije kako vam netko ne bi “ukrao” parking mjesto
Investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata prepoznali su velik potencijal domaćeg startupa koji se bavi razvojem pametnih rješenja za parking.
Svi znamo kako je teško naći parking, pogotovo na moru usred sezone. Srećom, domaći tim iza sustava Parklio odlučio je posvetiti sve svoje vrijeme upravo rješavanju ovog problema, i to s pametnim parking barijerama. O tome koliko su uspjeli dovoljno govori više od 30 milijuna kuna investicije za širenje poslovanja, što Parklio čini startupom s najvećom vanjskom investicijom u regiji Splita, navode kolege iz Split Tech Cityja u svom tekstu.
Parkliov proizvod je pametna parking barijera koja se kontrolira putem mobilne aplikacije. Tako možete doći do parking mjesta, isto otključati kroz aplikaciju i zaključati ga kada vam više ne treba. Tako čuvate svoje dragocjeno mjesto kako ga neki turist s BMW džipom ne bi zauzeo, a ako želite nekome dopustiti da se na njega parkira, i to možete kroz aplikaciju. Jednostavno i pametno, kao i sve dobre ideje.
S Dariom Borasom, CEO-om Parklia, razgovarao sam upravo o investiciji i njezinim detaljima te načinima na koje planiraju proširiti svoje poslovanje sada kada su prikupili solidan kapital. Osim toga, sve nas zanima: tko je zapravo investirao u Parklio? Dario kaže kako se radi o privatnim ulagačima iz Dubaija koji imaju širok portfolio ulaganja u različite industrije. Investitori iz Abu Dhabija i Dubaija u posljednje vrijeme intenzivno investiraju u tehnološke tvrtke.
Dario je otkrio kako se radi o grupi od četiri investitora od kojih je jedan Jamil Shinawi, poznati investitor koji je u svojoj karijeri bio povezan s razvojem rješenja u transportu i logistici. Dario dodaje:
Ova ponuda se jednostavno nije mogla odbiti, ne zbog visine investicije već zbog partnera koji se nalaze iza te investicije, sada imamo izrazito jaku financijsku pozadinu, možemo otvarati više tržišta istovremeno i vrlo bitno, možemo puno ranije realizirati neke ideje za što bi nam ranije trebalo više vremena.

Svugdje osim u Vatikanu
Parklio je danas prisutan na više od 30 tržišta diljem svijeta na kojima se uvelike koriste njihova parking rješenja. Dario kaže kako su u Europi prisutni u gotovo svakoj zemlji, osim Vatikana, a ove godine nastojat će Parklio predstaviti u svim zemljama Bliskog istoka:
Godinama je najveća inovacija u parking tržištu bilo mijenjanje boja na parking mjestima i tržište je godinama stagniralo, sve do Parklia. Europa nam je i dalje primarni cilj, no sada je fokus na proširenoj paleti Parklio proizvoda i učvršćivanja pozicije leadera u pružanju naprednih tehnoloških rješenja za parking.
Iako pet milijuna dolara ili 30 milijuna kuna zvuči kao ogroman novac, uspješnost investicije ovisi o puno drugih stvari jer ovdje se radi o startupu koji mora još mnogo sredstava ulagati u razvoj i proizvodnju. Iako se radi o značajnoj financijskoj injekciji, Dario kaže kako ovaj broj nije nasumično izabran, a najvrjedniji resurs koji danas imaju su ljudi koji su u proteklih šest godina razvijali ovaj sustav. Dario kaže kako će najveći dio resursa uložiti upravo u širenje tima i nabavu opreme i strojeva kojima će ubrzati proizvodne procese.
Dario kroz smijeh dodaje da je izreka “Ako mislite da je život težak, probajte proizvoditi hardver” i više nego točna, ali da s iskustvom koje danas imaju i ovim poticajem od investitora postaju još konkurentniji na svjetskom tržištu.

Od Splita do Dubaija
U prvim informacijama koje imamo o ovoj investiciji spominjali su se i neki novi uredi diljem svijeta, točnije u SAD-u i na Bliskom istoku, ali najprije će se okrenuti upravo Dubaiju te susjednim državama na Bliskom istoku.
U procesu smo otvaranja ureda u Dubaiju i sada više vremena provodim u avionu na relaciji Split-Dubai-Split nego u automobilu, no reakcije iz Dubaija su izrazito pozitivne i već imamo dogovorenih par većih projekata tamo. Dubai je zapravo HUB za sve GCC zemlje tako da samo na izvrsnoj lokaciji za suradnju s ostalim zemljama. Uzevši u obzir obujam posla i projekata, SAD će nas sačekati do početka 2021. godine.
Na žalost nijedna poslovna, tehnološka ili bilo kakva druga priča posljednjih dana ne može proći bez koronavirusa. Epidemija koja se brzo širi svijetom tako je bila tema i mog posljednjeg pitanja Dariju, koji se slaže da bi bilo vrlo nesmotreno izjaviti da koronavirus neće imati utjecaj na poslovanje Parklia. Dodaje i kako bi koronavirus mogao napraviti najviše problema kod isporuka u zemlje u kojima je broj zaraženih osoba veći, ali čak i da dođe do toga više će se okrenuti svojim softverskim rješenjima.
Dario dodaje kako je tim zaista najveći resurs koji danas imaju te na samom kraju našeg razgovora ističe:
Bez da izdvajamo svakog člana poimenice, Parklio danas zasigurno ne bi postojao bez svoja 3 najbitnija člana i suosnivača – Karla Gašpara, Marka Smolje i Josipa Labrovića.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
11. 03. 2020. u 2:56 pm
koliko okvirno košta jedan parkirni modul,
čisto me zanima da izračunam ROI
probao sam pogledati na njihovim stranicama,
ali opet postoji “nepostojeći webshop” kao i kod MIRET tenisica
Domagoj
11. 03. 2020. u 4:19 pm
Hej, MIRET webshop je neaktivan jer smo live na Kickstarteru
Mateuška
28. 04. 2021. u 10:26 am
€450,00 Excl. VAT https://www.traffic-shop.be/en/folding-parking-barrier-parklio.html
Marko
13. 03. 2020. u 11:01 am
Svaka čast momcima na investiciji, treba uzeti lovu gdje god se može. Pa ako i uspije još bolje. Od domaćih ‘investitora’ ionako nikad ništa pa se startupaši polako okreću svijetu.