Parklio osigurao 33 milijuna kuna investicije kako vam netko ne bi "ukrao" parking mjesto

Splitski Parklio osigurao 33 milijuna kuna investicije kako vam netko ne bi “ukrao” parking mjesto

Investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata prepoznali su velik potencijal domaćeg startupa koji se bavi razvojem pametnih rješenja za parking.

Svi znamo kako je teško naći parking, pogotovo na moru usred sezone. Srećom, domaći tim iza sustava Parklio odlučio je posvetiti sve svoje vrijeme upravo rješavanju ovog problema, i to s pametnim parking barijerama. O tome koliko su uspjeli dovoljno govori više od 30 milijuna kuna investicije za širenje poslovanja, što Parklio čini startupom s najvećom vanjskom investicijom u regiji Splita, navode kolege iz Split Tech Cityja u svom tekstu.

Parkliov proizvod je pametna parking barijera koja se kontrolira putem mobilne aplikacije. Tako možete doći do parking mjesta, isto otključati kroz aplikaciju i zaključati ga kada vam više ne treba. Tako čuvate svoje dragocjeno mjesto kako ga neki turist s BMW džipom ne bi zauzeo, a ako želite nekome dopustiti da se na njega parkira, i to možete kroz aplikaciju. Jednostavno i pametno, kao i sve dobre ideje.

S Dariom Borasom, CEO-om Parklia, razgovarao sam upravo o investiciji i njezinim detaljima te načinima na koje planiraju proširiti svoje poslovanje sada kada su prikupili solidan kapital. Osim toga, sve nas zanima: tko je zapravo investirao u Parklio? Dario kaže kako se radi o privatnim ulagačima iz Dubaija koji imaju širok portfolio ulaganja u različite industrije. Investitori iz Abu Dhabija i Dubaija u posljednje vrijeme intenzivno investiraju u tehnološke tvrtke.

Dario je otkrio kako se radi o grupi od četiri investitora od kojih je jedan Jamil Shinawi, poznati investitor koji je u svojoj karijeri bio povezan s razvojem rješenja u transportu i logistici. Dario dodaje:

Ova ponuda se jednostavno nije mogla odbiti, ne zbog visine investicije već zbog partnera koji se nalaze iza te investicije, sada imamo izrazito jaku financijsku pozadinu, možemo otvarati više tržišta istovremeno i vrlo bitno, možemo puno ranije realizirati neke ideje za što bi nam ranije trebalo više vremena.

Dario ističe kako je presretan što Parklio danas ima izuzetan tim stručnjaka. Parklio

Svugdje osim u Vatikanu

Parklio je danas prisutan na više od 30 tržišta diljem svijeta na kojima se uvelike koriste njihova parking rješenja. Dario kaže kako su u Europi prisutni u gotovo svakoj zemlji, osim Vatikana, a ove godine nastojat će Parklio predstaviti u svim zemljama Bliskog istoka:

Godinama je najveća inovacija u parking tržištu bilo mijenjanje boja na parking mjestima i tržište je godinama stagniralo, sve do Parklia. Europa nam je i dalje primarni cilj, no sada je fokus na proširenoj paleti Parklio proizvoda i učvršćivanja pozicije leadera u pružanju naprednih tehnoloških rješenja za parking.

Iako pet milijuna dolara ili 30 milijuna kuna zvuči kao ogroman novac, uspješnost investicije ovisi o puno drugih stvari jer ovdje se radi o startupu koji mora još mnogo sredstava ulagati u razvoj i proizvodnju. Iako se radi o značajnoj financijskoj injekciji, Dario kaže kako ovaj broj nije nasumično izabran, a najvrjedniji resurs koji danas imaju su ljudi koji su u proteklih šest godina razvijali ovaj sustav. Dario kaže kako će najveći dio resursa uložiti upravo u širenje tima i nabavu opreme i strojeva kojima će ubrzati proizvodne procese.

Dario kroz smijeh dodaje da je izreka “Ako mislite da je život težak, probajte proizvoditi hardver” i više nego točna, ali da s iskustvom koje danas imaju i ovim poticajem od investitora postaju još konkurentniji na svjetskom tržištu.

Parklio osigurava vaše parking mjesto kako na njega ne bi stao netko tko ne smije. Parklio

Od Splita do Dubaija

U prvim informacijama koje imamo o ovoj investiciji spominjali su se i neki novi uredi diljem svijeta, točnije u SAD-u i na Bliskom istoku, ali najprije će se okrenuti upravo Dubaiju te susjednim državama na Bliskom istoku.

U procesu smo otvaranja ureda u Dubaiju i sada više vremena provodim u avionu na relaciji Split-Dubai-Split nego u automobilu, no reakcije iz Dubaija su izrazito pozitivne i već imamo dogovorenih par većih projekata tamo. Dubai je zapravo HUB za sve GCC zemlje tako da samo na izvrsnoj lokaciji za suradnju s ostalim zemljama. Uzevši u obzir obujam posla i projekata, SAD će nas sačekati do početka 2021. godine.

Na žalost nijedna poslovna, tehnološka ili bilo kakva druga priča posljednjih dana ne može proći bez koronavirusa. Epidemija koja se brzo širi svijetom tako je bila tema i mog posljednjeg pitanja Dariju, koji se slaže da bi bilo vrlo nesmotreno izjaviti da koronavirus neće imati utjecaj na poslovanje Parklia. Dodaje i kako bi koronavirus mogao napraviti najviše problema kod isporuka u zemlje u kojima je broj zaraženih osoba veći, ali čak i da dođe do toga više će se okrenuti svojim softverskim rješenjima.

Dario dodaje kako je tim zaista najveći resurs koji danas imaju te na samom kraju našeg razgovora ističe:

Bez da izdvajamo svakog člana poimenice, Parklio danas zasigurno ne bi postojao bez svoja 3 najbitnija člana i suosnivača – Karla Gašpara, Marka Smolje i Josipa Labrovića.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. ludi panj

    ludi panj

    11. 03. 2020. u 2:56 pm Odgovori

    koliko okvirno košta jedan parkirni modul,
    čisto me zanima da izračunam ROI

    probao sam pogledati na njihovim stranicama,
    ali opet postoji “nepostojeći webshop” kao i kod MIRET tenisica

  2. Marko

    Marko

    13. 03. 2020. u 11:01 am Odgovori

    Svaka čast momcima na investiciji, treba uzeti lovu gdje god se može. Pa ako i uspije još bolje. Od domaćih ‘investitora’ ionako nikad ništa pa se startupaši polako okreću svijetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Kolumna

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.