Da najbolje ideje dolaze kao rješenje vlastitih problema pokazuje projekt koji je sa 100.000 nagrađen na natječaju Moj Zaba Start - Pametnica, web aplikacija putem koje se mogu skinuti materijali za edukativne igre koje potiču razvoj djeteta. Iza nje stoji Irena Orlović, urednica u nakladničkoj kući Harfa, koja je na ideju o takvom softveru došla kroz rad sa svojom kćerkom Matejom. Mateja ima poteškoće u razvoju, a unatoč “crnim” prognozama koje su joj davali doktori, danas je priča znatno drugačija - ostvaren je značajan napredak, a ova hrabra majka sada, potpomognuta vlastitim iskustvom i znanstvenim israživanjima, želi pomoći i drugim roditeljima te odgojno-obrazovnim djelatnicima.

Pametnica možda nije onoliko tehnički razrađen digitalni projekt na kakve smo ovdje navikli, ali riječ je web aplikaciji s radnim materijalima u obliku radnih listova i predložaka za edukativne igre za djecu već od treće godine života, koja igrom razvijaju potrebne vještine za bolji kasniji uspjeh.
Ovaj inovativni razvojno-poticajan program zamišljen je tako da roditelji i odgojno‐obrazovni djelatnici preuzimaju materijale na svoje računalo, printaju ih i izrađuju predloške za igre s djecom. Projekt obuhvaća edukativne igre koji potiču rani jezično-govorni razvoj, rani razvoj predčitalačkih vještina, matematičkih vještina, razvoj fine motorike, koncentracije, grafomotorike, logičkog mišljenja, funkcionalnog znanja i kreativnog mišljenja od najranije dobi. Na upit zašto je potrebno printati materijale, s obzirom na to da se djeca od najranije dobi susreću s tehnologijom poput tableta ili pametnih telefona, Irena nam objašnjava:
Kada smo izrađivali ovu aplikaciju polazili smo od činjenice da je dječji mozak strukturiran tako da uči iskustveno, igrom te kroz interakciju djeteta s roditeljima i okolinom. Igre na tabletima i računalima nažalost ne možemo uvrstiti u razvojno-poticajne aktivnosti u predškolskoj dobi. Kažem nažalost, jer bilo bi izvrsno da je to slučaj s obzirom da djeca na računalima provode previše vremena.
Korištenje Pametnice u školama i vrtićima
Osim što su ciljana skupina aplikacije roditelji, to mogu biti i odgajatelji, učitelji i svi oni koji se bave djecom, a nekoliko vrtića već koristi Pametnicu. Budući da materijali koji se nalaze u web-aplikaciji, čija godišnja pretplata košta 144 kune za 1000 materijala, imaju višestruku primjenu, defektolozi se njima koriste u školama u radu s djecom s razvojnim smetnjama u nižoj školskoj dobi, objašnjava Irena koja je primijetila da na tržištu nedostaje kvalitetnih i cijenom pristupačnih stimulativnih igara koje potiču rani intelektualni razvoj, što je bio jedan od motiva za kreiranje Pametnice.
Projekt se temelji na znanstvenim istraživanjima koja govore da inteligencija nije u potpunosti nasljedna, već dobrim dijelom ovisi o ranoj stimulaciji. U dobi do 7. godine života razvije se čak 70% neuronskih veza (sinapsi) izravno odgovornih za intelektualne sposobnosti, a ovisnih o stimulaciji. Razdoblje do 7. godine najvažnije je razdoblje za razvoj mozga budući da se u tom periodu mozak najintenzivnije razvija i oblikuje kroz iskustvo, a izostanak rane stimulacije može uzrokovati određene razvojne teškoće i otežano savladavanje školskog gradiva.
Prevencija disleksije, disgrafije, govornih smetnji…
Naša sugovornica navodi kako je u porastu broj djece s govornim smetnjama, disleksijom, disgrafijom, a uz pomoć ovakvih projekata moguće je prevenirati taj ozbiljni društveni problem. Materijali su pomno osmišljeni uz pomoć stručnjaka iz određenih područja te kvalitetno grafički oblikovani, uz originalne ilustracije. Dio materijala temelji se na učenju dr. Ranka Rajovića, predsjednika Odbora za darovite svjetske Mense i njegovu programu koji jača funkcionalno znanje i razvija kreativno mišljenje.
Razvoj mozga ovisan je o pokretu i interakciji, točnije dobra ravnoteža između igre u prirodi i kvalitetne interakcije s roditeljima preduvjet je za zdrav kognitivni, ali i emocionalni razvoj. Izostanak svega toga može prouzročiti određene razvojne smetnje. Također je činjenica je da na primjer samo 15 minuta čitanja dnevno može prevenirati govorne smetnje, a roditelji ipak ne čitaju dovoljno s djecom.
Važnost razvojno poticajne okoline
Da je rad s djecom od najmanje dobi iznimno bitan, Irena je dobro naučila uz svoju kći Mateju, koja je rođena s teškim oblikom srčane greške, što je zahtijevalo hitan operativni zahvat, koji je, nažalost, rezultirao pogubnim neurološkim posljedicama.
Na temelju nalaza prognoze su bile više nego mračne. Budući da je zbog teške srčane greške sve do 10. godine patila od teške hipoksije, nalaz magnetske rezonancije i danas je jednako loš. Ali i sami liječnici se čude jer se nalazi ne podudaraju s kliničkom slikom. Zahvaljujući snažnoj emocionalnoj povezanosti, ranoj stimulaciji u svim njezinim oblicima i okolini, koja je uvijek bila razvojno poticajna, ona je danas izuzetno emocionalno topla djevojčica, koja vodi brigu o sebi, oplemenjuje i osvaja sve koji dođu u kontakt s njom. Razvila je izuzetno napredne kulturno-higijenske navike.
Zahvaljujući osvojenih 100.000 kuna na natječaju Moj Zaba Start, odnosno Moja kreativna crta, projekt će se unaprijediti – ali ne toliko u digitalnom dijelu, nego u tiskanom, jer autorica smatra da bi to olakšalo rad s djecom.
Pametnica u ovom obliku nije jednako dostupna svima. Istražujući tržište uvidjeli smo potrebu za gotovim proizvodom tako da će nam Zabina nagrada pomoći u objavljivanju Pametnice u tiskanom obliku. Do kraja godine objavit ćemo tri kompleta po deset edukativnih interaktivnih igara za poticanje predčitalačkih vještina, jezično-govornog razvoja i matematičkih vještina.
Nakladnička kuća Harfa nudi niz naslova koji se bave poticanjem intelektualnog i emocionalnog razvoja u najranije doba te novim dramskim metodama u radu s djecom, a kroz knjige se pokušavaju osvještavati određene probleme u društvu i davati roditeljima kvalitetne smjernice kada su u pitanju odgoj i razvoj djece. Knjige su to koje vole djecu, kako kaže i sam slogan Harfe, ali mi bismo svakako u budućnosti voljeli vidjeti i digitalni sadržaj koji voli djecu jer vjerujemo da na tom području ima poprilično prostora za razvoj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
mira čačić
22. 03. 2016. u 8:55 am
ja sam odgoitelj i rado bi uvrstila u rad vašu pametnicu