mPBZ: Što nas 5 dana pada mobilnog bankarstva uči o korisničkom iskustvu
Mobilno bankarstvo pada

Što nas 5 dana pada mobilnog bankarstva uči o (lošem) korisničkom iskustvu

Je li vam "sjela" plaća? Ako ste slučajno korisnik internetskog ili mobilnog bankarstva PBZ-a, jučer niste mogli biti u to sigurni. A ni dan ranije. Ni za vikend. Pad digitalnog bankarstva, usluge koju koristi preko 47 posto Hrvata, jedne od najvećih hrvatskih banaka pretvorio se u komunikacijsku krizu na društvenim mrežama koja je mogla biti izbjegnuta.

Mobilno bankarstvo pada

Zbog relativno brzog prihvaćanja komunikacije putem društvenih mreža, činilo da su hrvatske tvrtke spremne za situacije kakva se odvijala od petka 11. do utorka 15. studenog.

Što se zapravo dogodilo?

Iako se čini da je mobilno bankarstvo barem djelomično proradilo, s obzirom na to da su se korisnici prestali žaliti na PBZ-ovoj službenoj Facebook fan stranici, problemi su po svjedočanstvima korisnika krenuli još u petak, prije gotovo tjedan dana.

Kako je obavijest u aplikaciji napisana na način da korisnici mogu pomisliti da se radi o grešci na njihovom računalu ili mobitelu (“pogreška u komunikaciji, molimo provjerite internet postavke svog uređaja ili izađite iz aplikacije i pokušajte ponovo”), komentari i pitanja o tome kad će se vratiti sustav bili su poprilično sporadični preko vikenda.

Pa dobro, nije prvi put da internetsko bankarstvo padne.

Naravno da nije. Internetska bankarstva padaju. Web stranice padaju. Netokracija pada. Index ruše. Čak i Facebook padne, a Twitter je od svojih padova stvorio maskotu.

O kojem god se sustavu radilo, u nekom će trenutku pasti. Upravo zbog toga će vam tvrtke koje nude prostor za web stranice reći da garantiraju 99 posto pouzdanosti, jer uvijek postoji tih famoznih jedan posto.

Problem je što se tih jedan posto počelo odvijati u petak i nije se riješilo (i još bitnije – nije se komuniciralo) preko vikenda – niti je bilo riješeno u utorak.

Zašto utorak?

Ah; utorak, 15. studenog.

Da, 15. u mjesecu kad većina korisnika internetskog ili mobilnog bankarstva otvori svoje aplikacije kako bi provjerila je li im sjela plaća te potom – platila račune. Istodobno, poslodavci koji isplaćuju plaće, a koriste internetsko bankarstvo, također su imali poteškoće.

Dok su se sporadična pitanja i kritike preko vikenda mogle ignorirati, navala korisnika na službe za podršku, pa tako i društvene mreže, rezultirala je pitanjima, frustriranošću i potom gnjevom korisnika.

Očekujete (digitalno) povjerenje korisnika?

Da je PBZ već u petak, kad su vidjeli prve probleme, barem “lagano” komunicirao da će “neki” korisnici imati problema pri prijavi na internetsko bankarstvo, korisnici bi odmah znali da se njihova banka, vrsta institucije koja se kune u povjerenje, brine za njihovo korisničko iskustvo.

Ništa nije objavljeno, pretpostavljam zato što se netko u PBZ-u nadao da će otkloniti kvar tijekom vikenda prije nego što ga korisnici uopće primijete. Napokon, ne može tako ugledna banka imati tamo neke padove… Downtime… Kao neki tamo startup…

Znamo što se dogodilo: Kvar se nije uspio popraviti tijekom vikenda i korisnike je dočekao ne samo u ponedjeljak, već i u utorak, 15. studenog – dan kad je PBZ po prvi put priznao da zbog “tehničkih poteškoća u nadogradnji sustava dolazi do otežanog pristupa i povremenog prekida u radu usluga PBZ mobilnog bankarstva za građane i poduzeća”. Ukratko: crknuo im je e-banking.

Obavijest drugog reda, jer koga briga za internetsko bankarstvo

Ako analiziramo obavijesti koje je PBZ objavio na službenim Facebook i web stranicama, jasno je da su i dalje odlučili umanjiti problem koliko je god moguće.

Obavijest na Facebooku je službena, bez vizuala koje PBZ uključuje u gotovo svakoj svojoj objavi i bez linka na više informacija; unatoč brojnim pitanjima korisnika na kojima se odgovara jednim te istim službenim odgovorom.

Zbog tehničkih poteškoća u nadogradnji sustava dolazi do otežanog pristupa i povremenog prekida u radu usluga PBZ…

Geplaatst door Privredna banka Zagreb op Dinsdag 15 november 2016

I ne krivim community managera koji vodi tu stranicu, jer vjerujem da niti ima autoritet, niti u praksi zaista može pomoći korisnicima, posebno ako se radi o agenciji. Krizna komunikacija: kad svakog community managera uhvati grč, jer mora smanjiti reakciju korisnika koji su ljuti – s pravom.

PBZ footer

Pogledamo li pak PBZ-ovu web stranicu, biste li uopće pomislili da im “mobilna aplikacija ima poteškoće pri nadogradnji sustava”? Koliko vidim, unatoč velikom broju korisnika koji uslugu koriste, obavijest o tome je bačena prema dnu, na mjesto jedne od nekoliko rotiranih obavijesti, negdje između konsolidacije rezultata na dan 30. rujna 2016. i svih ostalih, jednako manje bitnih novosti. Čak u naslovu izbjegavaju negativne riječi: “Obavijest o mobilnom bankarstvu”

Očito nije bilo mjesta na jednom od 10 (deset) lokacija na samom vrhu stranice koje promoviraju kredite, virtualne kartice, sigurnosne poruke i poruku da “PBZ pruža više”.
Zaista mislite da su korisnici tako glupi pa ih navedeno ignoriranje njihovih problema s jednom od vaših bitnijih usluga neće uvrijediti, ili?

PBZ-ov blog ne moram ni spominjati.

Kao u svim korporacijama, u PBZ-u se vjerojatno sad traži krivac ili pak kriva odluka. Poznavajući kako veće organizacije (pre)često reagiraju, možda se dovodi u pitanje i prisutnost na Facebooku kao najvećoj društvenoj mreži. No, tih 70 tisuća fanova koji su iz konkurentne prednosti postali rizik, nije najveći izazov za ovu krizu na društvenim mrežama

Mislite da je ‘tužnić’ najgore što se dogodilo PBZ-u? Dobrodošli u dark social

Mnogi će pogledati PBZ-ovu Facebook obavijest i komentirati kako situacija zapravo nije tako loša, s obzirom na to da ima “samo” stotinjak komentara odnosno tužnih i ljutih reakcija.

darksocial
Na prvi korak vam se čini da je Mia vesela zbog pada mPBZ-a? Ne, samo ostatak konverzacije i korištenje :gun: emojija nije za javnost!

Svakako, zakopajmo si glavu u pijesak, ignorirajući tzv. dark social koji uključuje sadržaj koji se privatno dijeli putem interneta i društvenih mreža: Sve te poruke na Facebook Messengeru, WhatsAppu, Viberu, emailovima

Dark social

Dok vi (kasno) šaljete ozbiljne SMS-ove na Vi, vaši korisnici šalju GIF-ovima pune poruke svojim poznanicima i ne govore o “poteškoćama u radu koje imaju” nego komentiraju kako im ništa ne javljate i kako vam je aplikacija “crkla”. Vjerojatno vam spominju širu familiju i prelazak na konkurente.

Što se trebalo, a neće nikada, dogoditi kad padne ključna digitalna usluga

Internetsko bankarstvo izuzetno je bitna usluga bilo kojoj banci, posebno imajući na umu da ga koristi 47 posto Hrvata. Zamislite da banka ne može isplatiti novac. Drama! Zamislite da se poveća kamata svim kreditima. Drama! Zamislite da su im zatvorene sve poslovnic… dobro, koristili bi internetsko bankarstvo.

Čini se da mislimo da je pad jednog digitalnog servisa lakše ignorirati, jer posljedice nisu vidljive u stvarnom svijetu pa valjda nema dramatičnih vizuala – za podijeliti na društvenim mrežama (screenshotovi nisu tako seksi!).

Pad internetskog bankarstva je veliki problem posebno u situaciji koju smo već upisali.
PBZ je trebao, ne izmišljajući toplu vodu, slijediti već ustaljena pravila komunikacije u ovakvoj krizi:

  • Proaktivno komunicirati i transparentno obavještavati korisnike o situaciji u kojoj se nalaze i kako se njihova banka zaista brine da se ta situacija ispravi;
  • Komunicirati ljudskim tonom, a ne s lažnim poštovanjem. To što se korisnicima obraćate s “Vi” ne znači da ih poštujete;
  • Koristiti vizuale i naglašene pozicije kako biste korisnicima pokazali da vam je bitno to što imaju problem, a ne da ga želite sakriti ispod tepiha (ili u slučaju vaše web stranice – ispod footera).

Kad bi zaista “pružali više”, vjerojatno bi se na PBZ-ovoj web stranici oglasio i Predsjednik uprave Božo Prka , po uzoru na poznatu ispriku direktora američkog JetBluea njihovim korisnicima. Posebno s obzirom na to da je gospodin Prka “nadležan za funkcije podrške”.

JetBlueov David Neelman ističe: Rješavanje krize ovisi o tome kako se postavite prema korisnicima! (Foto: FastCompany)
JetBlueov David Neelman ističe: Rješavanje krize ovisi o tome kako se postavite prema korisnicima! (Foto: FastCompany)

Takvom komunikacijom ne samo da bi smirili korisnike, nego bi potencijalno privukli i nove – nevjerojatno kompleksnom taktikom koju omogućava internet na kojem se nalazi to famozno internetsko bankarstvo: izravna, transparentna, komunikacija s korisnicima.

P.S. Kolegama koji su danonoćno pokušavali popraviti PBZ-ove sustave želim da se kad riješe do kraja zasluženo odmore, dok kolegama koji drže internetske komunikacije preporučujemo puno čaja od kamilice – prošlo je!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan

    Ivan

    17. 11. 2016. u 1:27 pm Odgovori

    Kontam da je PBZ mala beba naspram Addiko koji su pustili online novi e-banking i m-banking koji je od prve sekunde imao hrpu bugova, ljudi se nisu mogli spojiti ni na jedno ni na drugo, a oni koji su mogli stvarno stanje računa i promet se nije uopće evidentirao (moj slučaj) ni nakon 72 sata dok im nisam to prijavio kao bug.

    A najjači im je bio slogan “Mijenjamo i način rada. Sve naše usluge bit će jasne, izravne i jednostavne, bez nepotrebnih zavrzlama.”

  2. Miro

    Miro

    17. 11. 2016. u 8:59 pm Odgovori

    Pa tko još vjeruje da korporacije – mastodonti a time i banke uopće šljive ili razumiju Internet. Njima je to nužno zlo koje će pokriti vanjskim community managerom koji će pisati poruke tipa ‘Jeste li dobro spavali’ i sa par programera koji će im napraviti mobilni banking ‘kad ga već svi drugi imaju evo i mi da nešto napravimo’.

    Velika većina njih će naravno propasti a nastati će par novih, sposobnih inovativnih i prilagodljivih. Dobrodošli

  3. Damir

    Damir

    18. 11. 2016. u 8:31 am Odgovori

    A kaj hoćete? Lijepo nazovete službu za korisnike i oni vas spoje informatičarima koji vam kažu da im omogućite pristup vašem računalu kako bi ispravili greške. Kada ih pitate da vam oni daju pristup njihovom sustavu – sa druge strane ostaju zbunjeni kako netko uopće može postaviti tako glupo pitanje! ????? (da ne spominjem prozore sa obavijestima o instaliranju neautoriziranog softwarea)

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?