Može li znanost postati poduzetnom? Otvorene su prijave za Get Started in Health Innovation

Može li znanost postati poduzetnom? Otvorene su prijave za Get Started in Health Innovation

Program potpore pod nazivom Get Started in Health Innovation će na šest mjeseci okupiti timove koji imaju ideju za unaprjeđenje zdravstvenoga sustava i pružanje kliničke skrbi te žele poboljšati iskustva pacijenata.

Revolucionarna istraživanja i suvremene tehnologije spremne su preoblikovati medicinu i prema tome i same ishode te iskustva liječenja. Još važnije, mogu nam pomoći spriječiti ili ublažiti simptome i nastanak bolesti. Neke od tih tehnologija su umjetna inteligencija, telemedicina, nosiva tehnologija, precizna medicina i 3D printanje.

Ova tehnološka dostignuća pokreću zdravstvenu industriju u novo doba inovacija, što dovodi do poboljšanih ishoda pacijenata i učinkovitijih zdravstvenih sustava. Kako bi i Hrvatska iskoristila potencijal ovog trenutka, Centar za istraživanja, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (EIT Health HUB Croatia) i inovacijska agencija Lean Startup Croatia udružili su snage kako bi pokrenuli program Get Started in Health Innovation o čijoj smo prvoj generaciji već imali priliku pisati.

Upoznajte 13 hrvatskih healthtech timova “Get Started in Health Innovation” programa

No, ako dosad niste imali priliku čuti za ovaj program, ukratko, riječ je o specijaliziranom šestomjesečnom predakceleracijskom putovanju namijenjenom zdravstvenim djelatnicima, znanstvenicima, studentima i poduzetnicima koji žele stvoriti inovativna rješenja za zdravstveni sektor.

Program je osmišljen kako bi osnažio inovatore u zdravstvu s jedinstvenom kombinacijom interdisciplinarnog obrazovanja, snažne potpore industrijskih partnera i međunarodne mreže – kako bi svi zajedno radili na revoluciji zdravstvenog sektora i oblikovanju budućnosti medicine.

Kako približiti znanost i biznis?

Na nedavno održanoj, već tradicionalno najsnažnijoj Health Tech konferenciji u regiji – Health Tech Hub Styria u Grazu, “HTH 2023: Pitch & Partner”, glavna govornica Nadine S. Sommerfeld, kemičarka i suosnivačica te bivša izvršna direktorica P4 Therapeuticsa, podijelila je svoja iskustva premošćivanja jaza između akademske zajednice i industrije. Istaknula je prednosti, slabosti, prilike i prijetnje znanstvenika kao poduzetnika kroz – SWOT analizu. Zaključila je da iako znanstvenici posjeduju strast, izdržljivost, stručnost i znatiželju, no često im nedostaje poslovno iskustvo, vještine vođenja i učinkovita komunikacija.

Inspiriran njenim SWOT pristupom, suosnivač Filip Stipančić promislio je o tome kako znanstvenici mogu ostvariti svoj potencijal uz Get Started in Health Innovation, program prilagođen jedinstvenim snagama i izazovima znanstvenika kao poduzetnika:

Get Started in Health Innovation pomaže startupima da savladaju prepreke izgradnje startupa kako bi na tržište izašao što snažniji. U tome im pomaže mreža stručnjaka iz industrije kako bi ušli u svijet inovacija kroz suradnju, mentorstvo i izloženost vrhunskom istraživanju. Zatim, program pruža uviod u osmišljavanje održivih poslovnih strategija i donošenje odluka na temelju podataka:

Uživajte u slobodi kreativnog istraživanja uz vodstvo iskusnih mentora i savladajte umjetnost procjene i upravljanja rizikom kako biste pokrenuli svoj startup naprijed.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Uz to, potrebno je postati učinkovit lider za svoj tim, dodaje Filip. Program stavlja naglasak na otkrivanje snage timskog rada za postizanje uspjeha u svom pothvatu te usavršavanje svojih komunikacijskih i prezentacijskih vještina. Na kraju, program želi ponuditi podršku dok se polaznici nose s emocionalnim izazovima poduzetništva:

Budite otvoreni, učite od drugih i prilagodite se novim perspektivama. Okruženje koje potiče prihvaćanje povratne informacije i učenje od uspješnih poduzetnika i mentora dat će potreban napredak.

Program kojim znanstvenici postaju poduzetnici

Get Started in Health Innovation bavi se ovim izazovima i pretvara znanstvenike u uspješne poduzetnike, a svaki polaznik može očekivati sljedeće od programa:

  • Znanje: program nudi strukturirani proces i znanje za oblikovanje poslovnih prilika i ulazak na tržište, kao i znanje i iskustvo potrebno za istraživanje i razvoj,
  • Pristup financiranju: sudionici dobivaju stručnu podršku u pripremi za financiranje, prilike za predstavljanje pred investitorima i partnerima na demo danu te pristup financiranju i podršci EIT Health zajednice,
  • Specijalizirana podrška: program pruža obuku za startupe, specijalizirano mentorstvo zdravstvenih poduzetnika, znanstvenika i liječnika, razmjenu iskustava među kolegama i pristup laboratorijskim resursima,
  • Umrežavanje: Sudionici se mogu umrežiti s lokalnim i međunarodnim partnerima u ekosustavu startup zdravstvenih poduzeća, tvrtkama iz zdravstvene industrije i međunarodnom zajednicom EIT Health, kao i dobiti pristup multidisciplinarnim talentima i potencijalnim članovima tima.

Ako ste zdravstvena djelatnica, znanstvenica, student i poduzetnik ili tim u ranoj fazi pokretanja koji želi pozitivno utjecati na zdravstvenu industriju, EIT Health HUB Croatia vas poziva da se prijavite za program Get Started in Health Innovation

Više informacija o programu možete dobiti i na Q&A sesiji koja će se održati online 6. travnja 2023. u 11 sati.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…