
Može li znanost postati poduzetnom? Otvorene su prijave za Get Started in Health Innovation
Program potpore pod nazivom Get Started in Health Innovation će na šest mjeseci okupiti timove koji imaju ideju za unaprjeđenje zdravstvenoga sustava i pružanje kliničke skrbi te žele poboljšati iskustva pacijenata.
Revolucionarna istraživanja i suvremene tehnologije spremne su preoblikovati medicinu i prema tome i same ishode te iskustva liječenja. Još važnije, mogu nam pomoći spriječiti ili ublažiti simptome i nastanak bolesti. Neke od tih tehnologija su umjetna inteligencija, telemedicina, nosiva tehnologija, precizna medicina i 3D printanje.
Ova tehnološka dostignuća pokreću zdravstvenu industriju u novo doba inovacija, što dovodi do poboljšanih ishoda pacijenata i učinkovitijih zdravstvenih sustava. Kako bi i Hrvatska iskoristila potencijal ovog trenutka, Centar za istraživanja, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (EIT Health HUB Croatia) i inovacijska agencija Lean Startup Croatia udružili su snage kako bi pokrenuli program Get Started in Health Innovation o čijoj smo prvoj generaciji već imali priliku pisati.
Upoznajte 13 hrvatskih healthtech timova “Get Started in Health Innovation” programa
No, ako dosad niste imali priliku čuti za ovaj program, ukratko, riječ je o specijaliziranom šestomjesečnom predakceleracijskom putovanju namijenjenom zdravstvenim djelatnicima, znanstvenicima, studentima i poduzetnicima koji žele stvoriti inovativna rješenja za zdravstveni sektor.
Program je osmišljen kako bi osnažio inovatore u zdravstvu s jedinstvenom kombinacijom interdisciplinarnog obrazovanja, snažne potpore industrijskih partnera i međunarodne mreže – kako bi svi zajedno radili na revoluciji zdravstvenog sektora i oblikovanju budućnosti medicine.
Kako približiti znanost i biznis?
Na nedavno održanoj, već tradicionalno najsnažnijoj Health Tech konferenciji u regiji – Health Tech Hub Styria u Grazu, “HTH 2023: Pitch & Partner”, glavna govornica Nadine S. Sommerfeld, kemičarka i suosnivačica te bivša izvršna direktorica P4 Therapeuticsa, podijelila je svoja iskustva premošćivanja jaza između akademske zajednice i industrije. Istaknula je prednosti, slabosti, prilike i prijetnje znanstvenika kao poduzetnika kroz – SWOT analizu. Zaključila je da iako znanstvenici posjeduju strast, izdržljivost, stručnost i znatiželju, no često im nedostaje poslovno iskustvo, vještine vođenja i učinkovita komunikacija.
Inspiriran njenim SWOT pristupom, suosnivač Filip Stipančić promislio je o tome kako znanstvenici mogu ostvariti svoj potencijal uz Get Started in Health Innovation, program prilagođen jedinstvenim snagama i izazovima znanstvenika kao poduzetnika:
Get Started in Health Innovation pomaže startupima da savladaju prepreke izgradnje startupa kako bi na tržište izašao što snažniji. U tome im pomaže mreža stručnjaka iz industrije kako bi ušli u svijet inovacija kroz suradnju, mentorstvo i izloženost vrhunskom istraživanju. Zatim, program pruža uviod u osmišljavanje održivih poslovnih strategija i donošenje odluka na temelju podataka:
Uživajte u slobodi kreativnog istraživanja uz vodstvo iskusnih mentora i savladajte umjetnost procjene i upravljanja rizikom kako biste pokrenuli svoj startup naprijed.
Uz to, potrebno je postati učinkovit lider za svoj tim, dodaje Filip. Program stavlja naglasak na otkrivanje snage timskog rada za postizanje uspjeha u svom pothvatu te usavršavanje svojih komunikacijskih i prezentacijskih vještina. Na kraju, program želi ponuditi podršku dok se polaznici nose s emocionalnim izazovima poduzetništva:
Budite otvoreni, učite od drugih i prilagodite se novim perspektivama. Okruženje koje potiče prihvaćanje povratne informacije i učenje od uspješnih poduzetnika i mentora dat će potreban napredak.
Program kojim znanstvenici postaju poduzetnici
Get Started in Health Innovation bavi se ovim izazovima i pretvara znanstvenike u uspješne poduzetnike, a svaki polaznik može očekivati sljedeće od programa:
- Znanje: program nudi strukturirani proces i znanje za oblikovanje poslovnih prilika i ulazak na tržište, kao i znanje i iskustvo potrebno za istraživanje i razvoj,
- Pristup financiranju: sudionici dobivaju stručnu podršku u pripremi za financiranje, prilike za predstavljanje pred investitorima i partnerima na demo danu te pristup financiranju i podršci EIT Health zajednice,
- Specijalizirana podrška: program pruža obuku za startupe, specijalizirano mentorstvo zdravstvenih poduzetnika, znanstvenika i liječnika, razmjenu iskustava među kolegama i pristup laboratorijskim resursima,
- Umrežavanje: Sudionici se mogu umrežiti s lokalnim i međunarodnim partnerima u ekosustavu startup zdravstvenih poduzeća, tvrtkama iz zdravstvene industrije i međunarodnom zajednicom EIT Health, kao i dobiti pristup multidisciplinarnim talentima i potencijalnim članovima tima.
Ako ste zdravstvena djelatnica, znanstvenica, student i poduzetnik ili tim u ranoj fazi pokretanja koji želi pozitivno utjecati na zdravstvenu industriju, EIT Health HUB Croatia vas poziva da se prijavite za program Get Started in Health Innovation.
Više informacija o programu možete dobiti i na Q&A sesiji koja će se održati online 6. travnja 2023. u 11 sati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.