Startup iz Hrvatske koji razvija tehnološku platformu za mikrofinancijske institucije u slabije razvijenim zemljama, poput onih u Africi, ovih je dana zatvorio ‘seed’ rundu. O iznosu osnivači nisu željeli govoriti, ali u investiciji su sudjelovali i VC fondovi i anđeli, kao što su češki Credo Ventures, londonski Playfair Capital, mađarski Day One Capital te Esther Dyson, Moaffak Ahmed i Pule Taukobong (Africa Angels Network).

Iznos će biti korišten za širenje poslovanja u zapadnoj Africi, ali i za proširenje timova – i u Hrvatskoj i u Nigeriji. Podsjetimo, ovaj startup cilja na mikrofinancijske institucije koje i dalje svoje poslovanje vode u papirnatom obliku. Nije tu problem samo neučinkovitost u poslovanju same ustanove, nego se pokušava riješiti niz problema, kako smo čuli u nedavnom razgovoru s Julianom Oehrleinom, jednim od suosnivača, kada su odlučili postati partneri sa Stellarom, sustavom za plaćanje koje je bazirano na kriptovalutama.
Financijske navike u takvim su zemljama specifične, stoga se moraju adresirati problemi i institucija i krajnjih korisnika. Osim što se mora imati na umu infrastruktura, odnosno dostupnost interneta i struje, značajan je problem sporo slanje ili povlačenje novca, što je posebno vidljivo u hitnijim slučajevima. Korisnici, pogotovo oni s nižim primanjima, ne mogu biti fleksibilni oko svojih budžeta, a teško je doći i do njihove financijske povijesti, sto smanjuje šanse za dobivanjem kredita (a povećava rizik za financijske institucije). Točka na i je smanjivanje transakcijskih troškova, koji mogu činiti veliku razliku u zemljama u razvoju.

Praktično rješenje za stvarne probleme
Suosnivačka četvorka koju, uz Juliana, čine Antonio Šeparović, Andrew Mainhart i Onyeka Adibeli, ima značajno iskustvo u mikrofinancijskom sektoru i to Africi, jugoistočnoj Aziji, Europi i Latinskoj Americi. Zajednički su izgradili proizvod Instafin, bankarsku platformu u oblaku koja transformira način na koji financijske institucije posluju.
Jedan od investitora, Jaroslav Trojan iz češkog Credo Venturesa, vjeruje da Oradian ima šansu postati vodeći davatelj softvera za financijsku inkluziju te da bi mogao doći do ogromne baze korisnika. Investitorica Esther Dyson startup smatra praktičnim rješenjem koje rješava stvarne probleme, odnosno automatizira radne procese u mikrofinancijama. Također, dopušta bankarskim institucijama da dobiju točnu sliku svog poslovanja, što omogućuje povećanje učinkovitosti te personalizaciju usluge. Investicija će tom cilju svakako pomoći, naglašava Antonio Šeparović, CEO Oradiana:
Ponosni smo što razvijamo praktične i jednostavne tehnološke alate koji rješavaju stvarne probleme – previše papirologije, što ometa ciljeve financijske inkluzije. Ova će nam investicija pomoći u geografskom širenju, i u samoj Nigeriji, ali i diljem zapadne Afrike. Također, nastavit ćemo razvijati našu platformu i pojačati našu ponudu uz integraciju vanjskih alata.

Novi zaposlenici se već traže!
Iako rješava dio problema mikrofinancijskih institucija i njihovih korisnika u dalekoj Africi, mnogima s ovih područja Oradian je i dalje, nažalost, najzanimljiviji jer su članovi ovog internacionalnog tima za svoje sjedište odabrali Zagreb. No, za one kojima je startup zanimljiv kao projekt i kao potencijalni poslodavac, stiže dobra vijest da će se hrvatski tim širiti zahvaljujući investiciji – a na Oradianovoj stranici već možete pronaći otvorena radna mjesta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.