Open Data Hackathon: Kad već imamo ogromne količine podataka, idemo ih iskoristiti

Marko Štajcer: Kad već imamo ogromne količine podataka, idemo ih iskoristiti!

U 2020. nikada nije bilo jasnije koliku vrijednost nosi tehnologija za normalno funkcioniranje društva, a koliko još bi nam značila kada bi sve podatke koje imamo upogonili da rade za nas. Zanimaju li vas otvoreni podaci i rješavanje velikih analitički problema na njima, Open Data Hackathon dobra je prilika za iskušati svoje vještine i povezati se s ključnim mentorima i investitorima.

U trenutku kada se cijeli svijet suočava s krizom koju je izazvala pandemija koronavirusa, pioniri IT industrije postavili su bitno pitanje – može li jedan od najvažnijih resursa koji posjeduju, ogromne količine podataka, biti ključni u donošenju odluka u ovakvim situacijama?

Ovo je jedno od ključnih pitanja koje postavlja ovogodišnje natjecanje Open Data Hackathon, u organizaciji HAMAG BICRO-a, a koje će se održati 27. i 28. rujna putem Zoom platforme. Natjecatelji će pomoću otvorenih podataka ponuditi svoja rješenja za četiri tematska područja: promet i mobilnost, zdravlje i kvaliteta života, okoliš i energija te pametni turizam. Timovima na raspolaganju stoje mentori iz tvrtki Infodom, GDI, IBM, Deutche Telekom, Poslovne inteligencije, Fakulteta organizacije i informatike, Fakulteta elektrotehnike i računarstva te Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva.

No, kako to izgleda u praksi?

Svoje iskustvo podijelio je s nama Marko Štajcer, direktor odjela Inovacije i razvoj u Poslovnoj inteligenciji, jedne od vodećih tvrtki za implementaciju analitičkih sustava i strateški ICT konzalting u jugoistočnoj Europi. U svibnju ove godine, u konkurenciji od čak 2000 timova, pobijedili su s projektom Birdbox na EUvsVirus hackathonu.

Zahvaljujući ovom ogromnom uspjehu, dobili su priliku prezentirati projekt potencijalnim partnerima i investitorima na natjecanju Matchathon, u organizaciji Europske komisije. A kao jedan od mentora na ovogodišnjem Open Dana Hackathonu, Marko je s nama podijelio svoja iskustva za buduće natjecatelje kako bi ih usmjerio u kreiranju rješenja.

Kako su osmislili projekt i otkud je došla ideja?

Promatrajući situaciju s COVID-19 pandemijom i zaustavljanjem gospodarstva u našoj državi, primijetili smo nedostatak strateškog pristupa u upravljanju krizom te pružanju financijske pomoći odgovarajućim sektorima gospodarstva.

Europska unija ovdje nije imala nikakav alat koji bi mogla iskoristiti kako bi identificirala najviše pogođene sektore i kompanije te adresirala financijsku pomoć direktno njima. Umjesto toga, države članice Europske unije su većinom ponudile financijsku pomoć tako da su se poduzeća sama morala prijaviti za tu financijsku pomoć.

Mi smo razmišljali na sljedeći način – ako danas kad već imamo ogromne količine podataka, idemo ih iskoristiti i napraviti brzu analitiku koja će biti podloga  za donošenje odluka u kriznim situacijama poput ove.

Kako se u praksi koriste podaci?

Naš Birdbox koristi kombinaciju podataka platnog prometa te financijskih pokazatelja poslovnih subjekata od FINA-e te COVID scorea. Jednom kad se ti podaci učitaju u Birdbox, možemo lako identificirati najbitnije kompanije u pojedinom sektoru.

Nakon toga, možemo simulirati pad prihoda nekog sektora ili neke kompanije, i promatrati kako će se taj pad utjecati na njihove kupce i dobavljače. Na taj način možemo približno izračunati koliko će se taj pad prihoda odraziti kroz cijeli taj gospodarski sektor i koliko će radnih mjesta potencijalno biti izgubljeno.

Takvim strateškim pristupom analizi gospodarstva, možemo bolje razumjeti povezanost poslovnih subjekata na tržištu te lako identificirati one kojima u ovakvim krizama država treba hitno pomoći.

Iako se sam proces nije činio dugim, bilo ga je potrebno temeljito pripremiti – možeš nas provesti kroz proces?

Projekt smo pripremali otprilike dva tjedna, od prijave na Hackathon, do završetka samog Hackathona. Najveći dio posla odradili smo praktički za vrijeme samog hackathona u tri dana (i noći).

Kroz ta tri dana imali smo pomoć mentora koji nas je u nekoliko video callova usmjerio kako pripremiti pitch i popratnu dokumentaciju, budući da je sama prezentacija rješenja bila isključivo kao video pitch u trajanju od 3 minute. Europska komisija je bodovala rješenja isključivo temeljem video pitcha i popratne dokumentacije koju timovi uploadali na DevPost.

Jedan od najvećih benefita hackathona jest pristup potencijalnim investitorima. Kako ste vi iskoristili tu priliku?

Kao finalisti Hackathona dobili smo pozivnicu za Matchathon gdje smo imali priliku prezentirati naš projekt potencijalnim partnerima i investitorima. Sam Matchathon bio je svojevrsni nastavak na hackathon za najuspješnije timove, a njegov cilj je bio spojiti projektne timove s potencijalnim partnerima, investitorima i krajnjim korisnicima.

Svaki tim je dobio „Matchmakera“ koji je zadužen za mentoriranje timova i pomoć u pronalasku partnera koji bi mogli biti dobar match. Nastavno na uspjeh projekta na hackathonu, dogovorili smo suradnju s FINA-om, koja nam je ustupila anonimizirane podatke za izračun COVID scorea, čime smo dodatno poboljšali naše algoritme koje koristimo za simulacije.

Na Matchathonu smo kroz speed dating sastanke pobudili dodatan interes za našu ideju i dogovorili nekoliko follow-up sastanaka s potencijalnim klijentima. Neke od prilika koje smo tada otvorili i dalje su aktualne, što za nas predstavlja uistinu neslućene mogućnosti.

Koje savjete bi dao ovogodišnjim natjecateljima?

Generalno, razmišljajte inovativno na način kako nešto možete unaprijediti 10 puta, a ne 10 posto. Prilikom prezentacije svojeg rješenja fokusirajte se na poslovnu vrijednost koju donosite umjesto na tehničke detalje projekta.

Tijekom samog hackathona, uvijek imajte na umu cilj koji želite postići i maksimalno iskoristite kratko vrijeme koje imate na raspolaganju kako biste svoje rješenje predstavili i objasnili neutralnim promatračima.

Prijave do utorka do ponoći

Ovogodišnji Open Data Hackathon natjecateljima pruža jedinstvenu mogućnost da svoje ideje, znanje i iskustvo prezentiraju vodećim hrvatskim stručnjacima i pritom osvoje vrijedne nagrade. Natjecatelje očekuju sljedeće nagrade:

  1. Prvo mjesto – novčana nagrada u iznosu od 15000 kuna, javno predstavljanje svog projekta na LEAP summitu te predstavljanje potencijalnim investitorima i strateškim partnerima ODEON projekta.
  2. Drugo mjesto – novčana nagrada u iznosu od 5000 kuna i javno predstavljanje svog projekta na LEAP summitu i strateškim partnerima ODEON projekta.
  3. Treće mjesto – novčana nagrada u iznosu od 2500 kuna i javno predstavljanje svog projekta na LEAP summitu i strateškim partnerima ODEON projekta.

Za natjecatelje čiji će projekti osvojiti četvrto, peto i šesto mjesto, osigurana je novčana nagrada u iznosu od tisuću kuna i javno predstavljanje projekta na LEAP summitu i strateškim partnerima ODEON projekta. S obzirom na to da će svi prijavljeni timovi uložiti znatnu količinu vremena, znanja i truda, sve sudionike očekuje novčana nagrada u iznosu od 1000 kuna.

Prijaviti se mogu studenti, inovativni pojedinci i timovi, kao i startup tvrtke. Prijave se zaprimaju do ovoga utorka (22. rujna) do ponoći, a više informacija o samome projektu i kako se možete pridružiti inspirativnoj zajednici hrvatskih startup projekata potražite na stranicama HAMAG BICRO-a.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?