Iako kažu da to nisu očekivali, tim Nulta Molekula s varaždinskog FOI-ja osvojio je hackathon s najvećim nagradnim fondom u Hrvatskoj dosad, PBZ-ov Novathon, a time i glavnu nagradu od 75 tisuća kuna. Kao tajnu svog uspjeha sad već poznat hackatonski tim navode dobru pripremu, vlastiti mobilni internet i - domaći ajvar.

O timu Nulta molekula, koji čine David Ante Macan, Mario Novoselec, Denis Pavlović, Božidar Labas i Boris Tomaš, već smo pisali u temi posvećenoj velikom uspjehu FOI-jevaca na ne samo hrvatskim, već i regionalnim hackathonima. Dapače, upravo smo u tom članku predvidjeli da će pobijediti na sljedećem hackathonu – i gle čuda!
Nulta molekula prvo je mjesto osvojila rješenjem Let’s play, dok je drugo mjesto osvojio Auradiate, a treće The Cloud doesn’t Exist. Od tri pobjednička tima, zanimljivo je kako dva čine sadašnji i prošli studenti FOI-ja. Sveukupno je 24 tima iz 7 zemalja sudjelovalo na Novathonu, čiji je tehnološki partner Hrvatski Telekom.
Nultin Let’s play je sustav koji inače suhoparne transakcije pretvara u društvene, interaktivne te djeljive transakcije. Kroz sustav su uveli dva konkretna proizvoda:
- Spot je medij za fizičko prenošenje transakcija, u praksi mala NFC naljepnica kojeg prepoznaje Let’s play mobilna aplikacija;
- Dot je pak mali IoT uređaj koji također prenosi transakcije, ali ih i prikazuje na malom ekranu.
Let’s play pruža otvoreni API developerima koji žele razviti dodatke poput widgeta za prikaz transakcija ili pak email notifikacija. Kako zaključuje Tomaš:
Mogućnosti su neograničene, a sustav se već danas može integrirati u postojeća mobilna rješenja PBZ-a.
U razgovoru za Netokraciju Tomaš je dodao kako su im savjeti, koje je istaknuo povodom pobjede na hackathonu beogradskog FON-a, poput treninga, pomogli osvojiti i Novathon. Dapače, dečki su ponijeli papuče da se osjećaju kao kod kuće, vlastiti mobilni internet za svaki slučaj, ali i domaći ajvar kako ne bi bili gladni između vrhunske večere (Rougermarin je za Novathon organizirao pečenje njihovih poznatih hamburgera ispred prostora zagrebačke Laube) i doručka.
Zašto su onda mislili da nemaju šanse?
Koliko god se organizatori hackathona trudili, često se dogodi da timovi donesu polugotova rješenja koja onda samo pokušavaju dobro prezentirati, što je brinulo i Nultu molekulu.

No, žiri Novathona je istaknuo kako su pazili i na faktor rada na hackathonu prilikom ocjenjivanja, što je oduševilo Nultu molekulu čiji je Boris Tomaš istaknuo kako je to zaista pohvalno s njihove strane. Napokon, dodao je kako se ipak radi o hakiranju u određenom vremenskom roku, a ne natjecanju studija slučaja.
Dečki su za Netokraciju otkrili kako im je sljedeći korak osnivanje tvrtke u kojoj će razvijati tehnološka rješenja istom agilnošću kojom su dosad osvajali hackathone, a koji su najbolji dokaz da mogu raditi kao tim.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.