
Zašto je nosiva tehnologija tako prokleto ružna i je li vrijeme za konzultaciju s – modom?
Jasno je, trend je tu. Mala računala nosimo ili ćemo nositi i brže no što očekujete na očima, na zapešćima i tko zna na kojim sve mjestima. Taj je trend već osvojio early adoptere, osobe koje vole među prvima testirati i posjedovati kakvu napravicu te hvaliti se u društvu o tome. No, što napraviti da se ode onaj korak dalje, prema široj publici? Kako da pametni satovi, narukvice, naočale, četkice za zube postanu in? Možda je vrijeme da se tehnološka industrija konzultira s – modnom.

Jasno je, trend je tu. Mala računala nosimo ili ćemo nositi i brže no što očekujete na očima, na zapešćima i tko zna na kojim sve mjestima. Taj je trend već osvojio early adoptere, osobe koje vole među prvima testirati i posjedovati kakvu napravicu te hvaliti se u društvu o tome. No, što napraviti da se ode onaj korak dalje, prema široj publici? Kako da pametni satovi, narukvice, naočale, četkice za zube postanu in? Možda je vrijeme da se tehnološka industrija konzultira s – modnom.
Ruku na srce, ono što smo do sada viđali od nosive tehnologije i nije baš posebno atraktivno. Novo jeste, zgodno jeste, korisno također, ali nećete vidjeti, recimo, ekipu na špici i drugim mondenim mjestima kako se hvali svojim novim pametnim satom ili narukvicom koja će mjeriti kvalitetu sna i podsjetiti ga da treba popiti čašu vode ili brojati koliko je koraka prešao u svojim novim cipelicama. Ako i sami razvijate kakav nosivi uređaj, možda ćete frknuti nosom i reći da vam ta „ekipa“ možda i nije ciljana skupina. Možda i nije u prvoj fazi, ali ubrzo će postati. Naime, nedavno sam naišla i na tekst čija je prva rečenica odlično sumirala moje misli:
Za modno osviještene nosiva tehnologija jednostavno nije – nosiva.
I to je to. Daleko od toga da kreatori nosive tehnologije nisu razmišljali o dizajnu, neki od primjera su oku vrlo ugodni, ali u modnome smislu nisu prihvatljivi. Polazim od sebe – ne smatram se nešto posebno modno osviještenom osobom, ali prilikom istraživanja o karakteristikama pametnih narukvica, nijedna mi nije zapela za oko svojim izgledom, što može biti važan faktor pri odabiru proizvoda koji ću kupiti. Možda površan faktor, ali to ne znači da je zanemariv. U tom sam ih smislu podijelila na manje atraktivne i nimalo atraktivne – osim ako niste zagriženi ljubitelj tehnologije, teško ćete se pomiriti sa činjenicom da oko ruke po cijele dane trebate na ruci nositi bezlični komad gume. Kao ljubiteljica inovativne tehnologije, sama bih “pregrizla” taj dio, ali mnoge druge osobe to ne bi. A te su osobe iduća ciljana skupina koju kreatori nosive tehnologije trebaju “hvatati” – jednom kad se dosegne određeni vrhunac unutar tehnološke zajednice, potrebno je probiti taj imaginarni “balon” i otići u vanjski svijet gdje vrijede malo drugačija pravila.
Predmet želja: Čelični Pebble
Čini se kako je led probio pametni sat Pebble. Za razliku od prethodnika, čelična verzija, koja može doći i u kombinaciji s kožnom narukvicom, izgleda odlično. Prema mom osobnom ukusu – izgleda čak i fantastično! Dizajn podsjeća na klasične muške satove, koji su sada poprilično in u modnome svijetu – i među ženskom i muškom populacijom. Potpuni pogodak! Kako je o njemu rekao dizajner Steve Johns, na izgled su utjecali i tradicionalni satovi i moderna tehnologija, poput mobitela, a kreiran je balans koji jednako može biti atraktivan i tehnološkoj i modno osviještenoj zajednici (vjerovali ili ne, često se te dvije skupine ljudi i preklapaju!).
Jasno je da si manji proizvođači ne mogu priuštiti bjesomučno praćenje modnih trendova, koji se mijenjaju brže čak i od trendova u tehnologiji, ali možda je i to jedan od razloga zbog kojih je Pebble posegnuo za jednim klasičnim dizajnom. Prije nekoliko dana, u sklopu sajma CES, gdje se također pokazalo kako je nosiva tehnologija ogroman hit, proizvođač pametnih dodataka koji prate zdravstveno stanje svog vlasnika, Fitbit, najavio je partnerstvo s modnim brendom Tory Burch, a zajednički će pratiti ogrlice i narukvice. No, zanimljivo je što je Tory Burch pristupio Fitbitu, a ne obrnuto – što dovodi do zaključka da je i modna industrija svjesna potencijala nosive tehnologije. I to nije jedina novost o ovoj temi – i Intel je također na CES-u najavio suradnju s Barneys New York, Council of Fashion Designers of America i Opening Ceremony koji će zajednički raditi na dovođenju nosive tehnologije širem tržištu te otvarati dijaloge i suradnju između modnih i tehnoloških industrija.
Vjerujem da ćemo u bližoj budućnosti čuti još sličnih vijesti.

Moda i prodaja, prijatelja dva
Čak i “veliki” koketiraju s modom – ne mislimo tu na posebne, dizajnerske verzije redovnih proizvoda, nego na poslovne poteze. Apple je, primjerice, prije nekoliko mjeseci zaposlio Burberryjevu šeficu Angelu Ahrendts, koja je za Burberry napravila zaokret od pomalo izblijedjelog britanskog modnog brenda u globalni simbol luksuza, što je cilj donekle blizak Appleovom. No, ovdje se neće fokusirati na brending ili eventualno dizajn proizvoda, nego na prodaju – bilo offline ili online. Također, Apple je i ljetos zaposlio Paula Denevea, koji je radio za Yves Saint Laurent, kako bi se bavio posebnim projektima.
Kad smo već kod Applea, ne može se izbjeći pomisao da je Apple u posljednje vrijeme više zaronio u “modu”, nego u tehnologiju. Time možda postaje pomalo omraženiji kod pravih zaljubljenika u tehnologiju, koji već žude za pravom Appleovom inovacijom, ali tek će se na duže staze vidjeti je li to dobra strategija ili ne.

Gratis gunđanje
Ovaj dio je možda manje povezan s modom, ali radi se o nečemu što je modna industrija davno naučila: Sve proizvode dobrano testirajte i ne koristite slabije kvalitetne materijale, pogotovo one koji mogu, primjerice, izazvati alergijske reakcije, a samim time i kriznu situaciju za vas! Upravo se to događa ovih dana Fitbitu, jer su se pojedini vlasnici najnovijeg modela njegovih pametnih narukvica, Forcea, požalili na osipe i crvenilo na zapešćima. U izjavi za The Huffington Post Fitbit je, među ostalim, naveo kako razni faktori mogu utjecati na iritaciju kože, što uključuje „osjetljivost na nehrđajući čelik koji se nalazi u uređaju, a koji sadrži nikal, reakcije na bakterije koje se mogu nakupiti u narukvici ili osjetljivost na elastomera.“
Ono što mi je prvo upalo u oči je – nikal. Čak i proizvođači najjeftinijeg nakita znaju da prisutnost nikla u njihovim ogrlicama, narukvicama i naušnicama veliki no-no – broj osoba koje su alergične na njega jednostavno je prevelik (među njima je i potpisnica ovih redaka koja je ozbiljno razmišljala o kupovini upravo tog modela). Neću ulaziti u to je li količina nikla u Fitbitovim narukvicama iznad ili ispod propisane količine (pretpostavit ćemo da je sve u zakonskim okvirima), ali ukoliko prodajete proizvod tehnološki naprednim osobama, znajte da će se svaka njegova mana poprilično “razvući” po društvenim mrežama, forumima, komentarima, blogovima… A čak i ako on postane modni dodatak, ipak tu nije riječ o kakvom komadu bižuterije koji ćemo s lakoćom baciti u smeće nakon što su nam od njega otekle uši ili zapešća. Nikal je sveprisutan, teško ga je izbjeći, istina, ali nekako se ne mogu oteti dojmu da je ovdje riječ o nečijem velikom propustu.

U svakome slučaju, nosiva tehnologija od mode može štošta naučiti – bilo o dizajnu, prodaji ili materijalima koji se koriste u proizvodnji. A suradnja mode i tehnologije mogla bi u ovom slučaju postati i neizbježna – da, svi ti pametni uređaji poboljšat će nam kvalitetu života, zdravlje, san… Ali ako ih već trebamo nositi po cijele dane, neka barem budu atraktivni.
A sada se ispričavam, idem proučavati nešto što se zove Bluetooth pametni nakit! 😮
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
picek
15. 01. 2014. u 1:09 am
Wellograph – moj apsolutni favorit s ovogodišnjeg CES – a: http://wellograph.com/