Next Innovation EU: Rimac i jednorozi pozivaju EU da smanji birokraciju

Otkrivamo dokument u kojemu Rimac i europski jednorozi pozivaju EU i Hrvatsku da smanje birokraciju i potaknu “deep tech”

Osnivači najvrjednijih europskih tehnoloških tvrtki, od Bitpande, HotJara i UiPatha do Booking.com i Rimac automobila pozvale su EU, ali i Hrvatsku na smanjenje birokracije i poticanje inovacija kroz konkretan prijedlog: Next Innovation EU.

Mariya Gabriel, povjerenica Europske unije za inovaciju, istraživanje, edukaciju, kulturu i medije okupila je 35 uspješnih tehnoloških tvrtki širom Europe kako bi pozvala vodstva Europske unije, ali i pojedinačnih zemalja članica poput Hrvatske – na smanjenje birokracije koja koči inovacije.

Hrvatski predstavnik u “EU Unicorns” grupi su Rimac Automobili

Među jednorozima uključenima u poziv i izradu dokumenta inspiriranim Lean Canvasom pod imenom Next Innovation EU našli su se i Rimac Automobili, kojeg EU očito smatra drugim hrvatskim jednorogom. (Iako je bilo očito nakon nedavne investicije Porschea od 70 milijuna eura.)

Grupa uključuje manje i više poznate tehnološke tvrtke, od francuskog Blablacara, estonskog Bolta, austrijske Bitpande, malteškog Hotjara i švedske Klarne, do finskog Supercella, slovenskog Geneplaneta, rumunjskog UiPatha, njemačkog Zalanda i hrvatskih Rimac Automobila. Svaka europska zemlja ima po jednog predstavnika pa tako i one poput Hrvatske, s dva ili više jednoroga, pri čemu je zanimljiv podatak da EU ima 7.2% od svih jednoroga na svijetu.

Ne želi li biti sljedbenik, EU mora potaknuti deep tech

Dokument je sažet u 13 stranica, a u njemu jednorozi i povjerenica Gabriel pozivaju na:

  • zelenu transformaciju kako bi inovacije pomogle tranziciju u ekološku ekonomiju;
  • sljedeće desetljeće bit će digitalno i EU mora biti lider u njemu;
  • tehnološki suverenitet EU kroz snagu njezinih vlastitih tehnoloških divova;
  • vodstvo u deep techu s podrškom za sljedeću generaciju inovacija;
  • inovacijsku koheziju za cijelu EU u kojoj nitko neće biti zapostavljen, od gradova do sela.

U dokumentu se naglašava kako je Europska unija trenutno sljedbenik u tehnološkom svijetu i želi li to promijeniti mora uložiti u svoje inovativne tvrtke i talent.

Smanjite birokraciju, omogućite testiranje AI-ja i olakšajte zapošljavanje i – “male doline”

Dokument predlaže konkretne korake koju Europska komisija, parlament i zemlje članice mogu realizirati, od kojih su najzanimljiviji:

  • Suvereni EU Tech Fund kao dugoročni javno-privatni investicijski fond od minimalno 100 milijardi eura koji bi ulagao kroz udjele u tehnološke tvrtke s jasnim komercijalnim modelom poslovanja.
  • Javna nabava prilagođena IT inovacijama koja bi mogla nabavom novih, inovativnih usluga europskih startupa potaknuti taj sektor, pri čemu je ključno smanjenje birokracije.
  • Klimatsko partnerstvo u kojemu bi se europski startupi s više od 50 zaposlenika (koji to mogu financijski ostvariti) trudili biti klimatski-neutralni desetljeće ranije od ciljeva postavljenih Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama.
  • Pojednostavljenje zapošljavanja unutar EU kroz pojednostavljivanje sustava EU Blue Card 2.0 radne dozvole, koja bi se trebala obraditi u manje od 90 dana.
  • Small Valleys inicijativa za poticanje tehnoloških inovacija u manjim gradovima i selima u kojoj bi nacionalne vlade u suradnji s EU nominirali “malu dolinu” kao šampion i primjer, pri čemu se Osijek i Split nameću kao najvjerojatniji uzori u Hrvatskoj.
  • Pan-europski sandboxovi za lakše testiranje inovativnih usluga poput umjetne inteligencije za što je udruga CroAI već duže vrijeme isticala da je gotovo nemoguće u Hrvatskoj. Prihvaćanje u tzv. Pan-eu sandbox bi jednoj IT tvrtki omogućilo djelovanje širom Europske unije.

Dokument Next Innovation EU možete preuzeti ovdje (PDF).

Nadajmo se da će EU reagirati, jer onda će i Plenković

Usred afere ministra Beroša i izrade portala Cijepise, poziv jednoroga za poticanjem startupa kroz javnu nabavu se čini barem komičan, a u najgorem slučaju nemoguć. Ali upravo je sređivanje javne nabave jedno od rijetkih područja gdje premijer Andrija Plenković i Vlada RH mogu djelovati kako bi konkretno podržali tehnološke tvrtke kojima se stalno hvale. Izuzev toga, izgledna je nominacija Small Valley šampiona, što će vjerojatno napraviti sad ususret lokalnih izbora, kako bi neke stran(k)e bolje kotirale u Slavoniji ili Dalmaciji.

U svakom slučaju, sve ostale spomenute inicijative za razvoj inovacija u EU hrvatskim bi tehnološkim tvrtkama značajno olakšale rad. Pan-eu sandbox olakšao bi razvoj inovativnih usluga širom EU kao na jednom velikom tržištu, dok bi EU Blue Card 2.0 olakšao zapošljavanje stranih stručnjaka, posebno u product managementu gdje u Hrvatskoj nedostaje lokalnog talenta.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.