Newscurve prati "puls" vaših internetskih sadržaja i kako na njih korisnici reagiraju u zadnjih 24-48 sati

Newscurve prati “puls” vaših internetskih sadržaja i kako na njih korisnici reagiraju u zadnjih 24-48 sati

Newscurve je nova analitička internetska aplikacija koja prati “puls” vašeg sadržaja na Internetu odnosno kako na vaše članke ili postove reagiraju čitatelji. Objavljuju li ih na Facebooku, tvitaju li o njima? Radi se o projektu srpske tvrtke Spoonlabs, poznate prvenstveno po izdavanju komercijalnog open source CMS-a Vivvo. Newscurve ćete za razliku od primjerice Google Analyticsa koristiti proaktivno, prateći što kako čitatelji reagiraju na vaš sadržaj istovremeno kada ih komentiraju ili objavljuju svojim prijateljima.

Newscurve je nova analitička internetska aplikacija koja prati “puls” vašeg sadržaja na Internetu odnosno kako na vaše članke ili postove reagiraju čitatelji. Objavljuju li ih na Facebooku, tvitaju li o njima?

Radi se o projektu srpske tvrtke Spoonlabs, poznate prvenstveno po izdavanju komercijalnog open source CMS-a Vivvo. Newscurve ćete za razliku od primjerice Google Analyticsa koristiti proaktivno, prateći što kako čitatelji reagiraju na vaš sadržaj istovremeno kada ih komentiraju ili objavljuju svojim prijateljima.

Dok su Google Analytics i druge analitičke aplikacije zanimljive kada pokušavate otkriti koji sadržaj je bio popularan među vašim čitateljima, počinje se pojavljivati cijeli novi niz analitičkih paketa prilagođenih tzv. real time webu odnosno Internetu u stvarnom vremenu.

Newscurve prate skup podataka koje u Spoonlabsu nazivaju “pulsom” priče. Servis zapravo prati reakcije vaših čitatelja segmentirane u događaje poput objave na Facebooku, komentara ili prijave na RSS pretplatu. Newscurve se razlikuje od Woopre ili Chartbeata upravo po tome što se fokusira manje na promet u realnom vremenu, a više na reakcije čitatelja, odnosno više na to o kojem se sadržaju tvita nego gdje ga se linka u zadnjih nekoliko sati.

Newscurve se fokusira na zadnjih 24 sata, više od toga nije mu toliko bitno.

Newscurve je zasad u javnoj beti pa ćete te događaje integrirati u obliku malih komada koda u svoje web stranice kao što smo to učinili na Netokraciji. Integracija putem dodataka za popularne sustave za upravljanje sadržajem poput WordPressa ili Drupala mogli bi značajno popularizirati Newscurve među korisnicima tih CMS-ova.

Pratite reakcije u zadnjih 24 sata

Newscurve će potom početi pratiti vaše pojedinačne članke i kako na njih reagiraju čitatelji, pri čemu ćete podatke moći pregledavati u obliku sažetka, tzv. heatmapa koji vam na samom dizajnu vaše stranice pokazuje što je popularno te trendova kroz “duži” vremenski period. U Newscurveovom slučaju radi se o danima s obzirom da je prvenstvena korist ovog servisa praćenje informacija o reakcijama čitatelja u prvih sat, 6 sati ili 24 sata.

Svaki članak ima segmentirane podatke, a uskoro će imati i konkretan broj lajkova i tvitova.

Podaci se u Newscurveu pokazuju u postotku u odnosu na ostatak web stranice kako biste mogli lakše uspoređivati pojedine članke. U Dashboardu osim članaka možete uspoređivati koliko čitatelji reagiraju na pojedine pojmove, ali i autore. Zbog toga će vam Newscurve biti interesatan ukoliko imate web stranicu koja svakodnevno objavljuje veći broj članaka i ima više autora, dok bi blogeri koji objavljuju jedan članak tjedno mogli zaboraviti da ga koriste.

Newscurve je projekt srpske tvrtke Spoonlabs, odgovorne i za komercijalni open source sustav za upravljanje sadržajem Vivvo. Newscurve su osnovali Slobodan Utvić i Boris Krstović koji je za Netokraciju otkrio kako su krenuli s projektom:

Kako ste se odlučili razviti Newscurve?

U content management poslu smo već pet godina sa Vivvo CMS-om koji je proizvod namenjen news i media portalima. Tokom tog vremena smo stekli jako puno iskustva u online izdavaštvu, cutting edge trendovima i jako dobro shvatili potrebe urednika, novinara i izdavača. Sada kad pogledam – nekako je prirodan iskorak u analitiku i trendove koji bi pomogli urednicima i izdavačima da osete kako u realnom vremenu auditorijum reaguje na objavljene tekstove.

Imali smo već duže vreme ideju da razvijemo novi servis i eksperimentisali sa idejama iz oblasti inteligentne preporuke sadržaja i analize trendova. Bili smo odusevljeni ChartBeatom i inspirisani Hummingbirdom. Zahvaljujući NodeJS serveru i MongoDB bazi postalo je tehnološki dostižno da “grupa entuzijasta” sedne i razvije servis koji je u stanju da crunch-uje ogromne količine podataka u realnom vremenu. Razvoj ovakvog servisa u “klasičnom” LAMP okruženju bi bio praktično nemoguć, ili barem nemoguće skup.

Kako se mislite promovirati na međunarodnom tržištu? Tražite li investitore?

Za sada ćemo servis plasirati u regionu, dok ne sakupimo dovoljno kvalitetnog feedback-a i skaliramo ga dovoljno u smislu mogućnosti (features) i business-a. Promovisaćemo ga verovatno mnogo više na evropskom tržištu za sada, cilj nam je da stvorimo jako uporište u Evropi pre nego krenemo u globalnu promociju. Sto se investitora tiče, mislim da je to nažalost neminovan potez. Tržište u koje ulazimo sa ovim proizvodom je izuzetno agresivno i time-to-market je od presudne važnosti.

Da bi parirali, potrebno nam je bar jos 4-6 zaposlenih koje mi u ovom trenutku ne možemo sami finansirati. Zbog čega kažem nažalost – jer svaka investicija je određena vrsta tempirane bombe za koju ne znate kada će eksplodirati, a pritom sve vreme sedite na njoj i pokušavate raditi kao da se ništa ne dešava. Dobitna kombinacija u našem slučaju, do koje je obično najteže doći, je tzv “smart money”, odnosno investicija uparena sa mentorskim odnosom angel investitora koji je i sam bio uspešan enterpreneur.

Mislite li da će izdavači u regiji biti voljni koristiti Newscurve?

Siguran sam. Niko kome smo pokazali rešenje do sada nije ostao ravnodušan. Trenutno ga testiraju Mondo, Press i Trojka, najmlađi portal na domaćem nebu koji su puno pomogli i od kojih smo dobili sjajan feedback. Takođe ga koriste e-Novine i jos par dnevnih novina u Grčkoj i regionu. U pregovorima smo sa dve najveće domaće medijske kuće da počnu da koriste servis, a u najskorije vreme ćemo ga ponuditi i hrvatskim internetskim medijima.

Krstović je za Netokraciju potvrdio kako će u uskoro implementirati i prikazivanje konkretnog broja objava putem društvenih mreža. Zanimljivo kod te mogućnosti jest što ćete moći primjerice moći usporediti broj lajkova na vašoj web stranici na samom Facebooku.

Trendovi u prošlih tjedan dana.

S obzirom da se radi o internetskoj aplikaciji koja je i dalje u javnoj beti, Newscurveova osnovna funkcionalnost radi iznenađujuće dobro. Krstović i njegovi kolege svakako će trebati dodati bolju usporedbu članaka koji su već davna prošlost, odnosno u Newscurveovom slučaju objavljeni prošli tjedan, ali sučelje je pristojno i Newscurve prati što je obećao.

Fokusiranje će biti najbitnije

S obzirom na dosadašnji razvoj Vivva, interes regionalnih izdavača i rastući trend analize real-time prometa, vjerujem da ćemo se Newscurveu vratiti još tijekom ove godine. Njihov najveći izazov bit će uspješno fokusiranje na vremenski period od 24-48 sati za koji Krstović tvrti da im je najbitniji.

Kako se korisnici ne bi zbunili i zamijenili Newscurve za neke od funkcionalnosti tradicionalnih aplikacija poput Google Analyticsa, Spoonlabs će morati dodatno olakšati praćenje podataka putem e-mail obavijesti pa možda i desktop aplikacije koja bi se vlasnicima web stranica mogla biti uvijek otvorena u pozadini njihovih računala. Biste li koristili Newscurve ili neku drugu aplikaciju za praćenje real time posjećenosti?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nino Kristofić

    Nino Kristofić

    22. 02. 2011. u 9:42 am Odgovori

    Vrlo zanimljivo, sigurno ću ovo isprobati – čini se korisno.

    A sada ispravke 🙂
    “Mislite li da će izdavači u regiji biti voljni koristiti Newscurve?”
    Ispod ovog naslova su neispravni linkovi u tekstu.

    “…za koji Krstović tvrti da im…” -> tvrdi

    “Servis zapravo prati reakcije vaših čitatelja segmentirane…” -> prvo slovo ‘S’ nije boldano

    p.s. nije da tražim greške, čitajući članak odmah se primjeti 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.