Srpski startup Newscurve nakon 18 mjeseci prodan talijanskoj Neodati: Zašto, kako i što možemo naučiti?

Srpski startup Newscurve nakon 18 mjeseci prodan talijanskoj Neodati: Zašto, kako i što možemo naučiti?

Naslovnica srpskog alata za praćenje popularnosti vaših sadržaja kojeg smo predstavili prvi u regiji, Newscurvea, odnedavno više ne daje dodatne informacije već vas preusmjeava na web stranicu Neodate, američke podružnice talijanske tvrtke koja je ga je kupila. Boris Krstović, pokretač Newscurvea, nije htio otkriti o kojem se iznosu radi, ali Neodata svakako misli i dalje održavati analitički alat koji će dodati u paket svojih usluga. Neodata je početkom ove godine došla do investicije od 2.5 milijuna eura od kojih je jedan dio očito potrošen na Newscurve.

Newscurve... sold!

Naslovnica srpskog alata za praćenje popularnosti vaših sadržaja kojeg smo predstavili prvi u regiji, Newscurvea, odnedavno više ne daje dodatne informacije već vas preusmjeava na web stranicu Neodate, američke podružnice talijanske tvrtke koja je ga je kupila.

Boris Krstović, pokretač Newscurvea, nije htio otkriti o kojem se iznosu radi, ali Neodata svakako misli i dalje održavati analitički alat koji će dodati u paket svojih usluga. Neodata je početkom ove godine došla do investicije od 2.5 milijuna eura od kojih je jedan dio očito potrošen na Newscurve.

Zanimljivo je kako je do prodaje došlo nakon što je talijanski VC i anđel investitor Marco Magnocavallo koji je putem Angel lista pratio Newscurve povezao Borisa i njegov tim s Neodatom. Upravo je Magnocavallov fond rizičnog kapitala Principia investirala u Neodatu, tvrtku koja je u tom trenutku izuzetno brzo rasla.

Na žalost, iako se Newscurve koristio u mnogim regionalnim izdavačkim kućama, iz Srbije se bez dodatne investicije  nisu mogli pozicionirati prema zapadnoeuropskim i američkim investitorima, posebice nakon što je Chartbeat krajem prošle godine izbacio Newscurveu nevjerojatno sličan alat Newsbeat. Inspiracija? Kako je objavio Startit, Borisu koji je pokrenuo i srpski Spoonlabs koji uspješno razvija CMS Vivvo, nedostajalo je vremena za sukob s jačim američkim konkurentom.

Upravo je zbog toga dolazak kupca koji je bio u istoj industriji bila još jednostavnija odluka, kako Krstović otkriva za Netokraciju:

Imamo zaista srecu da je partner odličan “fit”, tj. da na sto donosi tehnologiju i resurse koji su u potpunosti komplementarni onome što nama treba da bi mogli realizovati sve ono zasta sami nismo imali mogućnosti. S obzirom na prirodu produkta (pretezno b2b orjentisan) i nas geo-lokacijski nepovoljan položaj, partner koji na što donosi b2b sales resurse i otvoren kanal komunikacije sa velikim enterprise klijentima je samo za pozeleti. Takođe, tehnologija koju imaju iza sebe, u domenu ad servinga, audience analysisa i content recommendationa se savršeno nadopunjuje na ono sto mi nudimo.

Krstović navodi kako su prvu ponudu dobili već nekoliko tjedana nakon prvog razgovora. Oko najbitnijih dijelova su se navodno vrlo brzo i lako dogovorili. Prebacivanje aplikacije i dalje traje

Proces prodaje se unatoč jednostavnosti nekih aspekata ipak odužio. Krstović objašnjava kako je prodaja izgledala.

Ceo proces jeste psihicki dosta iscrpljujuc i vise lici na boks meč od 15 rundi koji se dobija na iskustvo u poslednjoj, a ne na snagu u prvoj rundi. Postoji veliki broj detalja na koji treba obratiti paznju, koji se ticu prava, odgovornosti i obaveza. Morate u svakom trenutku biti nacisto sta dajete, sta ne dajete a oko cega moze da se pregovara, jer se u brzim prebacivanjima loptice lako izbrise granica bitnog od nebitnog i trosi energija na ovo poslednje.

Jedno od najvaznijih pitanja je pozicija akvizitiranog tima u “novoj” kompaniji, odnosno kako ce se kulturoloski uklopiti i kakvu viziju za tim ima kupac. Da li ce se kompletan tim (dez)integrisati u novu kompaniju, ili ce ostati kao tim i sacuvati odredjeni deo autonomije u pogledu product developmenta. Opet, tu ne postoji dobar i los put – sve zavisi od toga sta vama odgovara, i koji vam je licni cilj.

Savjet budućim prodavačima

Krstović bi sljedeće savjetovao svim a onima koji razmišljaju o prodaji svog internetskog projekta:

Da budete u svakom trenutku sa obe noge na zemlji, i da se maksimalno potrudite da jasno razumete šta je to što od vas, i vašeg produkta zeli kupac. Provesčete bar neko vreme zajedno, i da bi to bilo uspešno i ostavilo vam otvorena vrata i za buduće poduhvate, morate jasno znati sta se od vas očekuje. Takođe, ako razvijate produkte sa ciljem da ih prodate – uvek imajte u vidu da ce neko uraditi tehnički due dilligence i ne igrajte se licencama, bibliotekama i kodom koji nemate pravo koristiti na način koji koriste u svom softveru.

Zanimljivo je kako cijeli Newscurvev tim ostaje u Neodati, tako da možemo dijelom govoriti i o acquihireu odnosno akviziciji talenta. Iako ga ugovor na neko vrijeme sad veže za Neodatu, Krstović je potvrdio kako mu Newscurve najvjerojatnije nije zadnji startup. Čestitke na exitu i sretno u radu unutar Neodate!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. goran

    goran

    15. 05. 2012. u 11:57 am Odgovori

    A što se može naučiti, da u regiji nema dovoljno kapitala za IT ili nedovoljno kapitala se gura u IT. Nemože svaki kvalitetniji starup biti isfinanciran stranim kapitalom. To znači da nešto ne štima, a ja bježim u Njemačku (skeč iz večernje škole).

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?