Može li se 'Google Analytics' prenijeti u fizičke prodavaonice?

Neuralabov eksperiment: Može li se ‘Google Analytics’ prenijeti u fizičke prodavaonice?

Uz koncept velikih podataka se veže jedna specifična te vrlo opipljiva tema naziva “web analitike”. Upravo ta tema doživljava malu renesansu potpunog praćenja navika potrošača i ‘seciranja’ digitalnih košarica. Zbog toga smo razloga napravili eksperiment na nedavno održanoj konferenciji OMGcommerce.

Konverzije su se mjerile na bananku i torticama.
Konverzije su se mjerile na Bananku i Torticama (slike: Luka Travaš)

S digitalijom je relativno lako budući da se cijeli proces praćenja korisnika i njegove interakcije događa na razini miša, prsta i ekrana. Nas je u Neuralab timu zainteresirala mogućnost analiziranja fizičkih lokacija poput shopping centara ili dućana, kraljevstva potrošnje gdje jedinice i nule nisu jedini faktor.  Što kada bismo mogli analizirati prave šetače i “gledatelje” proizvoda kao što gledamo Unique Visitors i “bouncere”?

Jednostavna ideja, komplicirana provedba

Ideja je bila jednostavna. Zabilježiti virtualni pageview event u Googleovim analitikama svaki put kada se korisnik prošeta dućanom. S time bi mogli usporediti konverzije, prodaju i ciljeve te analizirati omjere posjeta i uspješnosti prodaje. Implementacija, s druge strane, i nije ispala trivijalna.

Nakon istraživanja opcija koje nose moderne Internet of Things napravice naišli smo na interesantna rješenja. Arduino i njegovi senzori otvaraju široke mogućnosti za analiziranje svih vrsta događaja. Tako možemo pratiti prekid laserske linije (prolaz korisnika), ultrazvučni spektar, poziciju sklopke (ulazna vrata) ili pak moćni PIR senzor koji se uobičajeno koristi za slične situacije. No iako je Arduino prvo logično rješenje, htjeli smo isprobati nešto još jednostavnije i pristupačnije.

Gotovo rješenje smo našli u relativno novom programskom paketu za praćenje i detekciju pokreta naziva Sighthound. Program se spaja na web ili neku drugu IP/USB kameru, a pri detekciji pokreta može “okinuti” event prema vanjskim online servisima (IFTTT) ili pokrenuti naredbu iz komandne linije.

Konačni recept

Kada se hardver spoji sa serverskim Google analitikama (Measurement Protocol API), recept poprima svoj konačni izgled:

  1. Sighthound programski paket detektira osobu unutar vidnog polja kamere.
  2. Program pri detekciji šalje signal postavljenom If-This-Then-That (IFTTT) kanalu.
  3. IFTTT šalje informaciju Googleovim analitikama (pomoću server-side Measurement protocol GA naredbe). Ovaj korak je zapravo hack s obzirom na to da IFTTT nativno ne podržava URL request pa moramo koristiti Dropbox file upload akciju.
  4. Googleove analitike zaprimaju poziv od IFTTT kanala te spremaju događaj kao i bilo koji drugi web događaj (event).
  5. Važno: koristimo nativni događaj iz Google Analitika pa vrijede sva pravila, dimenzije, filteri, profili i real-time pregledi kao da se koristimo i “običnim” analitikama.

Bananko protiv tortice

Recept smo negdje morali isprobati, a ima li boljeg mjesta za analitike i eCommerce od OMGCommerce konferencije!?

Kako izgledaju analitike za web trgovine u stvarnom vremenu i stvarnom prostoru?
Kako izgledaju analitike za web trgovine u stvarnom vremenu i stvarnom prostoru?

Postavili smo mali dućan s dva proizvoda, Torticom i Banankom (hvala Netokracija i Kraš!). Htjeli smo vidjeti koji od tih proizvoda ima bolju “prođu” kod OMG publike. Kamera iz gornjeg recepta pratila je posjetitelje čim bi se netko približio proizvodima i zabilježila pogled znatiželjnika kao virtualni pageview. Sighthound ima opsežne mogućnosti podešavanja no s obzirom na brojke koji smo dobili, recept je skuhao doista realne brojke. Na konferenciji je bilo oko 400 posjetitelja, a naš dućan je zabilježio 1633 “pogleda”. U prosjeku je svaka osoba bacila 4 puta oko na Bananko… ili možda Torticu?!

Rezultat?

Borba slatkih titana trajala je cijelo konferencijsko jutro, a kulminacija se dogodila, naravno, nakon ručka kada je Tortica “ogulila” Bananka s četiri kupnje više. Kako bi rekli analitičari… Tortica ima bolju konverziju s 51% VS 49%. 🙂

Recept se na ovakav način može koristiti pri grubim analizama posjete dućana te vam može omogućiti da pratite prave potencijalne kupce. Daljnju nadogradnju vidimo u smjeru spajanja više kategoriziranih kamera i povezivanja slike korisnika s unique visitorom. S time biste, na primjer, mogli vidjeti obilazi li se više sekcija mesnih ili ribljih proizvoda. 🙂

Korisno ili ne!? Javite nam se kroz komentare ako ste pronašli neku kreativniju primjenu ili ako imate pitanja oko implementacije!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Milan Zivko

    Milan Zivko

    03. 06. 2015. u 4:50 pm Odgovori

    Upravo se frustriram programirajuci Pi +arduino da bude people counter. Problem mi stvara sam counting tj sto arduino mjeri svaki prolaz a to je ujedno i izlazak iz ducana..
    Niste spomenuli wifi counter koji ima bolji range od ip kamere ali je onemogucen na ios 8+ uredjajima pa i nije najpouzdanija opcija.
    Ali sve ovo pravi smisao dobije tek kad se poveze sa client_id kako bi se kupcu mogao alocirati online traffic, mkt trosak itd…
    Zivio measurment protocol!

        • Zorin Radovancevic

          Zorin Radovancevic

          04. 06. 2015. u 6:35 pm Odgovori

          Problem je kada ga smijes koristiti – samo kada korisnik to dozvoli – logiranje / autorizacija i sl. i to samo za trajanja sessiona / hita (bez back stitchinga i sl. (radi samo i dozvoljeno je na razini sessiona do zadnjeg hita gdje je user id poslan)).

          Drugim rjecima kombinacija client Id (za standardnu/MCF atribuciju i samo ako u bazi vec imas zapisan client id – sto je spomenuo Milan) i user Id (za user level / cross device – jos uvijek koliko mi je poznato nema cross device MCF ali nada uvijek postoji:)) je samo dostupna u trenutku transakcije a prije nazalost ne.

          ‘Jedina’ mogucnost je (zaobilazak koji sam vidio u praksi) je napraviti mobilnu aplikaciju koja je kao always on i ima neku geo lokacijsku komponentu + wifi + mozda jos nesto … Dalje je pjesma.

          Dodatni rant – mozda bi se mogao napraviti que svih hitova koje korisnik napravio u trgovini i dodijeliti mu client / user id tek u trenutku transakcije tako da ipak imas neku povijest.

      • Krešo

        Krešo

        05. 06. 2015. u 2:42 pm Odgovori

        Još jedna stvar… ovaj primjer više naginje analizi generalnih trendova. Paralela koja mi pada na pamet su Heatmape i označavanje popularnijih fizičkih sekcija dućana. To je tema gdje bi se Euclid i ostali WiFi counteri mučili (s obzirom da uz to imaju i ugrađenu manu prepoznavanja WiFi enabled uređaja)

  2. Krešo

    Krešo

    03. 06. 2015. u 8:40 pm Odgovori

    Kamera uzima u obzir ljude koji dodju u blizinu željenog mjesta jer Sighthound se dosta dobro može podesiti na takav način. Wi fi counter je isto dobra opcija, a vjerojatno ces trebati provesti input kroz neke varijable i faktore na arduino strani da dobijes realne brojke. Ovo s kamerom se vise moze koristiti za mjerenje da li kupac “snima” odredjene police i u kojoj mjeri

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.