Što jedna ekonomistica radi kao 'Business Intelligence' stručnjak u IT tvrtki?

Što jedna ekonomistica radi kao ‘Business Intelligence’ stručnjak u IT tvrtki?

Danas nas u Varaždinu očekuje posljednja #DigitalnaKarijera powered by bonbon prije ljetnih praznika. Kao jedna od panelistica sudjelovat će i moja sugovornica Nataša Atlija koja je nakon završenog studija financijskog menadžmenta odlučila započeti karijeru u IT sektoru. Nataša voli tehnologiju, putovanja i sport, a kako je došla do mjesta savjetnice za poslovna rješenja u tvrtki Megatrend, saznajte u nastavku.

Zahvaljujući radionici na kojoj je upoznala predsjednicu Uprave Megatrenda, Nataša se počela zanimati za poslovnu inteligenciju i na Anđelkin prijedlog počela i raditi u Megatrendu.

Ako upitate Natašu iz kojih je razloga upisala ekonomiju reći će “iz razloga zbog kojeg većina ljudi koje poznajem upisuje ekonomiju – nisam znala što drugo”. Tijekom studija je promijenila dosta poslova, a većina onih koje je smatrala najbližima nečemu “idealnom”, u praksi su se pokazali daleko od toga.

Uvijek sam birala poslove bliže mojoj struci, tako da za svoj sadašnji posao tada nisam niti znala da postoji.

Danas radi u tvrtki Megatrend poslovna rješenja čija je predsjednica Uprave Anđelka Strajher koja je osamdesetih godina bila jedna od rijetkih djevojaka na Elektrotehničkom fakultetu, današnjem FER-u. Nataša je Anđelku prvi put susrela na interdisciplinarnoj radionici “Doprinos IT projekata uspješnosti poslovanja” putem koje je odradila specijalističku praksu na prvoj godini studija. Zahvaljujući proaktivnosti, radionica ju je na kraju dovela do ponude za posao.

Tijekom radionice Anđelka nam je prenijela svoje bogato iskustvo rada na IT projektima, a to je ujedno bio i moj prvi susret s BI-om (business intelligence). Nakon radionice sam odlučila nastaviti suradnju s Anđelkom i pisati diplomski rad upravo iz područja poslovne inteligencije te tada Anđelka predlaže da dođem raditi u Megatrend.

“Više me zanimala tehnologija, ali mi se zbog slabe tehnološke podloge činila nedostižnom”

Po dolasku u Megatrend, Nataša počinje u odjelu financija da bi tek kasnije prešla u poslovnu inteligenciju, uz pomoć mladog tima koji je radio na internom BI projektu, a u koji je odmah bila uključena. Ubrzo je počela raditi i na programima koje koristi Megatrendov BI odjel te odlučila Anđelki i voditelji odjela izraziti svoju želju za premještajem. U roku od par mjeseci pridružila se odjelu poslovnih rješenja i približila se onome što ju je uvijek privlačilo, ali joj se zbog slabe tehnološke podloge iz srednje škole činilo nedostižnim. Tehnologiji.

Tijekom studija sam par puta željela promijeniti fakultet čisto iz razloga jer me više zanimala tehnologija nego ekonomija, no zbog slabe tehnološke podloge iz srednje škole to mi se činilo nemoguće. Iako sam studirala ekonomiju znala sam da to nije nešto čime se želim baviti cijeli život.

“Uključite se, krenite na tečajeve van vaše struke i uvijek radite na sebi”

Ekonomska podloga vrlo je važna u poslovnoj inteligenciji, smatra Nataša, jer je poznavanje poslovnih procesa jednako potrebno kao i tehnička znanja. Trenutno radi na projektu migracije sustava za planiranje i budžetiranje za jednu veliku turističku kompaniju, što uključuje analizu metodologije planiranja, definiranje metodologije, dizajn i izradu planske aplikacije primjenom alata IBM Cognos TM1.

Da bi se radilo s takvim alatima, potrebno je mnogo učenja i strpljenja, no ono od čega svaki student iz netehničke struke koji sanja o digitalnoj karijeri može početi su osnove. Danas se to podrazumijeva, kaže Megatrendova savjetnica za poslovna rješenja.

Osnove IT-a su obavezne (kao što smo nekada trebali znati čitati i pisati da bi smo uopće mogli raditi, danas moramo biti informatički pismeni). Ekonomija i tehnologija postaju sve više povezane, sve više je hibridnih zanimanja koja zahtijevaju znanja iz oba područja. Pohađajte tečajeve koji nisu vezani za vašu struku, uključite se u  projekte, konzultirajte s ljudima koji trenutno rade na poziciji koju želite, volontirajte i uvijek radite na sebi.

Nataša će nam se pridružiti danas na Digitalnoj karijeri u Varaždinu, a vi, ako već niste, prijavite se na #DigitalnaKarijera powered by bonbon i sudjelujte i dalje u našim događanjima za studente i mlade.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Scaleupi i jednorozi

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.