Gledaj i uči! Najbolji edukativni kanali na YouTubeu

Gledaj i uči! Najbolji edukativni kanali na YouTubeu

Donosimo vodič kroz edukativne kanale na YouTubeu od kojih ćete sigurno nešto naučiti i nikad više nećete reći da je YouTube carstvo gluposti za klince i influensera koji se krevelje.

Sve što znam o životu naučila sam na YouTubeu, skoro pa bih mogla parafrazirati naziv albuma rock benda St!llness od prije skoro 15 godina – Sve što znam u životu je odabrao Đelo Hadžiselimović. Vrhunski edukativni sadržaj, srećom, više se ne nalazi samo na nacionalnoj televiziji i ne treba ga odabrati urednik. Za vrhunski edukativni sadržaj više čak nije potrebno ni gledati vrhunski producirane dokumentarce. Odličan i edukativan sadržaj uvijek je dostupan – na YouTubeu!

Kako i ja imam faze kad, kao što je Ivan Brezak Brkan priznao, više gledam YouTube nego filmove i serije, a jednako kao on, imam i potrebu sve oko sebe prosvijetliti kako je YouTube puno više od influensera koji se krevelje i prankaju, tutoriala za šminkanje, “gluposti za klince” pa čak i uputa koje gledate kad god ne znate kako nešto napraviti ili popraviti – dijelim sa svima svoje omiljene edukativne kanale. Pa nek mi se što više ljudi priključi u mom pohađanju University of Youtube!

Crash Course

Neprikosnoveni kraljevi edukativnog sadržaja na Youtubeu, Frank i John Green, kanal Crash Course pokrenuli su 2011. serijama videa u kojima tumače svjetsku povijest i biologiju. Danas na tom kanalu možete popuniti rupe u znanju ili steći nove vještine iz čak 44 područja, a teme se kreću od klasičnih školskih poput povijesti, književnosti, biologije, geografije, psihologije i slično do poduzetništva, medijske pismenosti, umjetne inteligencije i, naravno, epidemiologije.

Svaki video traje između 10 i 15 minuta i zahtjeva koncentraciju jer je krcat informacijama. Bez obzira na to, lekcije nisu teške za pratiti jer su odlično prezentirane. Dio predavanja odvija se ex cathedra, odnosno metodom ‘čovjek priča u kameru’, dio je animiran, a dio je kombinacija. Sasvim je očito da je sadržaj namijenjen srednjoškolcima i prilagođen srednjoškolskom programu, ali nije suhoparno ni dosadno ni odraslima.

Ted Ed

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Još jedan kultni edukativni kanal, a za ovaj je karakteristično da su sve lekcije kreativno animirane i da sve traju oko 5 minuta, što ih čini lako probavljivima. Dok se za Crash Course uglavnom morate koncentrirati, Ted Edovi se mogu gledati i dok radite nešto drugo. Lekcije također pokrivaju širok raspon tema i područja, od osnova znanosti, književnih klasika ili funkcioniranja nas i svijeta oko nas do zabavnih mozgalica ili tema obrađenih iz neobičnog kuta, poput recimo povijesti iz perspektive kokoši ili kako je izgledao život tinejdžera u Rimskom carstvu.

Kurtzgesagt

Ovaj je kanal skoro pa mješavina prethodna dva i jednako tako, donosi video lekcije na svu silu tema. Lekcije su animirane, dobro prezentirane i lako probavljive, a često odgovaraju na provokativna pitanja, poput videa na temu što bi se dogodilo da Zemlja odjednom više nije u Sunčevom sustavu. Dobar su izvor i za podsjećanje na znanja koja su nam možda izblijedjela iz srednje škole, za upoznavanje s nekim osnovim pojmovima koje nismo imali priliku naučiti, ali i upućivanje u aktualne teme poput klimatskih promjena.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Veritasium

Ovaj kanal malo je drugačiji od prethodnih, bavi se uglavnom prirodnim znanostima i ne uči osnovama. Autor kanala je doktor fizike Derek Muller, a teme kojima se bavi uglavnom su mozgalice ili teška pitanja iz prirodnih znanosti i svijeta oko nas. Ili unutar nas.
Kako je istovremeno znanstvenik i profesionalni Youtuber (kanal ima više od 10 milijuna pretplatnika), Muller i uređivanju kanala te stvaranju sadržaja pristupa kroz eksperimente. Nakon što mu je video o tamnim kuglama koje pokrivaju površinu jednog jezera postao viralan, istražio je što je sve tome pridonijelo. U skladu s tim, u zadnje vrijeme snima malo clickbaiterske teme, ali svejedno zanimljive.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

VSauce

Edukativnih kanala koji se zovu VSauce na YouTubeu ima nekoliko, ali ovo je originalan i, sa više od 17 milijuna pratitelja, najveći. Ako vas zanima saznati kako se točno Zemlja (o)kreće, imaju li trokuti zapravo 4 strane ili koliko točno otvora ima u ljudskom tijelu, ovo je kanal na kojem ćete to saznati i to na vrlo zabavan način! Autor VSaucea, Michael, u suradnji s YouTubeo je snimio i nekoliko sezona mini dokumentaraca nazvanih Mindfield, na temu ljudske psihe i ponašanja.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

AsapSCIENCE

Još jedan kanal posvećen uglavnom prirodnim znanostima na zabavan način. Kanal je to za one koje zanimaju znanstvena objašnjenja aktualnih fenomena – od haljine koja je jednima plavo-crna, a drugima bijelo-zlatna do cjepiva i svega vezanog uz njih. Tu su i tumačenja što se s ljudskim tijelom događa kad pušimo, pijemo alkohol ili uživamo droge, ali i odgovori na goruća pitanja poput onog što je bilo prije kokoš ili jaje, ali i onog što boli jače, porod ili udarac u međunožje.

It’s OK to be Smart

Znatiželjna nakupina atoma u znatiželjnom svemiru, kaže za sebe doktor znanosti Joe Hanson, autor kanala koji nam poručuje da je u redu biti, ili željeti biti, pametan. Na ovom kanalu možete naučiti što ste propustili naučiti kroz formalno obrazovanje, ali i stvari koje se ne podučavaju u školama – zašto je staklo prozirno, koliko nas čine zapravo mrtve stanice ili zašto imamo guze.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

SmarterEveryDay

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Kako radi karburator, kako se u analognoj fotografiji film pretvara u fotografiju ili kako astronauti vježbaju slijetanje na Mjesec pitanja su na koja, među ostalima, odgovore nudi ovaj kanal. Ako pogledate samo dva videa, bit ćete pametniji, kaže autor i voditelj, zato – krenite gledati.

Mental Floss

Za malo odmaka od prirodnih znanosti i za one koji ne žele postati pametniji na neku određenu temu ili saznati odgovore na konkretna pitanja, tu je Mental Floss. Raj za ljubitelje trivije, naizgled beskorisnih znanja koja prije ili kasnije budu korisna (makar na nekom kvizu!) i sve koji naćule uši kad rečenica počinje s “Jeste li znali da…?”.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Vox

Službeno YouTube kanal portala Vox, ovaj je kanal također izvor znanja za ljubitelje dobro produciranog i informativnog sadržaja iz kojeg mogu nešto naučiti. Voxova specijalnost su mini dokumentarci, trajanja od 5 do 10 minuta, u kojima autor istražuje neku suvremenu temu – od aktualnih političkih tema, poznatih umjetničkih djela ili, jednostavno, pitanja na koja nismo ni znali da trebamo odgovor.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Great Art Explained

Još jedan odmak od prirodnih znanosti, a naziv kanala sve govori: u svakom videu autor u 15 minuta objašnjava priče i značenja iza najpoznatijih djela likovne umjetnosti. Izuzetno ugodnog glasa i pitkog izlaganja, autor objašnjava povijesni trenutak u kojem je djelo nastalo, bitne biografske činjenice o autoru, analizira tehniku i značenje i, možda najvažnije, uspjeva na gledatelja prenijeti svoju ljubav prema umjetnosti.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?