Mobilna aplikacija Ministarstva unutarnjih poslova, Policija – Sigurnost i povjerenje, preuzeta je 54.875 puta, a putem nje je prijavljeno ukupno 20.867 kaznenih djela i prekršaja. No, aplikacija je za sada dostupna samo u hrvatskim trgovinama, ali iz MUP-a napominju kako se razmatra i njeno postavljanje u stranima kako bi ju, primjerice, mogli koristiti i turisti.
Podsjetimo, aplikacija je dostupna od listopada prošle godine za operativne sustave iOS, Android i Windows Phone. Od tada je najviše preuzimanja zabilježeno za uređaje s Androidom (38.261), slijedi iOS s 12.644 preuzimanja te Windows Phone s 3970. No, aplikacija je za sada dostupna samo u hrvatskim trgovinama i samo na hrvatskom jeziku.
MUP-ova mobilna aplikacija pokazala kao odlično sredstvo građanima za podnošenje prijave i pružanje korisnih informacija policiji bez odavanja identiteta te su predviđene njene nadogradnje.
Nažalost, aplikacija trenutno nije dostupna u stranim aplikacijskim trgovinama. Ta se mogućnost razmatra kako bi ovu aplikaciju mogli koristiti i, primjerice, stranci u turističkom posjetu Republici Hrvatskoj, no prije toga se mora izraditi procjena isplativosti prevođenja aplikacije na pojedine strane jezike.
Ako želite dojaviti policiji kakav prekršaj ili kazneno djelo, potrebno je snimiti fotografiju ili video te u opisu naznačiti o čemu se radi. Također, kroz aplikaciju je moguće dodati i točnu lokaciju gdje se sve to dogodilo, a nakon prijave može se pratiti njen status.
MUP od sada i na Twitteru
Inače, MUP je jučer otvorio i Twitter profil, koji ipak ne služi za podnošenje prijava, a upravo se tamo i razvila rasprava o dostupnosti aplikacije izvan Hrvatske.
@mup_rh dobrodošli! 🙂 Odmah pitanje: kad ce aplikacija MUP za iPhone biti dostupna i u drugim iTunes ducanima osim hrvatskog?
— Fran Kušeta (@FranKuseta) August 2, 2016
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mili
03. 08. 2016. u 3:36 pm
prijavljeno 20000 kaznenih djela. Izgleda da je broj kaznenih djela kod nasnaglo porastao 500%.
Čini se da smo mi ipak narod sa tendencijom špijuniranja, to dokazuje i zašto je toliko ljudi radilo za Udbu. Prijavi ga, ko ga j***
Mr.Dee
06. 08. 2016. u 4:34 pm
Vjerojatno ima pacijenata koji nemaju pametnijeg posla nego umjesto što traže Pokemone špijuniraju tuđe prekršaje