
Dva različita, a opet slična modularna stola iz Hrvatske: Tko je prvi (i je li to bitno)?
Na crowdfunding platformi Indiegogo prije dva dana pojavila se nova domaća kampanja za Deskbloks. Prema priopćenju koje nam je danas stiglo, a koje su mnogi mediji i objavili, iz Desbloksa tvrde da je riječ o prvom na svijetu potpuno modularnom stolu. No, da bi stvari bile zanimljivije, tu je i Modulos, još jedan - prvi - modularni stol, čiji se osnivač Matej Grozdanović nikako ne slaže s tvrdnjama da je Deskbloks prvi takav na svijetu te kaže kako između dva projekta postoje brojne sličnosti. Još zanimljivije? Osnivači su se ranije upoznali.
Stol – Deskbloks
U priopćenju koje je Netokracija danas dobila, kao i mnogi drugi mediji, predstavljen nam je modularni stol Deskbloks za kojeg se nadalje navodi da je jedinstven proizvod u svijetu. Također, iz iste objave za medije saznajemo kako je Deskbloks u fazi prototipa te da u crowdfunding kampanji Deskbloks cilja na 30.000 eura (od čega je u trenutku pisanja ovoga teksta prikupljeno 10). Ideja je nastala na osnovu modularnog kućišta za računala, a sam stol napravljen je od punog hrastovog drva, naveo je osnivač Stjepan Ćorić. S ugrađenim USB portovima, USB zvučnikom i bežičnim punjenjem za mobilne uređaje, cilja na korisnike s brojnim gadgetima.
Stol – Modulos
No, zanimljivije od same crowdfunding kampanje je da u Hrvatskoj postoji još jedan modularni stol, naziva Modulos iza kojeg stoji Matej Grozdanović. Matej kaže kako je izlaskom Deskbloksa na Indiegogo ostao zatečen (pre)velikim sličnostima. Upitan za komentar, kaže:
Osobno, nisam ni očekivao da se neće pojaviti još jedan takav koncept. Ono što sam očekivao je bar neki određeni stupanj razlike, a ne da me dočeka gotovo isti osnovni koncept, ali i PR.
Kako i ime sugerira, i Modulos se sastoji od različitih modula, odnosno drvenih ploča koje se mogu spajati prema željama korisnika. No, to nije sve – moduli mogu imati i različite funkcije, recimo, rupe za provlačenje kabela, ugrađeni USB hub, ispupčenja za zaslone, module koji se ponašaju kao bežični punjači za mobilne uređaje i slično. Matej kaže kako Modulos predstavlja brend koji cilja na ljepotu interijera, minimalan, ali funkcionalan dizajn i iskoristivost njegovog jedinstvenog koncepta. Sam objašnjava da su razlike u tome što je Modulos lakši, jednostavniji za složiti, ploča stola je tanja, a podržavat će i različite noge, od drvenih do metalnih.
Drugačiji stol i koncept ili…

Matej Grozdanović i Stjepan Ćorić znaju jedan za drugoga, kao i da postoje dva stola. Štoviše, komunicirali su o tome u nekoliko navrata, a zadnji put danas. Matej priča da ga je Stjepan Ćorić iz Deskbloksa kontaktirao ranije uz tvrdnje da je već neko vrijeme radio na ovom projektu, ali i da je riječ samo o dizajnu za kojeg ima kupca u Njemačkoj te da nemaju u planu Kickstarter kampanju, što je Modulos imao. Grozdanović nam priča kako mu je Ćorić rekao da svoj stol ne radi za hrvatsko tržište, već njemačko, gdje ima i kupca. Također, prema razgovoru, Stjepan je Indiegogo spomenuo kao mogućnost, ali slabu jer, navodi, imao je sredstva potrebna za završni proizvod.
Matej kaže da je na sve tada reagirao pomirljivo jer je bio uvjeravan da se radi o drugačijem stolu i konceptu te da mu je Stjepan Ćorić u komunikaciji putem Facebooka tvrdio kako je osnovna razlika između Deskbloksa i Modulosa u dvije stvari – principu spajanja te da Deskbloks ne može biti sastavljen bez drvene/metalne mreže koja popuni rupe u stolu (i ujedno drži stol na okupu) jer je jedna ploča stola teška preko 10 kilograma.
Nakon toga, Grozdanović kaže da je objasnio Ćoriću da se Modulosov stol spaja klinovima i spojnim vijcima. Zaključio je kako se radi o drugačijem proizvodu, odnosno različitom stolnom sistemu te da ne vidi koliziju oko poslovanja.
Prvi ikad?
Međutim, ostao je danas neugodno iznenađen kada ga je dočekalo priopćenje u kojem se navodi kako je Deskbloks “World’s first modular desk”.
Naravno da me to šokiralo, pošto je kod nas tagline “the first fully modular desk. ever”. Nadalje, sav ostali PR je u najmanju ruku izrazito sličan našemu, na kampanji se nalazi GIF koji je gotovo identičan…
Različita tržišta, težina stola…

Nakon što smo vidjeli komentare o sličnosti ova dva stola, kontaktirali smo Deskbloks radi dodatnog pojašnjenja, a ovo je odgovor koji smo dobili:
Naš je proizvod više fokusiran na računala. Upravo radimo na bloku koji će u sebi sadržavati potpuno funkcionalno računalo te će biti dovoljno samo odabrati taj blok i spojiti monitor. Naime, prvo smo i krenuli s idejom modularnog kućišta, a kasnije je sve otišlo u ovom smjeru. Također, naša Facebook stranica je napravljena od dana od kada smo dobili ideju za ime.
Njihov [Modulosov] patent je prijavljen za spajanje ispod stola, dok naš je potpuno drugačiji. Kao što sam spomenuo, predviđen je da se pretežno koristi za računala te je potrebno da bude jako masivan da se može nositi s težinama.
…A i crowdfunding platforma
Na pitanje o patentu, Stjepan Ćorić navodi kako je njihov proizvod registriran na WIPO (World Intelectual Property Organization). Nažalost, to ne možemo sami provjeriti, budući da će podaci biti vidljivi tek nakon isteka roka za reklamacije, kako tvrdi Ćorić. Nadalje, u Deskbloksu ističu kako je njihova poslovna priča u potpunosti drugačija od Modulosove – dok oni ciljaju na pojedine zemlje EU, Modulos je usmjeren na SAD i Kanadu.
Također, mi smo otišli na Indiegogo kampanju, dok Modulos i Matej idu na Kickstarter te upravo zbog toga nismo htjeli ići tamo i riskirali puno, jer tamo bismo bili puno uspješniji, ali ne želimo se svađati niti navlačiti. Iako smo konkurencija, međusobno ćemo možda u budućnosti surađivati kako bismo zajedno lakše pokrili cijelo tržište s proizvodima koji su koliko slični, a opet toliko i različiti.
Za kraj, za sporni GIF (koji možete pronaći na Indiegogou Deskbloksa i web stranici Modulosa) Stjepan navodi kako nije preuzet od Modulosa.
Izvedba važnija od ideje

Što dalje? U slučaju Modulosa i dalje je u planu Kickstarter, i to okvirno kroz dva mjeseca. Matej objašnjava da su dugo razrađivali detalje od kampanje i logistike, do prodaje i brandinga te je tako i sam proizvod doživio iteracije. U isto vrijeme, Deskbloksova kampanja trajat će iduća na dva mjeseca na Indiegogou.
Kako navode i jedan i drugi, zapravo žele razjasniti situaciju i napraviti distinkciju između ova dva modularna stola.
Kokoš ili jaje, pitanje je sad. Nažalost, slučajevi kopiranja nisu rijetki i zahvaćaju različita područja, ne samo svijet startupa. I to je odgovor na pitanje mnogih osnivača, koje se često može čuti – “što ako mi netko ukrade ideju”? Ako je dobra, vjerojatno će do takvih situacija doći, a često se neće moći ni iščitati što se zapravo dogodilo. Zbog toga je od ideje puno, puno važnija izvedba, pronalazak pravog tržišta te gradnja odnosa i komunikacija s korisnicima. Ista pravila vrijede i za crowdfunding, išli na Indiegogo ili Kickstarter, a nekad sličnu ideju možda jednostavno treba shvatiti kao kompliment da smo na dobrom tragu i poticaj da nastavimo u istom smjeru.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko Groznica
27. 09. 2016. u 7:36 pm
Ne vidimo ništa sporno? Po meni Modulos mi izgleda nekako dizajnerski uređen za gospodu dok Deskbloks onako nekako robusno, nešto što bih kao klinac a možda i sad volio imati u svojoj sobi. Nije uopće bitno tko je prvi, bitno je da su oba iz Hrvatske 😀
Ivan SAD
28. 09. 2016. u 7:44 am
Tipično Hrvatsko pisanje, čim je nešto dobro ajmo to probat unišititi na neki način, tako mi se gadite i nemate pojma koliko mi je drago što sam otišao iz Hrvatske. Osobno partim Modulos i Mateja od početka njegovog projekta i sviđa mi se jako, ali ovaj Deskbloks mi također izgleda dobro i ako ovdje napišete da su njih dvojica rekli da nije krađa čemu onda vaše forsiranje? Momci obojica sretno i drago mi je da ste oba iz RH, kontaktirat ću vas obojicu da vidim što možemo napraviti da proizvodnju MAKSIMALNO izvučete iz te proklete države Hrvatske i da se maknete od ovakvih koji bi samo htjeli uništiti sve dok se vi borite!
Mia Biberović
28. 09. 2016. u 9:29 am
Bok, Ivane iz SAD-a.
Ne, ovo nije tipično hrvatsko pisanje, jer su tipični hrvatski mediji prenijeli ovu vijest kao da je Deskbloks “prvi modularni stol na svijetu”, a mi smo se potrudili ispričati i drugu stranu priče – jer znamo da nije.
Ne kažemo da oba projekta nisu dobra, daleko od toga, i nije sporna činjenica da je riječ o različitim, iako donekle sličnim proizvodima. Također, nigdje nije ni navedeno da je riječ o krađi proizvoda. No, sporna jest komunikacija, baš samim time što su se suosnivači ranije upoznali. Ako znaš da netko već komunicira da ima “prvi modularni stol na svijetu” i ako znaš da s takvom komunikacijom ide na crowdfunding – napraviti isto je ipak… U najmanju ruku nekolegijalno.
Ovaj članak smo napravili objektivno, u komunikaciji s obje strane, između ostalog, i kako bismo upozorili da se takve stvari događaju, jer često dobivamo upite osnivača u stilu “što ako nas netko iskopira?” Ne mora to nužno biti kopiranje proizoda, može komunikacije, dizajna, pristupa tržištu… Tada ne treba paničariti, nego imati na umu kompetitivne prednosti koje se imaju nad konkurencijom i graditi ih i dalje.
Godinama podržavamo razvoj startup projekata u ovoj regiji, znali smo i zažmiriti na greške i gluposti koje se rade, baš smatrajući da ne treba ukazivati na to dok je cijela scena u ranoj fazi. No, mislim da sad već dovoljno sazrijevamo kao tržište i da je krajnje vrijeme da se i o ovakvim stvarima piše – ne pljuvački, ali da kritički i objektivno.
Ivan SAD
28. 09. 2016. u 2:19 pm
Ja sve što sam iz ovog članka izvukao jeste to da je Deskbloks ukrao ideju, iako stolovi su slični nisu uopće isti ali svatko ima svoje mišljenje. Ja sam samo izrekao svoje, te i dalje nudim im pomoć da se pokrene sve vani, šanse za uspjeh su Vam momci puno veće i lakše, te bar ćete imati pozitivnu podršku medija!
Vedrana
28. 09. 2016. u 1:11 pm
“Moj je prvi modularni stol!” A javi se 3 dana poslije….dajte molim vas pa taj Matej je kopirao kao što će i mnogi drugi u budućnosti raditi i naravno s jeftinijim i lakšim materijalom što je logično jer kopije su uvijek jeftinije šta ne?! Desbloks…one desk to rule them all!!!!
Vlatka
29. 09. 2016. u 9:17 am
Ne radi se tu, Vedrana, da se “taj Matej” javio, tri dana poslije. Mladi inovator Matej se javio tri godine prije, i koliko sam čitala, a sve se, naravno moze i provjeriti, svoj patent i zastitio.
Pa bi bilo lijepo, da, bez obzira , koliko Vam laž glatko klizi preko tipkovnica, jezika…, da ipak prije korištenja nečijeg imena provjerite informacije. No, i laž se gradi od dijelova, a znamo da ako je konstantno ponavljate povjerujete u nju.
Svakako, uspjeh zelim obojici, no vjerujem da je istina pravi temelj, a ako kockice slažete
pogrešno, sve se uruši. Bez obzira, bile one od hrasta ili iverice.
Matej Grozdanović
29. 09. 2016. u 2:22 pm
Pozdrav svima – mislim da je ok da se i ja oglasim komentarom kad me se već spominje 🙂 Dakle, redom:
Marko Groznica – moram se osvrnuti na komentar o dizajnu. Puno hvala na takvom komentaru, iskreno to je upravo ono na što ciljamo. Nije nužno “za gospodu”, ali je cijeli dizajn namijenjen lakom uklapanju u bilo koji interijer, nenametljivosti i funkcionalnosti. Dakle, htjeli smo nešto što je prilagođeno današnjem svijetu kojim vladaju gadgeti, ali da ne bude prenametljiv i samo još jedan “gadget” u kući/stanu/uredu/izložbenom prostoru, nego da se u svaki prostor lako uklopi i ne odudara previše od “običnog” stola. Jednostavno – viualno samo malo posebniji komad namještaja.
Ivan SAD – svakako cijenim Vašu dobru namjeru i podršku. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je proces lansiranja (fizičkog) proizvoda težak, na koliko se prepreka nailazi, te koliko u tim situacijama svaka riječ podrške puno znači i gura nas dalje. Meni je već nuđeno da proizvodnju premjestimo, bilo je nekoliko upita oko mogućnosti investicije, kao i jedan ozbiljan veliki serijski investitor iz SAD-a koji sjedi na čelu velikoga fonda koji s velikim zanimanjem prati naš razvoj. Moj osobni motiv iza cijelog ovog projekta nije (samo) profit, već želim dokazati da imamo strašne potencijale za ovakvu proizvodnju (kvaliteta sirovine, craftsmanship) – samo treba jedan moderan pristup dizajnu, proizvodnji, marketingu i plasiranju na tržište. Upravo stoga smo razgovore oko stranih investicija i stavili na led – imam s tim posrednog iskustva i znam da će uvjet biti preseljenje proizvodnje. Želim prvo dokazati da je ona ovdje ne samo moguća, nego da je preferirano proizvoditi ovdje. Netokracija je po mom osobnom mišljenju ovu temu pokrila objektivno, bez nekakvih velikih optužbi. O samoj temi i zašto mi je bilo bitno napraviti distinkciju između Modulosa i Deskbloksa nešto kasnije u ovom komentaru. U svakom slučaju, još jednom hvala na podršci!
Vedrana – iskreno nisam ni bio siguran da li da odgovaram na ovakvo evidentno trollanje. Molim Vas prvo pročitajte članak, malo istražite temu kad već imate potrebu i komentirati je, te tek nakon toga komentirajte. Samo ću reći da Modulos ne postoji 3 dana – postoji preko dvije godine, ozbiljan online presence ima oko godinu dana, a izložen je javnosti još na Tjednu Dizajna u svibnju.
Vlatka – puno hvala lijepim željama za uspjehom 🙂
Što se tiče cijele ove teme, moram samo naglasiti da se tu nipošto ne radi o nekakvoj taštini “tko je prvi”. Nikad se nisam smatrao nekakvim inovatorom, niti mi je padalo na pamet da to naglašavam. Modulos ne nazivam “običnom” inovacijom (odnosno nekakvom idejom), Modulos je ozbiljan poslovni pothvat. U taj poslovni pothvat je uloženo mnogo vremena, truda, pa i novca. Nikada nisam očekivao da će Modulos zauvijek ostati jedini koji nudi ovakav sustav. Industrijski dizajn jesmo zaštitili, te je proces patentiranja u poodmakloj fazi u SAD-u, no osobno nikad nisam vjerovao u borbu “papirima”, već egzekucijom proizvoda, kvalitetom, odnosnom prema kupcu, općim dojmom poslovanja. Tu se trudim izgraditi uistinu vrhunsku priču, dugo radim sa strancima i svijetom startupa (prvenstveno iz SAD-a) i vidio sam mnogo dobrih i loših primjera. Modulos je odavno mogao ići na crowdfunding, no povlačio sam kočnicu jer sam uistinu htio da bude pozitivan primjer, da se zbog nedovoljnog promišljanja problematike ne stvore problemi pri proizvodnji, isporuci, pa ni korištenju kod kupaca koji nam daju povjerenje i svoj teško zarađeni novac. Znam da je to pomalo i protiv trenutnog trenda u startupima gdje se proklamira čim brži launch, a onda “peglanje proizvoda” prema feedbacku i uspjehu na tržištu. Osobno čak i u svijetu weba i softwarea ta cijela “do it bro” filozofija uzela malo previše maha, no kod ovakvog proizvoda je to praktički nemoguće. Ne možeš poslati 100 stolova na drugi kraj svijeta i onda držati fige da ga koriste samo u iznimno ograničenim uvjetima u kakvima dokazano funkcionira. Brzog popravka nema, a oporavak od razočaranja kupaca je jako težak.
Sada kada svu pripremu polako privodimo kraju, kada već neko vrijeme cirkuliramo po medijima s određenom komunikacijom o proizvodu, pojavio se još jedan proizvod (bar na prvu) iznimno slične komunikacije. Naša dužnost je bila razjasniti tu situaciju, kako se ne bi i sami u trenutku izlaska na tržište našli pred optužbama za plagiranje. PR, taglineovi i cijela priča su strašno bitni u izgradnji branda, te ih u ovakvim situacijama jednostavno moramo štititi. To je razlog zašto reagiramo – naravno da smo svjesni da samo “biti prvi” ne donosi i garanciju uspjeha.
Marko Groznica
29. 09. 2016. u 9:50 pm
Drago mi je Matej da si se uključio u komentar, i super si sve rekao. Volio bih da sve tvoje potvrdi i Stjepan iz Deskbloksa i da završite to. Iskreno meni se sviđa ideja obojice, te moj savjet SPOJITE SE i osvojite Svijet 🙂 obojica imate slično ali opet različito, udružite se, nemojte biti prosječne RVATINE nego se udružite napravite dva proizvoda iz iste tvornice i osvojite zajedno Svijet, jer vidim ti si rekao da ideš na SAD i Kanadu a on EU, zašto zajedno ne odete svugdje. Sjednite i razgovarajte, šteta da se ovako dobre stvari propuste, mislim da kad bi zajedno bili da bi jako puno dobili s tim. Također imam nekakvog iskustva u patentima, na drugom polju ali opet i ne vidim ovdje ništa sporno, ti si Matej odlično smislio spajanje i dobro da si to zaštitio, Deskbloks ima to na drugačiji način, udružite se i međusobno spojite iskustvo i znanje i zajedno vladjate Svijetom s ovim! BRAVO MOMCI samo naprijed!
Mihael Šilac
03. 09. 2017. u 11:13 pm
Matej – sretno! 🙂
Komentator
07. 10. 2017. u 3:40 pm
Tipično “hrvacki” ukrasti tuđu ideju. Podrška Mateju!