Kako pokrenuti posao u Hrvatskoj - Indiegogo kampanja Ostaše traži odgovore

Kako pokrenuti posao u Hrvatskoj – Indiegogo kampanja Ostaše traži odgovore

Prije nekoliko dana na Indiegogou je osvanula domaća kampanja zanimljivog imena - Ostaše. Cilj kampanje, koji je brzo i ostvaren, je prikupiti novac za snimanje filma čija će radnja pratiti osobu koja pokreće vlastiti posao od nule u - Hrvatskoj. Protagonisti filma, od mentora startupa do različitih poduzetnika, dat će odgovore na pitanja kako pokrenuti posao u zemlji iz koje sve više mladih odlazi. O svemu tome, razgovarala sam s Mirkom Logožarom, pokretačem crowdfunding kampanje koji se i sam odlučio na pokretanje vlastitog posla kroz projekt Eat Different.

Domaća crowdfunding kampanja koja je nedavno osvanula na Indiegogou privukla mi je pažnju prvenstveno zbog imena – Ostaše. No i sam cilj kampanje je zanimljiv, a to je snimanje filma čija će radnja pratiti Mirka Logožara, pokretača kampanje i redatelja ovog budućeg dokumentarnog filma koji će pokušati dati odgovore na pitanja kako pokrenuti svoj posao od nule u Hrvatskoj te na kraju filma, isto i sam napraviti. Glavna inspiracija za snimanje filma Ostaše je, priča mi Mirko, želja da napravi jednu pozitivnu priču u jeku odlazaka iz države.

Dok sam gledao kako prijatelji odlaze i sa svakim se opraštao, sve više je u meni sazrijevala ideja da pokušavam napraviti svojevrsni vodič za pokretanje posla ovdje, a kako se u zadnje vrijeme sve više bavim filmom, odlučio sam napraviti kratki dokumentarni film koji će pratiti moj proces otvaranja poduzeća, a tijekom kojega ću razgovarati s različitim profilima poduzetnika od kojih želim dobiti savjete, smjernice, ali i uvid u negativne strane kako bi cijela priča bila što objektivnija te na taj dio želim staviti poseban naglasak.

Iako je puno njegovih prijatelja otišlo, Mirko odlučio je ostati i uskoro pokreće svoj posao. Naime, 2015. godine je kroz svoju Facebook stranicu Eat Different počeo educirati ljude o zdravom načinu života kroz pravilnu prehranu, fizičku aktivnost i pozitivan način razmišljanja. Ove godine je dao otkaz na stalnom poslu nakon 7,5 godina rada te se odlučio na pokretanje posla kojeg je prethodne dvije godine gradio online putem.

Kampanja brzo do cilja

Iako ju još uvijek možete podržati, kampanja za Ostaše je jako brzo došla do svog cilj, odnosno premašila ga, uz podršku 39 backera koji su prikupili nešto više od 1500 dolara. Mirko objašnjava kako su se u startu odlučili tražiti najniži mogući iznos donacija kako bi bili sigurni da uopće mogu pokrenuti ovaj filmski projekt i podsjeća da filmovi uopće nisu jeftini, posebno oni koji uključuju putovanje diljem zemlje poput ovoga.

Trenutno prikupljen iznos kao i svaki daljnji dolar uložen u projekt bit će usmjeren isključivo u svrhu poboljšanja kvalitete, donacije nam znače bolju opremu za snimanje i logističku mogućnost da se više vremena provede na lokacijama, što automatski znači kvalitetnije pokrivanje priče, ali i temeljitiju postprodukciju, više termina u montaži i obradu slike i zvuka, a sve s ciljem kako bi se gledatelju omogućio kvalitetniji doživljaj filma te prijavu na veći broj različitih festivala, eventualno prebacivanje u posebne formate za festivalske projekcije i nadamo se, organizaciju vlastitih projekcija.

Prikazivanje filma početkom 2018.

Kad je riječ o sljedećim koracima i kad bi film mogao ugledati svjetlo dana, Mirko kaže da nakon završetka kampanje slijedi odrađivanje pripremnog procesa za snimanje filma, a zatim slijedi snimanje po lokacijama. Predviđeni početak snimanja filma je najesen, a ovisno u ukupnom broju osoba koje planiraju intervjuirati i post-produkciji, vjeruje da će film biti spreman za prikazivanje u prvom dijelu 2018. 

Mirko će u filmu pružiti odgovore na tri ključna pitanja – kako pokrenuti vlastiti posao u Hrvatskoj, kako prijeći prepreke na tom putu te kako država i nevladine organizacije mogu pomoći. U traženju odgovora razgovarat će s različitim poduzetnicima diljem Hrvatske, mentorima startupa te Uredom za zapošljavanje Republike Hrvatske. Nadalje, objašnjava:

Produkcijsku podršku filmu daje neprofitna udruga Tvornica Ideja koja niz godina radi na razvoju i provođenju različitih projekata kulturnog, sportskog i ekološkog karaktera te filmovima s društveno odgovornom tematikom.

Poseban fokus filma na prepreke i kako se nositi s njima

Budući da će Mirko u filmu razgovarati s različitim poduzetnicima diljem Hrvatske, zanimalo me hoće li možda predstaviti i neke od startupa. Mirko ističe da je u kontaktu s više osoba, no da još uvijek čeka službene potvrde.

Prvi potvrđen poduzetnik je Željka Surla, osoba koja je unatoč težem zdravstvenom problemu pokrenula svoj posao u Dubrovniku.

Dodaje da ne isključuje mogućnost predstavljanja startupa uz primarnu ideju razgovora s osobama koje su pokrenule vlastiti posao i vode ga već neko vrijeme te mogu dati savjete, smjernice i pričati o svim negativnim situacijama s kojima su se susrele i kako su ih riješile.

Kao što sam prethodno rekao, želim u filmu staviti poseban fokus na sve negativne strane pokretanja posla, od poslovnih situacija pa do birokratskih zapreka i kako se boriti s njima, jer smatram da je važno prikazati obje strane.

‘Film može ostaviti pozitivan utjecaj na mlade’

Za kraj, zanimalo me je li njegov projekt Eat Different jedan od razloga zašto je odabrao ostanak u Hrvatskoj, posebno što se posljednjih godina puno više priča o iseljavanju te je malo pozitivnih primjera. Mirko ističe da Eat Different na Facebooku trenutno prati 10.000 ljudi te da je taj broj u svakodnevnom porastu, na što je ponosan te da posao koji pokreće proizlazi iz tog projekta.

Ne vidim zašto mi treba razlog za ostanak, prije bih se pitao zašto mi treba razlog za odlazak, obzirom da su prilike u Hrvatskoj posvuda. Vjerujem da film može ostaviti pozitivan utjecaj na mlade, njihov način razmišljanja i motivirati ih na ostanak!

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.