Mini Seedcamp Ljubljana: 20 startup projekata i 80 mentora iz cijele Europe

Mini Seedcamp Ljubljana: 20 startup projekata i 80 mentora iz cijele Europe

Danas se u Ljubljani održava Mini Seedcamp Ljubljana, druženje internetskih startupa i mentora iz cijele Europe koje organizira londonski startup akcelerator Seedcamp, a čiji je Netokracija medijski partner. Mini Seedcampovi sastoje se od predavanja startupa koji predstavljaju svoje idete te potom mentorstva. Cilj svakog Mini Seedcampa, koji se organiziraju širom Europe, ali i svijeta, je povezati timove s ljudima koji im svojim znanjem i iskustvom mogu pomoći u dalnjem radu. Seedcampov krajnji cilj je pak naći projekte u koje će investirati, poput Zemante, Voxija ili GISclouda.

Danas se u Ljubljani održava Mini Seedcamp Ljubljana, druženje internetskih startupa i mentora iz cijele Europe koje organizira londonski startup akcelerator Seedcamp, a čiji je Netokracija medijski partner. Mini Seedcampovi sastoje se od predavanja startupa koji predstavljaju svoje idete te potom mentorstva.

Cilj svakog Mini Seedcampa, koji se organiziraju širom Europe, ali i svijeta, je povezati timove s ljudima koji im svojim znanjem i iskustvom mogu pomoći u dalnjem radu. Seedcampov krajnji cilj je pak naći projekte u koje će investirati, poput Zemante, Voxija ili GISclouda.

Prezentacije startupa

Predstavljanja projekata naizmjece pišu Nikola Krajačić i Ivan Brezak Brkan:

Panomonkey (Češka)

Prvi tim koji prezentira je 360cities, a predstavljaju Panomonkey, alat s kojim možete vrlo lako stvoriti panoramske, 360° fotografije. Za projekt su posebno zainteresirane tvrtke iz industrije nekretnina, koje u ovoj aplikaciji vide moćan alat koji bi im pomogao u primjerice prezentaciji interijera.

Mnogo startupa i mentora... (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Iskustvo u izradi panoramske fotografije imaju, a imaju i ugovore s Googleom i Microsoftom, odnosno Google Mapsima i Bing Mapsima koji koriste njihov proizvod. Panomonkey je SaaS usluga (Software as a Service) na koju samo trebate poslati fotografije i aplikacija će sama stvoriti fotografiju za 360°. S ovim projektom ciljaju na fotografe amatere, poslovne subjekte (posebno one koji se bave nekretninama) te mobilne operatere.

U planu je izrada Panomonkey Mobile, koja bi korisnicima omogućila izradu panoramskih fotografija gradova i mikrolokacija.

Blossom (Austrija)

Drugi tim je iz Blossoma, tvrtke koja je napravila softver za praćenje problema i podršku lean projektnom menadžmentu. Ekipa iz Blossoma kaže kako konkurencija naplaćuje 25 dolara mjesečno po korisniku, a njihov alat će biti ponuđen besplatno. Točnije, postojat će freemium model, a dodatne mogućnosti će se plaćati.

CodeAnywhere (Hrvatska)

Codeanywhere ste već upoznali na Netokraciji još dok je počinjao kao PHPanywhere. Radi se o web aplikaciji za programiranje. Ivan Burazin predstavio je projekt kao “Dreamweaver za vaš preglednik” odnosno mobilni uređaj s obzirom da razvijaju mobilne aplikacije. Zasad razvijaju Android aplikaciju, ali planiraju podržati sve popularne mobilne platforme. Burazin je potvrdio kako trenutno imaju 50 tisuća korisnika, a poslovni model im je freemium pri čemu je osnovna verzija besplatna, a napredne mogućnosti se plaćaju.

Ivan Burazin predstavio je CodeAnywhere (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Entrio (Hrvatska)

Četvrti tim je Entrio iz Zagreba, koji su napravili proizvod uz kojeg lako možete prodavati ulaznice za razne događaje, mobilno. Njihova platforma omogućuje organizatorima da lako organiziraju neki događaj i lako organiziraju prodaju karata. Dok su koncerti i sportski događaji dobro pokriveni već, no postoje industrije koje nisu pokrivene ovim alatima i to je Entriova ciljna skupina; samostalna organizacija bez potrebe za dodatnom tehnologijom.

Platforma se sastoji od web aplikacije na kojoj se može pronaći određeni događaj. Nakon što se odlučite za neki događaj, nema potrebe za ispisom karte ili podizanjem u poslovnici, već na ulazu pokažite kartu na ekranu vašeg mobitela. Entrio želi organizatorima događaja dovesti više posjetitelja upravo kroz svoj sustav validacije s mobilnim kartama.

Farmeron (Hrvatska)

Farmeron je internetska aplikacija koja omogućuje farmerima organizaciju imanja kroz integraciju modernih poslovnih praksi poput praćenja proizvodnje, prodaje itd. Matija Kopić koji je predstavio projekt naglasio je kako postoje tek rijetki konkurenti poput LandMagica, ali radi se o rješenjima za velike tvrtke koje nisu primjerene manjim tvrtkama ili pojedinačnim imanjima. Poslovni model im je kombinacija oglašavanja usluga vezanih za agronomske proizvode te naplaćivanja pojedinih dijelova Farmerona.

Farmeron je svakako jedno od zanimljivih, predstavljenih rješenja. (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Finderly (Austrija, SAD)

Šesti po redu je peteročlani tim Finderly je alat koji pomaže korisnicima da pronađu određeni prozivod iz hrpe online prijedloga.

Često na društvenim mrežama tražimo savjete za neki proizvod, primjerice fotoaparat, dobivamo desetke, ako ne i stotine prijedloga, kjoi tek malo sužavaju izbor od gotovo beskonačne ponude tržišta. Finderly će iz svih tih informacija izvući upravo onaj proizvod koji je najbolji za vas.

Informacije izvlači sa društvenih mreža i e-maila, strukturirajući preporuke vaših prijatelja i favorita. Također, unutar aplikacije vi možete predložiti nekome određeni proizvod i pomoći mu u odluci. Ukoliko se vaš prijelog pokaže dobrim, možete biti dodani u krug povjerenja neke osobe, što znači da će u budućnosti vaš glas imati veću “težinu”.

ActivityIQ (Australija)

Braća Bernie i Daniel Janes stigli su čak iz Pertha u Australiji kako bi na Mini Seedcampu u Ljubljani predstavili ActivityIQ. Radi se o web aplikaciji za organizaciju manjih događaja i aktivnosti poput primjera iz prezentacije: paintballa. ActivityIQ centralizira praćenje aktivnosti, dostupnosti pozvanih ljudi te dogovaranje konačne aktivnosti. Activity IQ se već koristi na stotinjak web stranica, a dosad ga je koristilo 70 tisuća organizatora aktivnosti.

Joinbox (Švicarska)

Joinbox je projekt koji ujedinjuje sve vaše stranice koje pratite na jednom mjestu. Nema potrebe da dnevno otvarate Facebook, Twitter, Gmail, Google+, tehnološke blogove i portale i sve ostalo što redovito pratite. Na njih se treba i ulogirati, što dodatno troši vrijeme i opterećuje.

Joinbox sve te aktivnosti objedinjuje “pod jednim krovom” i jednim loginom. Cilj Joinboxa je, kažu autori, smanjiti pretpravanje informacijama (information overload). Poslovni model temelji se na freemium verziji i oglašavanju te plaćenim korisnicima.

Kumutu (UK)

Kumutu je turistička “agencija” odnosno web stranica koja agregira “avanturističke” sadržaje poput boardanja ili raftinga. Kumutuov Ryan Off naglasio je kako stranice poput Expedije ili Booking.com ne mogu ponuditi dovoljno dobro rješenje za aktivnosti kojima se bavi Kumutu, tako da kroz specijaliziranost mogu ponuditi platformu većim stranicama, dok turističkim tvrtkama nude mjesto gdje mogu predstaviti svoju ponudu.

Informacije se prikazuju u jednom jedninom streamu, a dodatno su označene bojama kako bi se lako razlikovale. U usporedbi s konkurencijom, Joinbox ističe kako je njihova prednost što su se fokusirali na prosječnog korisnika koji koristi puno servisa, ali i želi brzinu kod ovakvih sustava.

Labels (Rumunjska)

Labels je startup iz Rumunjske, a radi se o poslovnoj društvenoj mreži. Temelji se na filozofiji da se vaš profesionalizam bazira na vašem portfelju (prijašnjih klijenata), vještinama i osobnosti, ničemu više. Popunjeni Lables profil će vam služiti kao osobna kartica vaše profesionalne karijere. Dodatno, Labels će vas sam prijavljivati za poslove za koje ste kompetentni.

Labels također pomaže i poslodavcima u traženju pravog zaposlenika. Čest je slučaj kada na prijavu za posao stigne nekoliko stotina životopisa, potroši se određena suma novca, a ne pronađe se kvalitetan zaposlenik. Labels bi kroz svoje profile trebao riješiti taj problem. Poslodavac može fino podešavati što i koga traži te koliko specifično područje znanja mora biti.

Mediatoolkit (Hrvatska)

Još jedan projekt koji smo vam predstavili na Netokraciji. Radi se o Mediatoolkitu, alatu za praćenje viralnih sadržaja koji se trenutno temelji na Facebooku. Zahvaljujući praćenju aktivnosti, Mediatoolkit namjerava napraviti i svojevrsno previđanje popularnosti sadržaja temeljeno na dosadašnjim sadržajima.

Seedcamp04WEB
Filip Topol predstavlja Mediatoolkit (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Mediatoolkit je nedavno od BICRO-a dobio 250 tisuća bespovratnih sredstava, a namjeravaju prodati svoje rješenje kroz partnerstva te dakako direktnu prodaju putem web stranice za manje korisnike.

Newscurve (Srbija)

Newscurve je analitička web aplikacija koja pomaže izdavačima i internetskim medijima tako što analizira vaš sadržaj i prati koji sadržaj donosi najviše posjetitelja, odnosno koji sadržaj privlači korisnikovu pažnju.

Izdavači u Newscurveu nalaze alat koji ima smanjuje vrijeme za analizu sadržaja kojeg trebaju postavljati i objavljivati. Dodatni plus Newscurvea jest omogućavanje lakšeg porasta publike i širenja dosega sadržaja.

Omnispots (Slovenija)

Omnispots je rješenje za izradu lokacijskih web aplikacija pri čemu krajnji korisnici mogu koristiti njihovu mobilnu aplikaciju. Svaki korisnik rješennja može definirati forme i sadržaje putem kojih se dodaju podaci.

Peter Knego, koji je predstavio Omnispots, naglašava kako su mnogi zainteresirani za izradu specijaliziranih lokacijskih aplikacija te kako će ponuditi besplatne javne mreže te plaćene zatvorene mreže. Omnispots je trenutno u alfi tj. vrlo ranom testiranju.

Oust.me (Slovenija)

Oust.me je geolokacijska igra koja checkiranju pristupa na zanimljiv način. Oust.me je zapravo sloj iznad Foursquarea, Gowalle i Facebook Placesa koji želi sve odvojene lokacije povezati u zasebne teritorije. Tako “podijeljen” grad je moguće iskoristiti za male strateške igre u kojima se zauzima cijeli teritorij.

Oust.me je trenutno u privatnoj beti za dvije tisuće korisnika, broje preko pola milijuna check-inova. Sustav također ima 160 tisuća lokacija podijeljenih u preko devet tisuća teritorija. Planiraju se financirati putem virtualnih dobara i plaćenih profila.

Place Challenge (Poljska)

Place Challenge je također platforma za izradu lokacijskih rješenja, ali se temelji na izradi lokacijskih igara i izazova. Za Algidu su u Poljskoj napravili lokacijsku promotivnu kampanju, a smatraju kako mnoge tvrtke njihovo rješenje mogu koristiti u svojoj promociji i stvaranju izazova za korisnike i kupce.

Misle zaraditi kroz ponuda, pri čemu mogu raditi rješenja za tvrtke (B2B), krajnje korisnike (vlastite igre) te za korištenje unutar tvrtki za primjerice zaposlenike.

Railsonfire (Austrija)

Railsonfire želi biti oblak, odnosno cloud u kojem će Rails developeri moći testirati svoje aplikacije, za razliku od sadašnje sitacije gdje programeri za sebe moraju kreirati testne servere.

Railsonfire je integriran i sa GitHubom kako bi se korištenje aplikacije dodatno pojednostavilo. Poslovni model će se temeljiti na tome da će programeri moći kupiti određeni broj buildova mjesečno, dok će u početku nekoliko buildova biti besplatno.

DietPoint (Slovenija)

DietPoint je mobilna aplikacija povezana s društvenom mrežom koja vam pomaže da mršavite. DietPoint ima preko 250 tisuća aktivnih korisnika mobilnih aplikacija, dok se na cjelokupnu uslugu registriralo 30 tisuća ljudi.

Seedcamp07WEB
Cica Gajić predstavlja DietPoint (Snimila Marina Filipović Marinshe)

DietPoint ima Android i iPhone aplikaciju, a suosnivačica Cica Gajić smatra kako se svojim nešto drugačijim pristupom ističu među konkurencijom.

SiteCake (Srbija)

SiteCake je CMS (Content Management System, sustav za upravljanje sadržajem) za jednostavne, malene internetske stranice. Njegova posebnost je u tome što za objavu sadržaja trebate samo povući elemente na svoju stranicu, izravno s YouTubea primjerice. Autori kažu kako je SiteCake alat za one kojima je WordPress kompliciran.

Autori namjeravaju SiteCake prodavati kroz dizajnerske agencije koje će iskorištavati ovaj CMS za stranice svojih klijenata, ali u planu je i licenciranje SiteCakea prodavačima hosting usluga uz mjesečne ili godišnje naknade.

Slidemotion

Slidemotion je rješenje za što jednostavniju izradu zanimljivih videa temeljenih na fotografijama i drugim video isječcima u koje ubacujete vlastitu glazbu. Poanta Slidemotiona je da sve ubacite u aplikaciju, a ona vam automatski razradi efekte koje biste inače morali ručno razrađivati u drugim, profesionalnim aplikacijama.

Seedcamp08WEB
Marko Petkovic predstavlja Slidemotion (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Svoje rješenje ponudit će isključivo kroz web aplikaciju, ali će zato imati API koji će moći koristiti druge aplikacije. Suosnivač Slidemotiona Marko Petkovic smatra da će ih istaknuti kvaliteta sinkroniziranja glazbe te mogućnost primjene rješenja u oglašavanju, vjenčanjima i mnogim drugim situacijama.

Sportlyzer (Estonija)

Sportlyzer je potpuni sustav za praćenje profesionalnih i amaterskih trkača. Sastoji se od online savjetnika za treninge koji će vam prema vašim željama i navikama napraviti plan treninga samo za vas.

Sportlyzer je freemium usluga koja uskoro izdaje i mobilnu verziju, a koja sadrži besplatne povratne informacije i motivaciju vašeg trenera. Plaćena verzija će dodatno pružati treninge orijentirane određenom cilju.

Životni ciklus startupa

Fred Destin, investitor iz Atlas Venturesa, u detaljnom nas je predavanju proveo kroz životni ciklus tehnološke tvrtke, od malenog startupa do velike korporacije te što je bitno u svakom koraku. Destin smatra kako mnogo startupa na kraju propadne, jer ne razmišljaju kako njihove rane odluke utječu na budućnost.

Za početak Destin savjetuje da pazite koga uzmete za suosnivače i suradnike te zaista morate imati na umu kako se radi o dugoročnom odnosu, a ne kratkotrajnoj suradnji. U uspješnim slučajevima dakako. Destin je u svom predavanju naglasio lean startup metodologiju koja naglašava učinkovit pristup razvoju projekta do proizvoda koji korisnici žele koristiti te platiti.

Članak se piše uživo…

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Karijere

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.