
Hrvatski MicroBlink (Photopay) želi dati ‘mobilnu viziju’ aplikacijama širom svijeta
Zagrebački PhotoPay možda je krenuo kao softver za mobilne financijske aplikacije, ali jučer se na londonskom Techcrunch Disruptu otkrio kao MicroBlink: brend koji uključuje niz SDK-ova koji mobilnim aplikacijama daju "mobilnu viziju" prepoznavanjem kodova, teksta i jednadžbi. U ekskluzivnom intervjuu suosnivač Damir Sabol otkriva sve makro-detalje!
Na londonskom Techcrunch Disruptu jučer je (a i danas) nastupio Microblink s proizvodom PhotoMath a radi se o novoj razvojnoj tvrtki proizašloj iz startupa PhotoPay čije detalje donosimo u razgovoru s Damirom Sabolom, inače osnivačem prvog nezavisnog hrvatskog ISP-a – Iskona. Iako PhotoPay već koriste brendovi poput Erste i Zagrebačke banke u Hrvatskoj i inozemstvu, MicroBlinkovci su shvatili kako je tržište za njihovu tehnologiju mnogo veće od “samo” financijskog…
Mnogi bi pretpostavili kako se PhotoPayev tim odlučio na ovo širenje svoje djelatnosti zbog ograničenih rezultata unutar financijskoj sektora, ali brojka od 14 banaka koji koriste tehnologiju govori kako se čak unutar za prodaju zahtjevne industrije poput bankarstva jedan hrvatski startup može s vremenom pozicionirati. Tvrtku su uz Sabola osnovali Saša Škevin, Jurica Cerovec i Izet Ždralović.
Krovni brend za tehnologiju koja “vidi”
Sabol za Netokraciju navodi kako su jako zadovoljni rezultatima na financijskom tržištu te da broj klijenata raste, no priroda tržišta je usporavala potencijal projekta. Tim iza PhotoPaya se stoga odlučio na širenje s novim brendom MicroBlink koji će, prema Sabolovim riječima, obuhvaćati proizvode na području mobilnog računalnog vida. U praksi je MicroBlink krovni brend niz SDK-ova kojim developeri mobilnih aplikacija mogu integrirati specifične mogućnosti u svoje uratke:
- PhotoPay kao SDK za “hvatanje” podataka za plaćanje unutar mobilnih bankarskih aplikacija i appova za plaćanje uopće;
- BlinkOCR kao SDK za dodavanje prepoznavanja teksta u aplikacije;
- BlinkID kao SDK za “hvatanje” identifikacijskih podataka u stvarnom vremenu;
- Blinkbarcode kao SDK za brzo skeniranje 1D i 2D barkodova;
- PhotoMath, koji je predstavljen na TechCrunch Disruptu, kao praktična pametna mobilna aplikacija za rješavanje matemaatičkih problema dostupna za iPhone, Windows Phone te uskoro Android! Microblink navodi kako su bili inspirirani jednom epizodom popularne epizode The Big Bang Theory što su naveli i u pitchu na Disruptu.

Bliska suradnja s klijentima je i dalje ključna za uspjeh!
MicroBlink se službeno predstavlja kao mobile vision software te iako je očito više usmjeren na šire tržište, to ne znači da se smanjiti razina suradnje s klijentima. Ta bliska suradnja je ključna i za uspjeh za PhotoPaya:
Naš je poslovni model suradnja s developerima i tvrtkama koje žele uključiti našu tehnologiju u svoje aplikacije, kako bi poboljšali poslovne procese ili korisničko iskustvo. Mi nemamo platformu kao Twilio ili Layer, nego SDK-ove koje developeri koriste, ali suradnja s developerima je ključna, kao i razvoj prodaje prema njima.
U budućnosti će se MicroBlink još više usmjeriti na prodaju prema velikim tvrtkama, ali putem spomenute suradnje s developerima koji razvijaju njihove mobilne aplikacije. Cilj im je omogućiti zainteresiranim razvojnim agencijama jednostavno isprobavanje njihovih SDK-ova te, ukoliko im se svidi, kupovanje pretplate koja će im dati funkcionalnu aplikaciju unutar sat vremena.

Sabol navodi kako se stanje na tržištu promijenilo, tako da smatra kako klasična prodaja nije više toliko važna koliko je bila, ali da će MicroBlink svakako razvijati kanale prodaje koji završavaju u većim tvrtkama.
‘Nemoralna’ investicija bila bi zgodna, ali organski rast je važniji
MicroBlinkov odnosno PhotoPayev tim od 12 ljudi zasad nije osigurao vanjsku investiciju, jer im nije bila potrebna uz vlastita sredstva od klijenata te subvencija Poduzetničkog impulsa, kao i HAMAG-a. Sabol u šali navodi kako će “razmotriti neku nemoralnu ponudu”, ali ozbiljno zaključujući kako prvo žele stvoriti održiv biznis temeljen na visokoj tehnologiji čiji će dugoročan uspjeh garantirati prvenstveno organski rast s kojim su zadovoljni.
Sudeći po pozitivnim reakcijama na TechCrunch Disruptu (u čijem su danas finalu – stoga navijajmo za njih) u Londonu za PhotoMath te rastućim brojem klijenata s kojima rade izvan financijske industrije, čini se da bi MicroBlink u “blinku” mogao doći do željenog organskog rasta te još jednom pokazati kako Sabol ima nos za tehnološke tvrtke.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
22. 10. 2014. u 10:51 am
Pa dobro zašto vi uvijek vrtite iste ljude i projekte. Je li ovo javni blog ili privatni bilten. Nevjerojatno kako mi sve ‘balkaniziramo’ pa i tech industriju
Ante
23. 10. 2014. u 8:02 pm
Iskrene cestitke na unapredjenju matematike i olaksavanja ucenja matematickih zadataka.
Studio Pandora
02. 11. 2014. u 7:52 pm
Koliko je koristan to bi ipak trebali utvrdi pedagoški stručnjaci a ne učenici. Koliko dobro radi ‘svoj posao’ isto bi trebali utvrditi neki matematičko-informatički stručnjaci. A kako je to uspio, kojim sredstvima trebali bi utvrditi kriminalisti, USKOK i drugi stručnjaci. Što bi bilo da nije bilo tog novca Republike Hrvatske kojim se taj Sabolovom razvojni tim financira 3-4 godine. Koliko bi Sabolova tvrtka preživjela bez potpore Rebublike Hrvatske; mjesec, dva, …. to bi trebali utvrditi ekonomski stručnjaci.
Iz ‘investicije’ kojom Republika Hrvatska finacira Sabolove tvrtke u 100% iznosu proizlazi da je vlasnik svega Republika Hrvatska.
I što Sabol i njegov tim hoće. Živjeli su 4 godine o državnom trošku a sada bi i prihode i slavu ubrali ?