Hrvatski MicroBlink daje 'mobilnu viziju' appovima širom svijeta

Hrvatski MicroBlink (Photopay) želi dati ‘mobilnu viziju’ aplikacijama širom svijeta

Zagrebački PhotoPay možda je krenuo kao softver za mobilne financijske aplikacije, ali jučer se na londonskom Techcrunch Disruptu otkrio kao MicroBlink: brend koji uključuje niz SDK-ova koji mobilnim aplikacijama daju "mobilnu viziju" prepoznavanjem kodova, teksta i jednadžbi. U ekskluzivnom intervjuu suosnivač Damir Sabol otkriva sve makro-detalje!

Microblink

Na londonskom Techcrunch Disruptu jučer je (a i danas) nastupio Microblink s proizvodom PhotoMath a radi se o novoj razvojnoj tvrtki proizašloj iz startupa PhotoPay čije detalje donosimo u razgovoru s Damirom Sabolom, inače osnivačem prvog nezavisnog hrvatskog ISP-a – Iskona. Iako PhotoPay već koriste brendovi poput Erste i Zagrebačke banke u Hrvatskoj i inozemstvu, MicroBlinkovci su shvatili kako je tržište za njihovu tehnologiju mnogo veće od “samo” financijskog…

Mnogi bi pretpostavili kako se PhotoPayev tim odlučio na ovo širenje svoje djelatnosti zbog ograničenih rezultata unutar financijskoj sektora, ali brojka od 14 banaka koji koriste tehnologiju govori kako se čak unutar za prodaju zahtjevne industrije poput bankarstva jedan hrvatski startup može s vremenom pozicionirati. Tvrtku su uz Sabola osnovali Saša Škevin, Jurica Cerovec i Izet Ždralović.

Krovni brend za tehnologiju koja “vidi”

Sabol za Netokraciju navodi kako su jako zadovoljni rezultatima na financijskom tržištu te da broj klijenata raste, no priroda tržišta je usporavala potencijal projekta. Tim iza PhotoPaya se stoga odlučio na širenje s novim brendom MicroBlink koji će, prema Sabolovim riječima, obuhvaćati proizvode na području mobilnog računalnog vida. U praksi je MicroBlink krovni brend niz SDK-ova kojim developeri mobilnih aplikacija mogu integrirati specifične mogućnosti u svoje uratke:

  • PhotoPay kao SDK za “hvatanje” podataka za plaćanje unutar mobilnih bankarskih aplikacija i appova za plaćanje uopće;
  • BlinkOCR kao SDK za dodavanje prepoznavanja teksta u aplikacije;
  • BlinkID kao SDK za “hvatanje” identifikacijskih podataka u stvarnom vremenu;
  • Blinkbarcode kao SDK za brzo skeniranje 1D i 2D barkodova;
  • PhotoMath, koji je predstavljen na TechCrunch Disruptu, kao praktična pametna mobilna aplikacija za rješavanje matemaatičkih problema dostupna za iPhone, Windows Phone te uskoro Android! Microblink navodi kako su bili inspirirani jednom epizodom popularne epizode The Big Bang Theory što su naveli i u pitchu na Disruptu.
PhotoMath rješava matematičke probleme uz pomoć kamere na pametnom telefonu.
PhotoMath rješava matematičke probleme uz pomoć kamere na pametnom telefonu.

Bliska suradnja s klijentima je i dalje ključna za uspjeh!

MicroBlink se službeno predstavlja kao mobile vision software te iako je očito više usmjeren na šire tržište, to ne znači da se smanjiti razina suradnje s klijentima. Ta bliska suradnja je ključna i za uspjeh za PhotoPaya:

Naš je poslovni model suradnja s developerima i tvrtkama koje žele uključiti našu tehnologiju u svoje aplikacije, kako bi poboljšali poslovne procese ili korisničko iskustvo. Mi nemamo platformu kao Twilio ili Layer, nego SDK-ove koje developeri koriste, ali suradnja s developerima je ključna, kao i razvoj prodaje prema njima.

U budućnosti će se MicroBlink još više usmjeriti na prodaju prema velikim tvrtkama, ali putem spomenute suradnje s developerima koji razvijaju njihove mobilne aplikacije. Cilj im je omogućiti zainteresiranim razvojnim agencijama jednostavno isprobavanje njihovih SDK-ova te, ukoliko im se svidi, kupovanje pretplate koja će im dati funkcionalnu aplikaciju unutar sat vremena.

Tim koji je radio na razvoju PhotoMatha u šest minuta će na pozornici TechCrunch Disrupta u Londonu pokazati što zna i umije.
Tim koji je radio na razvoju PhotoMatha u šest minuta će na pozornici TechCrunch Disrupta u Londonu pokazati što zna i umije.

Sabol navodi kako se stanje na tržištu promijenilo, tako da smatra kako klasična prodaja nije više toliko važna koliko je bila, ali da će MicroBlink svakako razvijati kanale prodaje koji završavaju u većim tvrtkama.

‘Nemoralna’ investicija bila bi zgodna, ali organski rast je važniji

MicroBlinkov odnosno PhotoPayev tim od 12 ljudi zasad nije osigurao vanjsku investiciju, jer im nije bila potrebna uz vlastita sredstva od klijenata te subvencija Poduzetničkog impulsa, kao i HAMAG-a. Sabol u šali navodi kako će “razmotriti neku nemoralnu ponudu”, ali ozbiljno zaključujući kako prvo žele stvoriti održiv biznis temeljen na visokoj tehnologiji čiji će dugoročan uspjeh garantirati prvenstveno organski rast s kojim su zadovoljni.

Sudeći po pozitivnim reakcijama na TechCrunch Disruptu (u čijem su danas finalu – stoga navijajmo za njih) u Londonu za PhotoMath te rastućim brojem klijenata s kojima rade izvan financijske industrije, čini se da bi MicroBlink u “blinku” mogao doći do željenog organskog rasta te još jednom pokazati kako Sabol ima nos za tehnološke tvrtke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirko

    Mirko

    22. 10. 2014. u 10:51 am Odgovori

    Pa dobro zašto vi uvijek vrtite iste ljude i projekte. Je li ovo javni blog ili privatni bilten. Nevjerojatno kako mi sve ‘balkaniziramo’ pa i tech industriju

  2. Studio Pandora

    Studio Pandora

    02. 11. 2014. u 7:52 pm Odgovori

    Koliko je koristan to bi ipak trebali utvrdi pedagoški stručnjaci a ne učenici. Koliko dobro radi ‘svoj posao’ isto bi trebali utvrditi neki matematičko-informatički stručnjaci. A kako je to uspio, kojim sredstvima trebali bi utvrditi kriminalisti, USKOK i drugi stručnjaci. Što bi bilo da nije bilo tog novca Republike Hrvatske kojim se taj Sabolovom razvojni tim financira 3-4 godine. Koliko bi Sabolova tvrtka preživjela bez potpore Rebublike Hrvatske; mjesec, dva, …. to bi trebali utvrditi ekonomski stručnjaci.

    Iz ‘investicije’ kojom Republika Hrvatska finacira Sabolove tvrtke u 100% iznosu proizlazi da je vlasnik svega Republika Hrvatska.
    I što Sabol i njegov tim hoće. Živjeli su 4 godine o državnom trošku a sada bi i prihode i slavu ubrali ?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…