
Vlasnici NFT-ova žele svoje unikate pokazati u galerijama! Domaći art startup im priskače u pomoć
Art startup. Dvije riječi za koje nismo navikli da se viđaju zajedno spojila su tri slova - NFT. Tako se hrvatski Michelangelo Labs nedavno predstavio izložbom NFT skulptura u zagrebačkoj Laubi.
Jedva smo pohvatali što su NFT-ovi, što su pak sad NFT skulpture?
U slučaju Michelangelo Labsa, NFT skulpture su najpoznatiji motivi iz digitalnog svijeta NFT kolekcija pretvoreni 3D printanjem u fizičke, trodimenzionalne skulpture.
Iz ovog hrvatskog art projekta za početak su u Laubi predstavljene tri skulpture iz poznatih NFT kolekcija: Bored Ape Yacht Club, CrypToadz i CyberKongz.

Michelangelo Labs čini ekipa različitih stručnjaka, od akademskih kipara, inženjera do marketinških stručnjaka. Osnivač i art direktor Jerko Stjepanović objašnjava više:
Nakon što sam otkrio NFT-ove, počeo sam intenzivno razmišljati što mogu napraviti u tom području, a da donosi pravu i novu vrijednost, da uzburka maštu i duhove i potakne u ljudima određene emocije i razmišljanja.
Naravno, odabrao sam daleko najtežu ideju, a to je od .jpeg datoteke NFT-a izraditi prave, luksuzne i elegantne skulpture koje se izlažu u galerijama, ali i u poslovnim i osobnim prostorima vlasnika.
Koncept i brand Michelangelo Labsa u sebi sadrži tu kiparsku i renesansnu stranu, ali i visoko-tehnološku kroz riječ Labs. Naša inovacija i doprinos NFT području i umjetnosti je ovaj koncept, scale i kvaliteta izrade.
Jerko proces izrade opisuje kao dugotrajan i zahtjevan jer svaka skulptura treba biti vjerna svom NFT-ju, ali i skulpturalno vrijedna. Za izradu svake od te tri skulpture potrošeno je u prosjeku 170 sati 3D printanja te još barem 120 sati ručne obrade.
Prve skulpture kao poklon, dalje – narudžbe
Nakon što su ih pokazali zagrebačkim ljubiteljima umjetnosti i NFT znatiželjnicima, skulpture će Michelangelo Labs poslati vlasnicima NFT-ova koje su koristili kao inspiraciju. To odgovara na pitanje koje se automatski nameće, a to je pitanje autorskih prava:
Što se tiče prava, u duhu NFT-a, ovo su naši prvi prototipovi i „honorary NFT Sculptures“ koje smo napravili za tri poznata kolekcionara koji svojim radom unaprjeđuju NFT kulturu. U tom smislu one su nekomercijalne i poslužile su nam za isprobavanje tehnike oblikovanja, obrade i materijala.
Međutim, planiramo otvoriti narudžbe za prvo izdanje naših 200 skupltura i vlasnici NFT-ova će moći naručiti skulpturu prema svojem NFT-u.
Skulpture od NFT-a pa NFT-ovi za vlasnike skulptura
Tko barem jednim okom prati NFT zajednicu uočio je da izrada printeva i skulptura različitih vrsta za ponosne vlasnike NFT kolekcija trend koji itekako uzima maha.
I absolutely love my @BoredApeYC wood carving. Got a super talented artist from Oaxaca to make it. pic.twitter.com/5R3nhKeRnN
— Fonz ᵍᵐ🍌 (@FonzGm) February 5, 2022
Michelangelo Labs svojim skulpturama također žele doprinijeti legitimizaciji NFT-a kao priznatoj umjetnosti, ali i vlasnicima NFT skulptura pružiti mogućnost da izlažu u poznatim svjetskim galerijama i tako nadograde vrijednost samog NFT-a:
Uz otvaranje narudžbi za First edition 200 skulptura, paralelno gradimo infrastrukturu za umjetničku proizvodnju. U planu je svakako izlagati u New Yorku za vrijeme najpoznatije NFT konferencije NFT NYC i tu imamo velike ambicije. Vidjet ćemo što zajednica misli i želi, a svakako ćemo se voditi njihovim prijedlozima. U duhu dobrih NFT-projekata, veliki dio vrijednosti vraća se natrag u zajednicu i oplemenjuje čitav prostor.
Iako su Jerku i timu fizičke skulpture sada u fokusu ili kako on to kaže žele raditi na: “objekt(u) koji zbilja ima svoju dušu, koji ispuni prostor jednom novom energijom” – naravno da u planu imaju stvoriti i svoj NFT “on-chain” ekosustav, odnosno lansirati NFT kolekcije za vlasnike skulptura.
Lako vam se može zavrtjeti u glavi od svega toga, ali dobro ste pročitali, Michelangelo Labs od digitalnih umjetnina radi fizičke, a za vlasnike tih fizičkih želi onda napraviti i digitalne.
“Sjajni i inovativni projekti, ali i prevare”
Pitam Jerka da pojasni što za njega uopće jest ta NFT-zajednica i taj “čitav prostor”. Jer, ovisno koga pitate, svatko ima drugačije viđenje NFT zajednice:
- neki će reći da su NFT-ovi odličan način za potvrđivanje autentičnosti umjetničkog djela (ali ne više od toga, svojevrsni digitalni certifikati i da će od cijelog hypea ostati eventualno taj način primjene),
- drugi uživaju u tome da je i umjetnički svijet konačno dospio u fokus tehnoloških i poslovnih entuzijasta,
- neki treći da je to svijet pun ispraznih kolekcija i još ispraznijih prevara u kojima samo bogati postaju bogatiji,
- a četvrti će reći da NFT-ovi ionako više nisu toliko kul, da su postali mainstream sad kad svatko izdaje svoje kolekcije.

Jerko kaže da je za njegov interes za područje zaslužno njegovo obrazovanje kao sociologa te da je počeo proučavanjem blockchaina sa sociološke strane, kao mehanizma automatizacije povjerenja i digitalne imovine. Za NFT se zainteresirao relativno nedavno:
Dva su glavna i istinita klišeja koji se vezuju uz NFT scenu. Prva usporedba je ta s ranim internetom, ogromnim brojem projekta, sjajnih i inovativnih, ali i prevara. Još uvijek je to prostor bez previše korporacija i takvog tipa monetizacije.
NFT kao digitalno vlasništvo ima snažan potencijal inoviranja čitavog područja kulture i umjetnosti. Mislim da se već stvorila kritična masa “early adoptera” i projekata i da je 2022. godina NFT-ova. Glavna mjenjačnica, Coinbase, ima ogromne planove u NFT-području. Tako je i Michelangelo Labs – tek na početku.
U svakom slučaju, za sad im je uspjelo ukrcati se na pravi vlak i na vrijeme, pitanje je samo znaju li oni i zna li itko kamo taj vlak vozi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.