Da bi mediji bili uspješni kao Facebook nedostaju im - podatci!

Da bi mediji bili uspješni kao Facebook nedostaju im – velike količine podataka!

Prvo predavanje drugog dana GEN Summita, koji upravo okuplja 600 urednika iz medija diljem svijeta, ne bi li se raspravljalo o trendovima, budućnosti, ali i problematici medijske industrije, nastupio je Evgeny Morozov, poznat po svom skeptičnom pogledu na tvrdnje kako tehnologija pomaže demokratizaciji. U Beču se dohvatio tehnološke industrije i pitanja mogu li mediji uopće danas konkurirati platformama kao što je - Facebook.

evgeny

Morozovova knjiga “Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom” bavi se, kao što i naslov sugerira, nemogućnosti mnogih da prepoznaju “mračnu” stranu interneta, a djelomično se dotaknuo tih tema govoreći o odnosu medija i tehnoloških platformi koje im danas “kradu” korisnike, ali i prihod.

Smatra kako je medijska industrija zakasnila – mogla je kritički razmišljati o tome što će se dogoditi prije desetak godina, prije pada koji su, djelomično, uzrokovale spomenute platforme. Danas mediji dijele prihode s njima, a platforme, zbog svog tehnološkog zaleđa, imaju veliku komparativnu prednost – ogromnu količinu podataka o svojim korisnicima. I načine da te podatke okrenu u svoju korist – i korist oglašivača.

Promjene koje se događaju ne pogađaju samo vas, nego i svaku drugu industriju. Moramo razumjeti poslovni model tvrtki iz Silicijske doline – to je izvlačenje podataka. Dakle, nije cilj samo izvlačenje novca, nego i podataka, kako bi platforme mogle koristiti moći umjetne inteligencije. Time nude usluge i proizvode koje su daleko sofisticiranije no što su bile ikada do sada.

Mediji su jednako pametni kao tehnološke tvrtke, ali…

Nije se to dogodilo isključivo zbog napretka tehnologije, objašnjava, nego zbog protoka podataka koje korisnici daju platformama, većinom ni ne razmišljajući, a koje potom tehnologija može koristiti. Tehnološka unaprjeđenja platformi neće mnogo unaprijediti i njihove poslovne modele jer se u konačnici sve vrti oko podataka.

Postoji velika barijera koja sprječava medije da budu uspješni kao platforme. Ne zato što niste dovoljno pametni kao inženjeri, nego vam nedostaje velika količina podataka koje oni imaju.

Tehnološke tvrtke su ‘Big Data’ tvrtke!

Završio je kritikom medijima i ostatku društva. Nema tu dovoljno kritičkog razmišljanja ni kritičke usmjerenosti prema tehnološkoj industriji, gdje se trenutno nalaze najuspješnije tvrtke na svijetu. Tehnološke tvrtke su zapravo Big Data tvrtke, objašnjavao je na pozornici, a nove klase multimilijardera neće se libiti koristiti sva svoja sredstva ne bi li utišali svaku buduću kritiku. Velike transformacije događaju se u kapitalizmu, a Evgeny smatra da mora postojati javna intervencija koja bi stavila upravljanje podatcima pod kontrolu. Sve će se nuditi na visoko personaliziran način, a već se to radi danas, uz usluge kao što je Google Now. Gdje je granica?

Mora se odrediti koji slojevi podataka ne pripadaju tehnološkim tvrtkama, smatra Evgeny, a to se može dobiti isključivo snažnom javnom kampanjom. A upravo u tome mogu pomoći – mediji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.