Prvo predavanje drugog dana GEN Summita, koji upravo okuplja 600 urednika iz medija diljem svijeta, ne bi li se raspravljalo o trendovima, budućnosti, ali i problematici medijske industrije, nastupio je Evgeny Morozov, poznat po svom skeptičnom pogledu na tvrdnje kako tehnologija pomaže demokratizaciji. U Beču se dohvatio tehnološke industrije i pitanja mogu li mediji uopće danas konkurirati platformama kao što je - Facebook.
Morozovova knjiga “Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom” bavi se, kao što i naslov sugerira, nemogućnosti mnogih da prepoznaju “mračnu” stranu interneta, a djelomično se dotaknuo tih tema govoreći o odnosu medija i tehnoloških platformi koje im danas “kradu” korisnike, ali i prihod.
Smatra kako je medijska industrija zakasnila – mogla je kritički razmišljati o tome što će se dogoditi prije desetak godina, prije pada koji su, djelomično, uzrokovale spomenute platforme. Danas mediji dijele prihode s njima, a platforme, zbog svog tehnološkog zaleđa, imaju veliku komparativnu prednost – ogromnu količinu podataka o svojim korisnicima. I načine da te podatke okrenu u svoju korist – i korist oglašivača.
Promjene koje se događaju ne pogađaju samo vas, nego i svaku drugu industriju. Moramo razumjeti poslovni model tvrtki iz Silicijske doline – to je izvlačenje podataka. Dakle, nije cilj samo izvlačenje novca, nego i podataka, kako bi platforme mogle koristiti moći umjetne inteligencije. Time nude usluge i proizvode koje su daleko sofisticiranije no što su bile ikada do sada.
Mediji su jednako pametni kao tehnološke tvrtke, ali…
Nije se to dogodilo isključivo zbog napretka tehnologije, objašnjava, nego zbog protoka podataka koje korisnici daju platformama, većinom ni ne razmišljajući, a koje potom tehnologija može koristiti. Tehnološka unaprjeđenja platformi neće mnogo unaprijediti i njihove poslovne modele jer se u konačnici sve vrti oko podataka.
Postoji velika barijera koja sprječava medije da budu uspješni kao platforme. Ne zato što niste dovoljno pametni kao inženjeri, nego vam nedostaje velika količina podataka koje oni imaju.
Tehnološke tvrtke su ‘Big Data’ tvrtke!
Završio je kritikom medijima i ostatku društva. Nema tu dovoljno kritičkog razmišljanja ni kritičke usmjerenosti prema tehnološkoj industriji, gdje se trenutno nalaze najuspješnije tvrtke na svijetu. Tehnološke tvrtke su zapravo Big Data tvrtke, objašnjavao je na pozornici, a nove klase multimilijardera neće se libiti koristiti sva svoja sredstva ne bi li utišali svaku buduću kritiku. Velike transformacije događaju se u kapitalizmu, a Evgeny smatra da mora postojati javna intervencija koja bi stavila upravljanje podatcima pod kontrolu. Sve će se nuditi na visoko personaliziran način, a već se to radi danas, uz usluge kao što je Google Now. Gdje je granica?
Mora se odrediti koji slojevi podataka ne pripadaju tehnološkim tvrtkama, smatra Evgeny, a to se može dobiti isključivo snažnom javnom kampanjom. A upravo u tome mogu pomoći – mediji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.