Matija Žulj nije imao doticaja s poljoprivredom, ali je radeći na oglašivačkoj mreži znao da želi raditi na nečemu što će pomoći drugima. Ta ideja postat će startup - današnji Agrivi - koji se kvalitetnim proizvodom bori protiv puno bolje financiranih američkih konkurenata!
Nakon što je Agrivi za Netokraciju sredinom studenog potvrdio da su osigurali preko 30 milijuna kuna investicije, činilo se pravo vrijeme za razgovor na temu digitalizacije poljoprivrede, identificiranja tržišta za digitalne proizvode, ali i osiguravanja financija za tehnološke tvrtke.
Matija Žulj je nakon studija na FER-u počeo rad u digitalnoj industriji i jedno vrijeme je vodio pokretanje mobilne oglašivačke mreže ClickAttack. Kako otkriva u Netokracija Podcastu, htio je ipak raditi nešto što će korisnike veseliti i biti im od pomoći, a ne proizvod kod kojeg će, koliko god bio dobar biznis, korisnici tražiti “iksić” da izbjegnu oglas.
Customer discovery i business development u praksi
Vrlo praktično je istražio najveće probleme koje je mogao naći i zaključio kako mu je proizvodnja hrane zanimljiva. Umjesto u kodiranje, bacio se na sadnju borovnica kako bi otkrio probleme s kojima se mali poljoprivrednici bore. U epizodi pričamo o tome kako je od prve posađene borovnice Agrivi došao do današnjeg enterprise rješenja za globalne klijente, uključujući:
- Gdje je digitalizacija poljoprivrede na globalnoj razini, a gdje u Hrvatskoj;
- Utjecaj pandemije na poljoprivredu i proizvodnju hrane;
- Što tzv. European Green deal znači za EU;
- Zašto je hrvatskim i europskim startupima tako teško osigurati investicije od američkih investitora i zašto trebamo bolju lokalnu investicijsku scenu;
- Kako Agrivi radi razvoj poslovanja kroz koji su identificirali u kojem trenutku pivotirati u pravi smjer za svoj današnji uspjeh;
- Izlaženje ususret enterprise klijentima, ali tako da vam pomažu u razvoju vašeg digitalnog proizvoda upravo po vašem roadmapu.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.