U kolumni koju je za Netokraciju napisao Madbarzovac Luka Macner dobili smo dojmove s ovogodišnjeg Consumer Electronics Showa iz perspektive posjetitelja, a kako je bilo izlagati, što jedan softverski startup može postići na sajmu potrošačke elektronike te kako najbolje iskoristiti tu priliku, ispričao nam je Jerko Škorić iz hrvatskog startupa MashMe.

Na poznati sajam potrošačke elektronike MashMe je odletio s namjerom da predstavi prototip svog sustava – koji omogućuje korisnicima da preko obične web kamere pokretima tijela i lica animiraju lik na računalu – potom da dobije reakcije krajnjih i poslovnih korisnika, ostvari kontakt s inozemnim novinarima, poneko partnerstvo, ali i najavi nadolazeću kampanju na Kickstarteru. Nije za zanemariti ni činjenica da se jednom ondje nalazite među petstotinjak tvrtki iz svih krajeva svijeta te imate priliku pristupiti im i popričati u četiri oka.
Na početku nisu znali što očekivati, prepričava Jerko, jer se CES ponajviše preporučuje hardverskim startupima, a tim je imao izazovan zadatak da u moru gadgeta istakne svoj softver:
Nekolicina softverskih startupa koji su izlagali nisu se baš istaknuli, jednostavno ljude ne privlači nešto sto nije u tom trenutku opipljivo. Preporučljivo je imati nešto što će plijeniti pažnju, nekakav značajan marketinški stunt koji će privući ljude baš na vaš štand.

Međutim, MashMe je ipak sustav koji plijeni pozornost na svakom događanju i malo tko može odoljeti tome da ga isproba ili pobliže pogleda, pa ni CES nije bio iznimka:
Srećom, MashMe je vizualno atraktivan pa se usudim reći da smo privukli više pažnje od okolnih hardverskih startupa u Eureka Parku gdje smo se nalazili. Od prvoga dana smo CTO Vedran Škarica i ja imali žestoku tjelovježbu tijekom demonstracije sustava MashMe. Obojica smo naizmjenice animirali 3D likove u stvarnom vremenu, 9 sati dnevno, 4 dana u komadu. Rezultat toga je bio u prosjeku 4 kilograma manje, ogroman broj zadivljenih lica, riječi hvale, kao i veliki broj kontakata koji će nam pomoći u narednom periodu razvoja poslovanja.
Iz CES-a dobijete onoliko koliko uložite
No nije dovoljno samo doći do CES-a, napominje Jerko, jer sama činjenica da ondje postojite, pa čak i da imate svoje izlagačko mjesto, ne garantira i da ćete biti zamijećeni među stotinama drugih startupa. Očekivanja od CES-a proporcionalna su trudu koji se uloži u pripremu za izlaganje.
U prijevodu, ono što želite na CES-u je interes. A za dobivanje interesa o svom proizvodu prije svega morate imati dobar i koristan proizvod te kvalitetno i kreativno postavljen štand s vizualima koji komuniciraju o čemu je riječ prije bilo kakve verbalne komunikacije.
Medijske pažnje dobit ćete onoliko koliko ste unaprijed dogovorili, dodaje. Nije čest slučaj da se novinari nasumično prešetavaju i rade priče o vašem izlošku – većina novinara će naplatiti snimanje i prikazivanje u njihovim medijima, što nije baš jeftin sport.
U 4 dana kroz naš red štandova prošlo je oko 60 novinara. Njih 50 imalo je zadatak da snimi reportažu o proizvodu, a ovih ostalih 10 popratilo je MashMe jer im je bio zanimljiv.
Smanjite troškove kreativnim razmišljanjem

Sve u svemu, odlazak na Consumer Electronics Show u Las Vegasu velik je zalogaj, pa iako startup od njega može uistinu profitirati, ipak je poželjno o tom ulaganju dobro promisliti. Troškovi puta i smještaja za dvije osobe te štanda na Eureka Parku i ostalih popratnih sadržaja penju se do 7000 dolara, napominje Jerko, ali uz malo kreativnosti moguće ih je i umanjiti.
Jedna opcija je sudjelovanje na natjecanjima koja sufinanciraju izlaganje na CES-u, kao što je to, podsjetimo, učinio i sam MashMe na Idea Knockoutu, gdje je tim osvojio prvo mjesto, a s njim i štand, plaćen put i smještaj u Las Vegasu.
O svojim iskustvima s pripremama i izlaganju i na CES-u MashMe će pričati 5. veljače u prostorijama Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, no na to ćemo vas još podsjetiti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.