Kako je Mash.Me na CES-u izgubio kile i dobio kontakte

Kako je hrvatski MashMe na CES-u izgubio kile i dobio korisne kontakte

U kolumni koju je za Netokraciju napisao Madbarzovac Luka Macner dobili smo dojmove s ovogodišnjeg Consumer Electronics Showa iz perspektive posjetitelja, a kako je bilo izlagati, što jedan softverski startup može postići na sajmu potrošačke elektronike te kako najbolje iskoristiti tu priliku, ispričao nam je Jerko Škorić iz hrvatskog startupa MashMe.

Nakon odrađenog CES-a, MashMe se sprema na Kickstarter kampanju.
Nakon odrađenog CES-a, MashMe se sprema na Kickstarter kampanju.

Na poznati sajam potrošačke elektronike MashMe je odletio s namjerom da predstavi prototip svog sustava – koji omogućuje korisnicima da preko obične web kamere pokretima tijela i lica animiraju lik na računalu – potom da dobije reakcije krajnjih i poslovnih korisnika, ostvari kontakt s inozemnim novinarima, poneko partnerstvo, ali i najavi nadolazeću kampanju na Kickstarteru. Nije za zanemariti ni činjenica da se jednom ondje nalazite među petstotinjak tvrtki iz svih krajeva svijeta te imate priliku pristupiti im i popričati u četiri oka.

Na početku nisu znali što očekivati, prepričava Jerko, jer se CES ponajviše preporučuje hardverskim startupima, a tim je imao izazovan zadatak da u moru gadgeta istakne svoj softver:

Nekolicina softverskih startupa koji su izlagali nisu se baš istaknuli, jednostavno ljude ne privlači nešto sto nije u tom trenutku opipljivo. Preporučljivo je imati nešto što će plijeniti pažnju, nekakav značajan marketinški stunt koji će privući ljude baš na vaš štand.

Nije lak posao animirati posjetitelje CES-a
Nije lak posao animirati posjetitelje CES-a

Međutim, MashMe je ipak sustav koji plijeni pozornost na svakom događanju i malo tko može odoljeti tome da ga isproba ili pobliže pogleda, pa ni CES nije bio iznimka:

Srećom, MashMe je vizualno atraktivan pa se usudim reći da smo privukli više pažnje od okolnih hardverskih startupa u Eureka Parku gdje smo se nalazili. Od prvoga dana smo CTO Vedran Škarica i ja imali žestoku tjelovježbu tijekom demonstracije sustava MashMe. Obojica smo naizmjenice animirali 3D likove u stvarnom vremenu, 9 sati dnevno, 4 dana u komadu. Rezultat toga je bio u prosjeku 4 kilograma manje, ogroman broj zadivljenih lica, riječi hvale, kao i veliki broj kontakata koji će nam pomoći u narednom periodu razvoja poslovanja.

Iz CES-a dobijete onoliko koliko uložite

No nije dovoljno samo doći do CES-a, napominje Jerko, jer sama činjenica da ondje postojite, pa čak i da imate svoje izlagačko mjesto, ne garantira i da ćete biti zamijećeni među stotinama drugih startupa. Očekivanja od CES-a proporcionalna su trudu koji se uloži u pripremu za izlaganje.

U prijevodu, ono što želite na CES-u je interes. A za dobivanje interesa o svom proizvodu prije svega morate imati dobar i koristan proizvod te kvalitetno i kreativno postavljen štand s vizualima koji komuniciraju o čemu je riječ prije bilo kakve verbalne komunikacije.

Medijske pažnje dobit ćete onoliko koliko ste unaprijed dogovorili, dodaje. Nije čest slučaj da se novinari nasumično prešetavaju i rade priče o vašem izlošku – većina novinara će naplatiti snimanje i prikazivanje u njihovim medijima, što nije baš jeftin sport.

U 4 dana kroz naš red štandova prošlo je oko 60 novinara. Njih 50 imalo je zadatak da snimi reportažu o proizvodu, a ovih ostalih 10 popratilo je MashMe jer im je bio zanimljiv.

Smanjite troškove kreativnim razmišljanjem

MashMe vizualno je atraktivan pa se dobro nosio s okolnim gadgetima.
MashMe je vizualno atraktivan pa se dobro nosio s okolnim gadgetima.

Sve u svemu, odlazak na Consumer Electronics Show u Las Vegasu velik je zalogaj, pa iako startup od njega može uistinu profitirati, ipak je poželjno o tom ulaganju dobro promisliti. Troškovi puta i smještaja za dvije osobe te štanda na Eureka Parku i ostalih popratnih sadržaja penju se do 7000 dolara, napominje Jerko, ali uz malo kreativnosti moguće ih je i umanjiti.

Jedna opcija je sudjelovanje na natjecanjima koja sufinanciraju izlaganje na CES-u, kao što je to, podsjetimo, učinio i sam MashMe na Idea Knockoutu, gdje je tim osvojio prvo mjesto, a s njim i štand, plaćen put i smještaj u Las Vegasu.

O svojim iskustvima s pripremama i izlaganju i na CES-u MashMe će pričati 5. veljače u prostorijama Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, no na to ćemo vas još podsjetiti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.