
Mario Poje i Selma Terlević pokrenuli Flat Lab, stop-animaciju koju brendovi obožavaju
Ona zna što je dobar sadržaj, koji će voljeti i brendovi i korisnici, on zna sve to tehnički upakirati. Ona je Selma Terlević, nekoć urednica Grazije, danas lifestyle freelance kolumnistica i novinarka, a on je Mario Poje, omiljeni fotograf na društvenim mrežama (možda i autor neke od vaših slika s avatara). A zajedno su napravili Flat Lab, projekt koji se fokusira na (stop)animacije i to iz ptičje perspektive, koji su prepoznali brojni domaći i strani brendovi kao dobar sadržaj za njihove kanale.
Za sad s cijelim projektom idu polako, objašnjava mi Selma zašto se još nisu nazvali agencijom, nego Flat Lab karakteriziraju kao kreativni projekt. No, to ne znači da nisu u sve krenuli entuzijastično – i spontano. Prisjećaju se kako se jedne večeri nakon snimanja javila ideja “mogu ti donijeti par stvarčica pa da vidimo može li to ispasti onako kako je trenutno u mojoj glavi…” Polagano, ali opet ispeglano do zadnjeg piksela, dodaje Mario, navodeći kako je ovaj projekt nešto za čime je dugo tragao – produciranje nečeg dobrog, uz puno zabave, ali da sve skupa na kraju bude efektno.
Sadržaj koji kreiraju većinom je u video formatu, a klijent, najčešće neki lifestyle brend, među kojima su se do sada našli Emmezeta, Ženski rokovnik, Biotherm, Biker’s Food Factory i mnogi drugi, može ih koristiti na kojim god kanalima želi, većinom na društvenim mrežama. Sadržaj je to koji je efektan, ne preskup, a njegova se realizacija događa relativno brzo, naglašava Mario.
Kako se istaknuti u moru sadržaja na internetu?
Inspire me planer moze postati pravo malo remek djelo, jedinstveno bas kao i ti 💜 Koje naljepnice su vama najdraze do sada?
Geplaatst door Ženski rokovnik op Donderdag 12 oktober 2017
Selma se prisjeća kako ih je na sve inspirirao i brojni nekvalitetan sadržaj koji se može pronaći na društvenim mrežama – često joj je, “skrolajući” Instagramom, u oči upadao promotivni sadržaj koji je bio poprilično loš. Glasna glazba, negledljiv video materijal, loša kvaliteta slika…
Ne volim, na primjer, vidjeti greške na fotografijama – one utječu na krajnjeg kupca i više nego mislimo, a na reklamama danas ima svega. Nažalost, neki klijenti bacaju uzalud novac na produkciju takvog materijala, a, možda još gore od toga, narušavaju sam brend, a da toga nisu ni svjesni. Prošlo je vrijeme kada će za Instagram ili Facebook slikati “mali kad dođe poslije škole” – razlika u samom sadržaju radit će ogromnu razliku kada je u pitanju odluka potrošača da kupi proizvod.
Uz to, danas je brzina interneta dovoljno visoka da se može konzumirati kvalitetan video materijal, dodaje Mario, a u Flat Labu se trude da animacije budu britke, kratke, pitke i atraktivne. I prilagođene za današnjeg kupca koji je, kako moji sugovornici napominju, pametniji i informiraniji nego što to velik broj brendova misli, posebice ako se nalazi na internetu. Sve se doznaje u nekoliko klikova, nevjerodostojnost brenda se kažnjava čak i gašenjem linije proizvoda:
Današnji kupac ima velik izbor pred sobom i nimalo vremena. Da bi kliknuo na reklamu, ona ga mora jako privući svojom estetikom za početak. Daljnja odluka o kupnji ovisi o puno faktora, ali ako prvi kontakt s kupcem nije na nivou kojeg kupac očekuje… nešto se mora promijeniti u tom koraku, ako klijent želi bolju prodaju.
Od flat fotografija do flat stop-animacija
Što se tiče Flat Laba, dvojac je prvo krenuo samo s fotografijama – zapalio ih je takozvani knolling tip fotografije, odnosno fotografiranje iz ptičje perspektive uz savršeno poredane proizvode, pod kutem od 90 stupnjeva. Selma pojašnjava kako nas upravo takvi vizuali smiruju te, kad ih uočimo u moru drugog sadržaja, tjeraju da zastanemo na sekundu više, a time u fokus dolazi sadržaj koji je tamo predstavljen. No, nakon fotografije, odlučili su se na animaciju, a Poje se prisjeća kako su izgledali prvi eksperimenti:
Selma je došla jedan dan i pokazala mi par flatova, objasnila psihološku priču iza takvog rasporeda i probali smo odraditi nekoliko vizuala. Koliko god to izgledalo jednostavno, kao – kaj tu imaš, samo složiš neke stvari na hrpu… to je, ustvari, jako kompliciran proces koji na kraju doista izgleda kao da je nešto samo posloženo pod kutem. Ali ta “hrpa” mora imati smisla i pričati priču.
Onda smo jednom složili neki vizual pa sam ja rekao – e, ‘ajmo ga “rastaviti” korak po korak i tu je nastala prva animacija koja nam je bila toliko cool da smo odlučili primarno raditi animacije, a sekundarno statične fotke.
Nakon društvenih mreža, dolaze i drugi formati – ali i izazovi
Happy #flatlab #clients💄😍 #belamakeup@belamakeuplada
Geplaatst door FLAT LAB op Woensdag 22 november 2017
Klijenti su na to reagirali vrlo dobro, pričaju moji sugovornici – iako je prvotno sve bilo zamišljeno kao sadržaj na društvenim mrežama, počeli su se otvarati novi kanali, poput online bannera, a zatim i TV reklame. A onda se dogodilo i ono što se često događa s novotarijama na tržištu – kopiranje ideja i formata. Selma i Mario svjesni su da je riječ o formatu koji nisu sami izmislili, ali nisu mogli ne zamijetiti trend kopiranja nakon što su ga prije nekoliko mjeseci doveli na naše tržište. Kako kaže Selma – događalo im se da, nakon što pošalju ponudu klijentu, on odluči sam snimiti nešto slično mobilnim uređajem. Tehnički to bude lošije, čime se stvara trend, ali time sam Flat Lab bude prepoznatljiviji po kvaliteti, kaže, a Mario potvrđuje.
Da se razumijemo, Selma i ja nismo izmislili niti flatlay niti stop motion, ali smo spojili te dvije stvari u jedan zabavan vizual koji se ljudima jako svidio. Naravno da se već nakon par naših uradaka vidno primijetilo korištenje te forme i kod drugih, ali nas to niti brine niti smeta. Radimo svoje vesele projekte i rastemo kroz njih. Baš nam je nedavno izašao van jedan projekt gdje nismo potpisani kao autori… No, kad smo podijelili te vizuale na društvenim mrežama ljudi su sami komentirali da su točno znali da je to naših ruku i umova djelo!
Većina sadržaja koje danas kreiraju dolazi u video formatu – i zato što klijenti to traže i zato što mnoge društvene mreže, kao što su Facebook i Instagram, automatski pokreću video materijale, zbog čega oni postaju zanimljiviji, življi. A za sad animiraju samo proizvode – dok ne doktoriraju temu stop motiona, ne prelaze na živa bića, kaže Selma.
Nema stajanja za stop-animaciju!
I Flat Lab ide dalje – isprobava nove formate, testira svoje granice mogućnosti, sa Selmom koja se brine o sadržajnoj strani i Mariom koji se brine da sve bude tehnički ispeglano. Pratite njihov rad na njihovoj Facebook stranici – a vjerojatno i na stranicama te profilima mnogih drugih brendova, pogotovo sada u predbožićno doba.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.