Marina Morić: Kako je neuroznanstvenica postala Product Managerica u startupu?
Foto: Jahlela Hasle

Marina Morić: Kako je neuroznanstvenica postala Product Managerica u startupu?

Svi putevi vodili su je na studij biologije, a zbog prijave na doktorat iz neuroznanosti riskirala je i dala otkaz. Iako se vidjela kao znanstvenica u laboratoriju ili neuro-tehnološkoj tvrtki, završila je u startupu kao - product managerica.

Biomedicinska znanstvenica s tehnološkim pomakom, stoji u opisu Linkedin profila Marine Morić. Taj opis u kombinaciji s činjenicom da svoj tehnički pomak trenutno živi kao Product Managerica u zanimljivom brzorastućem europskom startupu Ledgy bio je dovoljan da poželim saznati više o njezinom karijernom putu. Ne događa se baš često da nakon studija eksperimentalne biologije, istraživačkog rada na fakultetu, institutu i u privatnom sektoru pa doktorskog studija u Švicarskoj slijedi – startup i vođenje razvoja digitalnog proizvoda!

Do doktorata rizikom pa ako prođe – prođe

Marina otkriva kako je upravo zbog svog vijugavog poslovnog puta zauvijek zapamtila riječi kojoj je njezin osnovnoškolski ravnatelj rekao na uvodnom satu prvašićima:

Ravnatelj je rekao: “Ako ne znate kamo idete, vjerojatno ćete doći negdje drugdje.” I od tada, iako ne znam koji je konačni cilj, trudim se shvatiti barem u kojem smjeru ići. Htjela sam biti zoolog, bakteriolog, genetičar, neuroznanstvenik, bihevioralni znanstvenik…

Svi putevi vodili su na studij biologije na PMF-u, gdje sam kroz volotiranje u Udruzi studenata Biologije, na Institutu Ruđer Bošković i na Institutu za istraživanje mozga mogla testirati što me zbilja zanima. Provjerila sam i kako je raditi u industriji, ali sam brzo shvatila da mi je idući cilj doktorat iz neuroznanosti.

Za program na Friedrich Miescher Institutu saznala je na zadnji dan prijave i svejedno se prijavila, kako kaže sa stavom – ako prođe prođe. Kada su ju pozvali na intervju, manja kompanija u kojoj je tad radila nije joj dopustila da uzme godišnji. Odlučila je riskirati:

Dala sam otkaz i okladila se na mizernu šansu da obična curka iz Zagreba dobije priliku, a ne netko s MIT-a. Jedan od zadnjih zadataka na intervjuu uživo bio je pronaći zašto su u ekranu tri ručno dodane utičnice. Šef mi je pokazao ormar s alatima i otišao. Koji sat nakon, dobila sam ponudu.

“U startupu imam više odgovornosti, ali i mogu brže promijeniti smjer u kojem bih napredovala.”

Iz neuroznanosti htjela u neuro-tech pa završila u “čistom” techu

Sljedeće tri godine opisuje kao dane koje je provela u mračnoj sobi gledajući miševe kako trče u virtualnoj stvarnosti. Voljela je istraživački posao, ali na njemu je shvatila da akademska karijera ne izgleda onako kako je zamišljala:

Ako vodim laboratorij, onda ne radim eksperimente, već sam marketinški stručnjak, pisac prijava na natječaje, psiholog članovima tima, koordinator, računovođa i još ponešto. Ako se posvetim istraživanju, onda sam vječni postdoc i vječno se moram seliti i prijavljivati na natječaje.

Tijekom doktorata Marina je počela učiti programirati kako bi mogla bolje analizirati prikupljene podatke. Zamišljala je da bi karijeru mogla nastaviti u nekoj neuro-tech kompaniji poput MindMazea (digitalna neuroterapija) ili Musea koji proizvodi nosiva pomagala za meditaciju.

Neurološki dio je imala u malom prstu pa je počela raditi na onom tehnološkom. Na Linkedinu je sasvim slučajno vidjela pripravnički program “Women in Web”, startupa u kojem trenutno radi – Ledgy, hrabro se prijavila i to ju je odvelo u nekom potpuno drugačijem smjeru:

Prijavila sam se s krnjim znanjem u Matlabu i Phytonu, opet sa stavom – ako prođe prođe. Umjesto za pripravništvo u tom programu, dobila sam ponudu za pripravništvo u product managementu.

Product Management = eksperimentiranje + implementacija rješenja

U vođenju razvoja digitalnog proizvoda Marina je pronašla sve ono što je voljela u znanosti – istraživanje kako bi se neki problem mogao riješiti i vođenje podacima. Ali i ono što joj je u znanosti nedostajalo – implementaciju rješenja:

Korak koji mi je nedostajao u znanosti je – i što sad? Nakon što objavite rezultate istraživanja, potrebne su godine i puno sreće da biste dobili na znanstvenoj lutriji i vidjeli kako vaše istraživanje doprinosi rješenju problema. Kod product managementa sve je na tebi: istraži – riješi problem – koordiniraj implementaciju – validiraj.

Ledgy pomaže zaposlenicima koji imaju udio u tvrtkama pregledati i bolje razumjeti koliko dionica imaju, koliko još trebaju dobiti ili kako im se mijenja vrijednost.

Kad se Marina krajem 2020. pridružila Ledgyju bilo ih je samo 15 i bili su još u seed fazi. Tvrtka je u međuvremenu prikupila investiciju od 10 milijuna dolara koju je predvodio ugledni Sequoia Capital, a tim je trostruko narastao. Sviđa joj se ta brzina promjena, kaže:

U startupu imam puno više odgovornosti, ali i mogu lakše promijeniti smjer u kojem želim napredovati nego u velikim kompanijama.

“Ako nešto nedostaje, tu sam ja da pronađem rješenje”

Ledgyjev proizvod, koji Marina pomaže oblikovati i voditi, alat je koji pomaže kompanijama, najviše startupima u transparentnom pregledu vlasništva i komunikaciji s ulagačima i zaposlenicima. Posebno onima koji najbolje talente privlače i zadržavaju kroz ESOP programe, odnosno dijeljenje udjela u kompaniji s njima.

Kroz Ledgy, objašnjava Marina, svaki zaposlenik ima personaliziranu stranicu na kojoj može vidjeti vlastiti broj dionica i promjenu njihove vrijednosti kako kompanija raste te, kao pravi product manager, dodaje:

Platforma je na engleskom, ali podržava sve vrste vlasništva, neovisno o mjestu osnivanja kompanije. A ako nešto nedostaje, tu sam ja da pronađem rješenje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.