Marina Morić: Kako je neuroznanstvenica postala Product Managerica u startupu?
Foto: Jahlela Hasle

Marina Morić: Kako je neuroznanstvenica postala Product Managerica u startupu?

Svi putevi vodili su je na studij biologije, a zbog prijave na doktorat iz neuroznanosti riskirala je i dala otkaz. Iako se vidjela kao znanstvenica u laboratoriju ili neuro-tehnološkoj tvrtki, završila je u startupu kao - product managerica.

Biomedicinska znanstvenica s tehnološkim pomakom, stoji u opisu Linkedin profila Marine Morić. Taj opis u kombinaciji s činjenicom da svoj tehnički pomak trenutno živi kao Product Managerica u zanimljivom brzorastućem europskom startupu Ledgy bio je dovoljan da poželim saznati više o njezinom karijernom putu. Ne događa se baš često da nakon studija eksperimentalne biologije, istraživačkog rada na fakultetu, institutu i u privatnom sektoru pa doktorskog studija u Švicarskoj slijedi – startup i vođenje razvoja digitalnog proizvoda!

Do doktorata rizikom pa ako prođe – prođe

Marina otkriva kako je upravo zbog svog vijugavog poslovnog puta zauvijek zapamtila riječi kojoj je njezin osnovnoškolski ravnatelj rekao na uvodnom satu prvašićima:

Ravnatelj je rekao: “Ako ne znate kamo idete, vjerojatno ćete doći negdje drugdje.” I od tada, iako ne znam koji je konačni cilj, trudim se shvatiti barem u kojem smjeru ići. Htjela sam biti zoolog, bakteriolog, genetičar, neuroznanstvenik, bihevioralni znanstvenik…

Svi putevi vodili su na studij biologije na PMF-u, gdje sam kroz volotiranje u Udruzi studenata Biologije, na Institutu Ruđer Bošković i na Institutu za istraživanje mozga mogla testirati što me zbilja zanima. Provjerila sam i kako je raditi u industriji, ali sam brzo shvatila da mi je idući cilj doktorat iz neuroznanosti.

Za program na Friedrich Miescher Institutu saznala je na zadnji dan prijave i svejedno se prijavila, kako kaže sa stavom – ako prođe prođe. Kada su ju pozvali na intervju, manja kompanija u kojoj je tad radila nije joj dopustila da uzme godišnji. Odlučila je riskirati:

Dala sam otkaz i okladila se na mizernu šansu da obična curka iz Zagreba dobije priliku, a ne netko s MIT-a. Jedan od zadnjih zadataka na intervjuu uživo bio je pronaći zašto su u ekranu tri ručno dodane utičnice. Šef mi je pokazao ormar s alatima i otišao. Koji sat nakon, dobila sam ponudu.

“U startupu imam više odgovornosti, ali i mogu brže promijeniti smjer u kojem bih napredovala.”

Iz neuroznanosti htjela u neuro-tech pa završila u “čistom” techu

Sljedeće tri godine opisuje kao dane koje je provela u mračnoj sobi gledajući miševe kako trče u virtualnoj stvarnosti. Voljela je istraživački posao, ali na njemu je shvatila da akademska karijera ne izgleda onako kako je zamišljala:

Ako vodim laboratorij, onda ne radim eksperimente, već sam marketinški stručnjak, pisac prijava na natječaje, psiholog članovima tima, koordinator, računovođa i još ponešto. Ako se posvetim istraživanju, onda sam vječni postdoc i vječno se moram seliti i prijavljivati na natječaje.

Tijekom doktorata Marina je počela učiti programirati kako bi mogla bolje analizirati prikupljene podatke. Zamišljala je da bi karijeru mogla nastaviti u nekoj neuro-tech kompaniji poput MindMazea (digitalna neuroterapija) ili Musea koji proizvodi nosiva pomagala za meditaciju.

Neurološki dio je imala u malom prstu pa je počela raditi na onom tehnološkom. Na Linkedinu je sasvim slučajno vidjela pripravnički program “Women in Web”, startupa u kojem trenutno radi – Ledgy, hrabro se prijavila i to ju je odvelo u nekom potpuno drugačijem smjeru:

Prijavila sam se s krnjim znanjem u Matlabu i Phytonu, opet sa stavom – ako prođe prođe. Umjesto za pripravništvo u tom programu, dobila sam ponudu za pripravništvo u product managementu.

Product Management = eksperimentiranje + implementacija rješenja

U vođenju razvoja digitalnog proizvoda Marina je pronašla sve ono što je voljela u znanosti – istraživanje kako bi se neki problem mogao riješiti i vođenje podacima. Ali i ono što joj je u znanosti nedostajalo – implementaciju rješenja:

Korak koji mi je nedostajao u znanosti je – i što sad? Nakon što objavite rezultate istraživanja, potrebne su godine i puno sreće da biste dobili na znanstvenoj lutriji i vidjeli kako vaše istraživanje doprinosi rješenju problema. Kod product managementa sve je na tebi: istraži – riješi problem – koordiniraj implementaciju – validiraj.

Ledgy pomaže zaposlenicima koji imaju udio u tvrtkama pregledati i bolje razumjeti koliko dionica imaju, koliko još trebaju dobiti ili kako im se mijenja vrijednost.

Kad se Marina krajem 2020. pridružila Ledgyju bilo ih je samo 15 i bili su još u seed fazi. Tvrtka je u međuvremenu prikupila investiciju od 10 milijuna dolara koju je predvodio ugledni Sequoia Capital, a tim je trostruko narastao. Sviđa joj se ta brzina promjena, kaže:

U startupu imam puno više odgovornosti, ali i mogu lakše promijeniti smjer u kojem želim napredovati nego u velikim kompanijama.

“Ako nešto nedostaje, tu sam ja da pronađem rješenje”

Ledgyjev proizvod, koji Marina pomaže oblikovati i voditi, alat je koji pomaže kompanijama, najviše startupima u transparentnom pregledu vlasništva i komunikaciji s ulagačima i zaposlenicima. Posebno onima koji najbolje talente privlače i zadržavaju kroz ESOP programe, odnosno dijeljenje udjela u kompaniji s njima.

Kroz Ledgy, objašnjava Marina, svaki zaposlenik ima personaliziranu stranicu na kojoj može vidjeti vlastiti broj dionica i promjenu njihove vrijednosti kako kompanija raste te, kao pravi product manager, dodaje:

Platforma je na engleskom, ali podržava sve vrste vlasništva, neovisno o mjestu osnivanja kompanije. A ako nešto nedostaje, tu sam ja da pronađem rješenje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.