Od digitalnih tržnica i eko poljoprivrede do inovacija u ugostiteljstvu, traže se najbolje foodtech ideje!

Od digitalnih tržnica i eko poljoprivrede do inovacija u ugostiteljstvu, traže se najbolje foodtech ideje!

Startupi iz prehrambrene i ugostiteljske industrije imaju jedinstvenu priliku za razvoj poslovanja i predstavljanja svoje ideje na Weekend Media Festivalu.

FoodTech Startup Competition u potrazi je za novim i kreativnim idejama kojima će pružiti podršku nadama prehrambene i ugostiteljske industrije. Teme digitalizacije i održivosti aktualne su u svim industrijama, a posebno u prehrambenoj i ugostiteljskoj, koje okupljaju ogroman broj tvrtki i pojedinaca, od kuhara, konobara, menadžera, proizvođača, distributera pa do gostiju, nisu iznimke.

FoodTech Startup Competition među domaćim, regionalnim i europskim startupima traži one čija ponuda proizvoda ili usluga ne donose rješenje samo pojedinačnim segmentima industrije, već potiču transformaciju svih uključenih u cijeli lanac vrijednosti. Prošle godine Gruntek je prepoznat kao takav startup.

Kako bi se bolje upoznali s primjenom inovacija u prehrambenoj i ugostiteljskoj industriji, razgovarali smo s članovima žirija, a to su Hrvoje Petrić, konzultant na području gastronomije; Tina Turk Lupieri, voditeljica HR odjela u Maistri i Daniel Šturm, član uprave Kauflanda Hrvatska.

Od robota kuhara i IoT-ja do molekularne gastronomije

Foodtech ima veliki potencijal transformirati ugostiteljsku industriju i to na više načina, objašnjava Tina. Transformacija može promijeniti kako se naručuje hrana, rezerviraju mjesta, upravlja restoranima, analiziraju podaci i personalizira iskustvo gosta.

Čak se Internet of Things (IoT) može primijeniti u kuhinjama:

Korištenje IoT tehnologije u kuhinjama omogućava automatizaciju i poboljšanje učinkovitosti. Primjerice, senzori mogu pratiti temperaturu hrane i upozoriti osoblje ako se prelazi sigurna granica. Također, IoT uređaji mogu optimizirati upotrebu energije i pomoći u smanjenju gubitka hrane.

Neka od rješenja Maistra već koristi, ali trenutno su u pilot fazi. Eksperimentiraju s korištenjem robota u pripremi hrane za pripremu toplih obroka za zaposlenike u manjim objektima. Uz to, isprobavaju molekularnu gastronomiju kao jednu od tehnika kuhanja u fine-dining restoranima, a uskoro će primijeniti i samoposluživanje u nekim segmentima restorana:

Brzi napredak tehnologije i kontinuirana inovacija otvaraju brojne mogućnosti za poboljšanje iskustva gostiju i učinkovitosti operacija u industriji. Za nas je bitno da je rješenje korisno u jednoj od navedenih kategorija, pogotovo smo skloni rješenjima koji adresiraju održivost, unapređenje poslovanja te unapređenje iskustava gostiju.

Sve većoj digitalizaciji teži i Kaufland što znači manje papirnatih izdanja, kataloga i letaka, objašnjava nam Daniel:

Kupci u našim trgovinama mogu preko QR koda saznati sve o porijeklu neke namirnice (konkretno – rajčica). Rezultat je to naše suradnje s platformom Agrivi, a uskoro planiramo uvesti QR kodove i za druge namirnice.

Pored QR kodova, prvi su trgovački lanac u Hrvatskoj koji je omogućio besplatno i jednostavnije pregledavanje nove ponude svakog tjedna putem WhatsAppa:

Tu je i naša Kaufland aplikacija, kao i brojne druge primjene digitalizacije u svakodnevnom poslovanju, od digitalnog potpisivanja dokumentacije, kupnje bez ispisanog računa i dr.

Rupe na tržištu koje vape za rješenjima

Hrvoje se nada da će se još više tvrtki prijaviti posebno u kategoriji vezanoj za inovacijske usluge u ugostiteljstvu i gastro sektoru.

Također, industriji nedostaje platforma “Zelene tržnice”, svojevrsna mreža koja bi okupila male proizvođače i omogućila sustavan i objedinjen pregled ključnih informacija poput podataka o dostupnosti, izvoru, ekološkoj prihvatljivosti:

Živimo u regiji koja krije velik potencijal u pogledu ekološke poljoprivrede koja bi se trebala direktno integrirati u sektor turizma, ugostiteljstva i gastronomije. U svakom slučaju, ova hvalevrijedna inicijativa je tu da podrži sve kvalitetne ideje i projekte u skladu s raspisanim natječajem.

Daniel podsjeća kako natjecanje stavlja naglasak na lokalne proizvođače te inovativni proizvod koji kupcu daje veću vrijednost u odnosu na postojeće proizvode te kategorije. Ako se radi o potpuno novom proizvodu na tržištu – to je svakako veliki benefit, ističe Daniel:

Također, su zanimljive startup proizvodne kompanije hrane i kozmetike kojima je potrebno dodatno savjetovanje iz područja marketinga i suradnje s trgovačkim lancima.

Što natjecatelji mogu očekivati?

Pobjednik natjecanja dobiva priliku razviti svoja znanja sudjelovanjem u Mentoring Bootcampu s timom relevantnih stručnjaka partnera natječaja, online ili uz posjet Infobip Pangea Campusu u Vodnjanu te upoznavanje s načinom kako Kaufland radi retail.

Uz priliku za učenje u stimulativnom okruženju uz neke od najvećih profesionalaca industrije pobjednik će na raspolaganju imati 20 tisuća eura u protuvrijednosti korištenja Infobipove komunikacijske platforme u oblaku te druge vrijedne nagrade partnera natječaja. Također, dobit će priliku predstaviti se na Weekend Media Festivalu u rujnu od 21. do 24. rujna, tri dana boravka u hotelu Lone za vrijeme trajanja festivala i kotizacije za Weekend Food Festival 2024.

Ovogodišnji žiri sastavljen je od vrhunskih profesionalaca iz tech industrije, industrije hrane i hotelijerstva, te marketinga. Uz Tinu i Daniela i Hrvoja, u žiriju se nalaze Nikola Pavešić i Aleksandar Raić iz Infobipa.

Više o samo uvjetima natjecanja i prijavnicu možete pronaći na stranici FoodTech Startup Competitiona, a natječaj je otvoren do 31. srpnja. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?